Knihy o válce ve Vietnamu a použití chemických zbraní (Agent Orange,...)
Zdravím,
ve škole mám za úkol vypracovat prezentaci o Válce ve Vietnamu a o použití chemických zbraní - Agent Orange a napalm.
Byla bych ráda za Vaše rady ohledně literatury, z které bych mohla čerpat.
Děkuji :)
....proč si napřed nezjistí ve škole jestli vůbec taková literatura existuje?
..tady si projdi knihy
https://www.databazeknih.cz/stitky/vietnamska-valka-2463
Text příspěvku byl upraven 21.09.18 v 10:05
...pátral jsem po povídce, která kdysi vyšla v F&SF a napsal ji Brennert Alan a jmenuje se Ma Qui - je z vietnamské války - Operace "Wandering Soul", o které je v povídce řeč, skutečně existovala a dá se najít na youtube autentická nahrávka. Opravdu hezké věci si na sebe lidi dokážou vymyslet.
...a tak jsem si pomapoval pár knih a povídek, které se týkají války ve Vietnamu - je jich u nás poskrovnu.
Doplnil bych, že mne zde nezajímá dokument - ale pouze romány a povídky.
Matthew Brennan nám předkládá hned dvě povídkové knihy a to
Lovci - Zabijáci
Lovci lebek
Dá se říci, že se jedná o osobní vzpomínky válečných veteránů z bojových akcí speciálních útvarů letecké bitevní a pěší divize ve Vietnamu 1965 až 1972.
William Eastlake, kterého známe z válečného bestselleru Hájili jsme hrad /mimochodem také zfilmováno/, napsal román z války ve Vietnamu - Umírali jsme v bambusu.
Hrdinou příběhu je kapitán Clancy, jenž smrtelně zraněn umírá kdesi v džungli. Vedle jeho konečných úvah o válce se zde odvíjejí osudy těch, co po něm pátrají, včetně kapitána Knightbridge a zdravotní sestry Jane, kteří ve svém vrtulníku souloží ve výšce 10 000 stop, aby tak vytvořili válečný rekord. Pod nimi v džungli bloudí dva mladí hippies a pokoušejí se válku ukončit pomocí květin a kytary… Eastlake vidí válku jako absurdní šílenství, které nelze postihnout běžnými realistickými prostředky. Sahá tedy po zbraních, jako je černý humor, hyperbola, groteskní dialogy či impresionistický popis, aby nakonec ve svém souhrnu přinesl obraz až mrazivě skutečný. Román je považován za jednu z nejlepších knih o vietnamské válce a ceněn stejně vysoko jako slavná Hellerova Hlava XXII.
Tom Smith - Snadný cíl je kniha pro všechny "fanoušky" vietnamské války.
Dlouhá a neobyčejná cesta průzkumného pilota ve Vietnamu.
...máme pár věcí, které se týkají Vietnamské války, ale dají se zařadit mezi SF literaturu.
První napsal Petr Straub a jmenuje se - Koko
Román těžící z válečného konfliktu ve Vietnamu.Ten se neodehrává během války, ale dlouho po ní, kdy skupina válečných veteránů pátrá po masovém vrahovi, s nímž se zřejmě během válečného konfliktu setkali.
Upozornění, tento román je hodně těžký na čtení ...V románech Petera Strauba se totiž téměř nenachází akce. Peter Straub je něco jako rozšafný vypravěč. Jeho dílo je náročné číst, protože je plné rozsáhlých popisných scén......
Další román (spíše povídkový cyklus), v němž jsou na válku ve Vietnamu pouze lehké odkazy, je dílo Stephena Kinga Srdce v Atlantidě.
.... a to je zase naopak hodně čtivá kniha...
A ted se dostávám ke knize, která by mohla být pro někoho skvost.
Napsala ji E. A. Scarboroughová a jmenuje se Léčitelka.
Prvek fantastiky tu je tvořen vlastně pouze tím, že hlavní hrdinka (zdravotní sestra působící v americké polní nemocnici) dostane od domorodého pacienta amulet, který zvyšuje její léčitelské schopnosti.
Hlavní hrdinka není bezprostředně přítomna bojovým akcím, není ani přímo přítomna zvěrstvům páchanými tou či onou stranou konfliktu. Bezprostředně se však s těmito zvěrstvy setkává, a to nejen na straně vietnamské, ale i na straně americké..........
Román byl oceněn cenou Nebula!
Našel jsem pár povídek...
Již zmíněnou od Alana Brennerta „Ma Qui“ /taktéž cena Nebula/
Další je povídka Hrobaři /taktéž Nebula/. Napsal ji Joe Haldeman. A to jsou duchařské příběhy, odehrávající se přímo ve válečném konfliktu.
Přímo za války se odehrává i nefantastická povídka Nelsona DeMille „Rendez-vous“ - popisuje střet amerického průzkumného oddílu a špičkové severovietnamské ostřelovačky.
Daleko lepší jsou povídky odehrávající se až po konci války, kdy se válečný konflikt přesunul do konfliktu v duši.
„Noční stíny“ od Roberta McCammona
„Protože byla tma“ od Jacka Cadyho - o válečném veteránu, který dokáže zhmotňovat své noční můry.
A nakonec jsem si nechal dvě povídky, jedna je od Danna Simmonse „E-lístek do Vietnamu“ popisující drama odehrávající se ve virtuálním zábavním parku vybudovaném ve stylu války ve Vietnamu, a druhá je Koontzova povídka „Hlubina temnot“ popisující poválečné setkání amerického válečného zajatce a jeho severovietnamského trýznitele.
...a zde mé ubohé znalosti knih a povídek z bojiště Vietnam končí.....
Obávám se ovšem, že slečna nehledá beletrii. Použít takový typ knihy k referátu/prezentaci je diletanství.
Americká pěchota ve Vietnamu 1965-1973 (Gordon L. Rottman)
Dějiny vietnamské války: Tragédie v Asii a konec amerického snu (Marc Frey)
K slušné historické práci by byla vhodná snad jen druhá jmenovaná kniha, kterou vydala Paseka, ale předpokládám, že se jedná o středoškolský referát, takže nepůjde o nic jiného než kompilát, a na to by tohle mělo stačit. ;)
Zdravím, neporadili by jste mi prosím DOBROU knihu o historii války ve Vietnamu ? Něco z čeho by se dala i dobře napsat seminární práce. Děkuji
Vložit příspěvek