M_M: Sci-fi fanatics company

DISKUZE » Volná diskuze


Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 27.02.2013 v 22:09

Tentokráte spíše žánrově profilované nezávazné téma, doufám že se ujme. Nadšená vzplanutí a onanie nad geniálními díly žánru vědecko-fantasticky fanatické literatury srdečně vítána.
A můžeme začít dotazem, sbíráte sci-fi, nebo jen čtete? Je to rozdíl, sám mám pár kousků které bych nečetl, ale jsou v rámci žánru kultovní a ve sbírce tedy chybět nesmí.
A na úvod sluší se připomenouti: http://www.databazeknih.cz/blog/sci-fi-neni-jen-o-vesmirnych-lodich-robotech-a-ufounech-14

Text příspěvku byl upraven 27.02.13 v 22:11

paulhunter
paulhunter 27.02.2013 v 22:40

Já se samozřejmě do diskuze rád přidám, i když jsem v poslední době četl spíš jiné žánry, abych to trochu prokládal.
Naposledy jsem sáhl po odpočinkovém kyberpunku S. Lukjaněnka - Bludiště odrazů, což se dá opravdu pokládat za jakousi nejpřístupnější verzi tohoto žánrů. Je to čtivé, lépe uchopitelné, ovšem zdatné sci-fisty to asi moc neuspokojí ve výsledku.
Jinak v poslední době mě asi nejvíce zaujala Asimova Nadace, která sice některé čtenáře trochu odrazuje neosobním přístupem k postavám, které se v románu vždy jen jakoby mihnou, ale pro mě to byl rozhodně příjemný zážitek a těším se na další díly (i když nevím, kdy se k nim dostanu - stejně tak mám v plánu všechny ryze Herbertovy díly Duny).

Co se týče sbírání / čtení, tak jsem spíše čtenář, protože nemám zatím finanční prostředky na "výstavové" knihy. Každopádně se určitě můžu pochlubit alespoň 23 svazky edice Mistrovských děl SF od Laseru, u které jsem původně počítal, že bych ji zkompletoval.. ale nakonec zůstanu jen u pořizování titulů, které mě zaujmou.

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 28.02.2013 v 10:59

23 svazků už je slušná sbírka. Z toho mi nedávno udělal radost Nepřemožitelný v téhle edici. Sám nevím kolik toho mám, ale o kompletnosti také zatím neuvažuji. Třeba taková Gateway bude problém zkompletovat...
A vesmírné odyssey mám pěkné vázané, nebudu je nahrazovat.

paulhunter
paulhunter 28.02.2013 v 11:28

Určitě, Gateway z MDSF je dnes už svým způsobem rarita, stejně tak Nepřemožitelný, kterého jsem sháněl hodně dlouho. Bohužel u velikosti nakladatelství, jako je Laser-books určitě nedojde k žádnému dotisku z této edice, takže je opravdu lepší koupit tituly, která nás zajímají, co nejdřív.

kurcatovium
kurcatovium 28.02.2013 v 11:54

Hmmm, sci-fi mám moc rád. V knihovničce mám prakticky pouze SF nebo Fantasy knížky. Snažím se trošku to kompletovat, ale moc mi to nejde :-D

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 28.02.2013 v 19:34

KLENOTY SCI-FI I:
Jak jsem se zmínil před pár dny v jiné diskusi, nedávno jsem ulovil tenhle skvost:
http://www.databazeknih.cz/knihy/sest-dnu-na-lune-1-121554
Osobně to považuji za vrcholné ilustrační dílo Theodora Rotrekla.
Pro zajímavost pár ukázek:
http://2.bp.blogspot.com/-DLek4J6wWho/TdO89hxu5mI/AAAAAAAAAYA/uVrWgvsR4Yw/s1600/luna%2B2%2Bpassengers.jpg

http://2.bp.blogspot.com/_S_Sl4MUNQ70/TT7qcYQg4ZI/AAAAAAAAABI/i3GAlb3LcDc/s1600/luna%2B1%2B-%2B3.jpg

http://1.bp.blogspot.com/_S_Sl4MUNQ70/TT7qk339Q5I/AAAAAAAAABY/ryzeeDoswOQ/s1600/luna%2B1%2B-%2B5C.jpg

Literárně je to ovšem neuvěřitelný hnůj a pokud někdo vytýká Lemovi v Astronautech a Mracích Magellanových přílišnou političnost, ujišťuji že tohle je teprve ten správnej hardcore!

Úryvek: "Protilidský kapitalistický systém se na americkém kontinentě držel nejdéle a nejhouževnatěji. Spojené státy se i se svým hospodářstvím uzavíraly do sebe, ztráceli vliv a váhu ve světovém měřítku, začali se podobat starému, trochu směšnému tvrdohlavému oslu. I poslední mrňavé středoamerické státečky se začali vytrhovat z jejich hospodářské nadvlády a připojovali se ke Svazu jihoamerických socialistických republik. Uzavřené severoamerické hospodářství, které už nemohlo kořistit ani z nejbližších sousedů, škavřilo se ve vlastním sádle. A začalo krachovat. Tehdy ve Spojených státech vypukla krátká a nesmírně vzteklá revoluce. Pak se Spojené státy jako poslední velká zaostalá země včlenili do rodiny osvobozených národů. A úplně poslední vstoupilo do Světového svazu komunistických republik Švýcarsko.
Tehdy už odpadla poslední nutnost udržovat armády a výzbroj. Lidé konečně mohli dát samopaly do šrotu, z vojenských raket udělat nákladní, z atomových náloží přenosné elektrárny pro kosmické účely; mohli se konečně a bez obav spojit k jedinému zápasu, který je lidstva důstojný, k zápasu o přemožení přírody. K objevování a podmaňování vesmíru." (str.125)

Snad to pro představu stačí, ale myslím že i to má hodnotu. Ne sice literární, ale dokumentární. Když tohle člověk čte, uvědomí si že to Ivo Štuka (autor textu) nejspíš nepsal na politickou objednávku, nebo aby se někomu zalíbil, ale pravděpodobně z vlastního přesvědčení, pln ideálů a nadšení. Kniha totiž vyšla v období velkolepých sovětských úspěchů završených dva roky před vydáním knihy misí Vostoku 1. Možná ho z nadšení, jako mnohé jiné vyléčil až rok 1968, jak by se dalo soudit podle z politických důvodů nevydané knihy v roce 1969.

Text příspěvku byl upraven 01.03.13 v 15:38


Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 01.03.2013 v 18:34

Máte nějakou zkušenost s Cliffordem D. Simakem? Jé od něj zatím nic nečetl, ale chystám se a těším se:
http://www.casopisxb1.cz/aktuality/mesto-nezapomenutelna-klasika-clifforda-d-simaka

paulhunter
paulhunter 03.03.2013 v 20:40

Já s ním zkušenost nemám, ale co jsem se tak díval na hodnocení a recenze, tak Město je na tom hodně dobře. Na goodreads to má 4.09, což je taky dost.

HTO
HTO 04.03.2013 v 12:22

Simak je vynikající! Obzvlášť rád mám Město a Přestupní stanici. A dobré je taky podívat se po povídkách v antologiích, možná nejlepší je tady: http://www.databazeknih.cz/knihy/hugo-story-i-1955-1961-41426

kivera
kivera 04.03.2013 v 12:53

Sci-fi a fantasy je moje srdeční záležitost, knížky jsem sbírala léta. Měla jsem asi 1200 knížek. Loni jsem se rozhodla sbírku zrušit, nechala jsem si jen asi 150 nejoblíbenějších kousků. Nejraději mám knížky Johna Wyndhama.

kivera
kivera 04.03.2013 v 12:55

Pokud jde o Simaka, stejně jako HTO mám ráda Přestupní stanici a Město (Když ještě žili lidé).

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 04.03.2013 v 13:43

Tak se na to Město těším čím dál víc! Podle recenzí i názorů lidí kteří to četli mám opravdu na co se těšit.
A když mě nadchne, nenechám si ujít Přestupní stanici, k sehnání ještě je, i když vyšla naposled před 10ti lety a kdyby ne, tak snad někde v antikvariátu...když jsem sehnal Mašinu zázraků, seženu všechno :D
kivera: 1200 knih, tomu už říkám domácí knihovna. Všechno, nebo většina přečtena, nebo tam byly i nečtené "sběratelské" kousky? Ono větší knihovny už jsou také otázkou prostoru, což předpokládám mohl být jeden z důvodů proč ses rozhodla to tak výrazně zredukovat. Já mám takovou dvouskříň a počítám že do roka a do dne budu muset rozšiřovat.

kivera
kivera 04.03.2013 v 13:53

Metal Messiah: přečtenu jsem měla asi necelou polovinu, jinak jsem "hamounila" knížky s tím, že je časem přečtu. Byla to jen část mé knihovny, celkem jsem měla přes dva a půl tisíce knížek. Loni jsem udělala radikální řez. Knihy byly všude snad kromě koupelny a začalo to být neúnosné. Sbírku sci-fi jsem zrušila s těžkým srdcem, ale přišla jsem o práci a penízky byly potřeba. V současné době mám něco přes 600 knih a je to tak akorát i co se prostoru týče. ;-)

nightlybird
nightlybird 04.03.2013 v 15:41

MM - bezesporu City, to si nesmíš nechat ujít. A v té souvislosti - je tady 2x :
http://www.databazeknih.cz/knihy/kdyz-jeste-zili-lide-28591
http://www.databazeknih.cz/knihy/mesto-31819,
mělo by se to sloučit, jde o stejnou knihu (možná jsou drobné rozdíly s ohledem na dobu vydání).

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 04.03.2013 v 16:02

nightly: Ne, nedokážu to přesvědčit. Ve městě je zakopanej pes a nejde mi to sloučit, ani když jsem jedno město založil úplně znova. Psal jsem kvůli tomu Danovi, ten se s tím snad nějak popere. Ale dík za upozornění. Nejspíš je ten pes zakopanej v tom, že to Město od Odeonu bylo přiřazeno ke "Když ještě žili lidé" ale zároveň bylo hlavním vydáním pro Město od Laseru. Nevim jak k tomu mohlo dojít, ale vymazání a znovu-vložení města od Odeonu nepomohlo.

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 04.03.2013 v 16:32

Kdo čte Terryho Pratchetta:
http://www.novinky.cz/kultura/294941-terry-pratchett-zvazuje-kvuli-nemoci-euthanasii-dcera-ho-podporuje.html

Text příspěvku byl upraven 04.03.13 v 16:33

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 04.03.2013 v 19:37

KLENOTY SCI-FI II:

Opět se zadařilo a dnes mě na poště čekala kořist.
http://www.databazeknih.cz/knihy/akce-l-40674

Myslím že vnitřek je stejný i u druhého a nejspíše i třetího vydání, ale u vydání prvního je bezkonkurenční obálka!
Ilustrace i obálka Theodor Rotrekl.

Pro pokochání zde několik ukázek které jsem pro vás nafotil:
http://tinyurl.com/bwxpak5

Sehnal jsem to po vytrvalém číhání a vyčkávání, na aukru, kde byla kniha nabízena jako Kup Teď a ještě k tomu za cenu ze které bych odhadoval že prodávájící netušil čeho se zbavuje.

kní
kní 04.03.2013 v 20:49

MM: Moc pěkný ilustrace, díky za ně! (Ta kniha vypadá velmi zachovale.) Vyvolaly ve mně vzpomínky - a nevím přesně na co... jen že jméno František Běhounek mi zapne zvláštní mrazení - určitě jsem kdysi od něj něco četla, ale už si nepamatuju, co...
Taky jeden Běhounek pracoval (nebo stále pracuje) v daemon.cz - když mi onehdy před pár roky odpovídal na moji objednávku, měla jsem podobný pocity :)

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 04.03.2013 v 21:34

kní: Mrazení? Nebude to kvůli knize "Trosečníci polárního moře" kde Běhounek vychází z vlastní účasti na expedici vzducholodí Italia která ztroskotala?

kní
kní 04.03.2013 v 21:52

MM: Jo, to jsem možná taky četla, je mi to povědomě podezřelý - měla jsem ale na mysli mrazení nikoli ve smyslu polárním, ale jako vzpomínku na něco hodně příjemného, co už ale dávno odnesl čas... Já jsem na přelomu dětství a dospělosti zchroustala spousty knížek a jelikož jsem si nikdy nevedla čtenářský deník a databazeknih taky ještě neexistovala, no a taky vzhledem k mé paměti, která mi dovolí ob dva roky číst tu samou knihu a až na konci si uvědomit, že už jsem ji (asi) četla, to už nedám dohromady.

Zdeněk Ludka
Zdeněk Ludka 04.03.2013 v 23:15

Také je moc dobrá kniha od sovětského autora Obručeva "Plutonie",je to fantazie o jiném světě pod povrchem naší planety dá se to přirovnat ke knize "Cesta do středu země" od J.Verne.Vřele doporučuji.

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 05.03.2013 v 08:22

Zdeněk Ludka: Nojo a ještě ilustrovaný Zdeňkem Burianem. Po tom se podívám. Díky za tip!

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 08.03.2013 v 20:05

KLENOTY SCI-FI III:

Tentokrát představím dvě knihy které tuze sháním a ve stavu jaký si představuji je to problém. Za intaktní stav vám zulíbám ruce a štědře zaplatím. Obě knihy napsal Stanislaw Lem a obě ilustroval, kdo jiný než Teodor Rotrekl. ASTRONAUTI a K MRAKŮM MAGELLANOVÝM jsou nádherné kousky, v prvním vydání (což je právě to co sháním) z obě z roku 1956 a obě u SNDK.
http://www.databazeknih.cz/knihy/k-mrakum-magellanovym-13779
http://www.databazeknih.cz/knihy/astronauti-82516

Jen než se dostanu ke knihám samotným, zajímavost - sám Stanislaw Lem se nechal slyšet že T.Rotrekl je nejlepší ilustrátor jeho knih.

ASTRONAUTI
- pár ukázek z mého kusu, který na to aby byl sběratelským má příliš potrhanou obálku a odřené desky, ale pro ilustraci stačí:
http://tinyurl.com/be3afg2
Na prvním obrázku je druhá (hned po přebalu) největší odlišnost od dalších dvou vydání - totiž ta raketa startující přes stránku. U dalších vydání není vůbec.
Další odlišnosti vydání jsou umístění rozkládacího obrázku rakety (poslední fotka), barva poloplátěného hřbetu a samotná obálka, stejná u druhého a třetího vydání, u prvního jiná.
Na druhé fotce je pak možná vůbec nejpovedenější ilustrace T.Rotrekla - Kosmokrator.
Náklad knihy 30 000ks

K MRAKŮM MAGELLANOVÝM
- bohužel nemám vůbec, stejně jako první vydání Astronautů je totiž přebal knihy dost tenký a tak se snadno ničí, bývá v příšerném stavu nebo úplně bez.
První vydání má ještě k tenkému obalu skromný náklad 10 400ks, s čímž se přibližuje dokonce sbírce povídek Labyrint (8000ks).
Druhé vydání (za které bych v pěkném stavu byl stejně rád jako za první) má náklad o fous lepší, 15 250ks, ale znamená to jen nepatrně vyšší výskyt v antikvariátech, ale opět se zmasakrovanou, nebo bez obálky.
Rozdíly mezi prvním a druhým vydáním jsou nepatrné, například malé "m" u prvního a velké "M" u druhého vydání na obalu v nápise "mrakům". Také font písma je jiný.
Třetí vydání je jiné i ilustračně a moc o něm nevím, jen že v antikvariátech se válí nejčastěji.

Obě, ale především druhá kniha byla předlohou kultovního českého sci-fi snímku Ikarie XB 1 z roku 1963, který tímto doporučuji.
http://www.csfd.cz/film/7390-ikarie-xb-1
Jako lahůdku závěrem plakát k filmu opět od Rotrekla:
http://cf2.imgobject.com/t/p/original/clKS7ZhhZcEWDgOGFs8MZT00OMb.jpg

PS: Omlouvám se za poptávkové vsuvky v dnešním příspěvku.

Text příspěvku byl upraven 08.03.13 v 20:12

pajonek
pajonek 08.03.2013 v 21:42

....já jsem zatím štastnej, že mám obě knihy /vydání 1956/ i s obrázky v kvalitních ebookách - taky po nich koukám po antikvariátech

paulhunter
paulhunter 09.03.2013 v 22:19

Pokud máte někdo v šuplíku povídky s fantastickou tématikou, tak je tu jedinečná možnost je "oprášit":
http://www.databazeknih.cz/novinky/literarni-soutez-daidalos-2013-337



Vložit příspěvek