...třeba někoho zaujme v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


reader.007
reader.007 08.10.2015 v 16:52

Hlavně mohou být takové výkřiky (na knihách) často vytržené z kontextu ale čtenáři už si stěží dohledají, že pasáž "... kniha je famózní, skvělá a nejvtipnější na světě" pochází z věty která začíná třeba: "Kdyby ztratil veškerý vkus, klidně bych prohlásil že... (viz citát)"

Text příspěvku byl upraven 08.10.15 v 16:52

pajonek
pajonek 31.01.2016 v 20:23

...na slovenské TV vysílají pokračováníThe X-Files (TV seriál) Akta X, po 14 letech se scházejí znovu agenti FBI Mulder a Scullyová ....první dva díly jsou už i na skládce .... odkoukány a těšítko na pokračování ...........

pajonek
pajonek 31.01.2016 v 21:03

.....nakladatelství MOBA mne doslava ničí "původní českou detektivkou" ... tam vychází takový mumraj..... ale vždycky se jim podaří vydat něco, co ční hodně vysoko /vloni to byl Luther v knize Posedlost ...... a letos oživí jednu z nejbáječnějších postav detektivní literatury - a to samého Phila Marlowa....
...údajně 29.4. vyjde detektivka od pokračovatele Chandlera - Benjamina Blacka : Černooká blondýna
.....Pokračovatel Raymonda Chandlera, Benjamin Black, přivedl Marlowa zpět k životu a k novému dobrodružství ve špinavých chudinských ulicích Bay City v Kalifornii. Začátkem 50. let je Marlowe neklidný a osamělý – jako vždy – a podnikání mu trochu vázne. Pak ale přichází na scénu nový klient: mladá, krásná a noblesní žena, která po Marlowovi chce, aby našel jejího bývalého milence... Hlásí se staré dobré L. A.: horké léto, déšť na asfaltu a žena se rtěnkou, popel z cigaret, vozy V8 kupé, drsní hoši, revolvery, led tající v bourbonu… Výsledky jsou chandlerovské, Banvillův smysl pro humor je však dobře patrný.....
Benjamin Black je pseudonym uznávaného autora Johna Banvilla

Text příspěvku byl upraven 31.01.16 v 21:16

marlowe
marlowe 01.02.2016 v 10:46

Pajonku, Marlowe děkuje za tip na nového Marlowa... :-)

Naias
Naias 25.02.2016 v 22:16

Vďaka za informáciu, ja som aj rozmýšľala, prečo sa tá kniha zrazu volá úplne inak.

marlowe
marlowe 27.02.2016 v 10:35

Vážený příteli Encyklopedisto, díky za skvělé tipy, Dalas, High Castle i nekorektní Černoušci už nasysleni – takže (mohu-li volně parafrázovat Maxipsa Fíka) "zase bude na co koukat"…

Text příspěvku byl upraven 27.02.16 v 10:37


reader.007
reader.007 04.03.2016 v 14:32

není to sice o knihách, ale se čtením to souvisí, tak třeba to bude někomu k užitku:
http://imaterialy.dumabyt.cz/rubriky/aktuality/prumysl-a-obchod/za-pristup-ke-vsem-technickym-normam-ve-stavebnictvi-se-bude-platit_43341.html

tenax
tenax 10.03.2016 v 17:56

Teda - - -
Tohle vlákno by se mohlo jmenovat taky "Jak se to rýmuje".
Cimrmam - C. N. Parkinson - Hornblower, to by mě ani ve snu nenapadlo...
Kvůli takovým informacím stojí za to na DK ještě zůstat!

biki
biki 10.03.2016 v 23:01

encyklopedie: jo tak takhle jsi to myslel ! Při zmínce o Cimrmanovi jsem předpokládala nějakou osobu, která mluví do každého oboru, který se kolem něj mihne, a proto mě to ve vztahu k Hornblowerovi mátlo. Díky za velmi zajímavé informace.

Raksa.A
Raksa.A 11.03.2016 v 21:10

Děkuji za poučení, ač mám spoustu přečtených Max Brandů, tohle jsem netušila...

Koka
Koka 13.03.2016 v 13:20

Třeba někoho zaujme výklad slova "mail" citovaný z knihy Francouzova milenka vydané v roce 1969; autorem byl John Fowles, český překlad Hana Žantovská:
http://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/francouzova-milenka-72791

MAL (smím-li něco přidat k zásobě vašich neužitečných vědomostí) je výpůjčka staré angličtiny ze staré norštiny a byla do Anglie přivezena Vikingy. Původně to slovo znamenalo „řeč“, ale jelikož se staří Vikingové věnovali této poněkud ženské činnosti většinou jedině tehdy, když něco vymáhali ostřím své sekyry, změnil se časem význam toho slova na „daň“ nebo „lenní dávku“. Jedna část Vikingů putovala dál na jih, usadila se na Sicílii a založila Mafii. Druhá – a to už se MAL psalo MAIL – si vytvořila vlastní gangy na skotské hranici. Když si někdo vážil své sklizně nebo panenství svých dcer, platil MAIL sousedním náčelníkům. Po čase, který zároveň znamenal nemalé výdaje, přejmenovaly oběti tuto dávku na BLACK MAIL, černou daň, a ve své stažené podobě, jako jediné slovo, znamená ten pojem dodnes vydírání.

siena
siena 19.03.2016 v 09:53

Jestli se mohu také vmezeřit...Dneska večer na ČT2 začíná australsko-britský seriál Stíny nad jezerem. Jsem na něj zvědavá, o to více, když režisérkou je Jane Campionová...

siena
siena 19.03.2016 v 11:11

Já jen, že nepodám žádné bližší informace. Zahlédla jsem pouze upoutávku.

Dudu
Dudu 20.03.2016 v 14:07

...takže se nám tu rýsují dva nadějně vypadající seriálky. Díky za tipy!

siena
siena 20.03.2016 v 17:18

Dudu, díval ses včera? Nádherná příroda, víc než drsní obyvatelé...Jak jsem si všimla, paní režiserka se spolupodílela na scénáři a řekla bych, že je to hodně znát...:)

encyklopedie, to je jen potvrzení, že dnešní "PR" není nic nového, jen je ho víc...chci tím říct, že "temné" stránky lidské duše lákaly i naše předky...

Text příspěvku byl upraven 20.03.16 v 18:05

Koka
Koka 20.03.2016 v 18:20

... a já se bála, že Dudu se odmlčel, zatím co on si jenom změnil obrázek, z kterého jsem jej nepoznala!
Prosím své oblíbené uživatele, aby mi tohle nedělali!

Dudu
Dudu 21.03.2016 v 19:46

Sieno, uz se nemuzi dockat soboty, abych videl dalsi dily!
Koka, priste si ty zmeny radeji rozmyslim.

Koka
Koka 21.03.2016 v 19:56

Dudu, vlastně jsi mě inspiroval a přemýšlím, že také změním své foto. Uvědomila jsem si, že jako jedna z mála mám tady po celá ta léta stejný svůj "portrét", no ale protože jsou na něm tažní ptáci (moji oblíbenci), tak se mi nechce jej měnit. No, uvidíme ...

Text příspěvku byl upraven 21.03.16 v 21:52

siena
siena 22.04.2016 v 14:36

encyklopedie, přečetla jsem si v časopisu Rozhlas a už mám naplánované sobotní žehlení:)

Text příspěvku byl upraven 22.04.16 v 14:36

siena
siena 22.04.2016 v 17:31

Ještě bych si dovolila navázat na příspěvek encyklopedie...
Od 18.4. do 18.6. je na stránkách stanice Vltava možnost poslechnout si rozhlasové dramatizace dalších her W. Shakespeara:
Romeo a Julie - Jan Dolanský a Zuzana Kajnarová (2006)
Zkrocení zlé ženy - Barbora Hrzánová a Otakar Brousek ml. (2000)
Richard III - Jiří Adamíra (1964)
http://www.rozhlas.cz/vltava/shakespeare

marlowe
marlowe 23.04.2016 v 12:18

A já bych s dovolením také navázal: ve čtvrtek 28.4. ve 20.20 dává ČT Art nádherný Zeffirelliho film Romeo a Julie z roku 1968 (4 nominace na Oskara, z toho 2 proměněné, 3 nominace na Zlatý glóbus, z toho jedna proměněná; hlavní hrdince bylo v době natáčení 16 let, jejímu partnerovi 17!)

siena
siena 23.04.2016 v 14:16

...a ještě dnes (23.4., 20:20h) Hamleta, inscenaci ND z roku 1986, pana režiséra M. Macháčka s F. Němcem v hlavní roli.

vincek1
vincek1 07.05.2016 v 17:07

Nechci být rejpal, ale encykl.. napiš prosím nějaké zde založené-nechutné- téma. Docela jsem na ně dostal až chuť. Nebo to byl jen výstřel šachového fandy?

vincek1
vincek1 14.05.2016 v 19:07

Zdravím-encyklopedie, prosím napiš jaké nechutné téma tady bylo založené. Nebo jsi se upnul na šachy a nejde to přepnout? Děkuji.

Text příspěvku byl upraven 14.05.16 v 19:08

vincek1
vincek1 15.05.2016 v 20:37

Špatně jsi mě pochopil, já jsem nijak negativně nereagoval na tvé příspěvky. Jen mě zarazilo, že píšeš o nechutných tématech a přitom jsi neuvedl ani jedno. Trošku to zavání arogancí, alespoň já to takhle cítím. A když odpovídáš k věci, tak odpověz. Možná jsi se nevšiml slůvka prosím, které jsem napsal. Přeji mnoho hezkých zážitků z četby a hodně příspěvků -k věci- a ne jen tak něco plácnout a pak se na to vykašlat.



Vložit příspěvek