Klub čtenářů sci-fi a fantasy

DISKUZE » O knihách


R.E.M.
R.E.M. 01.04.2023 v 19:06

Gaberlunghi - až po vašem příspěvků jsem si všimla zániku starší diskuze.
Stejnojmenné diskuzní vlákno tu už bylo, ale pak někoho napadlo příspěvky původního klubu čtenářů sci-fi a fantasy přesunout do https://www.databazeknih.cz/diskuze/o-knihach-7/poradte-fantasy-scifi-knihu-prosim-4935/str-1 a tak se původní diskuze stala nepřehlednou, rozpustila se mezi příspěvky s knižními tipy.



Obě diskuze byly odlišné a myslím, že byla chyba je sloučit - je to škoda, když spousta duplikátních diskuzí tu zůstává nesloučena a nevadí to.


Tak ať tato nově založená diskuze má delší trvání!

Text příspěvku byl upraven 01.04.23 v 19:09

Gaberlunghi
Gaberlunghi 01.04.2023 v 19:56

R.E.M.: To já vím, pasivní uživatel DK jsem již delší dobu, než je starý tento můj profil.
To sloučení je nešťastné a - aniž bych se někoho chtěl dotknout - poněkud ignorantské nebo bezohledné.
Pokud může mít podobné dobře fungující diskuzní vlákno konkurenční databáze, proč by nemohlo být i zde? Možná se časem ujme, možná ne. Každopádně není mnoho míst, kde se dá online zasvěceně bavit o fantastické literatuře.

R.E.M.
R.E.M. 01.04.2023 v 22:26

Zaujala mě mj. úvodní otázka jaká byla naše cesta k sci-fi/fantasy", protože přesně nevím. Asi šlo o sloučení více vlivů - vždy mě zajímaly hvězdy (astronomie), lákalo poznat dosud neznámé, tajemstvím vesmíru...

Z dětství - jak vzrušující bylo setkání dětí s Majkou z Gurunu, vesmírná dobrodružství Vladimíra Smolíka, jak fascinující byla televizní Okna vesmíru dokořán...
Televizní pamětníci ví. :)
Takže to zaujetí mě přivedlo ke čtení sci-fi, dodnes patří mezi mé oblíbené čtivo, čas od času po sci-fi sáhnu.
Na rozdíl od sci-fi čtu fantasy jen výjimečně, spíš na doporučení.

Líbí se mi přesah, který má podle mého názoru výborné sci-fi, baví mě (dá se říct až škádlí") tajemno některých fantasy..

Text příspěvku byl upraven 01.04.23 v 22:36

Janadvorackova
Janadvorackova 07.04.2023 v 22:35

Jak to začalo? U mě seriálem A. C. Clarka - Svět tajemných sil a pozorováním noční oblohy v dětství. A "Kyticí," i když ta odkazuje spíš na horor.
Pak jsem začala za peníze na svačiny kupovat knížky. Zkoušela jsem i knihovny, ale často jsem v knihách nacházela drobky a různé fleky, což mě znechutilo a odradilo. Tak si knihy kupuji.
Ke sci-fi (a fantastice obecně) mě přivedla i filmová béčka :), různé seriály (i "děsně" staré). Trochu to, co četl táta. Moje magií postižená teta a fakt, že mě nudila komunikace se spolužáky. V šesté třídě jsem začala sepisovat vlastní "příběhy." A bylo to.
Dodnes mám ráda "vůni na hřbitově," to je taková směska kamene, květin a slz :). Tam mě vodívala babička dlouho před knížkami. Takže k hororu jsem měla také blízko.

Text příspěvku byl upraven 07.04.23 v 22:38

Gaberlunghi
Gaberlunghi 10.04.2023 v 13:02

Čtenářům klasiky doporučuju podívat se na Mučitelův stín Gene Wolfa. Je to první díl tetralogie Kniha Nového slunce, který minulý rok vyšel v novém překladu Pavla Bakiče a tento týden vychází pokračování, Smiřitelův spár. Podle vydavatele nás trojka čeká ještě letos, což zní povzbudivě.

Týna73
Týna73 29.04.2023 v 17:21

Před týdnem jsem dočetla Šťastně až navěky? a i přes to že se stačilo podívat na obálku knížky nebo si přečíst první stránku a už jsem věděla o čem to bude mně to velmi bavilo. Asi i proto že to byla taková oddechovka nad kterou jsem nemusela tolik přemýšlet. Znovu si to asi nepřečtu ale v žádném případě to nebyla ztráta času. Myslím že kdyby se podle toho natočil film tak by to mohlo být super :)


Jura Jurax
Jura Jurax 03.07.2023 v 01:52

No tak primárně bych řekl, že míchat do jednoho klubu scifi a fantasy je zcestné. Ve svých vyhraněných formách jsou naprosto nekompatibilní.

Janadvorackova
Janadvorackova 03.07.2023 v 11:19

Jura Jurax: Ještě včetně hororu se to tak míchá zcela běžně a už docela dlouho. Říká se tomu "fantastika." Ale máte pravdu v tom, že čistokrevná sci-fi a čistokrevná fantasy jedou podle jiných pravidel a jsou si i dost nepodobné.

Důvod míchání vidím v tom, že čistokrevných kousků je dnes menšina. Autoři často do díla, které by mohlo spadat do jednoho, nebo druhého žánru, zamíchají další prvky, které pak zařazení lehce zamlží.

Gaberlunghi
Gaberlunghi 03.07.2023 v 17:12

Jura: Jedno z mých oblíbených období v historii fantastického žánru jsou třicátá léta minulého století, kdy v magazínu Weird Tales publikovali spisovatelé H. P. Lovecraft, R. E. Howard a C. A. Smith. Říkalo se jim velká trojka Weird Tales a psali Weird - Podivno, žánr, v němž se slévali prvky toho, co bylo později odděleno a zaškatulkováno do subžánrů fantastiky, onálepkováno jako sci-fi, fantasy, horor.
Subžánry a podžánry subžánrů tady máme už dlouho, slouží konzumentům oddělit zrno od plev, aby mohli ihned dostat to, co hledají. Současně fantastický žánr omezují, protože ho definují a svazují: je jasné, že od epické fantasy dostane čtenář něco jiného než od steampunku. Takové vymezení je ke škodě žánru, protože ten se nemůže příliš vyvíjet, jakmile je jednou pevně definován, už se jen točí v kruhu.
To je můj pohled jako čtenáře, kterého nejvíc uspokojují knihy vzpírající se škatulkám.



Vložit příspěvek