Dotaz pro čtenáře: Osoby v knihách a jejich role?
Ptám se všech aktivních čtenářů zde, bylo by dobré, kdyby autoři nebo redakce přikládali do beletristických příběhů jmenný seznam jednajících osob a jejich role?
Mě to v knize vždy potěší. Problém je v tom, že je si stejně postavy (pokud jich tam je víc) nepamatuji podle jmen, takže...moje hlava jde proti fajn věci :D ale za mě to dobré je :)
@Lenka.Vílka: Děkuji. Šlo mi spíš o nějaký všeobecný názor. :)
Otázku jsem do diskuzí sem položil záměrně. S tímto požadavkem na seznam osob, vystupujících v příbězích, jsem se už několikrát setkal (=v podstatě u všech svých knih; že se jména pletou, že čtenář neví kdo je kdo, že osoby splývají...). Ale evidentně to patří mezi naprosto vyjímečné počiny autorů...
Ijcro: tak snad se ozve i někdo další, aby mohl "všeobecný názor" vzniknout.
(Pouze jsem dopnila, že já nejsem čtenář, který to neocení z důvodu, z kterého jsou podobné věci psány do knih, z toho primárně zamyšleného důvodu. Přišlo mi blbý napsat "Ano" a jít domů. Pardon za rozepsání.)
Text příspěvku byl upraven 12.01.23 v 16:09
Já bych to velmi ocenil. Ukázkově to bylo vyřešeno v Geniální přítelkyni od Eleny Ferrante - seznam postav včetně stručných charakteristik a vztahů k okolí.
Já osobně si postavy vždy vypisuji na papír (když čtu tištěnou knihu), případně si je podtrhávám (v případě e-knihy).
Jsou však knihy, kde by mě nezachránil ani seznam postav - například Sto roků samoty - naštěstí jsem na netu našel rodokmen rodiny Buendíů.
Není to potřeba u všech knížek, ale potěší to. Pokud je v knížce hodně postav, je to velmi užitečné až nutné. Pěkné příklady uvádí jant02.
Text příspěvku byl upraven 13.01.23 v 10:26
V soudci Ti mne to potěšilo, zvlášť, když jsem "jel v kuse" Třikrát soudce Ti...
Ale třeba u Vás, milý ijcro, bych si ten seznam nejspíš nedokázal představit...
@PanPredseda:
Inu, pro každou mou knížku takový seznam (částečný nebo i úplný) existuje, jen jsem ho nikde neprezentoval a k e-knihám nepřikládal. Někteří recenzenti si ale o seznam osob v rolích k mé poslední knížce napsali (nevěřím však, že jej využijí).
Já stále zatím četl jen tu jednu a snad nebude spoiler, když prozradím, že se jmény je tam jedna podle mne pěkná hříčka... právě proto nevím, jak by pak vypadal ten seznam...
@PanPredseda:
no, psáno slovy klasika, sestavuji seznam tak, aby bylo nejasno, kdo je vrah a kdo potenciální oběť.
:)
Občas to v knihách býva, ale za nutnost bych to nepovažovala.
A hlavně aby tam nebyl nějaký nechtěny spojler.
Nikdy jsem to v knize nevyužila, je to zbytečné, od toho čtu knihu, tím mě má autor zaujmout, nikoliv nějakým jmenným seznamem. Ovšem pokud to autor či vydavatel považují za důležitý point je to jejich věc, jelikož si to může přečíst jen ten kdo chce, dá se to minout.
@Hana H.:
Myslím si, že v některých případech je seznam jednajících osob opodstatněný, zvlášť je-li aktérů množství větší než malé. Každý to má ale nastaveno jinak. Někdo přečte takovou knížku za dva dny a má jména takzvaně "v hlavě", a někdo pluje čtením dva měsíce, nevzpomene si ani na předchozí stránku a pak snadno říká, že ho obsah vlastně nezaujal protože proto...
Já mám dokonce jeden speciální případ, kdy jména aktérů v novele jsou vygenerovaná počítačem a tudíž jsou lehce nezapamatovatelná a pletou se s ostatními podobnými. Původně jsem zamýšlel jména psát jinak, jenže se mi rozprchly do více novel a musel jsem tomu ač nerad dát nějaký řád (takže jména tohoto typu důsledně vypisuji kurzívou).
Občas bych seznam postav uvítal. Obvykle u knih, které čtu dlouho nebo v nich vystupuje hodně osob. Případně u překladů z jazyků, které mi nejsou blízké a jména postav se mi špatně pamatují.
Vůbec po tom netoužím (krom speciálních případů typu Sto roků samoty) a abych řekla pravdu, přišlo by mi, že o mně, jako čtenáři, nemají valné mínění. Důležitější jsou vysvětlivky různých kulturních a politických odkazů a reálií.
Je legrační že tohle vlákno vůbec vzniklo. V podstatě ve stejné době jsem narazila na knihu, kde takový seznam postav je a po jeho přečtení jsem se nemohla zbavit dojmu, že kdyby tohle udělal něco takového v současnosti vydané knize, byl by obratem nařknut z antisemitismu.
Na první dobrou bych nápad uvádět seznam postav považovala za nesmysl, v některých knihách by navíc seznam byl skoro stejně dlouhý jako kniha samotná, nicméně po tom co mi nosí moje dcera za zkazky z hodin literatury bych byla ochotná připustit, že něco takového by nemuselo být úplně neužitečné.
Třeba takový Dekameron je hrozný mišmaš jmen.
Loni jsem si koupila knihu od současného autora a měl tam i seznam. Stejně jako v předchozím díle a ve všech svých ostatních knihách. Takže asi nejde jenom o to, že u současných autorů by to vypadalo blbě...
Hlasuji pro seznamy. Souhlasím s jant02, v Geniální přítelkyni mi seznam geniálně pomáhal a stejně tak bych ho uvítala u různých rodinných ság jdoucích přes více generací, kdy pak listuji dozadu a hledám, kdeže nám dotyčná osoba byla představena. To pak toužím po jmenném rejstříku postav s číslem stránky, což je v beletrii blbost. Ovšem chápu, že mít na začátku knihy "rodokmen" by často mohlo sebrat příběhu vítr z plachet, nebude vždy snadné to vybalancovat.
Přiznám se, že podobné seznamy v knihách přeskakuji, vůbec je nečtu, takže mně to nechybí.
Text příspěvku byl upraven 13.11.24 v 10:11
Záleží... Niekedy sa v menách a postavách strácam. Vtedy by som ocenila, keby som sa mohla pozrieť na začiatok (alebo kam) do menného zoznamu aby som si pri danej postave vždy mohla pozrieť, ktože to ten/tá XY vlastne je. Napr. v niektorých detektívkach od A. Christie to je a využívam.
Inokedy sú postavy tak jasne odlíšené (aj menom), že by som menoslov nepotrebovala.
Ad Calinda: Každopádne si myslím, že to nie je niečo, čo treba "čítať". Ale pomoc pre čitateľa, ktorý si potrebuje v priebehu deja osviežiť, kto je kto.
Text příspěvku byl upraven 04.02.23 v 19:28
Vložit příspěvek