Oblíbené citáty
DISKUZE » Nápady na vylepšení webu
Spuštěna nová funkce - Oblíbené citáty
U každého autorova citátu naleznete odkaz na přidání do oblíbených. Oblíbené citáty si pak můžete prohlížet v kolonce "Můj profil" - tak jako u oblíbených autorů atd.
Už jsem vyzkoušel, funguje dobře ;-)
V souvislosti s citáty by se dal udělat ještě třeba nějaký žebříček nejoblíbenějších citátů, zakomponovat citáty do statistik nebo klasicky, zobrazovat náhodný citát na hlavní stránce.
S těmi citáty, jak se zmiňoval paulhunter, by to bylo zajímavé, kdyby se mohly hodnotit a zobrazovat nejoblíbenější, případně náhodné a tak :)
Ahoj, nevíte někdo, jak se vkládají citáty?
Dříve jsem si dělala výpisky z knih, a ty se pak někde časem roztrousily. Tak jsem si řekla, že by bylo prima mít je tady v citátech, ale nepodařlo se mi tam nic napsat.
Ahoj. U autora nahoře klikneš na "Upravit údaje autora", a vpravo pak jsou na výběr různé možnosti, mj. i Citáty, kde by se měly dát přidávat citáty.
Kliknout na Upravit údaje autora (vlevo nad fotkou autora), vpravo pak Citáty v Administrace a úpravy, třetí šedý čtvereček shora.
Tak elfos byla nejen o 58 vteřin rychlejší, ale ještě navíc nezapomněla, na rozdíl ode mne, pozdravit. Ahoj.
Děkuju oběma za odpověď. Myslela jsem si, že to, co bude v mých citátech, bude taková něco jako intimní záležitost. Ale já ho nejdřív musím připsat autorovi, a pak si ho teprve přidat. To je trochu jiné pojetí. Ale aspoň si mám kam zaznamenat, co mě zaujalo...
safienka: u jednotlivých autorů lze přidat citát tak, že si vpravo rozklikneš "upravit, doplnit údaje", pak najedeš na "citáty" a následně se otevře okno kam můžeš ten nový vepsat a uložit
Proč si musím vybrat z podsouvaných citátů a nemohu si zvolit svůj oblíbený, nebo oblíbenou citaci z nějaké knihy. Ve spoustě z nich jsou zajímavé úvahy a postřehy, jež bych si ráda vložila do svých vlastních oblíbených. Samozřejmě s poselstvím a ve vší serióznosti a slušnosti.
Text příspěvku byl upraven 05.05.16 v 21:44
Nevíte někdo odkud pochází toto úsloví, přísloví nebo snad citát?
"Chceš-li bohy rozesmát, vylož jim své plány."
Dobrý den,
Citáty u autorů jsou dost nepřehledné, některé se opakují a nelze v nich vyhledávat. Navrhuji uspořádat citáty nejen podle autorů, ale i podle knih, a vyloučit duplicity.
KnihovniceVěra: to je dost těžko uskutečnitelné vzhledem k tomu, že stejný citát může mít 2 a více překladů od více autorů. Některé citáty ani nejsou žádné knize přisouzeny, ale určitě ti nic nebrání to doplnit (do závorky na konci), stejně jako vyhledávat duplicity a hlásit to jako chybu ;-)
Rád bych upozornil a apeloval na všechny uživatele DK, kteří vkládají citáty k autorům - pokud zadáváte citát, nejdříve si ověřte, že opravdu patří onomu autorovi a ne někomu jinému. Pokud si nejste jistí, nevkládejte ho. Pokud si nejste už vůbec jisti tím, jestli onen citát vůbec kdy někdo pronesl - NEVKLÁDEJTE HO!
Opět tu vidím citát - Gaius Iulius Caesar: "I ty, Brute?" ((!!! Ke všemu ho sem vložil nějaký pologramot ve tvaru "I ty brute?"))
Rád bych připomněl, že není nijak historicky doloženo, že by to byl Caesar kdy řekl, a už vůbec ne v posledních chvílích svého života. Tato slova pronáší POUZE (divadelní) postava Caesara v Shakespearovské tragédii "Julius Caesar" ("The Tragedy of Julius Caesar").
* Vše vychází pouze z předpokladu:
"Ve starověku se místo toho říkalo, že Caesar hlesl: „I ty, můj synu?“ A že to ze sebe nevypravil latinsky, totiž Et tu, mi fili?, nýbrž řecky: Kai sy teknon? Což se uvádí například v Caesarově životopisu od Gaia Suetonia Tranquilla (počátek druhého století našeho letopočtu).
Suetonius se nicméně přiklonil k názoru, že Caesar pohled na dýku v Brutově ruce nijak neokomentoval."
(Zdroj: https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/historie/rceni-pod-rentgenem-milana-slezaka-i-ty-brute_1804010708_mls)
Když už jsme u divadla, nemohu opomenout herce, ani ty filmové - autory knih. Nejeden herec vydal knihu, ať už o čemkoliv. Má zde profil jakožto autor/spisovatel a lidé k němu přidávají citáty. V pořádku. Jenže - často sem uživatelé přidávají citáty, věty, které pronesly v různých filmech, ve svých rolích. Takové citáty nepatří k autorovi/herci, nejsou jejich, jsou to jen úryvky a texty scénáře, nic víc! NEVKLÁDEJTE JE tedy. Příklad: Jaroslav Dušek. Už nejednou byly u Duška mazány citáty typu "Přišel jsem s nabídkou kvalitního sexu. Štípání bambusu, poloha mléka a vody" a podobné (obzvláště všechny byly z filmu Pelíšky, nebo Pupendo). Takže ne, toto také nejsou citáty autora.
Text příspěvku byl upraven 10.11.18 v 21:58
Já tedy neznám přesná pravidla citátů na Databázi knih, ale za citáty považuju obecně platná rčení nebo věty, které lze vztáhnout na více věcí než jenom děj z knihy.
Např. namátkou "Je zvláštní, jak se člověku může stýskat po něčem, na co předtím pořád jen nadával." - Jojo Moyesová - je podle mě v pořádku, vámi uvedený případ už ne.
Já bych tudíž smazání podpořil, ale takhle to vidím já. A je jasné, že nějaká definice ze strany Databáze a zdejších uživatelů může být jiná :)
Babouš to vystihnul přesně - moc děkuji.
Ukázka z knihy je něco jiného než autorův citát (výrok), i když se mohou prolnout. Ukázky z knih doporučuji dávat do svých komentářů u knihy - a taky jsou tu diskuse určené přímo pro citáty z knih, které nás zaujaly. Samozřejmě, někdy se to může prolnout, setkat (u autora i u knihy). A k autorům patří hlavně (zajímavé) citace jich samých, to co pronesli, v rozhovorech nebo jinde, jejich náhled na svět a dění v něm. Samozřejmě stručně, jen citát, ne celý rozhovor, byť by byl sebekrásnější. :-)
Alexův citát by ale mohl být i v citátech autora ve formě obecné (tak jak to definuje Babouš - pohled na svět) v podobě:
Na světě existuje něco ještě horšího než strach. Horšího než sama smrt. Bolest bez naděje na úlevu. Život, jenž v útrapách míří ke svému konci ještě dlouho poté, co mysl poprvé zatoužila navždy opustit tělo. (Strach /Druhá kniha krve)
Někdy ten rozdíl může být převelice jemný.
A samozřejmě, citát by měl s autorem souznět. To znamená, pokud autor humanista a pacifista napíše knihu protestující proti, já nevím, třeba otrokářství, a v ní jedné z vymyšlených postav vloží do hlavy/úst myšlenku/větu, že černoši jsou míň než zvířata, neměl by mít autor u sebe citát "Černoši jsou míň než zvířata.", protože opět: nejde o autorův výrok, nýbrž o ukázku z knihy. To je, obzvlášť v tomto případě, velký rozdíl.
Hlavně, prosím, nepropadejme panice. To, že se tu teď probírají citáty, neznamená, že najednou vypukne hon na citáty, jejich poměřování, zda u autora ano či ne, a že začne čistka, to rozhodně ne. Citáty bez pardonu mažeme jen v tom případě, že je cizojazyčný (na DK patří citáty výlučně v českém nebo slovenském jazyce) nebo duplicitní. Proto se teď citáty řadí u autorů abecedně, aby vkládající hned viděl, jestli tu ten citát už je, a nemusel při tom pročítat někdy až desítky a stovky citátů u autora.
Ještě velmi doporučuji věnovat pozornost Skeeveho komentáři v diskusi Citáty:
https://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/citaty-198/str-1
No, možná by bylo fajn, než se někdo rozhodne, že někomu smaže citát, měl by se alespoň zamyslet nad tím, že si s tím někdo dal tu práci, a alespoň mít tu slušnost a uživateli ten citát, který někdo neuzná zpětně jako citát, poslat zprávou.
Co když to tam někdo datloval 30 minut a potom mu to někdo za 3 vteřiny smaže :/
Text příspěvku byl upraven 20.11.20 v 15:12
Možná by bylo lepší, vést citáty autora u autora. A citáty z knihy u knihy.
Chápu, že to je pomíchané z minulosti, když tady ta funkce nebyla a musela se do něj kniha dopisovat ručně, takže chápu, že je těžké to protřídit. Třeba když někdo vložil citát z knihy, když tam nebyl název knihy dopsaný :/
Ale kdyby každej z nás denně protřídil na deset minutek, co zná, bylo by to hned. Kdyby se autor a kniha vedli zvlášt. A nebo pokud by to bylo všechno pod autorem, tak rozdělené překlikem na autor/kniha ;)
Vložit příspěvek