100 věcí, které by měl člověk přečíst, vidět a slyšet

DISKUZE » Volná diskuze


pajonek
pajonek 25.06.2014 v 22:09

...človíček by si měl občas udělat radost, já si ji udělal..............
Doplnil jsem svou knihovnu o chybějící kousky americké drsné školy
Spillane Mickey - Velké vraždění
Spillane Mickey - Má je pomsta
Spillane Mickey - 2X DETEKTIVNÍ ROMÁN
Prather Richard S. - Vykopej ten hrob
Prather Richard S. - Zítra mě sejmou

antologii Soukromé očko
Léon Clifton se vrací....
...a další antologii - Rychlý jako gepard a řvoucí jako lev /sestavil I.Asimov

To jsou hotové žně

pajonek
pajonek 29.06.2014 v 11:56

...dnes si přidáme jednu báječnou povídečku....a vrátíme se zase do Zlatého věku scifi
Pod Campbellovým vedením totiž v březnu 1939 začal vycházet magazín zaměřený výlučně na fantasy, jehož název zněl Unknown.
Magazín Unknown měl být jakousi alternativou magazínu vycházejícímu již od března 1923, kterým byl Weird Tales, jež byl zaměřen na příběhy "meč a magie" a velký prostor v něm byl dán také hrůzostrašným povídkám (většinu svých prací v něm otiskl R.E.Howard a H.P.Lovecraft, ale začínal v něm i Ray Bradbury, Robert Bloch a kupodivu kupříkladu i Henry Kuttner).
Už v prvním čísle magazínu z března 1939 vyšla nádherně hravá a humorná povídka Horace L. Golda "POTÍŽE S VODOU", v níž prostý americký občan urazí vodního skřítka majícího na starosti zásobování východního pobřeží USA vodou, a samozřejmě se zlou se potáže........
...a rázem zjistíme, že pokaždé k pobavení není potřeba sahat po osvědčených románech.... i tohle bohatě stačí

V češtině vyšla tahle povídka v antologii Síň slávy mistrů fantasy I., Baronet 2004

Text příspěvku byl upraven 29.06.14 v 17:26

pajonek
pajonek 02.07.2014 v 16:57

..asi úplně neznámý francouzský spisovatel Jean Hougron napsal scifi román - ZNAMENÍ PSA
Daleko v budoucnosti, stovky let po intergalaktické válce a stovky parseků od Země, se odehrává příběh „Supermana“, bojujícího proti vládnoucí kastě roburů s nadpřirozenými schopnostmi a proti elektronickým drakům, kteří údajně vznikli ze zmutovaných divokých psů…
...a to je hodně dobré čtení

pajonek
pajonek 06.07.2014 v 11:24

...dnes si dáme knihu a filmeček
Patricia Highsmith (kniha) - Neznámí z expresu / Strangers on a Train
Režie: Alfred Hitchcock
CIZINCI VE VLAKU
Na téhle cestě je něco podivného. Příliš mnoho věcí se tu vyskytuje ve dvojicích. Tenisová hvězda Guy (Farley Granger) nenávidí svou nevěrnou ženu. Tajemný Bruno (Robert Walker) nenávidí svého otce. Není to dokonalé východisko pro žertovný návrh: Zabiju tu tvoji, když ty zabiješ toho mého? A teď se dívejte, jak Alfred Hitchcock posiluje dualitu lidské povahy. Čím déle se budete dívat, tím více uvidíte. "Není to fascinující?” ptával se často mistr napětí.......
...tenhle film je škola vyvolávání napětí ........ scénář totiž nenapsal nikdo jiný než mistr nad mistry - Raymond Chandler ....a když k tomu připočítáme na režisérské židli velkého Alfréda - není co řešit........ Cizinci ve vlaku jsou jedním z Mistrových nejlepších snímků ..............

pajonek
pajonek 06.07.2014 v 14:24

...a když už tu máme velkého Alfréda, tak ještě jednou
...a ted film. Každý zná jméno Alfred Hitchcock
...ale málokdo ví, že to není jen mistr mystifikace a horroru
Záchranný člun /1944/
Lifeboat
Během druhé světové války se několik členů posádky americké lodi potopené německou ponorkou v Atlantickém oceánu zachrání v malém člunu. Mezi milionáře, známou novinářku, úspěšného obchodníka, radiového technika, zdravotní sestru, námořníka, matku s dítětem a číšníka, se ironií osudu dostává také jeden muž z německé ponorky. Následující hodiny na moři, jež deset lidí prožije společně na malém prostoru, se stávají konfrontací a tvrdou zkouškou jejich charakterů...
...a že si tam sám velký Alfréd střihl roličku....malou
...tenhle noir válečný film není 100%, ale těch 99% bych mu dal.... hodně se mi líbil, proto to taky považuji za Hitchcockovo mistrovské dílo
zajímavost : hrdinka filmu, krásná Tallulah Bankhead dostala během filmování zápal plic. Alfred Hitchcock jí za výdrž poté dal štěně, které pojmenovala Hitchcock.
........natočit film na člunu, aby ani za hodinu a půl nezačal nudit, tomu se říká opravdu umění....................

Text příspěvku byl upraven 07.07.14 v 15:27

Dudu
Dudu 06.07.2014 v 16:44

Na Záchranný člun se rád podívám. Děkuji za pěknou upoutávku.


pajonek
pajonek 12.07.2014 v 14:38

....při čtení topicu o knihách z vězení jsem si vzpoměl na jeden film
...hraje tam hlavní roli velikán světového filmu Burt Lancaster a natočil ho neméně slavný John Frankenheimer ....
Ptáčník z Alcatrazu - Birdman of Alcatraz
Burt Lancaster znovu spojil síly s režisérem Johnem Frankenheimerem a zahrál si hlavní postavu v autentickém příběhu vězně Roberta E. Strouda. V roce 1909 byl Robert Stroud odsouzen k deseti letům vězení za zabití člověka. Později ztrácí veškeré naděje na propuštění, protože bodne jiného vězně. Uvězněný v Leavenworthu, zpečetí svůj osud zabitím vězeňského strážce, když jeho matce (Thelma Ritterová) není dovolena návštěva. Tehdy je odsouzen k smrti. Jeho matka prosí manželku Woodrowa Wilsona o přímluvu a prezident nakonec zmírní Stroudův trest na doživotí .....
Oscar 4 nominace: Herec HR - Burt Lancaster, Herec VR - Telly Savalas, Herečka VR - Thelma Ritter, Kamera ČB. . . . Zlatý Lev - výběr
20. Zlatý Glóbus za rok 1962 - nominace (2) - Nejlepší herec (drama) - Burt Lancaster, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Telly Savalas ....
...no prostě paráda

Text příspěvku byl upraven 12.07.14 v 14:41

pajonek
pajonek 13.07.2014 v 19:43

...ted čtu samé knihy, které nemusí být ve "100 věcí...", a koukám na staré filmy, tak ještě jeden brilantní film....
...každý zná film Někdo to rád horké od Billy Wildera ....ale on už dávno před nejslavnější komedií natočil luxus ....
SUNSET BOULEVARD /1950/
11 nominací na Oscara - tři získané
Do nejmenšího detailu propracované, dialogově bezchybné, herecky mistrovské, režijně nadčasové, lokacemi krásné. Obsazením perlové, narážkami a nadsazením filmu bez debat přelomové...
Fascinující nadčasové dílo, které svoje generace snad ani nemohla pochopit v celé své kráse. Billy Wilder dokázal natočit snímek, kterým se neuvěřitelným způsobem vysmívá celému Hollywoodu. Skvělé herecké výkony, scénář, kamera, hudba a parádní režie Wildera udělali z tohoto filmu klenot žánru noir. Tenhle film by neměl utéct nikomu.......
Hrají:
William Holden, Gloria Swanson, Erich von Stroheim, Nancy Olson.....

binysek
binysek 14.07.2014 v 17:23

já myslím, že bychom měli vidět především své nejbližší a také je slyšet, dokud je na to ještě čas, knížky počkají.

pajonek
pajonek 14.07.2014 v 17:33

binýsek ....já sice souhlasím, ale v této diskuzi je tvůj příspěvek naprostá hloupost

binysek
binysek 14.07.2014 v 17:48

pajonek - ano? 100 věcí, které by měl člověk přečíst, vidět a slyšet je podle mne mnohoznačné zadání a snese více než tvůj jednoduchý výklad.

Naias
Naias 14.07.2014 v 18:39

Ale toto vlákno je o veciach a naši najbližší nie sú veci.

Pajonku, písal si o TOP SECRET a Mrtví muži nenosí skotskou sukni. To ma zaujalo, mám rada Steva Martina a milujem paródie. Myslím tie inteligentné, na ktorých sa človek zabaví, ani nemusí poznať originál (Galaxy Quest), nie tie postavené na trápnom karikovaní a nechutných vtipoch. Máš ešte nejaké tipy? Za kladné vybavenie mojej žiadosti vopred ďakujem.

Naias
Naias 14.07.2014 v 19:03

Teraz som si spomenula, že si písal, že odo dnes nebudeš fungovať. Tak ja počkám.

pajonek
pajonek 14.07.2014 v 19:51

Naias ..ale já tady semotamo budu, jen nebudu mít čas hádat a vymýšlet hádanky...
...další vynikající parodie na 3.sv.válku je film, který natočil Stanley Kubrick /1964
"Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu"

.....vypečená satira na myšlení zelených mozků a hrozbu jaderné války - exeluje Peter Sellers ....není to nijak válečné, o to víc parádní

pajonek
pajonek 14.07.2014 v 20:08

Naias - ono je docela těžké rozhodnout co je ještě komedie a co je už parodie

sem třeba ještě patří Hlava XXII a Jak jsem vyhrál válku ..... přemýšlím co bych z těch dobrých komedií přirovnal k těmto pěti filmům .... a většinou mi vycházejí jen komedie ....
stejně asi nejlepší komedie - parodie je film bratří Marxů - Kachní polévka /Duck Soup/ z roku 1933 - kdo nemá rád staré filmy, tak to pojme jako obyčejnou grotesku
...přitom je ta nejabsurdnější parodie na všechno ...........

pajonek
pajonek 14.07.2014 v 20:31

Naias ...ještě jsem chvíli přemýšlel a přidávám
Mars utočí! (Marss Attacks!, 1996)
Spaceballs (1987)
Bláznivý příběh robina Hooda (Robin Hood: Men in Tights)
Černej dynamit (Black dynamite, 2009)

Králi absurdního humoru a parodií všeho druhu pro mě jsou a vždycky budou Monty Pythoni.

Text příspěvku byl upraven 14.07.14 v 20:44

binysek
binysek 14.07.2014 v 21:34

naias - někteří žel bohu už ano. Jinak podle mého soudu může každý k tématu přistoupit po svém, jr to čistě jeho věc

Naias
Naias 14.07.2014 v 21:40

Pajonku, ja som vedela, že to dopadne, ako keď sa pretrhne priehrada. :-D Ďakujem pekne, preštudujem si to.

pajonek
pajonek 17.07.2014 v 15:56

....v jednom topicu jsme hádali povídku od Lovecrafta Barva z vesmíru, vzpomenul jsem načtené audio a ted se podíváme na film, o kterém asi málo kdo ví ...
Je natočen POUZE NA MOTIVY, a jsem na něho velmi zvědavý, teprve stahnuto
Němci v roce 2010 natočili film s názvem "Die Farbe"
Mladý Jonathan Davis se rozhodne najít svého otce, amerického vojáka, který sa ztratil v německých lesích za 2. sv. války. Podaří se mu seznámit se s človekěm, který se s jeho otcem střetl. Ten mu poví tajemný příběh o pádě meteoritu. Jonathan postupně odkrývá děsivé tajemství...

film se dá stáhnout s titulky na této stránce
http://ulozto.cz/xYW4hcjS/die-farbe-2010-dvdrip-x264-judas-cg-mkv

pajonek
pajonek 24.07.2014 v 20:53

..tak se zase podíváme, co tu máme.... a je tu zase Zlatý věk scifi
Harry Clement Stubbs - vyšel v češtině pouze jeden ( jeho nejznámější) román a čtyři povídky beznadějně rozptýlené po různých antologiích. Lze-li si totiž představit hard SF Zlatého věku ve své nejryzejší podobě, pak to byla hard SF psaná Halem Clementem.............
V Clementově tvorbě lze dohledat dvě jeho oblíbená témata.

Prvním z nich je technický problém, na jehož vyřešení záleží život hlavních hrdinů – typickým příkladem povídek zařaditelných do tohoto okruhu je na Měsíci se odehrávající povídka „Mít tak s sebou prachovku“ nebo „Horká planeta“, která se pro změnu odehrává na Merkuru.

Druhým tématem Clementa velmi zajímajícím je téma inteligentního života, který Clement umísťuje do nejrůznějšího exotického a nehostinného prostředí. To je příklad jeho v češtině jediného vyšlého románu Těžká expedice , který se odehrává na planetě Mesklin, která je 4.800 krát větší než Země a otočí se kolem své osy jednou za 18 minut – to ve svých důsledcích znamená, že zatímco na rovníku jsou pouhá 3 g, na pólech je 700 g. V povídce „Kritický faktor“ popisuje autor plynné inteligentní bytosti žijící v nitru Země.

Pro naše téma počátků Zlatého věku je zajímavá Clementova vůbec první publikovaná povídka „Důkaz“, která jakoby předznamenává zájem autora o popis života v co nejméně pravděpodobném prostředí – ono totiž umístit inteligentní život do nitra Slunce muselo v té době představovat velkou odvahu a představivost. Tato povídka pro Clementa představovala raketový start a zároveň mu zajistila stálé místo v Campbellově stáji................

pajonek
pajonek 27.07.2014 v 20:03

...myslím, že Remarque a jeho Cesta zpátky není potřeba komentovat... kdo má zájem o rozhlasové zpracování četby - nahrál jsem na skládku
http://ulozto.cz/xMbEnrW4/remarque-cesta-zpatky-2014-zip
heslo je - 321

Čte Petr Stach, 10 pokračování

Dudu
Dudu 27.07.2014 v 20:14

Díky. Již se na to těším.

pajonek
pajonek 28.07.2014 v 20:30

Léto je léto,
když den patří kráse............. a k létu patří dobrodružství.... o jednom už jsem psal, tak jen krátká zmínka
Juraj Červanák - Chřestýš Callahan
Jindřich Rohlík přichází se svým prvním románem a nutno říct, že autor slavné hry Brány Skeldalu se delší texty teprve učí, ale zároveň platí, že veškerá zaváhání mu rádi odpustíte. Už pro to opojné propojení fantasy a westernu. To jsme si mohli v poslední době dopřát hned několikrát – Juraj Červenák vydal svého Chřestýše Callahana a Brit Joe Abercrombie zase výbornou RUDOU ZEMI
ZEMĚ BEZ ZÁKONA je někde mezi výše uvedenými pány. Rohlík nenabízí tak propracovaný příběh ani nepřekrucuje žánrová pravidla jako Abercrombie, ale ani nepřistupuje k westernu jen jako ke zdroji citačních šrapnelů jako Červenák. Jeho román nabízí zápletku z tradičních amerických westernů (včetně závodu o to, kdo přižene stádo krav do výkupního městečka jako první), ovšem s hrdinou jak vystřiženým ze spaghetti westernů.
V rámci nejen domácí fantastiky ideální zpestření a skvělá volba k četbě na dovolenou...................
zdroj - knižní tipy

Text příspěvku byl upraven 28.07.14 v 20:31

pajonek
pajonek 31.07.2014 v 14:52

...už týden si užívám důchodu, sice nemám čas, protože máme 14 dnů vnoučátka...
ale přesto zgréňám a našel jsem
MILÉNIUM POKRAČUJE
Trilogie Milénium , Blomkvist a Lisbeth ožijí ve čtvrtém dílu.
Švédský spisovatel David Lagercrantz dopisuje a nový díl by měl mít premiéru v srpnu 2015 ....i v Česku !!!!!!!

Dudu
Dudu 01.08.2014 v 18:19

Užívej léta Pajonku. Prosím Tě, neutkvěl Ti v paměti nějaký pěkný film, jenž se odehrává v době husitských válek?



Vložit příspěvek