Hádejte autory:)

DISKUZE » Volná diskuze


Koka
Eicherik
Eicherik 28.08.2019 v 20:02

Ano, je to on. :-)

Koka
Koka 28.08.2019 v 20:09

Hledáme autora, jehož tělesné ostatky svět marně hledal mnoho let, až se (prý ) našly dlouhá desetiletí po zmizení. Ale jeho slova, ta tady byla od první knížky pořád ....

Eicherik
Eicherik 28.08.2019 v 20:10

Antoine de Saint-Exupéry?

Koka
Koka 28.08.2019 v 20:10

Ano, on. Předávám ...

Eicherik
Eicherik 28.08.2019 v 20:22

Hledáme dalšího českého autora a jezuitu. Tento má na DK osm knih. Hledaný byl latinsky píšící český básník, dramatik, teoretik literatury, historik a hagiograf. Psal výhradně latinsky, ačkoli byl obhájce českého jazyka a vlastenec.


tatjana1737
tatjana1737 28.08.2019 v 20:29

Bohuslav Balbín?

Eicherik
Eicherik 28.08.2019 v 20:33

Ano, je to za výbornou. Je to Bohuslav Balbín z Vorličné. :-)

tatjana1737
tatjana1737 28.08.2019 v 20:35

Nesedí mi k němu ten dramatik... Jako první mne napadl Modrý abbé Dobrovský, ale opět ta dramata... Jdu si zopakovat přednášky z historiografie...

tatjana1737
tatjana1737 28.08.2019 v 20:38

Mé další úvahy byly pomalejší než odpověď, a ještě vedly na slepou kolej. Jsem ráda, že nemusím poplivat vlastní index :-). BB jsme s oblibou citovali v návaznosti na jeho líčení, kterak kolem vrchu Bořeň létají draci, které končil slovy "Já tomu věřím!"

Eicherik
Eicherik 28.08.2019 v 20:42

Ten "dramatik" tam asi opravdu nepatří. Chtěl jsem vystřídat negativně vnímaného jezuitu jezuitou kladně hodnoceným. :-)

tatjana1737
tatjana1737 28.08.2019 v 20:53

Tak nyní něco opravdu, ale OPRAVDU jednoduchého. Myšlenky na přednášky z historiografie mne zavedly přs osobu přednášejícího, Eduarda Mikuška, k malebnému městu, v jehož těsném sousedství dr. Mikušek v archivu pracoval. V témže městě jsme na počátku srpna byli pár dní na dovolené, ale podstatné je, že zde vykonával funkci justiciárova koncipienta námi hledaný autor. Neb dr. Mikušek rád zmiňoval úmrtí historiků, doplním, že hledaný autor zemřel velmi pravděpodobně následkem požití špatné vody při hašení požáru. Kamarádka ovšem tvrdila, že si uhnal zápal plic, když běžel ten požár hasit. A že to byla docela štreka... Když po Mnichově ono město, jež se stalo i místem autorova posledního odpočinku, připadlo nepříteli, autorovy ostatky byly převezeny do Prahy, což se stalo aktem demonstrace národní hrdosti. V Českém rozhlase je o tom velmi dojemná ústní výpověď jednoho z účastníků. Teď už jsem jen zvědavá, kdo uhodne jako první? Uznávám jméno původní, rodné, i notoricky známou verzi jména.

Text příspěvku byl upraven 28.08.19 v 20:55

woodward
woodward 28.08.2019 v 20:54

Karel Hynek Mácha

Eicherik
Eicherik 28.08.2019 v 20:54

Karel Hynek Mácha?

tatjana1737
tatjana1737 28.08.2019 v 20:56

To byla rychlovka! A z času příspěvků je zjevné, kdo v boji o setiny vteřin zvítězil :-).

woodward
woodward 28.08.2019 v 21:36

Nic mě nenapadá, tak zkusím jednoho ze svých oblíbenců.

Pozor, hádanka! Kdo tohle napsal?
---------------------------
. Nakladatel se vyjádřil o komsi: " Ten člověk bude mít úspěch; věří v sebe." …

...Řekl jsem mu: "Chcete vědět, kde jsou lidé, kteří v sebe věří nejvíc? Mohu vám to prozradit. Znám muže, kteří mají kolosálnější víru v sebe než Napoleon nebo Caesar. Vím, kde září stálice jistoty a úspěchu. Mohu vás zavést k domům nadlidí. Ti, kdo skutečně věří v sebe, jsou všichni v blázinci." Řekl mírně, že je přece jenom hodně lidí, kteří věří v sebe a nejsou v blázinci. " To ano," odpověděl jsem," a vy byste je mohl znát nejlíp. Ten opilý básník, kterému jste nechtěl vydat nudnou tragédii, věřil v sebe. Ten postarší pastor s epickou básní, před kterým jste se schovával v zadní kanceláři, také věřil v sebe. Kdybyste se řídil svou obchodní zkušeností místo svou ošklivou individualistickou filozofií, věděl byste, že víra v sebe je nejobvyklejší známkou budižkničemů. Herci, kteří neumějí hrát, věří v sebe; i dlužníci, kteří nejsou schopni platit. Bylo by mnohem správnější konstatovat, že ten, kdo věří v sebe, zcela jistě zklame. Naprostá sebedůvěra je nejenom hříchem; naprostá sebedůvěra je slabostí. Bezmezná víra v sebe je právě tak hysterická a pověrčivá jako víra v Kačenku Novákovou.

Bylo to napsáno už poměrně dávno, ale furt to platí!

soukroma
soukroma 28.08.2019 v 22:56

Gilbert Keith Chesterton

woodward
woodward 28.08.2019 v 23:00

Tak jest. Ortodoxie.

soukroma
soukroma 28.08.2019 v 23:21

Jeden z nejvýznamnějších filosofů nedávné historie má něco společného jak s Hutí Poldi, tak i s Hitlerem. A ve svém nejvlivnějším logicko-filosofickém díle nás dovede pěkně znejistit:
"Že zítra vyjde slunce, je hypotéza."

Text příspěvku byl upraven 28.08.19 v 23:24

woodward
woodward 28.08.2019 v 23:32

Ludwig Wittgenstein?

soukroma
soukroma 28.08.2019 v 23:35

ano, právě ten (a zájemci si jistě dohledají, jak to bylo s Leopoldinou i Hitlerem)

JáJejí
JáJejí 29.08.2019 v 06:42

Tak na Ludwiga W. , mou nejmarnější platonickou lásku, mi nesahejte podezřením, že se nějak zapletl s Hitlerem! My máme taky společného s největšími magory současnosti to, že žijeme ve stejné době na jedné Kulizemi!
:-)
Kdo by se o celé rodině Wittgensteinů chtěl dozvědět spoustu informací a navíc podaných vskutku humornou formou, pak ať nemine knihu:
https://www.databazeknih.cz/knihy/wittgensteinova-kniha-faktu-331041

"O čem se nedá mluvit, o tom se dá pouze mlčet!"

Text příspěvku byl upraven 29.08.19 v 06:43

woodward
woodward 29.08.2019 v 09:48

On se s ním nezapletl, jenom nějaký čas chodili do stejné školy. :)

soukroma
soukroma 29.08.2019 v 10:09

Tak jest, a protože dotyčný chodil dokonce o dvě třídy níž, tak si ho Wittgenstein ani letmo nemusel všimnout (známe z vlastní školácké zkušenosti - zatímco někteří z vyšších ročníků byli přímo pod drobnohledem, o mladší nikdo zrakem nezavadil). Tehdy si ho nevšimlo víc lidí, takže se pak asi nestačili divit.

Ale teď už rovnou novou hádanku - woodward!

woodward
woodward 29.08.2019 v 10:09

Tady je hádanka: Hledá se spisovatel, skladatel a varhaník. Pod svým skutečným jménem, připomínajícím slavného generála, udělal díru do světa jako autor vokálních a chorálních skladeb, později psal i filmovou hudbu.
Jako spisovatel přijal pseudonym (který máte uhádnout), pod nímž napsal sérii detektivek (devět románů a dvě knížky povídek).



Vložit příspěvek