Účelově zkreslené hodnocení knih

DISKUZE » O knihách


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.04.2021 v 12:55

Tak ono úplně stačí udělat si nějaké stránky, tam si odprezentovat knihu a čekat. A ani nemusí být skutečná. Je zde zdroj, autor posílá na adresu po poslání peněz a je z toho kniha, kterou sem lze vložit. Potom stačí tři kamarádi, co komentářem podpoří pravost a už se jenom čeká.
On to není úplně blbý nápad ;)

Hana H.
Hana H. 17.04.2021 v 13:09

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Hana H.
Hana H. 17.04.2021 v 13:11

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.04.2021 v 13:22

Hana H.: každej si prostě knihu do přečtených nedá. Ohodnotí, napíše komentář a nedá si jí do přečtených. Stejně jako si tady spousta lidí nevede knihotéku. Je to jejich věc. Podle toho bych nerozhodovala, zda je to upřímný profil nebo ne ;) že někdo knihu nemá v přečtených a má jí ohvězdičkovanou z něj nedělá někoho, kdo knihu neměl v ruce. Prostě si to tak vede. Kdo knihu neměl v ruce se pozná jinak. Tedy, myslela jsem si to :/ ale co já mohu vědět, že? Třeba jsem taky fake profil :O

:D ;)

Hana H.
Hana H. 17.04.2021 v 13:35

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.04.2021 v 13:41

Hana H.: já myslela, že se bavíme už jen v obecné rovině. Že té knize už nebudeme dělat reklamu byla asi jenom moje dohoda se Sienou. Opouštím tedy tančírnu. Ale vy ostatní klidně tančete dál :)


Hana H.
Hana H. 17.04.2021 v 14:36

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.04.2021 v 15:01

Hana H.: v 12:55 jsem napsala jak je možné z lidí zkusit vytřískat peníze, a že je to vlastně snadné...
Jsem si jistá, že to dělá dost lidí. Ale být konkrétní? Ne. To by vás tahali za pomluvu a nejvíc pomluva, že je někdo podvodník pálí právě podvodníka....ne nařčeného z podvodu, když je čistý....

Text příspěvku byl upraven 17.04.21 v 15:03

Hana H.
Hana H. 17.04.2021 v 15:18

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

PanPredseda
PanPredseda 17.04.2021 v 15:31

Někdo potřebuje poradit s pomluvami od odborníka?

PanPredseda
PanPredseda 17.04.2021 v 15:54

A abych se vrátil k prvnímu příspěvku, který napsala ladaha (ovšem napíšu to z pohledu čtenáře, protože nejsem knihovník):
Pokud se týká pořizování nových knih, tak bych se odpíchl od autora. Pokud už mám od něj něco načteného a osvědčil se mi, pak nevidím důvod, proč od něj nepořídit novou knihu. (Jedině snad, že by se proslýchaly zprávy, že ta nová kniha nestojí za nic, nebo se autor zbláznil apod.)
Obdobně se dá myslím postupovat u autora, kterého jsem zatím nečetl, ale nějaké knihy mu již vyšly a jejich hodnocení nevykazují zásadní známky manipulace.
U osvědčeného autora se mohu porozhlédnout po tom, kým se inspiroval on (příklad typický pro mne: Lovecraft - Poe), koho inspiroval, ať už prakticky osobně (Lovecraft - Clark Ashton Smith), či až posmrtně (Lovecraft - série Černá křídla Cthulhu, ale u té jsem já konkrétně zjistil, že se mi v první knize, kterou jedinou mám, líbí cca pouze polovina povídek).
Podobně se dá postupovat u antologií. Pořídím si antologii, kde je i dílo od autora osvědčeného a ostatní se mi buď zalíbí, nebo ne. Takto jsem došel k Henrymu Kuttnerovi a jsem jím nadšen.
Potom tu jsou prvotiny nových autorů a zde bych byl s nákupem právě vyšlé knihy poněkud obezřetný. (A nebo šel do rizika.)
Nakonec si nechám autory, jejichž přechozí knihy, respektive jejich hodnocení vykazují znaky manipulace. Já si takové knihy kupuji jen ze "studijních" důvodů, do knihovny bych je nepořizoval. (Poněkud bit na tom bude např. mnou dříve zmíněný Robert Poch, protože jeho poslední kniha Nyx se mi vcelku líbí. Ale doporučovat ji nebudu a autor si za to může sám.)
---
Knihovník má podle mého skromného názoru těžší pozici v tom, že chce vyhovět vícero rozdílným vkusům. (Aspoň ladaha to tak píše, že si čtenáře rozmazluje.) Na druhou stranu má možnost se svých čtenářů zeptat na zpětnou vazbu. Tudíž dostane dosti důvěryhodnou informaci, zda je kniha dobrá či špatná, aniž ji musí přečíst.

martin7788
martin7788 28.04.2021 v 14:44

Připadá mi, že jediné soudné řešení by bylo umožnit jednotlivým uživatelům, aby si některé profily zablokovali, tj. odňali je z průměru, a jiným případně naopak dali větší váhu.

Resp. stačilo by případně dát tuto aktivní možnost alespoň zkušenějším typu PanPredseda a ostatním dát volbu, aby je následovali, tj. viděli stejné výsledky.

Asi to nebude úplně primitivní operace, ale nejspíš by to pro databázi byla vhodná investice do budoucnosti. Protože fejkování jistě ani tady ubývat nebude.

PanPredseda
PanPredseda 28.04.2021 v 14:54

Prosím, neberte mne jako zkušenějšího. Jsou tu jiní, kteří čtou a knihám rozumí více.

martin7788
martin7788 28.04.2021 v 16:41

Knihám třeba v nějakém směru ano, ale tady jde o zkušenost s užíváním databáze. V něčem by šlo o podobnou funkci jako u moderátorů Wikipedie.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 28.04.2021 v 18:00

Asi se zeptám blbě, ale nevím, zda jsem to pochopila správně...

On tady bude člověk (nebo víc), který bude ručitelem "správného hodnocení" a já uvidím hodnocení normálně a potom ještě hodnocení toho člověka (nebo těch víc lidí)?
(Mě to sice zní jako první krok k tomu, aby už bylo vidět pouze to doporučené hodnocení a to je předsíň do bytu zvaného "měli jsme to tady a nechceme znovu".)

Tahle funkce tady už je. Říká se tomu "osvědčení uživatelé". A ráda si přečtu jejich komentáře, když by hodnocení tedy bylo určeno pouze vyvolenými.

Ale budu ráda, pokud mě opravíte, pokud jsem to špatně pochopila. Moc dík :)

Text příspěvku byl upraven 28.04.21 v 18:05

PanPredseda
PanPredseda 28.04.2021 v 18:34

Lenko, myslíte Oblíbené uživatele? Nebo jsou tu skutečně i osvědčení?
Ad martin7788: Moderátoři už tu jsou, nemám ambice se stát jedním z nich.

martin7788
martin7788 28.04.2021 v 18:36

Špatně pochopila v tomto smyslu: fungovalo by to tak, když byste si to aktivně zapnula (s "napojením" na uživatele vlastní volby). Ale možná, jak píšete, už to nějak v tomto směru jde nastavit i teď.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 28.04.2021 v 18:38

PanPredseda: ne vždy je ten seznam stejný. Jedna moje oblíbená čte jenom romantiku, ale píše o tom dobře. Ale to neznamená, že začnu číst romantiku nebo jí vyhodim z oblíbených ;)
A jo, mám zde pár, u kterých vím, že všechno, co přečtou by se mohlo líbit i mě. A většinou to alespoň zkusím :)

Text příspěvku byl upraven 28.04.21 v 18:45

PanPredseda
PanPredseda 28.04.2021 v 19:29

Ad Lenka.Vílka:
Já to myslel z hlediska zařazení uživatelů do seznamu či seznamů, které nabízí Databáze knih. Tam vím jen o oblíbených.
(A jen tak mimochodem: když byste se rozhodla číst romantiku, předpokládám, že si vyberete něco, co kladně hodnotila Vaše oblíbenkyně.)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 28.04.2021 v 19:35

PanPredseda: poslední dobou tento žánr spíš vynechávám, leč si občas něco přečtu ráda. Takže ani to by moc nepomohlo...

martin7788
martin7788 28.04.2021 v 21:22

PanPredseda: já vás opravdu do ničeho necpu ;-), jen jsem chtěl ilustrovat princip a nenapadlo mě, že se do toho takhle zapleteme. Moderátoři, kteří tu jsou, neposuzují věrohodnost udělených hodnocení, ne? A ani by neměli. O čemž se právě vede celá diskuse. Osobně se zvládnu zorientovat i bez DK, ale chápu, že pro knihovníky a knihkupce to může být důležitý nástroj, což bylo východisko celého rozhovoru.

PanPredseda
PanPredseda 28.04.2021 v 21:58

Ad martin7788:
Ok, rozumím. Nejsem si jist, jestli by vůbec někdo měl posuzovat věrohodnost udělených hodnocení a mít v této oblasti něco jako právo veta. Já to beru tak, že u autorů, kteří si knihy nadhodnocují sami z falešných účtů, nebo přesvědčí kamarády, ať je hodnotí pěti hvězdičkami, se to nakonec stejně proflákne.

vas
vas 05.05.2021 v 21:19

Zdravíčko! A teď trochu z praxe. Co má prostý sekáček trávy aneb droboučký český škrabák dělat a jak má na své nedoceněné dílko potencionální čtenáře upozornit?
Mám pár inspirativních návrhů:
1. Může řvát citáty z knihy do záchodové mísy.
2. Může oblepit ukázkami svého opusu magnum dveře panelových domů.
3. Může loudit po arogantních novinářích, aby o něm napsali noticku (pošlou ho do... - zpět k té záchodové míse - viz bod 1).
4. Může napsat na DK.
5. Může se na to ..., ale to jsme zase zpátky u bodu 1.
Napadají vás jiné způsoby P. R.?

PanPredseda
PanPredseda 05.05.2021 v 21:48

Je ovšem zásadní otázkou, co (a z kolika profilů) na DK napíše...

vas
vas 05.05.2021 v 21:49

To je jistě pravda.



Vložit příspěvek