Lze zjistit v jakém nákladu byla kniha vydána?
Dobrý den všem,
nemáte někdo tip, kde lze zjistit počet vydaných kusů konkrétního titulu? Je mi vcelku jedno, jestli jen určité vydání nebo např. tři vydání dohromady... Lze vůbec takovou informaci někde získat?
Komanči náklad uváděli a dost dobře nechápu, proč se dnes už neuvádí. I když některá menší nakladatelství tuto tradici stále dodržují, např. Opus. Asi se musíte opravdu obrátit na nakladatele...
No, vidíte, Armine1984, další formální znak, jak dnes poznat, kdo vydává knihy z nadšenectví a kdo pro zisk!
:-)
Nakladatelství Opus je skvělé, skvělé a ještě jednou skvělé. A není naštěstí samo, bez ohledu na skupování značek ze strany dvou rozhodujících hráčů na knižním trhu!
Znáte zlínské nakladatelství Archa, třeba?
Text příspěvku byl upraven 13.05.19 v 11:22
Kde najdu ( pokud vůbec někde ) náklad jednotlivých knih - počet vydaných výtisků? Poradí někdo? Děkuji
Jjala1: u nových nebo starých knih? U nových to bude asi oříšek. U starých je doplněno v informacích u knihy, je to u dost z nich. Tuto informaci uvádí i katalog národní knihovny.
Jjala1: tohle jsem našla na netu a dává to smysl. Uvádět náklad nových knih nejde. Dotisky, konkurence atd. Ale ty starší věci mají právě často tam náklad a některé snad i v tiráži, tehdy se asi nevedl tak silný konkurenční boj jako dnes.
Text příspěvku byl upraven 16.07.19 v 19:33
Konkurence byla i za první republiky, tuším, že to byly zrovna nějaké Mayovky, o které se vedla přetahovaná mezi nakladatelskými domy Toužimský&Moravec, Josef R. Vilímek nebo A. Hynek. Měl jsem kdysi nějakou knihu, s ilutracemi Věnceslava Černého, nebyl to ale Vinnetou, spíš nějaký Inka.
Myslím, že současný zvyk velkých nakladatelských hráčů neuvádět výši nákladu není důsledek konkurenčního boje, ale studu, že dnešní náklady řádově poklesly jak oproti první republice, tak 60-80 letům. Nezávislá nakladatelství, která vydávají specializovanou, dlouhoobrátkovou produkci náklady často uvádějí v tiráži. Některé bibliofilie dokonce uvádí i ručně dopisovaná pořadová čísla.
A skutečnou perličkou na aktuálním trhu je nejnovější sbírka básníka Radka Malého s názvem Zahrada, kde je celý náklad ručně doilustrován neopakovatelným Františkem Petrákem. Každý čtenář dostane i jeden ručně psaný verš od básníka!
Takhle si s knihami DNES hraje skvostné nakladatelství Archa Pavla Jungmana (Ne, tohle není reklama, jen naprostý obdiv!)
Na prvorepublikových knihách miluju to, že tam často bývá uváděn i název papíru, na kterém je knižní blok vytištěn!
:-)
Naprosto souhlasím, sieno. U mainstreamu jde o zisk, u nezávislých vydavatelů o lásku ke knihám, až dobro-činnost!
Berte, prosím, s velkou nadsázkou!
:-)
Vložit příspěvek