Postava hledá autora - pomozte jí!

DISKUZE » O autorech


mirektrubak
mirektrubak 03.10.2018 v 18:39

Když jde o to, vzdát hold Exupéryho lišce, této přímo esenci nezištného přátelství, no tak na to není žádná ilegalita dost hluboká ;-)

Nová hádanka:
Svého autora, českého podivína a literárního samouka, který se narodil a zemřel ve dvacátém století, bude hledat ženská postava, která je v románu takovou trochu paní Colombovou, mnoho se o ní mluví, aniž by se o ní mnoho vědělo.
A ještě dodám, že hledaná kniha by mohla být ve čtenářské výzvě v kategorii „Kniha se zvířetem v názvu“

mirektrubak
mirektrubak 04.10.2018 v 15:02

Doplním pár indicií:

Autor beletristicky debutoval po třicítce, nečekaně a úspěšně, ale ne knihou, o kterou nám jde, ta vyšla až o sedm let později. Taky měl italskou manželku, přestože ho ženy tělesně nepřitahovaly, což vyvolalo problémy již o svatebním dni.
Žena, která hledá autora (a kterou hledáme my) je sama hledána ostatními postavami, kteří se titulní hrdinky opakovaně ptají, jestli ji nezná (a ona ji fakt nezná).
A k románu samotnému? Ten se těžko definuje, je to trochu dystopie, trochu groteska s kafkovskou atmosférou. A taky je o nevděčných dětech a začíná na svatbě.

Text příspěvku byl upraven 04.10.18 v 15:02

soukroma
soukroma 04.10.2018 v 15:49

Se zájmem jsem vypátrala Myši Natálie Mooshabrové Ladislava Fukse - nečetla jsem, i když na mě odevšad zrovna v poslední době juká (jak titul, tak občas i reálná myš ;-), tak možná...
Ale hledanou postavu stejně musí dodat čtenář.

mirektrubak
mirektrubak 05.10.2018 v 08:21

Potvrzuji, že hádání nabralo správný směr k odpovědi, autora už máme!
Jméno hledané postavy může zcestovalému čtenáři vyvolat atmosféru Tyrhénského moře a i hadač-nečtenář by mohl najít kompletní odpověď přímo na „domácí půdě“ - mezi 49 komentáři zde na DK se najde zmínka o ní hned třikrát :-).

soukroma: Samotnou knihu bych vážně nevěděl, jestli doporučit, je tak specifická, že se mi těžko odhaduje, jaké v kom vyvolá pocity. A pokud si pamatuji správně, pak třeba u Faberova Kvítku jsme měli výrazně jiný čtenářský zážitek, takž mých pět hvězdiček Myším ještě nic neznamená ;-)
(to ale není nic špatného, naopak; nejen že je to legitimní, ale pro mě je to i užitečně: odlišný názor u někoho, koho mám v úctě, mi připomíná, že nemám zaměňovat subjektivní za objektivní)

soukroma
soukroma 05.10.2018 v 10:27

Máry Capri?

(Jak je někde příliš mnoho dlouhých komentářů, tak mě kniha a současně jiné názory k ní musí hodně zajímat, abych se jimi prokousala. Takže si umím docela dobře vysvětlit, proč moje komentáře či hádanky, pokud překročí limitní délku - a teď už se k ní nebezpečně blížím - nejsou pořádně do/pře-čteny.
To nemá vůbec nic společného s výše uvedeným příspěvkem.
A tu "úctu" jsem zaregistrovala, vztáhla neskromně na sebe, takže i náležitě ocenila ;-)
O knize budu - víceméně nezávisle na čemkoli (to snad ani nejde při množství informací hrnoucích se na člověka) - dále uvažovat ;-)

mirektrubak
mirektrubak 05.10.2018 v 10:46

Máry Capri, je to ona.

Gratuluji ke správné odpovědi a s pozdravem, přáním hezkého víkendu - a taky s úlevou, že jsem svůj kompliment „zašifroval“ srozumitelně ;-) - předávám slovo. :-)


soukroma
soukroma 05.10.2018 v 11:49

Hledaná postava je ještě záhadnější, neuchopitelnější, podivnější a zejména neulovitelná, byť se o to všichni zúčastnění usilovně snaží. Cesta za hledaným je o život, což celkem trefně inzeruje i podtitul díla.
Zásadní pro "porozumění" obsahu je porozumění samotnému jazyku i jménu, což překladem může utrpět. Z čehož vyplývá, že autor postavy je cizozemec pohravající si s jazykem ad absurdum, takže nonsens má v jeho díle své výsadní místo.

soukroma
soukroma 05.10.2018 v 15:18

Výše hledaná postava a dílo jí věnované je čtenářům mnohem méně povědomá než dívčí postava z jiného autorova díla.

VlKa
VlKa 05.10.2018 v 15:44

Od nonsensu přes Alenku k The Hunting of the Snark (An Agony in 8 Fits) - Lewis Carroll.
Snárek?
(Lovení Snárka : agonie v osmi záchvatech)

Text příspěvku byl upraven 05.10.18 v 15:49

soukroma
soukroma 05.10.2018 v 16:20

Ano, skvěle

Objevila jsem nedávno, parádní překladatelský oříšek nezbedného díla). Našla jsem si k tomu mj. zajímavou diplomku, jen pro ty, kdo by chtěli vysvětlení "Snárka", když našemu uchu prostě nijak výmluvně nezní:
"Samotná postava Snárka a jeho jméno (používám
překlad Václava Z. J. Pinkavy z roku 2008) je slovní hříčkou. Všímá si jí Václav Z. J. Pinkava:
Snark se anglickému uchu zdá být kombinací živočichů pozemních, vodních i vzdušných: snake
(had), shark (žralok), stork (čáp). Jsou tu i aluze abstraktnějších pojmů: stark (strohý, holý,
pustý), snarl (zavrčení), smirk (úšklebek). Navíc má určitou jiskru (spark). Řecky je sark maso.
Jsou tu i konotace námořní, britské souostroví Sark v průlivu La Manche a slavný klipr z roku
1869 Cutty Sark (krátká kamizola) – název odvozený od postavy divoženky z povídky Roberta
Burnse, která se dostala přes vodu tak, že se chytila koňského ocasu..."
https://is.muni.cz/th/np8n9/Diplomova_prace_Aneta_Simeckova.txt

VlKa
VlKa 05.10.2018 v 16:36

Autora hledá trosečník, kterému spolužáci rozbili brýle.

Koka
Koka 05.10.2018 v 16:52

Čuňas našel W. Goldinga

Text příspěvku byl upraven 05.10.18 v 16:52

VlKa
VlKa 05.10.2018 v 17:36

Ano, v románu Pán much. Předávám! :-)

Koka
Koka 06.10.2018 v 11:19

Naše hledaná postava zajela z východního pobřeží až na to západní, aby přesvědčila slavného filmového producenta, komu má dát hlavní roli ...

(slovo "zajela" opravuji na "zaletěla")

Text příspěvku byl upraven 06.10.18 v 11:32

dva.v.1
dva.v.1 08.10.2018 v 23:10

že by to byl Thomas Hagen hledající Mario Puza ??

Koka
Koka 09.10.2018 v 11:50

Ano, šlo o něj.

dva.v.1
dva.v.1 09.10.2018 v 15:35

Zúčastnil se výpravy k severnímu pólu,ztroskotal a byl zachráněn. ....

woodward
woodward 09.10.2018 v 15:46

No, z postav si lze vybrat: Nobile, Cecioni, Biagi, Viglieri, Trojani, Mariano, Zappi, Běhounek.
A z autorů si taky lze vybrat: Nobile, Běhounek
Nejspíš jsem i na někoho zapomněl, ale tohle je jen takovej návrh :)

dva.v.1
dva.v.1 09.10.2018 v 16:31

Jeden z jmenovaných to je.. Je to Čech, vědec, autor několika sci-fi knih....

woodward
woodward 09.10.2018 v 16:43

takže Běhounek hledá sám sebe?

dva.v.1
dva.v.1 09.10.2018 v 16:47

Přesně tak :-)
Hledal a našel

soukroma
soukroma 10.10.2018 v 19:51

woodward se zase někde zapomněl ;-(

woodward
woodward 10.10.2018 v 19:56

Jo aha, tak moment.

woodward
woodward 10.10.2018 v 20:31

Autora hledá bůh, jehož slova následují.
Který bůh? Kterého autora?

„Zvláštní je to, jak viní nás bohy ti smrtelní lidé!
Od nás jen veškeré zlo prý pochází, sami však sobě
strojí (i proti vší sudbě) svou špatností útrapy, jak i
tentokrát proti vší sudbě se Aighistos oženil s chotí
vladaře Agamemnona, jejž usmrtil, když se on vrátil;
věděl přec o náhlé zhoubě, vždyť my jsme mu poslali napřed
Herma bystrého zraku, vždy zářného, se vzkazem, aby
Vladaře neusmrcoval a nebral si manželku jeho,
sice že za svého otce se na něm pak Orestes pomstí,
Jakmile dospěje věkem a zatouží po rodné zemi.
Takto ho varoval Hermés, a třeba to myslil s ním dobře,
Aighistos nedal si říci. Teď odpykal najednou všechno.“

VladiKlaisner
VladiKlaisner 10.10.2018 v 21:51

Že by Zeus hledal Homéra?



Vložit příspěvek