Knihy, po kterých pátrám - poraďte

DISKUZE » O knihách


Koka
Smejči
Smejči 14.02.2022 v 08:09

Všem děkuji za tipy.

PanPredseda
PanPredseda 14.02.2022 v 08:17

K doporučení Vladimíra Vysockého, které zde uvedla Koka, se rád připojím, ale s drobnou poznámkou: jeho básně (písně) jsou spíše o vztahu člověka k horám (a hor k člověku ;-)). Dají se najít i ty, které jsou o válce v horách.
(Pokud Vás zaujmou, zkuste shlédnout film Vertikal.)

Smejči
Smejči 14.02.2022 v 08:19

To PanPredseda: Vysocki je mi, jako horolezci, známý. :-)

PanPredseda
PanPredseda 14.02.2022 v 08:20

Ok, už mlčím. ;-)

Babička59
Babička59 15.02.2022 v 08:25

Příspěvek porušil pravidla diskuze, a proto byl odstraněn moderátorem.


m.gray
m.gray 15.02.2022 v 14:05

Zkuste se podívat v Levných knihách.

honza0389
honza0389 15.02.2022 v 14:38

můžete zkusit trhknih: https://www.trhknih.cz/kniha/1w6ty55m9i

Arwen349
Arwen349 15.02.2022 v 20:25

zdravím,
sháním dvě knížky vím, že jsou to Dívčí romány:
1 kniha je o dívce jejíž jméno si nepamatuju, nastoupí na novou školu myslím na Gympl a zamiluje se tam do svého spolužáka, který má ale bratra dvojče kterému se hlavní hrdinka také líbí. Potom ta dívka otěhotní ale neví, se kterým z nich. Na konci knihy vím, že jeden z bratrů umírá a hlavní hrdinka potratí když jí srazí auto.
2. kniha je o dívce Sandře, která nastupuje myslím na gympl jako nová profesorka a zamiluje se do ní nejen jeden její kolega ,ale i student Robin. Vím že na oblae knihy jsou modré růže a oba hlavní hrdinové.
Prosím poraďte mi. Děkuji moc.

tatjana1737
tatjana1737 16.02.2022 v 07:20

Není to od Lenky Lanczové? Vybavuji si, že to již někdo v této diskusi poptával.

qakk
qakk 16.02.2022 v 13:03

Ahoj,

pátrám po 2 knihách, co jsem četl, ale mám jen hrubý děj:
1. scifi z planety, kde je veškerý technický pokrok závislý na kácení určitého druhu stromů, který v sobě obsahuje nějakou hořlavou/výbušnou látku. Nicméně současně na lidstvo pořádají nálety životní formy ve tvaru červené plynné koule, které při přiblížení se k člověku prasknou a jejich obsah je zabijí. Je to už nesnesitelné, takže se rozhodnou vzducholodí přeplout na jinou planetu. Jednou za čas se totiž sousední planeta přiblíží natolik, že se dotýkají armosférou a tedy při vystoupání dostatečně vysoko dojde k otočení gravitace a vzducholoď se prostě přesune na planetu č. 2. Na ní sice ty "výbušné stromy" najdou také, stejně tak ty plynné koule, ale ty jsou průhledné/bílé a neobsahují jedovatý vnitřek. Pointa je v tom, že ty koule a stromy jsou v symbióze a když je lidi začali kácet, tak se přizpůsobily tak, že začaly být pro lidi jedovaté a jejich zabijením tak chrání symbiotické stromy.
- nalezeno, jde o Primitivní astronauti

2. je trochu větší oříšek - jde o fantasy knížku, kterou jsem četl tak 20let zpátky, byl to svět s draky, lidmi a myslím že i s čaroději, elfy,.... byli tam nějací uprchlíci, draci se drželi v ústraní, ALE (nyní to podstatné, podle čeho by se dalo identifikovat) uměli měnit podobu, čím víc byla nová podoba menší, tím více se jejich stín podobal originálnímu dračímu. Současně, když se jim nasadil železný obojek, tak podobu měnit nemohli (2 draci, kteří takto prozkoumávali lidské osady, byli tímto způsobem zajati a drženi v lidské podobě, aniž věznitelé tušili, že jde o draky). Také zmiňovali to, že draci se strašně báli zranění svých křídel, protože to se jim nehojí a nemohli by létat - ale střežené tajemství bylo, že změnou podoby si dokáži jakékoliv zranění vyléčit, pokud se na to speciálně soustředí.. Víc nemám :D

Díky všem za postřehy :))

Text příspěvku byl upraven 16.02.22 v 13:35

tatjana1737
tatjana1737 16.02.2022 v 18:39

@qakk Ad 2: Asi to nebude ono, ale dračí podobu do lidské uměly měnit některé postavy v sérii od Ursuly le Guinové, pamatuji si povídku Dračinka z knihy Příběhy ze Zeměmoří. Ostatní indicie ale nesedí...

alekis
alekis 16.02.2022 v 18:53

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Avixx
Avixx 17.02.2022 v 23:09

Dobrý den, hledám knížku, kterou jsem před lety četla. Nemohu si vzpomenout na název, ani na autorku. Byla to historická romance. Hlavní hrdina nalezl ostrov s pradávnou bohatou kulturou, větší než Egyptská (kultura je smyšlená). Druhá hlavní postava je žena s pochybnou pověstí, která ho požádá o pomoc. Oba umí přeložit starobylé texty. Děj se odehrává v Anglii. Myslím, že je tam i někdo zabit... No moc si toho prostě už nepamatuju... Moc děkuji za případné typy.

Text příspěvku byl upraven 17.02.22 v 23:30

qakk
qakk 18.02.2022 v 00:05

tatjana1737 - díky, bohužel mi to nic neříká.. Ale připomnělo mi to, že bych si měl přečíst Čaroděje Zeměmoří :D

alekis - heuréka, moc dík, je to ona! Dokonce ji mám, ke své hanbě, v knihovně :-P

Text příspěvku byl upraven 18.02.22 v 00:06

nybijam
nybijam 20.02.2022 v 23:26

Prosím, nevíte někdo, co je to za knihu?

Znal jsem to moc dobře. Je to, jako když jste ve třídě s holkou z bohatý rodiny, co je její táta právník a máma nosí drahý kozačky. Ona na vás mrká, líbíte se jí, ale stejně si neumíte představit, že byste na ni byť jen sáhli. Nejenže člověk cítí, že je mimo jeho ligu, ale prostě má pocit, že je i jiný živočišný druh. Stejně ale doma smolíte básničky s tím, že jí je jednou přečtete a třeba budete jako Romeo a Julie. Jenomže když se po pár měsících odvážíte, zjistíte, že ji prcá partička hokejistů, kteří ten divnej pocit nikdy neměli.
"Na co myslíte?" zeptala se Ivana.
"Na hokej," odpověděl jsem po pravdě.

tatjana1737
tatjana1737 21.02.2022 v 08:06

Lehce mi to připomíná Opilé banány od Šabacha, ale ruku do ohně bych za to nedala.

kijonkova.k
kijonkova.k 21.02.2022 v 20:13

Dobrý den,hledám jednu knihu,neznám autora ani název.Vim jen,že byla o sourozencich,asi dvojcatech,kteří byli velice inteligentní,ale před okolím ze sebe dělali dementy.Nevite někdo?Děkuji.Kristina

hedvika1482
hedvika1482 21.02.2022 v 21:11

Ahoj vsem ,hledam romanticke knihy (fakt cervena knihovna :-D) .Spis historicke.Radeji kde neni muz typicky svudce ,ale je to opacne pr.ona jede delat sluzebnou ,osetrovatelku .Spise popelkovskeho. No proste kdy ma ona velke stestí,ne souboj dvou pohlavi :-D no snad mi tu rozumite .Velky dik vsem :-)

Litocha
tatjana1737
tatjana1737 22.02.2022 v 08:44

Hedvika: Mám rada i Jude Deveraux, namátkou Ledové a Ohnivé dvojče nebo Sametová tetralogie. Četla jsem i Juliette Benzoni, kromě historických nepřesnosti to nebylo zlé, anebo klasika je Věčná Ambra, ale tam mi hrdinka přišla pitomá :). Z vyšší literatury doporučuji Margaret Mitchellovou.

Text příspěvku byl upraven 22.02.22 v 08:45

reader.007
reader.007 23.02.2022 v 11:45

hedvika: za Jih proti Severu (Odváto větrem) od M. Mitchell se přimlouvám i já. Když se to tak vezme, je "romantická dějová linka" vlastně jen takovou nití, která se tence vine opravdu nesmírně zajímavou knihou, která je dnes, kdy stojíme zase jednou na prahu války, aktuálnější než byla dlouhá desetiletí předtím...

siena
siena 23.02.2022 v 11:59

No, nevím, reader.007, když hedvika1482 píše, že opravdu červenou knihovnu:) Ale, jinak samozřejmě s tebou souhlasím a mohu také Scarlett jen doporučit.
Takže jestli opravdu romantickou, tak bych také odkázala na štítek "historické romance". A jestli bych mohla doporučit, silné hrdinky "umí" i Marie Schusterová a např. její Flanderská sága.

emkalana
emkalana 24.02.2022 v 03:22

Hedvika:
a co tak skusit Gričskú čarodejnicu od M.J.Zagorka?

Vidlička
Vidlička 24.02.2022 v 10:14

Prosím o radu. Jedná se dětskou knížku, možná anglickou, napsanou někdy tak v 80. - 90. letech. Byla většího formátu s barevnými ilustracemi, a děti v ní měly co dočinění kromě jiného i s baziliškem... Děkuju!



Vložit příspěvek