Román z cikánského prostředí

DISKUZE » O knihách


tester
tester 14.02.2018 v 06:04

To Peternikdy....POVÍDKA:tak ten můj chlapeček se šel nejprve učit jako klempíř, ale zjistil že namalovat tabuli plechu je nadlidský výkon a přešel na zedníka. Tam se vyučil. Když měl doma zapravit omítku u nových oken dopadlo to tak, že okna nešla zavřít. Jaksi tam té omítky moc přidal. Musel to po něm opravit jiný zedník.Dále přišel chlapec s nápadem, že si udělá řidičák. Peníze na to neměl, tak jsem mu kurs za 7 tisíc koupil. V kurzu byl 1 x a tím jeho výuka skončila. Chyba ovšem byla, že jsem ho neposlal za Peternikdy aby se naučil anglicky. Ale mám výhodu, že se o mně synek na stáří postará. Budu s ním bydlet jako on na obecním úřadě, tam si mně k sobě vezme. Synek není blbej, když pracoval se mnou kolem baráku všechno udělat pod dohledem, ale něco vymyslet a udělat sám to ne. Sám ale uměl ukrást z domu co se dalo, všechno zlato, cennosti, pračku, peníze atd. Jeho myšlení je poněkud jiné než u většinové generace. A to je prosím kříženec. Když takový chlapec dospěje propuknou u něho naplno skryté geny a to je pak mazec. A ještě co se týká těch nových oken-když chlapečkovi dala matka 30 tisíc, aby šel zaplatit doplatek firmě ochotně se toho ujal. Vzal to ale přes hospodu a tam peníze prochlastal. Začaly chodit upomínky od firmy a synáček je házel do koše, včetně pozdějších upomínek od soudu. Chtěl je prostě udolat, ať neotravují. A nastoupil exekutor, samozřejmě že za mnou a dílo zkázy bylo dokonáno. Fotře zaplať to, jinak ti vybílíme barák. Synáček mně slíbil, že mně ty peníze vrátí. A hádejte co se stalo? To uhodne jen genius virtuál Peternikdy. A skutečně mně je nevrátil a NIKDY nevrátí.

KikiZ
KikiZ 14.02.2018 v 12:24

Děkuji všem za milé tipy na knihy, ale prosím, jestli se zde chcete hádat na toto téma, tak prosím utněme tuto diskuzi, rozhodně jsem svým nevinným dotazem na téma knihy z cikánského prostředí nechtěla vyvolat podobné hádky a emoce. Studuji na téma různá etnika na vysoké škole a vedle odborných studií na toto téma jsem se chtěla podívat i na toto téma z perspektivy populární literatury. Jinak moc děkuji za tip na Člověk Gabriel, je to kouzelná kniha, plná poetiky, díky!

Marika Vanova
Marika Vanova 14.02.2018 v 14:48

KikiZ: to jsem ráda, mně přišla taky kouzelná a poetická.

Text příspěvku byl upraven 14.02.18 v 14:49

Peternikdy
Peternikdy 14.02.2018 v 21:21

Kristove rany, idiote testere, prečítaj si po sebe svoje sračky, zistíš, kto začal mať drzú papuľu.
Reč by tu mala byť o literatúre. čo značí, že sa v nej môžu vyskytovať rasistické táraniny, len ak sa pojedná o Nietschem alebo Ladislavovi Klímovi.
Bubka, je to chalanský kurz. Nerozhodol som o tom.

Marika Vanova
Marika Vanova 15.02.2018 v 10:36

Prosím vulgárně ne,to snad jako dospělí zvládnete a přidávám se ke KikiZ, toto vlákno je o knihách, založte si své a tam si to řešte po svém do aleluja.

bubka
bubka 15.02.2018 v 12:40

podobnou diskuzi rozbouřila kniha Rok kohouta která, i když kultivovaněji, nicméně stejně rozhodně podpořila testerovy názory na základě osobní zkušenosti - a současně jiná skupina, někdy také adoptivních rodičů romských dětí oponovala jinými názory, jako třeba Peternikdy.

Já sama jsem toho názoru, že to nejsou geny, a to ani omylem, ale vliv komunit s odlišným postojem ke světu a životu , tedy podle mne se na neúspěších romské adopce ( samozřejmě, že stejně neúspěšná může být ta neromská nebo výchova vlastního dítěte) podílí stejným dílem většinová neschopnost neromské populace brát romství jako něco běžného, jako jednu věc z mnoha, jako by se jedna,o o Slováka nebo Poláka, nebo Francouze, jako věc z jistého hlediska ne příliš významnou ve srovnání s rodinou, přáteli a vlastí a něco podobného ze strany romské komunity, která nechápe někoho, kdo vyrostl jinak a chce žít jinak a celková neúcta k vzdělání v romské populaci.

Peternikdy, nevěřím, že nelze otevřít podobný kurz pro děvčata - a bylo by to možná přínosnější, neboť dívky vychovají budoucí romskou generaci a nevzdělané dívky s romským pokrokem nehnou. Spíše se přikláním k tomu, že ženy jako individuality jsou v romské populaci nikdo, jen matky a to díky svému mateřství něco znamenaji - pro své děti, takže je snaha po jejich vzdělávání ještě menší než u kluků.

Jestli je zde nějaký čtenář Rom, mohl by dát v plen svůj názor.


intelektuálka
intelektuálka 15.02.2018 v 14:45

Já bych Kiki ještě mohla doporučit knihu Jákobovy barvy, kde je romský naturel popsán pozitivně - ale ten příběh je syrový... raději si nejprve přečtěte anotaci.

bubka
bubka 15.02.2018 v 15:44

on je pozitivně popsán i v Dětech z ¨hliněné vesnice.

tester
tester 15.02.2018 v 16:07

To bubka....osobní zkušenost je pro mne priorita. Převzaté informace jsou blafy. A pokud zde diskuze běží, nikdo zde s osobní zkušeností není, tedy takový kdo cikána sám doma vychovával. Za celou dobu, mnoho let, co se leckde touto problematikou zabýval jsem na NIKOHO takového nenarazil. Během času se objevují sem tam bláboliví teoretici bez osobní zkušenosti. A ti ze zoufalství a z nedostatku argumentů vyhrožují rasizmem.

Pelapania
Pelapania 15.02.2018 v 16:49

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tester
tester 15.02.2018 v 16:57

To EmmaKrizova....syn se party nechytl. Má k nim averzi, ale je tak genově vybavený, že nikoho ke své devastační činnosti nepotřeboval. Osobně na cikány nahlížím jako na jinak naprogramované než většinová generace. Oni za to nemůžou, to je tutovka. Jako černoch nemůže za to že je černý. A natřete černoch na bílo. Můj pokus neberu jako tragédii, jen jsem z neznalosti problému šlápl vedle. Nenapadlo mně, že to tak může dopadnout.

Text příspěvku byl upraven 15.02.18 v 17:00

Peternikdy
Peternikdy 16.02.2018 v 06:29

Bubko, ale ten kurz beží paralelne pre chalanov aj pre dievčence. Dievčatá učí jedna holka z BA. No už to končí, teraz čoskoro. Rozdelenie na dievčatá a chalanov malo hormonálne dôvody:) (i keď sám som tomu naklonený nebol)

tester
tester 16.02.2018 v 07:26

Dnes jsem obdržel povzbudivou soukromou zprávu od uživatele DK a učitele angličtiny Peternikdy : Ty debil, vážne si už voči mne zavri papuľu. Nevieš s kým máš dočinenia. Ja nie som sráč, ktorý si nevie rady s jedným nevycválaným deckom. Nech nemáš problémy. Nebolo by nám zaťažko dôjsť do českej riti, ak by si potreboval navštáíviť. Radi liečime rasistov...
Žádost na provozovatele serveru DK, vlákno nemazat, nechat uložené pro řešení Policií ČR. Budu potřebovat IP adresu jeho registrace.

Text příspěvku byl upraven 16.02.18 v 07:37

EmmaKrizova
EmmaKrizova 16.02.2018 v 07:41

Tady se razí heslo, sprosté vzkazy zásadně do zpráv, ať je veřejná diskuze kultivovaná a sluníčková. Tohle, peterenikdY, říct jako bílej cikánkovi, ležíš už někde zlinčovanej.

bytost
bytost 16.02.2018 v 08:02

,,Uživatel není oprávněn využívat služeb portálu k jakýmkoli účelům, odporujícím právním předpisům nebo níže uvedeným pravidlům:
Jedná se zejména o příspěvky obsahující rasistické výroky, hrubé urážky a hrubé vulgární výrazy (s výjimkou citací pasáží literárních děl), násilné nebo jinak útočné příspěvky, dále o příspěvky žádající zaslání eknih na email. Uživatel nesmí užívat portál ke komerčním účelům (vyjma sekce Bazar knih) a nesmí na portál vkládat jakoukoliv placenou či neplacenou reklamu. Nesmí rozesílat spam.,,
,,Uvádím pravidla pro DK-dle mého uvážení TESTER opět tyto pravidla porušuje, jednou štve proti sobě mladé a staré a následně cikány a bílé. Obojí je zcela mimo účel diskuze na DK. ,, Možná si toho majitel všimne a zarazí tyto nesmyslné příspěvky.

Text příspěvku byl upraven 16.02.18 v 08:06

Peternikdy
Peternikdy 16.02.2018 v 08:12

S tou vyhrážkou policií se di vycpat, pitomče. Napsals tady tolik rasistickejch nesmyslú, že tě skřípnou jakmile si to přečtou. Já mluvil o osvětě :))) takže se di bodnout.
Bytost, konečně si někdo všim kto tady startuje pútky.

Peternikdy
Peternikdy 16.02.2018 v 08:13

Emakrizova, tenhle neznám, ale je fakt dobrej. Sám jsem cikán.

tester
tester 16.02.2018 v 08:26

To bytost... profi interpret pravidel DK bystře a selektivně uvažuje. Pokud by k porušování pravidel docházelo, pak mně může provozovatel serveru zablokovat. A nebudu mít námitky. Peternikdy je OK, je to razantní bojovník proti rasizmu. Toho BYTOST v prvotním záchvatu teoretického intepretačního vzrušení zapomněla pochválit. A zmínka o Policii to není žádná výhružka, to si zase interpretuje do brňavky trefený odborník na rasizmus Peternikdy. Pokud vím, tak jsem prokazatelně fyzickým násilím nikomu nevyhrožoval. To BYTOST přehlédla. IP adresa odkud Peternikdy píše je na serveru známá. Hrdina se bude asi snažit schovávat za ledascos.
http://www.mvcr.cz/cthh/clanek/centrum-proti-terorismu-a-hybridnim-hrozbam.aspx
O všude proklamovaném prožívání důstojného stáří se musí umět každý senior sám postarat. Peternikdy mně k tomu inspiroval za to u mně zabodoval. Rozšiřuje mně obzor a přidává body zájmu.
.

Text příspěvku byl upraven 16.02.18 v 09:58

EmmaKrizova
EmmaKrizova 16.02.2018 v 10:13

Tak tím sprostým vzkazem jsi u mě šmahem vymazal všechny předsudky. Gratuluju klanim se a tleskám. Nečekejte, že se k vám bude chovat neustále někdo jak k dětem. Naopak- trochou pochopení pro testera by sis v mých očích rozhodně neublížil. V tomhle případě platí se slušností nejdál dojdeš, myslím. No začíná to tu být nebezpečnè, tak radši končím.

bubka
bubka 16.02.2018 v 12:26

já mám zcela jiný nápad, možná by stálo za to dát Peternikdy kontakt na testrova syna, třeba by si jej mohl sám vzít trochu do parády oba patrně znají jedno i druhé prostředí, možná prošli i podobnými příhodami v dětství (odmítnutí, nedostatek pociťované lásky) nebo ¨petrnikdy, jako pedagog, by si k testerovu synovi našel cestu...třeba by z toho mohlo vzniknout i něco dobrého. I bez PČR.

bytosti, žila byla jedna uživatelka zdejší databáze, jejíž nick již tady není a ta doporučovala onkologickým pacientům, aby namísto běžného léčení využívali alternativních metod...TO je podle mne zločin.



Vložit příspěvek