Poděkování autora

DISKUZE » Volná diskuze


nier
nier 13.05.2013 v 09:02

Docela by mě zajímalo, kolik čtenářů čte i poděkování autora (které je třeba na dvě stránky) a závěrečné poznámky...pokud mě knížka oslovila tak se je snažím přečíst i když se skládají většinou ze jmen, která mi vůbec nic neříkají

lochness
lochness 13.05.2013 v 09:28

Pokud se mi knížka líbila, přečtu si všechny doslovy, poznámky, záložky... Stejné to mám s filmy, v kině mě vždy rozčilovalo, když lidi odcházeli, jen skončila poslední scéna filmu, já si musím vychutnat i titulky.. :o)

pil
pil 13.05.2013 v 10:00

Ano, pokud mě kniha zaujme, čtu z ní úplně všechno včetně tiráže.

nemharap
nemharap 13.05.2013 v 12:10

Také čtu většinou úplně všechno.

Koka
Koka 13.05.2013 v 13:12

Toto sice není o Poděkování autora, ale o dalších "doplňkových textech" v knihách: Kdysi bylo běžné, že vydavatel (nebo tiskárna?) na zvláštním, v knížce vloženém lístečku vyzýval čtenáře, aby mu sdělili, pokud najdou v knize tiskové chyby.
V jedné knížce z roku 1957 zas čtu: "Milí čtenáři, nelíbí-li se vám něco na této knize a sdělíte-li nám to, budeme vám vděčni; ještě více nás potěšíte, řeknete-li nám i jiným, že se vám kniha líbila. Pište na adresu ... " . Mimochodem - ta brožovaná knížka stála 5,79 Kčs.
Poděkování jsou zajímavá, ale někdy mě zaujmou spíše dedikace, úvodní motta a pod.

Text příspěvku byl upraven 13.05.13 v 21:28

HTO
HTO 13.05.2013 v 19:08

K tomu, co píše Koka: v některých knihách je to přímo vytištěno pod tiráží. Vždycky jsem si představoval, co by se stalo člověku, který by tam napsal, aby ubrali na ideologii, a soustředili se na estetické hodnoty díla.

Taky se snažím číst všechno. Občas to má zajímavé následky: tak například v knize K. Shukera Od létajících žab po okřídlené hady (mimochodem, doporučuji!) udělal překladatel z Lorena Colemana ženu (L. Colemanová). Když jsem to L. C. sdělil, moc se smál a říkal, že se mu to stává pořád, ovšem stejně mě požádal o výtisk pro Muzeum kryptozoologie. Takže i díky čtení poděkování se například rozšiřují muzejní expozice.


pil
pil 14.05.2013 v 11:36

Ke Kokovi, mám tady na stole čtyři takové kupony. Přepisuji jeden z nich: "Kontrolní kupon ORBIS národní podnik, Praha XII,Stalinova 46. Kontrolovala : Reková. Zjistí-li kupující v knize závažnou technickou vadu, má právo tuto knihu vyměnit v kterékoli knižní prodejně a to bez ohledů na místo, kde byla kniha zakoupena. Při výměně je nutno předložit kontrolní kupon."

HTO
HTO 14.05.2013 v 16:19

V jedné knize z 19. století o dějinách hudby jsem našel lístek s rozkošným textem: „Jiné drobnější omyly, namnoze pravopisné, pokud náhodou by se namanuly, buďtež laskavě omluveny chvatem, jímž dílo toto dotisknouti píleno.“

tyzik.cejka
tyzik.cejka 18.07.2013 v 13:43

vždy

Enefersis
Enefersis 07.08.2013 v 18:52

Z úcty k autorovi a těm, kteří se na knize podíleli, jo.

tenax
tenax 18.11.2013 v 11:12

Se zpožděním, dřív jsem si této diskuze nevšiml.
Ano, čtu všechno včetně tiráže. Když se mi něco líbí, chci o tom zjistit co nejvíc. Když se mi něco nelíbí, chci vědět, kdo to spáchal, abych se mu příště vyhnul nebo si na něj dal pozor.

nokid
nokid 21.11.2013 v 15:59

Když se mi líbí - všechno. Když ne, tak jen prvních pár stránek. Ale to je fakt vyjímečně.



Vložit příspěvek