Hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Hun
Hun 13.06.2022 v 11:57

Přátelé, jeden z nejslavnějších fantaskních příběhů! Notoricky známá záležitost...

soukroma
soukroma 13.06.2022 v 12:02

Jak pro koho, Hune, jak vidno ;-)))

Hun
Hun 13.06.2022 v 12:10

Kdepak, jméno hl. hrdiny zná i člověk, který v životě nepřečetl jedinou knihu. Těch divadelních her a filmů na motivy téhle knihy! Dokonce nedávno vznikl film o tom, jak autor knihu kdysi napsal...

Text příspěvku byl upraven 13.06.22 v 12:12

soukroma
soukroma 13.06.2022 v 13:28

no jo, ale podle nápověd pořád nic :-(

Hun
Hun 13.06.2022 v 16:51

Dobře, a když vám napovím, že na ostrov v doprovodu hl. hrdiny přiletí trojice sourozenců, nikoli však letadlem?

soukroma
soukroma 14.06.2022 v 21:45

Hune, celý týden se s tím potýkáme a z těch pár nápověd vážně nic nevyplynulo, aspoň pro hrstku zdejších hadačů ne...
Přemýšlela jsem i o té superznámé postavě, z fantastiky, a krom Dona Quijota a Gullivera mne nějak nikdo nenapadl, a ani jedno dílo to prostě není. Ani Verneovky mi na to nesedí. Ani na Supermana snad ne...

Zavedla bych nové (neformální) pravidlo: týden a dost na jednu hádanku. Buď je tak komplikovaná, nebo prostě knihu nejen nikdo nečetl, ale ani není schopen ji dohledat, takže třeba v reálném čase odpískat (nebo v jiném případě když zadavatel dlouho nepečuje o hádanku). Takhle se občas potýkáme s hádankami ve většině vláken a někdy naneštěstí souběžně, což je víc než frustrující...


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.06.2022 v 21:53

Nevím, jak to tady funguje a jak tedy formulovat odpověď. Tak napíšu: Petr Pan ?

Text příspěvku byl upraven 14.06.22 v 22:00

m.gray
m.gray 14.06.2022 v 22:30

(Za mě určitě souhlas s pravidlem jednoho týdne, jak navrhuje soukroma. Taky mi vadí, když tu hádanka visí a nikdo nereaguje ani nenapovidá.)

Text příspěvku byl upraven 14.06.22 v 22:31

m.gray
m.gray 15.06.2022 v 08:44

Země - nezemě?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.06.2022 v 09:31

Takže jsem svou špatně formuluvanou odpovědí neznalá tohohle vlákna nejspíš poradila k správně odpovědi? :)

soukroma
soukroma 15.06.2022 v 09:39

v tomhle vlákně - viz první příspěvek zakladatele - se hádá místo (Hun se ptal na ostrov) a kniha, v níž se hledané místo nachází

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.06.2022 v 09:41

Cajk, já se nehádám, abych mohla zádavat, jenom mě hřeje, že jsem možná hloupá, ale ne úplně, jenom napůl, kort když jsem tady nikdy nehádala. A když to tady visí už týden, jak bylo psáno ;)

Text příspěvku byl upraven 15.06.22 v 09:42

m.gray
m.gray 15.06.2022 v 09:57

Poradila, jestli k správné, to nám řekne Hun. To s tím budíkem mi bylo povědomé, ale nevěděla jsem odkud.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.06.2022 v 10:03

m.gray: já to nemyslela ve zlém :) A popravdě jsem ani nehledala pravidla. Jenom. Jsem viděla poslední příspěvky a taky mi zazvonil budík :D zda správně, to se uvidí :)

m.gray
m.gray 15.06.2022 v 10:07

Vůbec mě nenapadlo, že bys něco myslela ve zlém. Fajn, že ses zapojila :-)

Ulriška
Ulriška 15.06.2022 v 10:08

Taky mi budík zvonil v hlavě, ale nedocvakl.
A jsem moc ráda, že nových pravidel netřeba.

soukroma
soukroma 15.06.2022 v 10:13

Vidíte, stačilo popíchnout a jak je tu rušno (jako vždy: to je zase moje zásluha, tu si vzít nenechám, pravidla nepravidla ;-).

Petr Pan mne zcela minul, takže sice mi postava vzdáleně něco říká (tj. že existuje), ale nic z příběhu neznám, proto mne stále mate, že v knize primárně pro děti, pohádce, by docházelo ke "skalpování dětí", pokud to taky není jen nějaká alegorie...

Hun
Hun 15.06.2022 v 15:57

Vidím, že se tady nakonec rozproudila živá diskuse. :-) Soukroma vlastně potvrzuje mé prohlášení, že o knize slyšel každý – i ten, kdo nečetl.

Je to totiž skutečně Země nezemě z příběhů o Petru Panovi. A opravdu, přestože je to kniha pro děti, se tam o skalpování dětí mluví, jakož i o jiných hrůzách. Upřímně – dnešní knihy pro děti to moc nepřipomíná. Už jen tím, že ten Petr Pan je vlastně povahově dost nesnesitelný, zatímco dnes je zvykem předkládat dětem hrdiny veskrze kladné, jimž mohou bez uzardění držet palce.

Nevím jistě, zda předat štafetu Lence Vílce, anebo M.gray, ale věřím, že se domluví...

m.gray
m.gray 15.06.2022 v 16:10

První na to přišla Lenka Vílka, tak ať pokračuje ona .

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.06.2022 v 16:18

No, uf, vy mi dáváte :)
Takže něco vymyslet, podle čeho se pozná místo v knize? A taky v jaké knize to je. Ok, ok, dejte mi chvilku :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 15.06.2022 v 16:42

"Našli byste jen míle a míle pusté, neobdělané země; nahrubo proklestěné pěšiny přes rozeklané kopce či holá rašeliniště. Silnice, které tady zbyly po Římanech, se dávno rozpadly či zarostly, nezřídka zcela splynuly s divočinou. Nad řekami a blaty visely cáry ledových mlh..."

Jakou zemí s tímto popisem prochází manželé, jenž jsou během své cesty vystaveni mnoha zkouškám, především té nejdůležitější?

PS: je to přímo z té knihy, tak raději vynechte Google, věděli by jste hned ;)

Text příspěvku byl upraven 15.06.22 v 17:00

m.gray
m.gray 16.06.2022 v 10:54

Předpokládám, že se odehrává někde na britských ostrovech. Ale vůbec netuším, o jakou knihu by mohlo jít.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.06.2022 v 12:30

Ano, bylo mi jasné, že poznat Británii bude snadné, ale s knihou už trochu problém. Takže nápověda zeměpisně k autorovi. Nemá tolik knih, bude to snadné:
Autor žije v zemi, kde se odehrává děj knihy, jinak pochází z Japonska, ale většinu života žil právě v té zemi, kde se kniha odehrává.

Pokračovala bych ukázkou popisu země, kde se nachází něco, co poradí název:
"Nad řekami a blaty visely cáry ledových mlh, jež prokazovaly znamenitou službu lidožravým obrům, kteří tehdy byli v této zemi dosud domovem. Nedaleko usedlý lid – a těžko odhadovat, jaké zoufalství ho přivedlo k tomu zabydlet se v tak ponurém kraji – se těch oblud, jejichž supění bývalo slyšet daleko dřív, než se znetvořené postavy vynořily z mlh, patrně měl co obávat. Jenže takové příšery tenkrát nikoho neohromovaly. Lidé na ně pohlíželi jako na běžné riziko a měli tenkrát tolik jiných starostí. Jak dobýt z tvrdé půdy obživu, jak nepropálit všechnu zásobu dříví, jak zarazit nemoc, která za jediný den zabije tucet prasat a dětem z ní vypučí na tváři zelená vyrážka..."

PS: autor dostal ocenění to největší...

Text příspěvku byl upraven 16.06.22 v 12:31

Hun
Hun 16.06.2022 v 13:24

Tak to bude Pohřbený obr. Nádherná kniha.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.06.2022 v 14:03

Ano, Hune, správně. A ano, na hodnocení knihy. Zbývá mi poslední třetina a nemohla jsem si od autora jako první vybrat lepší kousek...

Text příspěvku byl upraven 16.06.22 v 14:09



Vložit příspěvek