Drama aneb divadelní hra

DISKUZE » O knihách


Stammel
Stammel 01.12.2010 v 11:39

Poněvadž jsem nadšený čtenář divadelních her, které ovšem na výslunní čtenářského zájmu nejsou, zajímalo by mne, jaký máte ke čtení dramat vztah. Baví vás? Lákají? Připadá vám čtenářský zážitek z divadelní hry něčím jedinečný? Nebo vás to nikdy nechytlo a považujete to za literaturu k jiným účelům než je čtení?

knedlik
knedlik 03.12.2010 v 11:54

Já čtu divadelní hry ráda, ale zase jak které... Shakespearovskou klasiku, kterou neznat je ostudné; dál když jsme ještě hrávali na střední divadlo, tak jsme většinou zkoušeli hry od V+W, a jen samotné čtení stálo za to... takže ano, baví mě, dá se říct, že snad i lákají, v podstatě je vnímám skoro stejně jako "obyčejné" knihy.

Stammel
Stammel 15.12.2010 v 09:53

[Stammel] A přijde vám četba dramatu něčím unikátní?

Můj učitel například tvrdí, že nic nezachycuje život lépe. V pár tazích dokáže načrtnout ty nejtíživější lidské situace plné palčivých rozhodnutí. Jako v Antigoně: "Tak co uděláme s tím bráchou, pohřbíme ho?" "Ne, Kreont to zakázal."

Já bych souhlasil s tím, že dobré drama (a těch není málo, Shakespearem a antikou se nevyčerpají) ukazuje lidský život, existenci v nejobnaženější možné formě.

Zároveň bych souhlasil s tím, že je náročné to číst. Divadelní hra vyžaduje nasazení fantazie a empatie v míře podobné čtení poezie, a to se (alespoň mě určitě) učí dlouho.

knedlik
knedlik 15.12.2010 v 18:34

Divadelní hra je hlavně strašně... řekněme... proměnlivá. V jednom podání může mít jisté vyznění a v podání někoho jiného může vyznívat zase úplně jinak. A to mě láká do divadel.
Opravdu nevím, jestli je radši čtu nebo se na ně spíš koukám...

Stammel
Stammel 16.12.2010 v 15:39

Souhlasím. To je další věc, která mě na tom baví. Že zážitek z četby může být doplňován a obohacován různorodými divadelními výklady. Krásný zážitek je, když nějaký známý moment nebo scénu někdo také dobře a sugestivně ztvární. Nebo když ji vyloží úplně jinak než jí rozumím já.

knedlik
knedlik 16.12.2010 v 20:58

:-)



Vložit příspěvek