Jak se vám líbí tato databáze?
DISKUZE » Nápady na vylepšení webu
Není to nápad na vylepšení webu, ale jeho hodnocení. Jeví se mně jako velice dobrý, obsahuje hodně informací o knihách, autorech atd. Vše potřebné na jednom místě. Naprosto mně svým rozsahem a funkcemi vyhovuje. Dobrá je inspirace od čtenářů o jejich přečtených knihách atd. Asi bych se těžko o dobrých knihách které mně zajímají z běžných žebříčků nedověděl. Z mého pohledu je to vynikající funkce.
Text příspěvku byl upraven 09.11.15 v 16:33
V současnosti je tato databáze mými nejoblíbenějšími stránkami. Používám ji jako čtenářský deník a navíc je pro mě užitečná, když hledám informace o knihách a autorech. Databáze se mi zdá dobře uspořádaná a přehledná.
Díky Bazaru na těchto stránkách se mi také podařilo sehnat dva těžko sehnatelné díly sešitového vydání H. P. Lovecrafta.
Napsal bych něco, ale abych nevyvolal reakci krocana, tak se omezím jen na to, že je moc dobré, že tento web sdružuje komunitu lidí stejných zájmů a umožňuje jim vstřícně komunikovat. Je to dobrý web.
Dobrý den, mě by zajímalo, proč se zvlášť hodnotí knihy jako třeba "Stopařův průvodce po galaxii" a pak jiné vydání, kde je součástí také dílo "Restaurant na konci vesmíru", když v jiných případech se hodnotí všechna vydání stejného díla.
majklp: Pokud chápu vaši otázku správně, tak první vydání (1991), které sdružuje v jednom svazku knihy Stopařův průvodce po Galaxii a Restaurant na konci vesmíru musí být vloženo jako samostatná kniha, právě pro to, že obsahuje dva díly. První a druhý díl vydané samostatně nejsou jejími dalšími vydáními (snad by se dalo uvažovat o tom, vložit ji jako další vydání k oběma knihám vydaným samostatně, ale to mi přijde jako horší řešení).
Jinak tuto databázi hodnotím velice kladně. Díky, Dane!
Ano, ale pořád se jedná o stejné dílo, byť vydané v jiné podobě.... Na druhou stranu, třeba takový Den trifidů, kde byly za socialismu provedeny cenzorské zásahy (které byli po revoluci odstraněny), se hodnotí jako tatáž kniha. To samé třeba s Honzíkovou cestou, kde byly cenzurní zásahy provedeny naopak - tedy po revoluci. Jsem tu nový, takže se chci na tohle zeptat...
Majklp, tady nejde o nějaké doplnění, či naopak "zeštíhlení" textu. Ve Vámi zmiňovaném vydání vyšly dvě práce, dva díly. Těžko takové vydání sloučit s vydáním, kde vyšel každý zvlášť. Vždyť svůj komentář můžete vložit tam i tam...
Text příspěvku byl upraven 10.11.15 v 14:01
Majklp: siena to řekla přesně, prostě to není táž kniha. Představte si Sestřenici Bětu a Bratrance Ponse v jednom svazku a pak ty romány samostatně, to prostě není totéž. Naproti tomu cenzura týkající se jednoho a totéž díla, stejně jako třeba nové vydání doplněné o nové objevenou kapitolu nic nemění na tom, že je to pořád ta stejná kniha.
Je to totéž. Dvě různá díla vyjdou jednou samostatně a podruhé spolu. Stále jsou to dvě díla, ale různá vydání.
siena: dvě práce rovná se dvě díla. Buď se tedy hodnotí knihy jako takové - tedy všechna vydání jednoho díla samostatně, anebo se každé dílo hodnotí jen jednou, jedno v jakém vydání vyšlo. Vidím v tom rozpor, samozřejmě mohu vyhledat všechna vydání a každé ohodnotit zvlášť, jen mi to připadá nesystematické. Buď tedy hodnotit každé vydání jednoho díla zvlášť nebo hodnotit každé dílo pouze jednou, nezávisle na tom, pro jakou formu se v daném vydání nakladatelství rozhodlo. Přece když vydám jednou Tři mušketýry, podruhé Tři mušketýry po dvaceti letech a potřetí objemnější knihu, kterou sice nazvu Tři mušketýři, ale bude obsahovat dílo Tři mušketýři a Tři mušketýři po dvaceti letech, stále se jedná o 2 díla ve 3 různých knihách.
Ak by sa zlúčili knihy Traja mušketieri a Traja mušketieri po dvadsiatich rokoch s knihou Traja mušketieri/Traja mušketieri po dvadsiatich rokoch, znamenalo by to, že by sa zlúčili aj 1. a 2. diel, ktoré ale netvoria rôzne vydania tej istej knihy.
Záložka „Vydání“ by vyzerala takto:
Traja mušketieri
Traja mušketieri po dvadsiatich rokoch
Traja mušketieri/Traja mušketieri po dvadsiatich rokoch
Ak sú knihy zlúčené, nie je možné hodnotiť každú knihu osobitne, teda nebolo by možné ohodnotiť zvlášť 1. a zvlášť 2. diel, hoci boli vydané samostatne. Hodnotiť by sa dal celý ten zlepenec len raz.
Text příspěvku byl upraven 11.11.15 v 12:41
Naprosto souhlasím se sienou, HTO a elfos. Kniha obsahující jeden titul a kniha obsahující třeba dva tituly jsou dvě různé knihy a neměly by se slučovat jako další vydání jednoho nebo druhého. Třeba takový Čapek vychází v různých souborech, a kdybychom je slučovali, byl by v tom pěkný guláš.
Problém ovšem je v hodnocení a komentářích. Jak už jsem několikrát - marně - zmiňoval v jiných vláknech, zdá se mi nešťastné slučování komentářů pod všechna vydání. Přeci když hodnotím nebo komentuji, mám v ruce jedno konkrétní vydání. Ale ono se to objevuje pod všemi. Přitom různá vydání mají různou kvalitu - ilustrace, vazbu, překlad - a to může mít vliv na hodnocení.
Buď tedy hodnotíme DÍLO nebo KNIHU. Jinak budu hodnotit Syna lovce medvědů ze starého vydání, kde se např. "v zátočině objevila skupina zpytoušů" a jinak nové vydání, kde "se objevili zvědové". Ovšem chápu, že je to asi neřešitelný problém, teď už by se to těžko rozdělovalo.
A pokud jde o otázku z názvu vlákna? Líbí, moc, jinak bych tady nebyl.
V profile je vidno, ku ktorému vydaniu užívateľ napísal komentár, myslím, že rozdeliť by sa to mohlo dať. Ale nie každý si vyberie to vydanie, ktoré čítal a pridá komentár k nemu. Proste si vyhľadá knihu a pridá komentár k tomu vydaniu, ktoré sa mu objaví navrchu.
Jo, jo, líbí, moc líbí.
V podstatě souhlasím s tenaxem. Když nehodnotit díla jako taková, je třeba hodnotit všechna jednotlivá vydání zvlášť, protože se liší překladem ilustracemi, obálkou, vazbou.
Majklp, nějak se Vám tam ale vytratil jeden aspekt. Toto je databaze knih a mnozí zde hledají právě to jestli kniha vyšla a v jakých vydáních, apod. Splácneme-li vše dohromady, mnoho toho nenajdou. HTO vzal za příklad Balzaca...věru, ten vycházel v různých kombinacích...
Ovšem, a to už tu také bylo, ještě by se to tu mohlo změnit v telefonní seznam - autor/dílo a bude po problému:)
Naias, mate pravdu, v profilu uživatele se dá dohledat, jaké vydání má/hodnotí. Bohužel máte pravdu i v tom, že si mnozí najedou hned na první, co na ně vyskočí. Zaznamenala jsem to hojně hlavně v bazaru...
DK se líbí, ale kdybych měla být upřímná, měla bych spíš použít minulý čas...Ale zůstávám optimistkou:)
Text příspěvku byl upraven 12.11.15 v 06:40
Na podobné věci - tedy otázce po vydáních, autorech atd. jsou nesrovnatelně lepší zdroje: Souborný katalog ČR nebo třeba WorldCat. Ovšem, všechna vydání by přece šla uvést u každého díla zvlášť.
Teď jste mne dostal:-) Myslím, že na všechno se dají najít jiné a lepší zdroje a DK také nemusí být...:-)
Text příspěvku byl upraven 11.11.15 v 14:27
Ne. mohlo by to fungovat takhle, dvě možnosti:
1. Každé konkrétní dílo má jednu jedinou stránku. Lhostejno, v kolika a jakých vydáních vyšlo. Zároveň je na stránce uveden kompletní seznam všech vydání v češtině - a metadata jako nakladatelství, obálka, ilustrace. Hodnotí se dílo jako takové (tedy komentáře pro dílo jako takové), ale hvězdičkami by se dalo hodnotit i konkrétní vydání.
2. Každé vydání libovolného díla se hodnotí samostatně, se všemi komentáři i hvězdičkami. Do hodnocení přibude zejména hodnocení ilustrací, obálky, překladu apod. Ovšem i tak je třeba mít vytvořenu stránku pro dílo jako takové, na kterou by každé jednotlivé vydání odkazovalo, stejně jako na autora.
Jinak, co se týká lepších a ještě lepších zdrojů, ten je konečný a existuje určitá nejvyšší level. A to jsou právě katalogy. Jenže ty neobsahují prvky sociálních sítí a feedbacků jako právě tenhle web a jemu podobné. To celé ovšem znamená, že je vždy nejlepší použít ten který nástroj pro konkrétní použití - tedy pro vyhledávání vydání databáze Národní knihovny nebo světové WorldCat - no a pro hodnocení a diskuse projekty jako je právě tento.
Vložit příspěvek