Každý může napsat knihu a vydat ji. Je to dobře?
Často nad tím přemýšlím...
Je to svoboda, nebo snad zvůle autorů, kteří mají pocit, že právě oni musí sdělit světu něco ze svého nitra... ?
Samozřejmě, každá dobrá kniha se prosadí sama, ale kolik takových existuje?
Zamořuje se knižní trh novinkami, které nestojí ani za zlámanou grešli?
Představte si (byť je to nemožné a neproveditelné), kdyby měl každý možnost natočit a vyrobit na své náklady film... A uvedl jej v kinech...
Neměla by se přílišná svoboda zkvalitnit?
Ubylo by mnohých zklamání i vynaložených prostředků...
Heslo: CHRAŇME NAŠE LESY by bylo naplněno... :-)
Co tedy myslíte?
Co máte proti knihám?
Nikdo vás přece ty novinky co zamořují knižní trh nenutí kupovat.
Nevím, jestli se teď vyjádřím správně, ale nebylo to Zónou myšleno tak, že je vydáváno spousta nekvalitnich knih a to úplně zbytečně a na úkor kvalitní literatury? tom ale je 100% pravda a s tím snad nezbývá než souhlasit.
Já myslím, že to dobře je, každý autor by měl mít stejnou šanci k prezentaci své tvorby. Lesy tím netrpí, dá se tisknout na recyklovaný bezdřevý papír a navíc má každý čtenář právo si jakoukoliv knihu nekoupit. Nápovědu k tomu má - Lector už zmínil, že třeba právě tato databáze je vodítkem k tomu, která kniha stojí za utracení peněz a která se autorovi patrně nepovedla.
Jen bych ještě doplnil, že i velmi malý náklad velmi malé knihy knihy obnáší mnohatisícovou investici, a pokud chce autor představit světu slušné dílo na vysoce profesionální úrovni, sto tisíc na to bude tak akorát. Mluvím tedy o knihách tištěných, e-knihy jsou v dnešní době v podstatě beznákladová záležitost - ale o těch asi toto vlákno není.
Ja si myslím, že problém je duchovné nastavenie. Všade kam sa pozriete (filmy, reklamy, školstvo, neziskovky, literatúra, médiá...) všetko je preplnené čarovnou formulkou: "Ty to dokážeš" (inovovaná fráza znie: "To dáš") Skrátka ktokoľvek dokáže čokoľvek a celkom k tomu postačí ak bude chcieť. Chcenie (nie vedenie, alebo poznanie) je motorom ktorý dokáže všetko. A písanie je na tom úplne najhoršie, pretože s úpadkom vedenia, vkusu a nástupom masovosti dochádza k fenoménu že každý by chcel urobiť "dieru do sveta" a písanie je na to ako stvorené, ak uvážime že máme cca 99% gramotnosť (aspoň myslím, nechce sa mi googliť) tak práve písanie je predurčené k tomu aby sa tu realizovali všetci Balzacovia nášho sveta. Stačí k tomu nájsť skupinu ľudí ktorí sú tiež presvedčení o "genialite" pisateľa (to slovo mi pripadá priliehavejšie ako spisovateľa, vyjadruje schopnosť jedinca vyjadrovať sa písmom, nič nevypovedá o miere schopnosti) či už ľudí z "ľudu" alebo profesionálov, ktorí zavetria možnosť ako niečo predať, alebo preprať peniaze. Nezabúdajme na internet, kde inde sa dá tak krásne a skoro anonymne manipulovať čitateľov. (?)
Podobný problém je aj u kávovarov, topinkovačov. je ich viac ako 1 druh a nerozhodujú o tom, či pôjdu do predaja súdruhovia na schôdzi.
Myslím, že tu ani tak nejde o rozhodovanie, ale skôr o pomenovanie a pochopenie.
Jestli za ten přebytek knih náhodou nemůže Gutenberg tím svým vynálezem knihtisku.
myslím, že keď mohli vychádzať brežnevove spisy, stalinove spisy a niečo od adolfa, je fajn, že môžu písať aj menej vyvolení autori.
Samozřejmě, že nikdo nechce vracet staré časy. Souhlasím s newtory, pokud v našich zemích vydávají knihy " rádoby" autoři, kteří neovládají rodný jazyk, tak to ukazuje o kulturnosti našeho národa a Palacký, Erben, Jirásek a další nad námi lámou hůl. A to si myslím, že byla počáteční myšlenka, pro kterou Zóna otevřel tuto diskuzi.
Text příspěvku byl upraven 02.09.18 v 07:40
Podle mého je samotná myšlenka trochu zavádějící. Neplatí, že každý může napsat knihu a vydat ji. Samotný proces je mnohem komplikovanější, ostatně i na DK si můžeme přečíst příspěvky uživatelů, kteří se o vlastní tvorbu pokoušejí. A odpověď na otázku jestli je to dobře...já nevím. Řekla bych, že tato otázka je jedna z těch "Co bylo dřív...slepice nebo vejce". Známkou kulturního národa je, že žádná "závadná" literatura nevychází, nebo že ji ten kulturní národ nečte?!? A kdo má rozhodnout co "závadná" literatura je a co není? Když se porozhlédneme po zdejších diskuzích, nejde si nevšimnout, že tu je v případě uživatelů, kteří si dovolí poukázat na nevalnou úroveň některých knih, kteří připomínají důležitost literárního "vzdělání", posuzována spíše úroveň jejich údajné arogance, než aby se tedy mluvilo o přínosu/nepřínosu knih. Což je škoda.
Text příspěvku byl upraven 02.09.18 v 10:05
Přidám se k Damato,
se Zónou už si nějakou dobu vyměňujeme názory a dle mého odhadu je to člověk empatický, jeho přístup je pozitivní.
Položil pouze otázku do diskuze...
Vložit příspěvek