Severské detektivky

DISKUZE » O knihách


crazyjuan
crazyjuan 24.09.2013 v 11:17

Někdo říká, že se jedná o módní vlnu, já si spíš myslím, že to je už stabilní žánr moderní literatury. Jaké jsou vaše oblíbené severské detektivky, případně autoři?

LisbethSalander
LisbethSalander 29.09.2013 v 07:27

U mne to začalo Larssonem a taky si myslím, že jeho trilogie je jedna z nejlepších (škoda, že nenapíše víc knih). V současné době mám ráda Nesboa (Švábi, Sněhulák, Spasitel - jsou opravdu zdařilá dílka). O autorky Åsa Larsson jsem nebyl schopna prokousat se ke zdárnému konci. Olsen taky není špatný, ale také to není ono.

kní
pajonek
pajonek 29.09.2013 v 12:23

.....dlouho jsem čekal co překoná Milenium....Nesbo a manželský Kepler se hodně přibližují....ostatní nevystoupili ze stínu.....co je hodně dobré a vynikající, tak je to určitě novinka Alexander Söderberg - Andaluský přítel
Napínavý thriller s několika geniálními zvraty, díky kterým je těžké odhadnout, jak to skončí.
.....a už čekám na další dvě pokračování

crazyjuan
crazyjuan 30.09.2013 v 07:10

Pro mě je jedničkou zatím Jussi Adler Olsen, jeho knížky jsou skvělý. Milénium jsem přiznám se nečetl a to kvůli tomu, že jsem všechny tři díly viděl zfilmovaný a vcelku nerad čtu něco, co už jsem viděl. Jsou knížky trochu jiný, než filmy nebo je to čistě přenesený téměř slovo od slova?

marlowe
marlowe 30.09.2013 v 08:14

Pajonku, JÁ OSOBNĚ bych préteritum v první větě tvého příspěvku nahradil prézentem. Protože co se MĚ týče, já pořád ještě ČEKÁM…! :-)

Larssonovo Milénium je – alespoň pro mne – supergeniální dílo. Jazykově, obsahově, způsobem budování zápletky i dialogů, rejstříkem postav i morálním apelem, který z něho vyzařuje. Soupeři to s tímhle autorem budou mít velmi těžké…
(Jinak, co se filmového zpracování týče, osobně dávám přednost profesionálně lépe zvládnuté americké verzi, byť Lisbeth se asi více povedla „seveřanům“.)

Na Keplerovi (Keplerových) mi něco vadilo – ani nevím co. Ale možná za to mohl právě Larsson, protože Hypnotizéra i Paganiniho smlouvu jsem četl bezprostředně po Miléniu.

Ke své hanbě musím podotknout, že kolem Nesboa (stejně jako kolem Mankella) pořád ještě chodím po špičkách a vyčkávám. A protože očekávání je velké, trochu se bojím, abych nebyl zklamán…

Před časem mě mile překvapil Ake Edwardson, jeho knihy jsou psané velice čtivě a zajímavě. Docela doporučuji – i když vkus má přece jenom každý jiný…

Stejně tak mě zaujal Kjell Ola Dahl – i toho bych si dovolil doporučit.

Zkoušel jsem i další severské autory, např. Stellu Blomkwist, Arnaldura Indridasona, Viktora Arnara Ingólfssona, Saru Blaedelovou a další, ale tam už to někdy skřípalo – nicméně úroveň všech mohu s čistým svědomím označit za nadprůměrnou.

A abych nezapomněl na pamětníky (mezi které se hrdě hlásím), nemohu neuvést skvělou švédskou manželskou dvojici Maj Sjöwallová a Per Wahlöö, na které jsem v sedmdesátých letech stával „čtvrteční fronty“ před knihkupectvím. Výborné detektivky, alespoň těch prvních sedm, osm z jejich desetidílné série. Kdo nezná, neváhejte!

A když už jsme se dotkli minulosti, jedna perlička na závěr: Per Odebrant, Joel Ohlsson – Mamlasové a Mizerové. Tak trochu schválnost a tak trochu nářez.

To crazyjuan: Filmy jsou skvělé, klobouk dolů – ale poměřovat je s knihou prostě NELZE! Je to stejné, jako kdybys chtěl poštovní známku s reprodukcí Goghových Havranů nad obilným polem porovnávat s originálem!

P.S.: Kní, díky za „Rejžkovský“ tip, jen co budu mít chvilku, tak se určitě podívám!


kní
kní 30.09.2013 v 10:03

Milý marlowe, myslím, že budeš zklamán (Nesbo-em). Já jsem tedy byla. Jakož i Hypnotizérem manželů Ahndorilových. Jakož i Hoegovým Citem slečny Smilly pro sníh. Jakož i Paasilinnovou Starou dámou vařící jed... Proti monumentu Larsson je to všechno jen čajíček (vlažnej)...

PS: na ta Rejžkova Artefakta o Larssonovi upozornil v bookfan-siroční diskuzi Ronin Roujin; všichni mi tam mluví přímo z duše (překladatelka Haiderová, Tomáš Reichl z Hostu a taky jeden Švéd)

Text příspěvku byl upraven 30.09.13 v 11:28

marlowe
marlowe 30.09.2013 v 13:43

Kní, tak to nejsou dobré zprávy, na Nesboa jsem se dost těšil…
Rejžka už jsem skouknul, fakt dobrý, abych parafrázoval klasika: s moudrým člověkem je radost i pohovořit. Vždycky si říkám, proč do politiky lezou takový pitomci, když máme kolem sebe tolik úžasných lidí…
Jinak tvoji rovnici Larsson = monument bych povýšil na nezpochybnitelné dogma.

kní
kní 30.09.2013 v 18:23

Myslím, že se klidně můžeš těšit dál, spoustě lidí se Nesbo líbí, jen nepřehnat očekávání - a hlavně - nesrovnávat...
On ten Larsson - by možná neměl být do kategorie severská detektivka vůbec řazen, protože ačkoli se tam policejně i novinářsky vyšetřuje, jde tam vlastně o jiné věci, než jestli vrahem je zahradník.

MarieAnnaSarah
MarieAnnaSarah 19.12.2013 v 07:46

Já se severským detektivkám dlouho vyhýbala, držela jsem se svého oblíbeného Deavera a dokonalé Christie. Pak jsem ale dostala Sněhuláka od Nesba k narozeninám a bum, byla jsem lapena. Po zbytek tohoto roku jsem si přečetla všechna jeho díla s Harrym Holeem, jednoho Doktora Proktora a nyní se prokousávám Lovci hlav. Sice to občas zaskřípe (Švábi), ale jindy mě zcela dostane (Červenka nese smrt, Spasitel, Levhart), takže jsem spokojena :)
Příští rok bych se chtěla vrhnout na další severské spisovatele. Je to trochu jiný druh detektivního žánru, který jsem doposud znala a velmi mě zaujal. Snad nebudu zklamána :)

Text příspěvku byl upraven 19.12.13 v 07:50

crazyjuan
crazyjuan 19.12.2013 v 08:52

to MarieAnnaSarah: doporučuji ti Jussi Adlera Olsena. Ať si říká kdo chce co chce, podle mě je to v současnosti nejlepší autor severských detektivek.

MarieAnnaSarah
MarieAnnaSarah 19.12.2013 v 09:11

Už ho mám připraveného ke čtení, hned po Larssonovi mě láká nejvíce. Děkuji za doporučení :)

orisi
orisi 19.12.2013 v 12:38

MarieAnnaSarah - Jussi Adler Olsen je opravdu skvělí spisovatel, líbí se mi jeho styl a ten humor ... :D. Však uvidíš sama jestli Ti sedne.

Text příspěvku byl upraven 19.12.13 v 12:41

tamila
tamila 19.12.2013 v 13:00

Tak já se taky přidám. Nesbo mne polapil jako řadu jiných. Ikdyž musím říct, že ne všechny jeho knížky jsou dobré. Začala jsem výbornou Lovci hlav, pak následovaly Nemesis, Sněhulák a Pengagram no a pak už to nebylo ono. Šváby jsem po pár stránkách odložila a ani australský příběh Netopýr se mi nelíbil. Holt není Nesbo jako Nesbo.

Pro sebe jsem v severských autorech objevila třeba norskou spisovatelku Unni Lindell, jejíž volná trilogie - Medová past, Temný muž a Cukrová smrt mě hodně vzala, snad i kvůli detektivu Cato a jeho osobité podřízené Marian.

A jelikož mám ráda v roli hlavní komisařky ženu, patří k mým oblíbeným autorkám i Leena Lehtolainen a její Zasněžená žena, Spirála smrti, Ostrov s majákem a Krev v jezeře..

orisi
orisi 19.12.2013 v 13:10

tamila - Kristina Ohlsson mě velmi oslovila, ale jak to bývá nesedne každému. Všichni máme rozdílný styl ve čtení ;).

tamila
tamila 19.12.2013 v 14:31

orisi - díky za tip, hned jsem si od ní zarezervovala Nechtění

crazyjuan
crazyjuan 20.12.2013 v 08:19

Taky děkuju za tipy. Kupí se mi nové detektivky, který nestíhám číst, tak už se těším, až k nim budu moct zalehnout :-).

orisi
orisi 21.12.2013 v 09:29

tamila crazyjuan - rádo se stalo ;). Snad Vás příběhy budou skvěle bavit, jako moji maličkost.

tamila
tamila 28.02.2014 v 09:04

orisi: tak teď jsem se ponořila do Nechtění od Kristiny Ohlsson a musím říct, že ač nemám ráda detektivky o unesených dětech, tohle mne vtáhlo a mimo jiné i proto, že všíchni tři detektivové mají i osobní život a nejsou černobílí..

Jinak musím dát ještě jeden tip a to Andaluský přítel od Alexandra Söderberga. Je to první díl chystané trilogie a musím říct, že to Miléniu hodně šlape na paty...

MarieAnnaSarah
MarieAnnaSarah 28.02.2014 v 16:21

Jak jsem se zmínila v předchozím příspěvku, letos jsem se vrhla na další severské spisovatele. Larsson mě naprosto dostal a nechápu, proč jsem čtení Milénia tak dlouho odkládala. Taktéž jsem přečetla všechny čtyři knihy od dua Kepler, což pro mne bylo velké zklamání. Až na Svědkyni ohně jsem nebyla spokojena ani s dějem, natož se stylem psaní. Škoda. Jen co se mi vrátí čtecí zařízení, vrhnu se na Adler Olsena, co mi doporučoval CrazyJuan :)

Tamilo, díky za doporučení Andaluského přítele, dle anotací jsem si nebyla jistá, zdali se do něj mám pouštět :)

Text příspěvku byl upraven 28.02.14 v 16:23

crazyjuan
crazyjuan 03.03.2014 v 07:48

to MarieAnnaSarah: jsem přesvědčený, že Olsen tě nadchne a na jméno Larsson zapomeneš :-)

tamila
tamila 03.03.2014 v 09:07

no k tomu Olsenovi - přečetla jsem sice jen Složka 64,ale tak moc jako třeba Milénium mne to nevzalo, pro mne příliš kruté. Ale kolik hlav, tolik názorů..
tedˇ trochu odbočím, nepatří to do severské literatury, ale pro mne objev minulého roku, který zatím nic nepřekonal byla Tana French a její čtyři knihy - V lesích atd.
A když jsme už u těch detektivek tak taky jedna útasná britská - Konec vosí sezony.

Hana H.
Hana H. 03.03.2014 v 13:19

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tommylee
tommylee 01.04.2014 v 21:32

Ahoj, za mě teď Jussi Adler-Olsen, četl jsem tři první díly a zatím to nejlepší, co jsem četl, jinak mám za sebou Larssona, Nesba, Keplera, Engera, ale Carl Morck a oddělení Q je zatím největší pecka, ale samozřejmě co čtenář, to jiný názor

tamila
tamila 09.04.2014 v 09:24

No mám za sebou taky řádku výborných severských detektivek a taky řadím Adler-Olsena k tomu nejlepšímu, co bylo napsáno. A je fakt, že k tomu hodně přispívá velmi dobře vykreslená osobnost komisaře Morcka i jeho dvou povedených asistentů... Rose jsem si vychutnávala a Asad je taky docela nářez :-)



Vložit příspěvek