Severská literatúra
Zdravím!
Vie mi niekto poradiť ohľadom škandinávskej literatúry (Nórsko/Švédsko/Dánsko/Island)? Hľadám tipy na dobré knihy - či už klasická beletria alebo moderná, slovenský, český či anglický preklad. Prečítané mám minimum kníh, možno ani to nie, takže ocením naozaj každý tip. Nemusí to byť žiadny underground, naozaj aj úplne základné diela :)
Dopredu ďakujem!
Ahoj,
já toho ze severské literatury taky moc načteného nemám, ale hned se mi vybavila kniha 10 rad nájemného vraha, jak vyčistit kvartýr. Napsal ji Islanďan Hallgrimur Helgason. Nevím, jestli bude zrovna podle tvého gusta, ale za pokus určitě stojí. Mně se líbila moc :)
Dobrý je i Arto Paasilinna (Fin), od něj jsem četla třeba Autobus sebevrahů.
Před mnoha a mnoha lety jsem četl skvělou trilogii Trygve Gulbranssena (Věčně zpívají lesy, Vane vítr z hor, Není jiné cesty). Ale to je asi tak to jediné, co ti z KLASIKY mohu doporučit.
Čteš-li ovšem detektivky, máš vyhráno, protože v současné době „severská krimi“ prožívá nebývalý boom.
V sedmdesátých letech zářila na detektivkářském nebi švédská manželská dvojice Maj Sjöwall – Per Wahlöö (napsali deset skvělých „románů o zločinu“), v současné době je asi nejznámějším severským krimi-autorem Jo Nesbo. Ale za ním se už několik let řadí celá šňůra následovníků, namátkou Arnaldur Indridason, Ake Edwardson (ten se mi líbí obzvlášť!), Stella Blomkvist, Ola Kjell Dahl (ten se mi četl také moc dobře) a další a další.
Ďakujem veľmi pekne obom!
Moje obľúbené žánre sú vo všeobecnosti sci-fi a fantasy, no samozrejme nie som zameraná iba na ne, preto som ani nijak nešpecifikovala žáner. Prečítam si čokoľvek, potrebujem sa "dostať" do severskej literatúry hlavne kvôli prijímačkám na školu. Vďaka ešte raz :)
Selma Lagerlöfová - Löwensköldův prsten (to je trochu fantasy), Gösta Berling, Gudmundur Kamban - Vidím širou a krásnou zemi. A ten Gulbranssen je fakt dobrý.
Text příspěvku byl upraven 19.02.13 v 21:14
Spousta severské literatury tu vycházela za první republiky, třeba v téhle edici: http://www.databazeknih.cz/edice/topicovy-bile-knihy-1354/strana-1 Vycházeli jak autoři tehdy nesmírně populární a dnes skoro zapomenutí, jako Kristmann Gudmundsson, tak autoři naopak oceňovaní čím dál víc, např. Tarjei Vesaas (od nějž od té doby vyšel jediný román) atd.
P. S.: vytvořil jsem štítek severská literatura a dal pod něj namátkou pár jmen, tak pomozme mii wayneové a dejme pod něj další. – – Abych nezapomněl, máme taky štěstí na bohatý výběr ze ság!
Text příspěvku byl upraven 20.02.13 v 16:55
Jak jsem se teď začetla do In One Person od Irvinga, tak je tam dost zmiňován Henrik Ibsen, na něj jsem předtím úplně zapomněla :) To je takový klasický představitel severské literatury, myslím, že u přijímaček se bude určitě hodit. Mezi jeho nejznámější hry patří třeba Nora, nebo Divoká kachna.
Snad to trochu pomůže. Přeji hodně štěstí :)
No jo, pravda, klasikové! Strinberg, Bjørnstjerne Bjørnson, taky Kalevala... Slavný je také Hamsun, a jeho kniha Hlad je geniální, tu moc doporučuji!
Hodně napínavé detektivky píše Švéd Olov Svedelid. Myslím, že to vyšlo jen ve slovenštině.
Zda se mi to, nebo ještě nikdo nezminil Waltariho? jeho Egypťan Sinuhet je přece klasika :-)
Já musím sama za sebe říct, že už jsem ze severských detektivek unavená. Některé jsou výborné (např. Milénium), ale časem se mi začaly zdát všechny děsně depresivní a pochmurné. Detektivové jsou alkoholici a ztroskotanci a mají tolik duševních problémů, že se divím, že ještě nespáchsli sebevraždu. (Samozřejmě malinko nadsazuji, ale ne moc.) Ostatně, zmíněný Gulbranssen taky není moc pozitivní čtení. Asi to bude těmi dlouhými nocemi.
Takže, pokudn nechceš propadnout depresím, doporučuji knihu Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Ten mne opravdu pobavil
Egypťan Sinuhet je možná "klasika", ovšem v rámci Waltariho tvorby se jen stěží něco vyrovná knihám o Karvajalkovi (Krvavá lázeň + Šťastná hvězda). Ostatně, i on sám tohle dílko považoval za vrchol vlastní své tvorby... ;-)
A co trocha humoru? Třeba Stará dáma vaří jed nebo Autobus sebevrahů, ale i další věci od Paasilinny.
A ještě se mi hodně líbil Faldbakkenův Adamův deník.
Dobrá by byla i kniha Cit slečny Smily pro sníh, kdyby se z toho nevyvrbila klasická akční bomba s nesmrtelnou superhrdinkou. Ale něco do sebe to rozhodně mělo.
Text příspěvku byl upraven 21.02.13 v 14:15
Stilgar: však ja jsem neřikala, že je nejlepši, myslela jsem to tak, že to je od něho nejznamějši :-) ja jsem Sinuheta ani ještě nečetla, na tak tlustou knihu teď prostě neni čas, ale už kdysi jsem od něho něco četla a teď naposledy mě nadchla Dohra :-)
Susi: Však já také nenapsal, že jsi to říkala. Pouze jsem chtěl zmínit také něco jiného od tohoto pozoruhodného autora, když už jsi jej nadhodila. Díky za nepřímé doporučení Dohry... k Waltarimu se určitě ještě vrátím :)
Takže už som začala čítať Hamsuna a mám z knižnice požičaných niekoľko ďalších kníh. Postupne budem prechádzať všetkým, čo tu bolo spomenuté, naozaj ste mi pomohli, ďakujem všetkým!
Jak jsem mohla zapomenout!!!
Můj oblíbený Frans G.Bengtsson a jeho Zrzavý Orm!!!
Selma Lagerlöfová tu již byla zmíněna, ale já bych na začátek od ní doporučil Poklad pana Arna.....tato útlá knížečka snadno prověří, zda se čtenář se severskou literaturou míjí, či jí propadne na celý život...
Pro první setkání se skandinávskou literaturou doporučuji Pipi dlohou punčochu od švédské autorky Astrid Lindgrenové. V ní je základ .... :-)
Koka : Děkuji za připomenutí . Tu knížku sem jako kluk miloval , úplně se mě vypařila z hlavy .:(
Pro ty, kdo si rádi poslechnou rozhlasovou dramatizaci, Vltava začala vysílat v neděli v 10:30 zpracování Nemesis (Jo Nesbö). První díl je do soboty k dispozici na
http://www.rozhlas.cz/vltava/stream/
a pak vždy další díl na stejném odkazu.
Hry a četba tam bývají vždy týden, takže si můžete poslouchat, kdy vám to nejlíp vyhovuje, když nestihnete vysílací čas.
Text příspěvku byl upraven 20.05.13 v 17:00
Vložit příspěvek