Knihy obsahující zajímavé myšlenky
Malý princ rozhodně. Mou nejoblíbenější je Netrpělivost srdce od Stefana Zweiga.
Rozhodně série Enderova hra (plus Stínová série) od Orsona Scotta Carda. První díl na to možná nevypadá, ale už v dalších se řeší otázky náboženství, zabití jiného druhu a jak moc nám je ten jiný druh podobný. A ve Stínove sérii hlavně vláda na Zemi, mír atd.
http://www.databazeknih.cz/knihy/cteni-o-psani-45616
V této knize zaznamenal Václav Lacina tuto hlubokou myšlenku: Nejradši mám paní učitelku, protože aby ze mě nebyl blbec.
Já bych doporučila knihy tohoto autora: Dalajlama XIV. - toto je jedna z jeho myšlenek
..„Když se ptali Dalajlámy, co ho na lidech a lidskosti nejvíc překvapuje, odpověděl: "Lidé. Protože obětují zdraví, aby vydělali peníze, potom obětují peníze, aby znovu získali zdraví, potom se tak znepokojují minulostí a budoucností, že si neužívají přítomnosti, a.. tak nežijí ani v přítomnosti ani v budoucnosti. A žijí tak, jakoby neměli nikdy zemřít, a potom zemřou bez toho, aby předtím žili."
Co je to vlastně ta hlubší myšlenka? Podívejte, co se mnou udělala válka, říká hlavní hrdina v knize Johny si vzal pušku. Spousta životních moudrostí je v knihách Remarqua, třeba ve Vítězném oblouku. Kniha Veronika se rozhodla zemřít nám říká, že nemáme předem určovat, co je normální a kdo je blázen. Ve Vánočním stromku umírá malý kluk a celá kniha je jedna velká hluboká myšlenka. A co Sophiina volba, Naprosto osvětleno, Hrozny hněvu, Život před sebou, ..... ?
Mně se líbí tyto:
http://www.databazeknih.cz/knihy/vesmir-versus-alex-woods-164547
http://www.databazeknih.cz/knihy/jako-zabit-ptacka-14499
Ale hluboké myšlenky na mne překvapivě občas vyskočí i v lehčím žánru.
Prave ctu Zasveceni od Elisabeth Haich a je to pecka. Ta je plna hlubokych myslenek. :)
Sice nevím co přesně je míněno hlubší myšlenkou, protože v tom asi každý bude vidět něco jiného. Ale pokud je to nějaký životní přesah, tak myslím, že takový přesah má téměř každá kvalitní literatura, která se člověka dotkne na nějaké niterné úrovni. Asi zde není míněná vyloženě duchovní literatura, kde jsou hlubší myšlenky vyloženě explicitní. A tak zde shrnu knihy, které jsem četl v posledních 3 letech a které odpovídají názvu diskuse.
Začnu chronicky známým Sinuhetem, kde je probírána myšlenka, že ani ty nejlepší náboženské ideály nelze násilně vnutit společnosti. Z knihy nejsem nadšený jako ostatní, protože byla dost užvaněná, ale to jak idealismus a odtrženost intelektuálních elit naráží v reálném světě je myslím dnes znovu aktuální:
http://www.databazeknih.cz/knihy/egyptan-sinuhet-86077
Další kniha je od Eca, který prakticky píše pouze náročnou literaturu a u Ostrovu včerejšího dne mne fascinovalo podání středověkého myšlení. Ta ukázka jak myšlenkový svět a tehdejší paradigma bylo zcela odlišné od našeho je úplně skvostná:
http://www.databazeknih.cz/knihy/ostrov-vcerejsiho-dne-3374
Zajímavá literatura se nachází i ve sci-fi. V Pánu světla se Zelazny zabývá, k čemu by mohlo vést technologické zvládnutí reinkarnace:
http://www.databazeknih.cz/knihy/pan-svetla-140273
A když zůstanu u fantasy, tak můžu doporučit první díl Inkarnace nesmrtelnosti, který se celý točí kolem smrti a přitom je kniha docela zábavná:
http://www.databazeknih.cz/knihy/na-bledem-ori-31825
Existují samozřejmě i vyloženě okultní romány, které mají blízko k magii a které se zabývají touhou po schopnostech nebo umění výroby zlata v alchymii. Ohledně magie bych doporučil známý Bulwerův román Zanoni. (Ten má však nevýhodu, že je přeložený Weinfurterem, který původní román zkrátil a tím zmrzačil.):
http://www.databazeknih.cz/knihy/zanoni-62605
Pokud zůstaneme u okultismu, tak rozhodně doporučuji Červeného lva, který se zase zabývá alchymií:
http://www.databazeknih.cz/knihy/cerveny-lev-mysticky-roman-116682
Tak jako jsou okultní romány, jsou i romány, které těží z náboženství. Koho fascinují východní nauky, může zkusit Poutníka Kámanitu. Kdo se příliš neorientuje ve východní kultuře a rád bych si přečetl Pána světla, je tohle výborná kniha na seznámení:
http://www.databazeknih.cz/knihy/poutnik-kamanita-165429
Když zůstanu u náboženství, tak křesťanům bych rozhodně doporučil krátkou novelu od Larsena:
http://www.databazeknih.cz/knihy/vykoupeni-pastora-nema-189831
Samozřejmě Larsen napsal určitý vrchol duchovní literatury a to jak se duchovní život prolíná s úplně běžným občanským životem. Jak někdo napsal: Dokonalost:
http://www.databazeknih.cz/knihy/kamen-mudrcu-23259
Koho zajímají naopak spíše intelektuální myšlenky a sám nevím jak to říct, snad umělecké, ten může zkusit Přečtený život. Mě bohužel kniha příliš nezaujala:
http://www.databazeknih.cz/knihy/precteny-zivot-219614
Naposled dávám knihu, která mě docela rozsekala, protože se jedná o upravený deník ženy, která má rakovinu v nejhorším stádiu. Deník se střídá se vsuvkami od jejího manžela, kterého někteří považují za jednoho z největších dnešních filozofů:
http://www.databazeknih.cz/knihy/odevzdani-a-odhodlani-228327
A pak samozřejmě existuje spousta další literatury. Třeba Gustav Meyrink, který napsal fascinující romány, ale bohužel pro lidi netknuté duchovnem, dost špatně pochopitelné. Nebo Jack London, kterého mnozí považují za autora dobrodružných románů a přitom se jedná o tragický omyl. Nebo Carlos Castaneda, Hermann Hesse atd.
Text příspěvku byl upraven 04.11.16 v 19:22
Ahoj, dejte mi prosím tipy na knihy, ve kterých jsou obsaženy zajímavé myšlenky. Myšlenky o světě, životě, lásce,...
Nemám na mysli například romány, ale vyloženě knihy, ve kterých autor popisuje svůj postoj k danému tématu. Blíž to asi nespecifikuju :D Vždy čtu něco bez jakéhokoliv očekávání, a nakonec mě až překvapí, kolik pravdy a zajímavých úvah je v knize obsaženo.
Pro příklad uvedu- jedna z knih, která mě za poslední dobu opravdu zasáhla a dala mi několik podnětů k zamyšlení se sama nad sebou, je Nesnesitelná lehkost bytí (Kundera). Také mě zaujalo Umění milovat od Fromma, to je ale z jiného soudku.
Budu ráda za jakékoliv vaše tipy, případně názory na ně :)
adel5497: doporučuji všechny, úplně všechny kniha autora
https://www.databazeknih.cz/autori/jon-kalman-stefansson-4224
Než je však (totálně vyprodané) začnete shánět, doporučuji - přečtete si zdejší komentáře čtenářů k těm knihám, které se - plné obdivu - hemží mnoha citacemi právě takových myšlenek, jaké hledáte.
Mým tipem jsou knížky Alaina de Bottona:
https://www.databazeknih.cz/knihy/lekce-z-lasky-3296
https://www.databazeknih.cz/knihy/umeni-cestovat-52369
https://www.databazeknih.cz/knihy/architektura-stesti-78506
Teď mám rozečteného Radkina Honzáka. Co se románů týče, tak čím dál víc objevuji kupu myšlenek v sérii o Angelice.
Opravdu zajímavé myšlenky (aniž by to byl román) jsou obsaženy v obrazovém průvodci Star Wars: Rogue One. Je to obrázková encyklopedie o filmovém světě, ale člověk se musí divit, kolik se do "vejde" zajímavých myšlenek. Třeba je hodně zajímavé číst o tom, jak impérium zakázalo droidy a k čemu to vedlo. Opravdu doporučuji!
Zajímavé myšlenky přece obsahuje každá kniha. Nebo znáte nějakou, která ne?
V každé knize, kterou jsem dočetla, nějaká zajímavá myšlenka byla. A většinou nejen jedna.
Vložit příspěvek