Poraďte fantasy/scifi knihu prosím.

DISKUZE » O knihách


R.E.M.
R.E.M. 23.03.2019 v 09:20

Mimochodem, ve slovenském vydání se hl. postava jmenuje Redrick Schuchardt, s návazností na jeho přezdívku Ryšavec.

Marika Vanova
Marika Vanova 23.03.2019 v 09:24

Beru to tak, že Stalker Rod s návštěvami pásma do sebe nasává i cosi škodlivého a proto je jeho dítě Agnes takové. A ty figuríny, viz dědeček jsem si vzala z textu tak, že je to jen tělo nabité jakousi energií z pásma, kde je hřbitov a ono se může pohybovat, ale jinak nic, i když u toho dalšího, co se dobýval do svého domu? Co mu zůstalo, že takhle fungoval? To by chtělo další díl, bratři S.

Eicherik
Eicherik 23.03.2019 v 09:27

Marika: Bratři ho už bohužel nenapíší a ani si myslím o tom nikdy neuvažovali. :-)

Marika Vanova
Marika Vanova 23.03.2019 v 09:30

Eicherik je mi to jasné, ale škoda.

alekis
alekis 23.03.2019 v 20:46

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Marika Vanova
Marika Vanova 24.03.2019 v 08:34

Mně by zajímalo, jestli jsem dobře pochopila, že se to odehrává v Americe?


R.E.M.
R.E.M. 24.03.2019 v 08:44

Toto popisované pásmo by mělo být v Americe. Lokalita ostatních není zmíněna. Nebo jsem si informace nevšimla.

smazenaryba
smazenaryba 24.03.2019 v 13:50

Takže toto bolo moje druhé čítanie, prvý krát som Stalkera čítal cca pred dvoma rokmi. Myslím, že čítanie som si užil ešte viac ako prvý krát, keďže prvé čítanie bolo u mňa opradené akousi nechuťou, ktorú prechovávam ku mnohým dielam, ktoré sú príliš medializované, ospevované a podobne.

Pri druhom čítaní, som bol oveľa viac zameraný na samotnú hlavnú postavu a pomery v ktorých žila, než na samotnú "návštevu" a veci s ňou spojené. Mohol za to aj fakt, že som sa trochu upäl na fakt, že kniha bola v Rusku zakázaná a ja som túžil pri čítaní zistiť, prečo tomu tak bolo.

Ako to je s jednotlivými verziami knihy. Stalker vyšiel pôvodne v magazíne na 4 pokračovania v roku 1972. Tieto časovo oddelené "kapitoly" sú nakoniec stále zachované aj v knižnej podobe. Knižná verzia bola cenzormi zakázaná a v Rusku vyšla až v roku 1980 a to v silno upravenej podobe, ktorá sa vraj s originálom drasticky rozchádzala.

V zahraničí však bola situácia iná. Už v roku 1977 vyšiel Stalker v USA a dokonca ešte o pár rokov skôr aj v Československu. Na základe rokov vydania a zbežného porovnania rôznych vydaní som nútený veriť, že cenzurovaná verzia sa k nám nikdy nedostala, resp. nikdy u nás ani v iných krajinách neslúžila ako predloha pri preklade. V Rusku vyšla originálna verzia Stalkera, tá ktorú svet mohol čítať už takmer 30 rokov, prvý krát až v roku 1990.

Takže prečo bol Stalker v Rusku zakázaný ? Čo Rusi cenzurovali ? Preklad cenzurovanej verzie k dispozícii nemáme, takže môžeme iba hádať. Ale skúsme to.

Stalker sa neodohráva v Rusku, nemá takmer žiadne ruské postavy, vládny systém sa komunizmu tiež veľmi nepodobá. Verím však, že práve hlavná postava, Roderick Shoehardt, bol dôvodom k cenzúre.

Rod je veľmi schopný mladý múž, ktorý by bol veľmi pravdepodobne pre hocakého zamestnávateľa prínosom. Aj po nelegálnej činnosti a následnej väzbe má dvere do ústavu stále otvorené. Peniaze by z tohto hľadiska preň nikdy neboli problém, dokáže si vždy na seba zarobiť. Peniaze nemajú preňho reálnu hodnotu, riadi sa heslom "mať ich toľko, aby som na ne nemusel myslieť". Problém je, že Rodova predstava o živote je trochu iná ako určujú zabehnuté pravidlá. Denné rutiny, pokorná služba zamestnávateľovi, triedenie ľudí do sociálnych skupín, to všetko mu vadí, ubíja ho to. Rod chce byť nezávislý, systémom opovrhuje.

A tam bude asi problém. Nech Roda zasadíte do akéhokoľvek známeho prostredia, systému, režimu, vždy to bude vyvrheľ, rebel, disident, triedny nepriateľ. A toho sa asi páni cenzori zľakli. Ba dokonca si myslím, že ikeď Strugackí nemuseli úmyselne Roda vytvoriť ako triedneho nepriateľa, napriek tomu je produktom doby v ktorej autori žili.

Celé to vypovedá aj o tom, aká tvrdá ba až nezmyselná cenzúra musela v Rusku byť. Ikeď v Československu takisto vládol tvrdý režim, do tlače sa predsa často krát dostali veci, ktoré boli silno protikomunistické. Viem si predstaviť, že taký Mňačko (slovenský spisovateľ, politik) by sa konca režimu, ak by bol žil v Rusku, za žiadnych okolností nedožil.

Text příspěvku byl upraven 24.03.19 v 13:53

Eicherik
Eicherik 24.03.2019 v 14:23

S tím rebelstvím Roda, jako důvodu k cenzuře souhlasím. :-)

R.E.M.
R.E.M. 24.03.2019 v 15:36

Rebel a ještě víc asociální, nepřizpůsobivá existence na a za hranou zákona podle mne byla jedním z důvodů zákazu.
Rod je zvláštní a komplikovaná povaha. Soucitný, obětavý, i krutý a agresívní.

alekis
alekis 24.03.2019 v 16:50

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

smazenaryba
smazenaryba 25.03.2019 v 07:35

Čo sa týka Agnes, deda, nešťastí a živelných katastrof spojených s ľuďmi, ktorí sa vysťahovali z Harmondu, som presvedčený, že to všetko sú nevysvetliteľné dôsledky Návštevy, ktoré ani tak nemajú nabádať k hľadaniu vysvetlení, ako skôr poukázať na fakt, aké ničotné je ľudstvo a jeho malicherné, mravenčie problémy v porovnaní s neprebádanými hĺbkami vesmiru.

Podobný prípad sú aj čierne kvapky, ktorých zmysel ľudia taktiež nepoznajú, no začali ich používať ako ozdoby na výrobu šperkov. Jedna teória v knihe hovorí, že by to mohli byť obrovské priestory stlačené do maličkej kvapky. Náhrdelník vyrobený z galaxií ? Podobný nápad bol kedysi zapracovaný do filmu Man in Black. Možno sa inšpirovali práve v Stalkerovi.

Na túto tému sa celkom hodí citát od Lovecrafta:

"Mám za to, že tou nejmilosrdnější věcí na světě je neschopnost lidské mysli uvést do souvztažnosti veškerý svůj obsah. Žijeme naše životy na malém ostrůvku zaslepenosti, bez povědomí o temných oceánech nekonečna okolo nás. Neměli bychom se snažit příliš rozhlížet."

Text příspěvku byl upraven 25.03.19 v 08:57

alekis
alekis 25.03.2019 v 10:52

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

alekis
alekis 26.03.2019 v 23:58

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

R.E.M.
R.E.M. 27.03.2019 v 09:23

alekis: Souhlasím, přibyly tu inspirativní myšlenky, názory. Od Tebe, smazeneryby a dalších.

Nereagovala jsem hned kvůli mobilu, kde se delší příspěvky nepíšou pohodlně.

Text příspěvku byl upraven 27.03.19 v 14:15

alekis
alekis 27.03.2019 v 10:02

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

R.E.M.
R.E.M. 27.03.2019 v 10:10

Pozor!!! Níže částečný spoiler ke Dnu Trifidů

alekis: Ahoj, zarazilo mě, že při popisu měst, rok, dva poté, chyběly zbytky těl, kosti. I to masivní zarostení předmětů rostlinami mi přišlo přespříliš.

Tralfamadořan
Tralfamadořan 27.03.2019 v 12:29

Ahoj,
měli jsme o víkendu předtáborový slet, takže jsme se z toho ještě včera vzpamatovával :)
Už mám za sebou i Trifidy, takže si do detailu asi Piknik nepamatuji, trvalo mi než jsem přelouskal vaše příspěvky a příliš už není co dodat, snad vše co mě kde napadlo bylo řečeno, kniha nechává většinu otázek jen na čtenářově fantazii
Co mě z dalšího zaujalo byl rozhovor Noonana s Pillmanem v Borshtu.

K Dni trifidů:
Přesně nevím jak to v knize bylo řečeno, ale ti lidé se snažili někde schovat, nezůstávali na ulici aby tam zemřeli, samozřejmě při tolika obyvatelích by i tak muselo na ulici zůstat spousta pozůstatků.

R.E.M.
R.E.M. 27.03.2019 v 14:11

Piknik u cesty

Ad Lidstvo a Země je v měřítku vesmíru nicotné. Z tohoto pohledu by byla každá civilizace, život nicotný, mrňavý. Naše planeta a její živé organismy nejsou středem vesmíru, ani naší galaxie, to určitě ne, přesto nejsou nicotné. Je malé % planet, které je schopno hostit život a velmi malé množství živých organismů, které přežilo stovky svých generací - u organismů, kde je možné mluvit o generacích.
Mnoho organismů se bude míjet, nejen v čase, ale i v rovině schopnosti vidět nebo jinak objevit jiné organismy, zcela odlišné.

Nesouhlasím s utržkem textu Lovecrafta "neměli bychom se rozhlížet". Měli bychom se nejen rozhlížet, ale i snažit se pochopit svět, jevy...

Text příspěvku byl upraven 27.03.19 v 14:14

R.E.M.
R.E.M. 27.03.2019 v 14:24

Tralfamadořan
Ahoj, tak už je nás několik, co máme přečteny Trifidy.

_______________________________

Možná ani nebudeme potřebovat celý měsíc na přečtení. Ale nebudu předbíhat... :) Záleží na všech sci-fi čtenářích.

Navíc k Pikniku by se ještě našly náměty. Co ta zlatá "kouzelná" koule? Legenda nebo skutečná věc? Pokud stalkeři slyšeli a porozuměli hlasu koule - jak je to možné, u výrobku mimozemšťanů s jiným dorozumívacím jazykem?

Zajímavé je téma plnění skutečných přání. Bude se plnit přání, které si nejvíc přejeme v okamžiku setkání s "plničem" přání (to by při nesnesitelném horku a žízni mohlo být přání mít u sebe lahev chladné čisté vody) nebo přání, které si za poslední rok nejčastěji nejvíc přejeme.

Text příspěvku byl upraven 27.03.19 v 14:37

smazenaryba
smazenaryba 27.03.2019 v 14:40

R.E.M. - Citát od Lovecrafta sa vzťahoval hlavne na jeho vlastnú tvorbu. Bol to takmer výlučne hororový spisovateľ. Jadro jeho diela je zamerané na nepredstaviteľné a nepochopiteľné hrôzy číhajúce v hĺbkach vesmíru.

Ako príklad som to uviedol hlavne preto, že sa to v istom zmysle zhoduje s motívmi v Stalkerovi, kde sa podobne objavujú veci, ktoré sú zkrátka mimo chápania, a vôbec mimo schopnosti ľudí pochopiť. Tento prístup vytvára určité lákavé tajomno, ktorým sú niektoré diela opradené.

Netvrdím, že sa nemáme pozerať von, nemame bádať, objavovať. Ten citát som uviedol hlavne preto, že nie všetko potrebuje vysvetlenie a nie všetko čo je vonku by nám bolo k úžitku.

Nepodstatnosť Zeme v porovnaní s vesmírom nieje myslená v zmysle jeho prirodnych krás, krás života, tie su jedinečné, ale v zmysle ľudskej hlúposti a zahľadenosti do seba samého. Inak - ľudia sú príliš zaneprázdnení likvidovaním samých seba na to, aby sa stíhali pozerať aj vonku.

Vesmír je príliš veľké a neznáme miesto. Aj v tom je jeho krása.

Podobný motív je hlavnou myšlienkou aj ďalšieho známeho diela od A.C. Clarka, Konec dětství.

Text příspěvku byl upraven 27.03.19 v 15:10

smazenaryba
smazenaryba 27.03.2019 v 15:02

Zlatá guľa - ja som ju bral ako symbol. Symbol slobody, šťastia, rovnoprávnosti, nedosiahnuteľný mýtický cieľ, za ktorým Rod putoval celý život.

Inak aj ďalšia vec ktorá kričala nespravodlivou dobou, v ktorej kniha vznikla.

Trifidov som ešte ani nezačal, čítanie som si rozplánoval podľa pôvodného časového rozvrhu. Ale kludne diskutuje, asi to preskočím.

Text příspěvku byl upraven 27.03.19 v 15:04

R.E.M.
R.E.M. 27.03.2019 v 15:23

smazenaryba: Domluvy platí. Skutečná diskuze o Trifidech začne cca po měsíci nebo až budou mít všichni! dočteno.
Není spěch.

Díky za dovysvětlení, jak to bratři S. a Lovecraft mysleli. Toho posledního čtenářsky neznám, jeho knihy jsem nečetla. Z kousku textu jsem je pochopila jinak.

Jde o myšlenku držet se stranou a neprozkoumávat extrémně nebezpečné nebo potenciálně nebezpečné neznámé věci?

Jedna Tebou zmíněná myšlenka se objevuje silně i v Dnu Trifidů - konkrétně tu reakci nechám za měsíc.

Text příspěvku byl upraven 27.03.19 v 15:28

smazenaryba
smazenaryba 27.03.2019 v 16:09

R.E.M. - Áno, aj tak sa to dá interpretovať. Ale treba brať, že je to hlavne literárna/filozofická myšlienka. Kto vie ako to nakoniec bude.

Text příspěvku byl upraven 27.03.19 v 16:11

Marika Vanova
Marika Vanova 27.03.2019 v 16:14

Ještě jsem Trifidy nečetla, sorry, ale teď zase dočítám z jiného soudku.



Vložit příspěvek