Čtenářská výzva pro děti

DISKUZE » Nápady na vylepšení webu


Josh
Josh 05.10.2024 v 15:48

Téma Čtenářská výzva 2025 bude brzy v kurzu, takže zkouším touto cestou opět oživit, připomenout, že někteří, patřím k nim, by uvítali možnost samostatné sekce Čtenářská výzva pro děti.

Ta pro "dospělé" co bude desátý ročník lze samozřejmě použít a zařazovat do ní dětské knihy. Možná to děti tady tak dělají, ale....

Na druhou stranu by dospělí chtěli, ať už pomoci svým dětem/vnoučatům hledat něco lépe odpovídajícího (než např. kniha s oxymoronem v názvu, válečné téma) dětské kategorii, nebo sami plnit dospěláckou i dětskou výzvu.

Dětská kategorie je k diskuzi sama o sobě, vím, ale tady jsou knihy kategorie "děti a mládež", takže nevidím problém řešit věk. Od 18ti je holt dospělost a proč řešit jak "staré" dítě čte a co by si dalo do výzvy za knihu.... Zda -učím se barvy- nebo verneovky.... Od toho jsou pra/rodiče.... Vím o hodně lidech tady;-)

Jsme, zatím stále národem čtenářů, ale už je častěji, více znát, že děti a mládež nemají o čtení zájem. Existují možnosti jak je motivovat, pomáhat jim ve výběru (je z čeho!!) a Výzva může být možnost, tak proč ji nevyužít?

Mimochodem i ti, kdo se Výzev neúčastní nahlížejí do témat, zařazených knih.... Proč asi. Totéž může, a věřím, že by sloužilo jako dobré tipy, také u knih určených pro děti a mládež.

Ať existuje nějaký přehled o účtech dětí a to jen s ohledem na počet, nebo neexistuje JE TO TÉMA, které by mohlo zlepšit tento web.

Co myslíte?

Text příspěvku byl upraven 05.10.24 v 16:03

Eicherik
Eicherik 05.10.2024 v 15:58

Já jsem pro. :-)

Jenny46
Jenny46 10.10.2024 v 17:19

Určitě je to fajn nápad. Já jsem taková ta stará škola a doma se četlo hodně. Knihovny, knihy jsem milovala od dětství a tak jsem i dceru a vnučku k tomu vedla. A jsem za to moc ráda, že vnučka nemá problém číst jakoukoliv literaturu.
Jako dítě jsem milovala dobrodružné knihy, dívčí romány....
Teď mají víc na výběr hodně letí fantasy a proč nezkusit mluvené slovo a postupně přidávat knihy ( vybrat si třeba svoje téma ať se nebojí číst!!!)
Je to super nápad ;0)

EvikU.
EvikU. 10.10.2024 v 20:03

To je skvělý nápad. Já jezdím s dcerou a jezdila jsem i s těmi staršími dcerami do knihovny a opravdu to dělají nápodobou. Vidí rodiče, čtou taky. I si knihy doporučujeme a výzva pro děti by byla dobrá pro lepší nápady a tipy co číst. Jak pro rodiče, tak pro děti.

kopeceli
kopeceli 11.10.2024 v 19:11

Já si také myslím, že dětská výzva by mohla přispět k většímu zapojení dětí a mládeže na Databázi knih.
Svoji dceru jsem motivovala k psaní recenzí. Samozřejmě desetileté dítě nenapíše to, co dospělý člověk, ale učí se formulovat, přemýšlet, sdílet se, nepsat hrubky. Komentuje knihy pro svou věkovou skupinu jazykem dané skupiny. Tím motivuje sebe i ostatní ke čtení, psaní, vyhledávání knih na Databázi. Tráví o fous méně času na mobilu...
Databáze knih si v tuto chvíli nevychovává nové a aktivní mladé čtenáře.
Určitě je třeba postupně je více zapojovat a motivovat. Dětská čtenářská výzva může hodně povzbudit...

Vím, že nejde všechno najednou, ale kdyby bylo možné nějak pomoci, jsem ochotná přiložit ruku k dílu.

Kája_14
Kája_14 11.10.2024 v 19:13

Za mě skvělý nápad, dnešním děckám se do čtení moc nechce a když už musí třeba kvůli maturitě, nebaví je to a o to víc je knihy odrazují. Proto nějaká motivace je super nápad, ale důležité je, aby si na to přišli sami. Takže minulá výzva co jsem viděla 23/24 mi přišla super, děcka si zkusí vybrat knihy z nějakého seznamu žánrů a názvů knih a pak zjistí co je baví a co ne.


Jana512
Jana512 12.10.2024 v 09:11

Není to špatný nápad. Děti jsou soutěživé a když jim bude dána možnost, podpoří se tím četba knih, která se vytrácí. Jen sestavit vhoná témata a vést děti k smysluplnému čtení, kde jim budou hrdinové vzorem a přínosem do života.

Lovehorses365
Lovehorses365 13.10.2024 v 17:38

Já osobně jsem rozhodně pro dětskou čtenářskou výzvu. Tu dospěláckou mě totiž baví plnit, ale když nevím jakou knihu na určité téma si mám přečíst, jsem nucena se kouknout do žebříčku a tam jsou většinou samé knihy pro dospělé. Samozřejmě jsem tam narazila na spoustu srdcovek ale stejně. Takze jsem prostě pro. Nejvíc.

Text příspěvku byl upraven 13.10.24 v 17:39

Stázka007
Stázka007 13.10.2024 v 19:46

Dospělácká výzva je pro mě někdy těžká na splnění, proto nemám žadný ročník splněný celý. Ale ráda bych měla. Kdyby byla Dětská výzva, která by byla zaměřená na děti a dospívající bylo by to pro mě lepší a víc by mě to bavilo.



Vložit příspěvek