Vaše průměrné hodnocení

DISKUZE » O knihách


zlovlk
zlovlk 19.10.2011 v 20:39

Jaké je vaše průměrné hodnocení pro knihy tady na Databázi? Myslíte si, že jste přísní, nebo benevolentní hodnotitelé? Vím, že tady už jedno podobné téma je, ale tam to slouží k povídání a vysvětlování. Mě zajímá exaktní číslo. Od co největšího počtu lidí, ať vím, jak o sobě mám smýšlet. A tajně doufám, že nejsem jediný, kdo má orgán zvědavosti takto vyvinutý.

Ještě se sluší dodat, že průměrné hodnocení je možné teď snadno vypočítat, jelikož v seznamu přečtených knih se objevila možnost "seřadit podle vlastního hodnocení" (za což mimochodem budiž vzdán zdejšímu faraonovi mocný dík).

Tak abych začal: mé průměrné hodnocení dosahuje v tuto chvíli hodnoty 72,22 %.

A na svůj vkus jsem při udělování hvězdiček občas až příliš hodný, i když si dokážu představit, že se tady objeví čísla ještě vyšší.

Text příspěvku byl upraven 19.10.11 v 20:40

smetyl
smetyl 19.10.2011 v 21:40

Zajímavý nápad. Samozřejmě jsem byl také zvědavý, tak jsem to prubnul a vyšlo mi to co jsem vlastně očekával - 70,6 %

Minas
Minas 19.10.2011 v 21:53

Udělal jsem si statistický večer a vyšlo mi číslo, které jsem tak zhruba očekával: 86,4% z 96 knih které mám hodnoceny v přečtených.

Ono to bude zřejmě tím, že si dopředu dost vybírám jakou knihu si vezmu do rukou. Takže pokud se v četbe předem hluboce nezmýlím, tak je ono hodnocení docela vysoké :)

P.S.: Kdybych to bral z Hodnocených, kde bych to vzal i s povídkami, tak by mé hodnocení značně pokleslo.. u povídek většinou dávám kolem 3*

Text příspěvku byl upraven 19.10.11 v 21:57

paulhunter
paulhunter 19.10.2011 v 23:54

Musím říct, že mi čísla takhle večer nedělají zrovna dobře :-D
Každopádně jsem se do toho pustil a výsledek je 81,5 %

Je to taky poměrně vysoké číslo - ale vybíral jsem si převážně knihy, o kterých jsem věděl, že mě budou bavit a tak jsem dřív sekal jednu pětku za druhou, kdežto teď hodnotím přísněji a vybírám si už i ne vždy tak příjemné věci, takže pětka je málokdy, čímž snižuji stále procentuální průměr. Ale kdoví, jak se to bude vyvíjet - zajímavé to bude pak porovnat s příštím rokem.

pistalka
pistalka 20.10.2011 v 00:02

74,29%

Corehead
Corehead 20.10.2011 v 11:12

Asi 80% :-).Ale není to jisté,protože jednou mě kniha nebavila a potom jsem v ní našel zalíbení.


sam198
sam198 20.10.2011 v 18:46

Zajímavé, to mě ještě nenapadlo. 74,70% z 102 knih. Je to dost vysoký takže se může zdát že to dávám zadarmo ale opak je pravdou, při čtení si hodně vybírám a na rozdíl od odstatních věcí jako jsou třeba filmy si vybírám jen to kvalitní, nebo to co se tak na první pohled jeví.

Woro
Woro 20.10.2011 v 19:22

86,3%
... a nijak to omlouvat nehodlám :-D

Ruw
Ruw 22.10.2011 v 17:59

Zajmavý nápad.
Nakonec mi vyšlo (pokud umím počítat) 92,3%. Dá někdo víc? :D
Jednak mám sklony být celkem benevolentní a jednak si knihy poměrně vybírám. A taky tam mám spoustu komixových Rychlých šípů, Garfielda, Asterixe, 25 či kolik dílů Spávný pětky a nevim kolik foglarovek, což vše jsou věci, který maj 100% prakticky automaticky.
Ju a přečtených knih tam mám 507 aktuálně.

Text příspěvku byl upraven 22.10.11 v 18:04

Brambu
Brambu 22.10.2011 v 19:54

Hej a jak jste přišli na ty procenta, buď mě to nefunguje nebo něco dělám špatně...

paulhunter
paulhunter 23.10.2011 v 10:28

Brambu: na to není žádná funkce na Databázi, musí se to vypočítat manuálně.

Brambu
Brambu 23.10.2011 v 10:59

paulhunter: Aha a já pořád hledala, kde je nějaké tlačítko přepočítat či tak, teď už je mi to jasné díky moc. Vyšlo mi 67%, takže buď neumím počítat, nebo to tak zkrátka je...

Text příspěvku byl upraven 23.10.11 v 11:00

nightlybird
nightlybird 23.10.2011 v 15:07

Nemá cenu, abych si počítal hodnocení. Jsem v tom to ohledu dost lajdák, spíš vypotím komentář, než bych hvězdičkoval (já vím, je to rychlejší, mám ale k tomu hvězdičkování a palcování jakousi vnitřní averzi). A to nemluvím o tom, že na hodnocení kolikrát (dost často) prostě zapomenu. A stejně by to bylo zavádějící, protože se u mne za ta léta vyvinul jakýsi čtenářský instinkt a vím co mne asi tak zaujme, takže z mého pohledu nesmysly čtu minimálně (s výjimkou čtenářských experimentů) a tak by mi průměrné hodnocení vycházelo nadsazeně a tudíž zkresleně - výsledný efekt v tom případě nevidím žádný. Toť vše.

pet-kyval
pet-kyval 24.10.2011 v 19:37

Jestli jsem to spočítala dobře, což nezaručuji, tak by to u mě mělo být cca 68,84%... No, myslela jsem, že jsem krutý čtenář, ale dostalo mě, že jsem dala jen tři odpady ze 156 svazků a to přitom čtu vše a ničeho se nezříkám předem. :)

Andrys
Andrys 24.10.2011 v 22:17

Přidám se se svým příspěvkem 85,2%. Zřejmě jsem dosti benevolentní :) . Nejhorší hodnocení byla jedna hvězda. Zřejmě mám štěstí na knihy, které mi padnou do oka. Počítáno při aktuálním počtu 354 hodnocených knih.

Ječmínek
Ječmínek 12.12.2012 v 08:20

Taky si myslíte, že komentáře k jednotlivým knihám píší spíš čtenáři, kterým se kniha líbila? Jsou po přečtení nadšeni a něco je nutí vypovědět to ostaním. Ti, kterým se kniha nelíbila, většinou jen mávnou rukou a nenamáhají se s komentářem. A to je škoda. Dík všem, kteří okomentují knihu, které dali jednu či dvě hvězdičky.

Azizi
Azizi 12.12.2012 v 09:12

Ječmínek: Myslím si, že ľudia si vopred vyberajú knihy, u ktorých predpokladajú, že sa im budú páčiť (poznajú už autora, majú radi žáner, zaujal ich obsah atď.). A ak náhodou začnú čítať knihu, ktorá ich moc nezaujala, načo by ju čítali do konca? Život je moc krátky na to, aby sme svoj voľný čas dobrovoľne krátili niečím, čo nás nebaví. Ale sú aj výnimky, že niekto knihu dočíta do konca aj tak a ohodnotí ju. Takže má to potom aspoň nejaký zmysel a nie je to úplne zabitý čas :) Aspoň to si ja osobne myslím, že je dôvod priemerne vysokých hodnotení. A je to tak aj u mňa.

Ešte mi ale napadlo, ty myslíš asi už existujúce hodnotenia, že nie sú okomentované, však? Tak to vážne netuším. Ja to nejak nerozlišujem, komentujem knihy pozitívne aj negatívne. A nemohlo by to byť trebárs tým, že tých negatívnych hodnotení je v priemere menej, takže je priamo úmerne aj menej komentárov?

Text příspěvku byl upraven 12.12.12 v 09:21

Ječmínek
Ječmínek 12.12.2012 v 09:38

Máš pravdu, Azizi. Vlastně ve všem. I já dost knih nedočítám a tedy nehodnotím. Ale stejně je škoda, že u mnohých knih se dočtu jen samé chvály a pak neodolám, přečtu ji - a přichází zklamání.

Azizi
Azizi 12.12.2012 v 12:50

Ječmínek: Ja to mám presne tak isto, tiež niekedy neodolám a knihu aj tak dočítam a potom som z toho rozčarovaná. Inak dnes som si všimla tvoj komentár ku knihe Kmotr a napriek tomu, že som chcela, čítať ju asi nebudem. Takže ďakujem :) myslím, že by to nebolo nič pre mňa (ako som vlastne aj predpokladala).

Ječmínek
Ječmínek 22.06.2013 v 12:33

V komentářích jsem někdy pochválil knihu, které jsem udělil tři hvězdičky, a jindy jsem prostě musel trochu pohanit čtyřhvězdičkovou. Je to normální?

orisi
orisi 22.06.2013 v 14:13

Nehledím jak ostatní hodnotí knihy . Vždy si udělám svůj vlastní názor po přečtení . Málo knih jsem nedočetl . Za poslední cca 6 měsíců to byli cca dvě . V případě kontroverzní knihy , například Odstínů šedi atd , je to dobrým vyzváním k přečtení .

Ječmínek
Ječmínek 22.06.2013 v 18:54

Jak psala Venezia o těch kategoriích a detektivkách - to je právě ono - já dám nějaké detektivce jen 3 hvězdičky (nemůžu jí dát přece tolik jako Sophiině volbě nebo nějaké knize od Remarqua atd), ale pochválím ji v komentáři. A čtyřhvězdičkový oduševnělý román od nějakého mistra zase třeba trochu pohaním. A i "pokleslé" detektivky nebo psychothrillery dokáží u mě zabodovat - viz Mlčení jehňátek, Prokletý ostrov, Virus, .... = vše 5 hvězdiček.

Text příspěvku byl upraven 22.06.13 v 18:56

Gnomo
Gnomo 22.06.2013 v 19:14

Já při hodnocení přečtených knih nehledím na různost žánrů, nemíchám, neporovnávám a hvězdy dávám víceméně podle citu. Prostě, buď na to "kniha" má, nebo ne. V jiném případě, bych se z toho asi zbláznil :-)

Azizi
Azizi 22.06.2013 v 20:39

Tiež to mám vcelku jednoduché, kritériom je hlavne môj subjektívny dojem - ako dobre sa mi tá kniha čítala, ako veľmi ma zaujala, aký pocit vo mne zanechala...

Text příspěvku byl upraven 22.06.13 v 20:40

nightlybird
nightlybird 22.06.2013 v 23:47

Přidám se ke Gnomo a Azizi - hodnotím bez ohledu a na autora a žánr čistě jen podle pocitu, který ve mně kniha zanechala. Je sice jednodušší a rychlejší prsknout ke knize pár hvězdiček, přesto ale raději knihu okomentuji slovně. Je to sice opět jen subjektivní, zdá se mi to ale přesnější. Odpadem šetřím - vycházím z premisy, že kniha nebyla určena pro mne, ale pro jiný typ čtenáře a jinou věkovou kategorii a hlavně se snažím obdobné literatuře vyhnout (někdy je motivací k četbě tohoto typu jen čirá zvědavost).



Vložit příspěvek