Kde najít informace o starých knihách

DISKUZE » Volná diskuze


Andybal
Andybal 11.10.2024 v 19:15

Prosím o radu, či doporučení zdroje, kdo třeba víte. Hledáme s manželem názvy starých knižních titulů, které on četl v době cca před 30-40 lety. Bohužel si nepamatuje ani název, ani autora, jen sem tam slovo z názvu nebo část děje oné knihy. Byly to svazky půjčené od starého souseda a většinou pocházely z doby první republiky plus mínus nějaké to desetiletí. Většinou zahraniční autoři. Zkoušela jsem hledat zde na databázi, ale hledání podle data vydání díla se zde zřejmě nenabízí (a nebo jsem jen neschopna tuto možnost najít). Nevíte někdo o nějaké jiné databázi, kde by se takto stará díla dala vyhledat (třeba jen podle klíčového slova nebo tak...)??

Koka
Koka 11.10.2024 v 19:41

Andybal,
v první řadě doporučuji navštívit zdejší diskuzní vlákno "Knihy po kterých pátrám:
https://www.databazeknih.cz/diskuze/diskuze-o-knihach-7/knihy-po-kterych-patram-poradte-1242?page=137#
a do něj vepsat svůj dotaz i s těmi kusými informacemi o ději či postavách, možná si pak někdo vzpomene, o jakou knihu šlo.
A pak doporučuji navštívit zde na DK seznamy knih jednotlivých prvorepublikových vydavatelů, např. Aventinum, Jan Toužimský, Karel Hloušek, Jan Papík, Alois Srdce, Jindřich Lorenz, Moravské nakladatelství a d. a d. - při rozkliknutí toho vydavatelství se zobrazí obrázky obálek všech jeho zde registrovaných knih - možná v nich nějakou poznáte.
Příklad:
https://www.databazeknih.cz/nakladatelstvi/alois-srdce-754

Andybal
Andybal 11.10.2024 v 19:51

Koka
Děkuji za tip, zkusím prohledat ta vydavatelství, to vypadá nadějně.

Azizi
Azizi 11.10.2024 v 20:17

Andybal, skús sa opýtať Chat GPT (umelá inteligencia) - zadáš mu veškeré informácie o tej knihe a on by ti mohol poradiť. Mne prakticky vždy dokáže poradiť takmer vo všetkom. Normálne s ním komunikuj ako s človekom, nie len že zadáš kľúčové slová ako v Googli. Vie veľmi dobre chápať súvislosti a na základe toho vhodne poradiť. Alebo sa ho môžeš napríklad aj spýtať na najznámejšie vydavateľstvá z tej doby a tak ;)

Andybal
Andybal 11.10.2024 v 20:40

Azizi
Děkuji :-)

katerinaIOQB
katerinaIOQB předevčírem v 14:24

Prosím zda někdo neví název knihy, kterou jsem četla před mnoha lety. Myslím, že byla od švédského autora a nebyla to červená knihovna.
Příběh je o dvou zamilovaných studentech, dívka je z velmi bohaté rodiny a má atraktivní matku, která při jednom večírku svede jejího chlapce, dívka to uvidí a příběh končí tragicky. Dlouhá léta se snažím přijít na název té knihy, chtěla bych si ho ještě jednou přečíst.
Děkuji moc.
Kačka



Vložit příspěvek