Hádejte autory:)

DISKUZE » Volná diskuze


soukroma
soukroma 09.03.2018 v 10:33

Upřímně, my přece nevíme, jestli to je on...:-)))

soukroma
soukroma 09.03.2018 v 10:38

HÁDANKA
Tak tohle mě osobně vážně překvapilo: náš (velmi dobrý, dříve velice oblíbený, ale teď neprávem poněkud upozaděný) autor, který napsal na devadesátku titulů, je vážen jako spoluzakladatel jednoho literárního žánru u nás - ovšem základní kámen k tomu položil až svým jednatřicátým románem (jehož titul naneštěstí není příliš znám, to až ty mnohé další)!

Lenka27
Lenka27 09.03.2018 v 11:46

Je manželka autora herečka?

soukroma
soukroma 09.03.2018 v 11:50

jejda, nemám nejmenší tušení - autor zemřel před 57 lety (zhruba v tom samém věku).

intelektuálka
intelektuálka 09.03.2018 v 11:52

Ještě by to mohla být Panna orleánská - nestíhám...

soukroma
soukroma 09.03.2018 v 11:52

Tak to raději zopakuji celé:
HÁDANKA
Tak tohle mě osobně vážně překvapilo: náš (velmi dobrý, dříve velice oblíbený, ale teď neprávem poněkud upozaděný) autor, který napsal na devadesátku titulů, je vážen jako spoluzakladatel jednoho literárního žánru u nás - ovšem základní kámen k tomu položil až svým jednatřicátým románem (jehož titul naneštěstí není příliš znám, to až ty mnohé další)!
Autor měl s daným žánrem už delší zkušenost, ale jeho příběhy se odehrávaly hlavně v anglosaském prostředí. Krom dobrodružných a napínavých románů se projevil i jako prozaik-humorista.

Text příspěvku byl upraven 09.03.18 v 11:54


woodward
woodward 09.03.2018 v 12:01

Eduard Fiker?

soukroma
soukroma 09.03.2018 v 12:11

Ano, tím jeho prvním detektivním románem odehrávajícím se v českém prostředí byla Její hra z roku 1939 a jak správně podotýká wikipedie, Fiker společně s Karlem Čapkem a Emilem Vachkem položil základy české detektivní školy, na kterou dodnes navazuje celá řada pozdějších autorů.
(docela zajímavé informace pro málo pokročilé čtenáře detektivek: http://www.iliteratura.cz/Clanek/33587/novi-cesti-autori-v-detektivnim-zanru-in-ln)

woodward
woodward 09.03.2018 v 12:48

Hledaný autor - spisovatel, novinář, publicista, prožil velmi dlouhý a velmi pohnutý život. Pro svoje názory nebyl oblíben levými ani pravými extremisty, což mělo v některých dobách závažné dopady na jeho život.
V nedávné době se jeho jméno objevilo v tisku v dosti bizardních souvislostech, ale zdá se, že to už definitivně utichlo.

soukroma
soukroma 09.03.2018 v 12:51

Ferdinand Peroutka?

woodward
woodward 09.03.2018 v 12:56

Jo, to je on.

soukroma
soukroma 09.03.2018 v 13:23

Autor dvou stovek titulů, od literatury faktu až po fikci, vše však v rámci jednoho námětu, jedné doby, jejího výbušného a děsivého charakteru, což znal velice dobře z vlastní zkušenosti. Zde má zápis 78 knih a 4 sérií. Jeho jméno mi na první pohled připadalo německé, ale je to pouhý pseudonym: autor byl Brit, ovšem v Německu také sloužil.

Hun
Hun 09.03.2018 v 13:45

Ahá, tyhle mezivláknové nápovědy mě vždycky zachrání! Bude to tedy Charles Whiting s německým pseudonymem Leo Kessner...

soukroma
soukroma 09.03.2018 v 13:48

Ano, i když ten jeho nečastěji používaný pseudonym je Leo Kessler (koukám, že má ještě jiný, Klaus Konrad, tam už ta německá vazba je tutová ;-) - a jeho žánrová tvorba a doba je samozřejmě válečná

Hun zadává

Hun
Hun 09.03.2018 v 15:42

Děkuji, by to dárek. Ale jsem rád, že jsem se dozvěděl o novém autorovi.

Zato o nyní hledaném autorovi přinejmenším slyšel skoro každý. Jeho dílu dominovalo negativno a ponurost. Vzhledem k traumatickým zážitkům z dětství se možná není co divit. Zvláštní na jeho tvorbě je, že ji celou tvoří jen krátké útvary – napsal toho sice spoustu, ale ani jediný román.

soukroma
soukroma 09.03.2018 v 15:44

A co bych si netipla: Howard Phillips Lovecraft?

Hun
Hun 09.03.2018 v 16:24

Jo, tak to bylo rychlý. Právě jeho jsem měl na mysli.

Je to tvoje.

soukroma
soukroma 09.03.2018 v 18:30

Hun: Ten je totiž tak divný, že si ho celkem dobře pamatuji (ostatně jsem ho i zadávala) - četla jsem ovšem jen Dunwichskou hrůzu a to mi docela stačilo - nebála jsem se, ani nebavila, spíš jsem nic nepochopila. A číst ten jeho Cthulh, který ani vyslovit nemůžu, to už vůbec ;-)
Neodpustila jsem si tuhle osobní poznámku.

soukroma
soukroma 09.03.2018 v 18:40

HÁDANKA
Básník se narodil ve vznešené rodině ve Veroně, v rodinné vile na Lago di Garda hostili největší prominenty, on však většinu svého krátkého života strávil v Římě, i když povinnosti ho také zavály na nějaký čas do poněkud tvrdších končin.
Jako básník proslul nejen invektivami vůči mnohým, ty výše uvedené prominenty nevyjímaje, ale zejména velmi vášnivou poezií, k níž ho ponoukala jeho múza, milenka, vdaná paní (její jméno si proto ve svém díle přizpůsobil). Svou básnickou tvorbou ovlivnil zástupy poetů.
Z jeho díla téměř všichni budou znát aspoň jeden jediný všeobjímající kratičký verš o pouhých 3 slovech (8 písmenech), který najdeme v titulech mnoha děl (literárních i hudebích), v originální verzi i překladu. A o něm samotném napsal drama i jeden náš velký bard.

Text příspěvku byl upraven 09.03.18 v 20:06

intelektuálka
intelektuálka 09.03.2018 v 18:46

Dante Alighieri ?

VladiKlaisner
VladiKlaisner 09.03.2018 v 18:54

Gaius Valerius Catullus?

bubka
bubka 09.03.2018 v 18:55

Gaius Valerius Catullus se narodil ve Věroně a rodina měla vilu u Gardského jezera, i vzácní návštěvníci chodili, i epigramy psal......ale nevím ani o milnce ani o třech slovech

Text příspěvku byl upraven 09.03.18 v 19:03

soukroma
soukroma 09.03.2018 v 18:56

Ano, je to Catullus, který se znal i s Caesarem.

A ten verš známý přes tisíciletí:

ODI ET AMO. Quare id faciam fortasse requiris.
Nescio. Sed fieri sentio et excrucior.

(Nenávidím a miluji. Možná se ptáš, proč tak činím?
Nevím. Ale cítím, že tomu tak je, a mučím se.)

bubka
bubka 09.03.2018 v 19:06

no tak vím i o verši a to jako jmno u známé české knihy Nenávidím a miluji - a co ta milenka?

intelektuálka
intelektuálka 09.03.2018 v 19:44

Milenka byla Lesbia



Vložit příspěvek