Databazeknih Data API
DISKUZE » Nápady na vylepšení webu
Tak mě tak napadlo při řešení různých úkolů a vymýšlení zadání ve škole, že vlastně Databáze knih nemá žádné data API, kterým by další aplikace s databází mohly komunikovat. Co tým Databáze knih (a zejména Dan) na to říká? Nestálo by to za implementaci?
Já bych se k tomuhle nápadu taky rád připojil, také bych stál o API, přimlouvám se.
V první řadě by bylo dobré (např. kvůli odkazům odjinud, mám na mysli třeba Wikipedii a Wikidata) zjednodušit URL tak, aby šlo odkazovat pouze na číslo. Tedy ay fungovalo jak současné
http://www.databazeknih.cz/knihy/harry-hole-zizen-312891
tak zjednodušené např.
http://www.databazeknih.cz/kniha=312891
Text příspěvku byl upraven 05.06.17 v 09:52
Tak ono používat ID v url je přežitek.
Stačí si ukládat title slug a při vytváření záznamu se kouknout jestli už slug je, pokud ano hodí se +1...
Pak by byla krásná url http://www.databazeknih.cz/kniha/harry-hole-zizen ...
jenže v názvu se snadno udělá drobná chybička, kdežto číslo je číslo. (mluvím o externím odkazování)
Například ČSFD nebo IMDb mají jedno pevné číslo a zbytek url je stejný. Takže pro potřeby Wikipedie lze vyplnit {{ČSFD|id=12345}}
To bohužel u databazeknih nejde, takže se s odkazem ctrl+v mnohem hůře pracuje
Jsem rovněž pro API, akorát jak tak koukám na stáří téhle diskuze, tak to jen tak nebude :(
IMHO si myslím, že žádné data API nebude, protože zdroje příjmů zřejmě pramení převážně z reklam a takhle by se web odstřihnul od příjmů a nebo by sloužil jako datový zdroj aplikacím, které by na datech vydělávaly.
JAnD: Kratší URL je možno si vyrobit. ID knihy je vždy na konci a musí předcházet nějaké písmeno s pomlčkou :) Tzn. např. takto:
https://www.databazeknih.cz/knihy/kniha-312891
což je ve skutečnosti: https://www.databazeknih.cz/knihy/harry-hole-zizen-312891
Taktiež hlasujem za API :D Podobne, ako má GoodReads, človek proste pošle ISBN, alebo ID a vráti sa mu JSON so všetkými informáciami.
BUBO26: Už jsem JSON potkal a nebylo to dobrý. Jak tedy může JSON parsovat BFU jako já, který má jen widle10 a neumí ani kódovat ani tvořit databáze. Můžete, prosím, poradit nějaké praktické řešení? Děkuji, peří
Text příspěvku byl upraven 15.05.20 v 20:34
peří: V prvom rade nerozumiem, načo potrebuje obyčajný užívateľ bez znalostí programovania API. Bolo by Vám XML milšie?
bubo26: Ad veta 1/ nemusím vysvětlovat, Vaše manipulativní otázka je totiž správná. Obyčejný uživatel, řekněme knihomol, takové API vůbec k ničemu nepotřebuje, neumí ho totiž použít. Takže ani nechápe, proč by měl autor Databáze knih takové API pro Bubo26 a jednotky dalších poskytovat. Co by z toho ta velká většina knihomolů měla?
Ad 2/ ano, XSL transformaci si napsat umím. Ale chápu, že je to všem ostatním knihomolům úplně jedno, nic jim to nepřinese. A tak proč by měl autor Databáze knih.. atd.
Třeba se dá JSON na stanici použít stejně snadno jako XSLT, nevím, proto jsem se ptal.
Text příspěvku byl upraven 21.05.20 v 23:50
Peří: API = Application Programming Interface. Tedy rozhraní, přes které spolu dovedou kecat aplikace. Není zpravidla pro běžné uživatele určeno. Je to dobré pro situace, kdy chcete z databázeknih dotahovat data o knihách, autorech atp. programově do jiné aplikace. Stahovat si přes to data k sobě do stanice mi moc nedává smysl.
Taky bych api uvítal. Chtěl jsem například trochu ozvláštnit apku, na které moji studenti budou, doufám, procvičovat psaní na klávesnici, tím, že jim dám, mimo jiné, možnost trénovat například na úryvkách z knih. Bohužel nemůžu žádnou vhodnou api najít, tak mě napadlo vzít alespoň anotace knih právě z odsud. Bohužel api není a tahat to přes například puppeteera se mi taky nechce.
Mimochodem, pokud by api byla, tak to, jestli to je json nebo xml, je v zásadě jedno. Neověřoval jsem to nijak důkladně, ale věřím, že existují mraky knihoven (ano, trochu přeháním, ale pointu určitě každý chápe) na automatický překlad mezi těmito jazyky. Já osobně dávám přednost jsonu, ale především proto, že pracuju v javascriptu.
PS: Pokud by někdo věděl o vhodné api pro mou apku, nebojte se napsat
Text příspěvku byl upraven 04.08.21 v 19:47
OK, trvám si na tom, že bych věděl o užitečnějších vylepšeních, než se snažit dát data volně k užití ostatním. (S vědomím toho, že můj názor má stejně mizivou váhu jako názory těch, kteří by to naopak chtěli).
Případně si o tom můžeme zde diskutovat dalších osm let... :-D
Ja som sa už dávno vykašľal na tohto Godota a urobil som si web scrapper. Otvorím prehliadač na pozadí, naklikám čo potrebujem a potom len kopírujem innerHTML podľa tagov/class/id.
A viete, čo by ešte bolo skvelé? Mať API na užívateľov, ktorý by mi dovolil stiahnuť užívateľské zoznamy. Keďže filtrovanie v užívateľovom Chci si koupit je neexistujúce (založil som na to vlákno), tak stiahnuť JSON s podrobnosťami užívateľa by bola dočasná náhrada.
Vložit příspěvek