Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Koka
Koka 09.01.2019 v 19:50

Pokud je to ta kniha, co intelektuálka tipuje - tak ta má opravdu zajímavou, ojedinělou obálku. Jenomže i tu "musel" vydvatel zk...vit tou hnusnou nálepkou?! To fakt ještě mají nějací grafici chuť vymýšlet vhodné obálky ke knihám, když jim to někdo zaplácne takovým lejnem?!
(promiňte ten nehádankářský vstup, ale obálka Šelmy mě k němu doslova přinutila :=)

biki
biki 09.01.2019 v 20:22

Kniha je správně, ještě prosím intelektuálku o identifikaci oné hledané oblasti.

Poznámka - opět musím souhlasit s Kokou, obálka je perfektní, ale ta nálepka … Hnus.

intelektuálka
intelektuálka 09.01.2019 v 20:37

Knihu jsem pouze tipovala - takže zeměpisná oblast budou montanské lesy ...

biki
biki 09.01.2019 v 20:45

Ano, jsou to hluboké lesy malá městečka a vesnice v Montaně, i když zájmová oblast padoucha zasahovala i do Wyomingu. Pokračuješ.

intelektuálka
intelektuálka 10.01.2019 v 08:09

Jeden evropský dobrodruh cestoval rád po krajích méně zelených. A v jedné z těchto oblastí objevil zbytky kdysi kvetoucího města.
A my hledáme tu oblast a to město.

woodward
woodward 10.01.2019 v 08:59

Napadá mě Babylón a Robert Koldewey, píše o tom třeba C.W.Ceram v knize Bohové hroby a učenci a taky se o něm zmiňuje V. Zamarovský v knize Za sedmi divy světa.


Kaspiy
Kaspiy 10.01.2019 v 09:00

Že by to byla kniha Gobi - tajemství ztraceného města, rakouský spisovatel Bruno Baumann a město Khara Khoto v oblasti Alashan Shamo.

woodward
woodward 10.01.2019 v 09:06

Taky by to mohlo být Ninive, které našel Paul Emile Botta. (Ceram - Bohové hroby a učenci)

soukroma
soukroma 10.01.2019 v 09:43

A co Troja a Heinrich Schliemann?
Řecký poklad - Irving Stone

woodward
woodward 10.01.2019 v 09:53

V Turecku snad zas takový sucho není...

soukroma
soukroma 10.01.2019 v 10:05

Byls' někdy tam, co stála Troja - já jo - k nevydržení, sucho, vedro, spáleniště! A krom toho tam nic není, jen šutry označené Truva I - XXXX...

bamba
bamba 10.01.2019 v 10:13

Pompeje - Schliemann - teplo áno - aspoň keď sopka maká, ale či je tam až tak sucho?

soukroma
soukroma 10.01.2019 v 10:15

bamba - Schliemann v Pompejích? Mykény a Troja, to ano. A krom toho, Pompeje rozhodně suché nebyly - velmi příjemné lázně pro Římany a další boháče impéria - spáleništěm/lávovištěm se staly až po útoku Vesuvu.

Text příspěvku byl upraven 10.01.19 v 10:18

woodward
woodward 10.01.2019 v 10:28

Asi je nejvyšší čas, aby se intelektuálka vyjádřila. :)

intelektuálka
intelektuálka 10.01.2019 v 10:52

Sorry - byla jsem mimo .... a velmi přesně to určila Kaspiy - předávám -:)

Kaspiy
Kaspiy 10.01.2019 v 11:28

Super :-)

Zůstaneme u evropského autora a také se budeme pohybovat v "krajích méně zelených", ale navštívíme i hodně zelená a vlahá místa. Hlavními hrdiny jsou děti a jejich cesta je opravdu daleká a velmi dobrodružná.

woodward
woodward 10.01.2019 v 11:31

H. Sienkiewicz - Pouští a pralesem. Příběh začíná v Egyptě a končí v subsaharské Africe - zeměpisná část hádanky je nejasná, není přesně řečeno, co máme uhádnout.
Konec příběhu je zřejmě umístěn do Keni.

Text příspěvku byl upraven 10.01.19 v 11:34

Kaspiy
Kaspiy 10.01.2019 v 12:16

Ano, teď mi také došlo, že jsem neupřesnila hledané místo, ale ta Afrika stačila.

woodward zadává :-)

woodward
woodward 10.01.2019 v 12:24

teď budeme hledat slavnou metropoli a verše, které vyprávějí o tom, že když se do řečené metropole vypraví král džungle, neobejde se bez jistých kovových propriet.

Text příspěvku byl upraven 10.01.19 v 12:25

bamba
bamba 10.01.2019 v 12:50

k soukroma - Pompeje možno suché neboli, ale teplo tam muselo byť - sopka nie je chladnochrliaca! A keď Pompeje tak aj so Schliemannom.

woodward
woodward 10.01.2019 v 12:56

Bamba: obávám se, že Schliemann a Pompeje nepatří k sobě. Schliemann "vykopal" Tróju a pak i Mykény na Krétě. NICMÉNĚ teď máme novou hádanku; já ji pro jistotu zopakuju:

teď budeme hledat slavnou metropoli a verše, které vyprávějí o tom, že když se do řečené metropole vypraví král džungle, neobejde se bez jistých kovových propriet.

biki
biki 10.01.2019 v 15:27

"Když tygr jede do Paříže, nebo i třeba někam blíže, vždycky si s sebou veze mříže ..." - písnička Petra Skoumala.
Kniha stejného názvu jako první verš je zde na DK jako sbírka textů několika autorů.

(ještě drobnost - Mykény jsou na Peloponésu. Předpokládám jen překlep).

woodward
woodward 10.01.2019 v 15:39

Na Krétě byl palác Knossos, kde se Schliemann taky angažoval, nějak jsem to "vypustil" a vznikla nechtěná "zkratka". Dík za upozornění. :)

Když tygr jede do Paříže je písnička, pro kterou složil text Emanuel Frynta. Skoumal k ní napsal hudbu a zpíval ji - ale to nebylo předmětem hádání. Máš babu.

biki
biki 10.01.2019 v 18:26

Aha. Ona písnička byla svého času mimořádně oblíbená u mé, tehdy ještě malé neteře, a já ji mám z té doby zafixovanou jako Skoumalovu píseň. Blíž jsem nebádala a když jsem našla knížku na DK, tak mi to stačilo. Aspoň že tak.

Hádanka: jeden z ikonických spisovatelů nejen našeho mládí byl autorem mnoha a mnoha příběhů z nejrůznějších částí světa. Druhý díl jistého známého cyklu se odehrává v oblasti, která je dnes součástí pěti (!) sousedících států, které se vesměs upřímně nesnáší. Úsilí obyvatel o vyhlášení samostatnosti je příčinou častých vojenských konfliktů tu z jedné, tu z druhé strany. Přesto jsou bojovníci tohoto národa, který dal název i hledané oblasti a také knize, ve světě obdivováni pro svou statečnost.

soukroma
soukroma 10.01.2019 v 18:27

Okamžitě mě napadlo Divokým Kurdistánem - samozřejmě Karl May :-)



Vložit příspěvek