...třeba někoho zaujme v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Clint
Clint 13.02.2020 v 07:33

@encyklopedie - kde se prosím nechá koupit / sehnat soubor těchto povídek? Moje čtečka po nečem podobném prahne. :) Díky

JáJejí
JáJejí 13.02.2020 v 07:35

Lenko.Vílko, ale ten problém nevidím v tom, že je ta kniha tady na DK, ale že existuje vydavatelství, které nerespektuje zákony, tedy propaguje hnutí k potlačení jiné rasy.

Jsem zastáncem přístupu, že oč míň má být ve společnosti pravidel, tím nekompromisněji mají být vynucována.

Chaos našeho právního řádu je snahou o přesný opak. Viz sazby DPH na pivo, viz nejrůznější výklady zákonů atd. Každým dnem se stávám o gram větší anarchokapitalistkou!
:-)

Lector
Lector 13.02.2020 v 07:37

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tsal
tsal 13.02.2020 v 07:38

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 13.02.2020 v 07:51

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

tsal
tsal 13.02.2020 v 07:59

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


Lector
Lector 13.02.2020 v 08:04

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 13.02.2020 v 08:35

JáJejí: souhlas s prvním odstavcem. To taky :(

Sarah01
Sarah01 13.02.2020 v 09:36

encyklopedie - netuším, co je pokleslé ženské čtivo, Stýblovou jsem nikdy nečetla, taktéž Viewegha, Vejce a já jsem četla kdysi a nezaujalo. Většinou asi pravda čtu to, co nečte většina, jak tak koukám na čtenářské skupiny na FB.

Svým předchozím příspěvkem jsem jen chtěla říct, že i když se kniha zakáže, stejně si ji lidi seženou, když budou chtít. Většina knihkupectví ji stáhla, ale stále se sehnat dá a věřte tomu, že pokud se o tom začne takhle mluvit, tím spíš ji lidi budou chtít.
O morálním kreditu této společnosti jsem dávno ztratila iluze. Zakázat můžete hodně věcí a činností, ale pokud nebude někdo, kdo na ty zákazy bude dohlížet, nebude to nic platné. Mám pocit, že jak je něco zakázané, tím spíš to lidi budou dělat, zákazy jsou přece od toho, aby se porušovaly. A když bude někdo dohlížet, tak už zase lidi budou řvát, že jsme policejní stát. Když už, tak ta knížka neměla vůbec vyjít.
Mně psát o křišťálové noci, o minulém režimu, o válkách v Jugoslávii, o koránu nemusíte. Vím jistě, že se to může opakovat, stačí jeden podobný vůdce a podobná souhra okolností. Nakonec stačí se podívat, co si většina lidí zvolila a co nám teď vládne.

mata57
mata57 13.02.2020 v 10:01

Včera mžouraje před spánkem, jsem byl nemile probuzen zprávou, že policie začíná řešit "mykologickou kauzu" a že knihkupci... A to proč. Stejně jako vy jsem ve střehu, jak říkával s oblibou Franta Kocourek, již od minulého pátku a "vydýchávám" kauzu "hrnky".
Proboha, u nás je beztrestné, a policie musí již poněkolikáté odložit oznámení ve věci výroby a prodeje hrnků a triček s Ádou a dalšími obrzrůdami. Zde je výchozí bod dalších úvah a myšlenek. Proč neexistuje zákon, který by nedovolil existenci tohoto dějinami profláknutého svinstva? Zkuste však vytvořit, byť laicky, znění zákona, který by věc jednou provždy smetl . Přinejmenším skončíte u nějakých složitých pravidel a výčtů. Postupně můj hněv chladnul a dostal jsem se do stavu, do kterého došla naše civilizace co se týče zla. Zlo zobrazujeme, abychom věděli jak vypadá. Opak by znamenal, že nás překvapí v neočekávané podobě. "Mykologická kauza" je ošetřena na webu spoustou stránek s obrázky a vysvětlujícím textem. A kdo má velké prachy může si dokonce zakoupit i originál. K zblití (promiňte), ale viz výše...

siena
siena 13.02.2020 v 10:14

Ano, nechumelismus v praxi... Mluvit se o podobném nemá, protože to dělá reklamu. Nemá se mluvit a psát o jistých mravních postojích, ke kterým dospělo lidské společenství, poté, co se přes něj přehnaly dvě světové války, kdy ta druhá předčila vše, co bylo do té doby myslitelné, protože to vyvolává hysterii. Vždyť jsou to právě oni, kteří si dovolí napsat, že jisté postoje nejsou správné, kteří doženou ty nevědomé k tomu, že budou číst knihy a vyznávat je. Sarah01, jistě, vy jste ztratila iluze o morálním kreditu dávno, vždyť podívejte se, co se tu dnes děje! Nezlobte se, ale to co jste napsala to je přesná ukázka relativizování. Myšlenka konečného řešení, že se někde krade, že se někde dnes dějí špatné věci, všechno stejné. Ano, zákony jsou tu od toho, aby se porušovaly...cynismus nejhrubšího zrna. Takže ať se tu klidně prodávají tiskoviny, které štvou jedny proti druhým, kdy jsou ti druzí označeni jako méněcenní, ať si tu někteří, zde opěvovaní autoři, sepisují seznamy nežádoucích osob, ať se tu klidně pořádají demonstrace, na které se chodí se šibenicemi. A propos, v sousedním Polsku tyto aktivity ještě vylepšili, ty přímo na podobné šibenice nalepili fotografie těchto nežádoucích lidí. Proč o tom psát a mluvit, vždyť si každý může dělat co chce!

tsal, nemáte pravdu. Není to jen pět lidí, ale těch x-dalších, kteří tyto jejich komentáře palcují. Předpokládám, k úrovni některých z nich, že ty palce nebudou za literární stránku těchto komentářů. Ona nakonec i tato debata ukazuje, že se to netýká jen nějakého zdejšího pofiderního společenství, které si žije samo pro sebe...

Text příspěvku byl upraven 13.02.20 v 10:22

tsal
tsal 13.02.2020 v 10:21

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

encyklopedie
encyklopedie 13.02.2020 v 10:38

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JáJejí
JáJejí 13.02.2020 v 10:50

pro mata57:

Žádný další zákon nepotřebujeme, protože už ho máme:
http://zakony.centrum.cz/trestni-zakonik/cast-2-hlava-10-dil-5-paragraf-355

Nemáme ochotu se angažovat, když takovéto jeho flagrantní porušení objevíme.

Včera jsem nahlásila komentář uživatelky s nějakou čtyřmístnou číselnou kombinací jako nickem, včera pohopitelně založený profil, u dotčené knihy jako porušující pravidla DK a je skutečně smazaný.

Ne NĚKDO, ale my, každý sám/sama.

Text příspěvku byl upraven 13.02.20 v 10:51

siena
siena 13.02.2020 v 10:54

Zvláštní, k nemlčení vyzývají v první řadě lidé, kteří mají přímou zkušenost se zlem, které přineslo minulé století. Naopak, celým svým životem se nám pokoušejí sdělit, abychom byli obezřetní, abychom si nemysleli, že se zlo týká jen nějakých izolovaných skupin, abychom nemávali nad vším rukou, vždyť to jsou jen řeči. Ano, nás to nutí zamyslet se nad tím, o čem psal i pan uživatel Lector, kde u nás samotných prochází ta pomyslná hranice. A ano, jsou to složitá přemítání, před kterými ale neutečeme. Dříve nebo později nás stejně doženou. A nikdo druhý je za nás také neudělá, ani to na ty druhé nemůžeme naházet. Tedy můžeme, ale nijak se s toho všeho nevyviníme…

alekis
alekis 13.02.2020 v 10:56

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

encyklopedie
encyklopedie 13.02.2020 v 11:01

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Sarah01
Sarah01 13.02.2020 v 11:03

siena - Špatně jste mě pochopila, to nebylo myšleno jako relativizování. Věta, že zákony jsou od toho, aby se porušovaly, není můj názor, ale slýchám to denně a už je mně z toho špatně. Je to prostě realita. Nežiju jen knihami, pohybuju se hodně kolem psů a útulků, tam už to začíná být fakt katastrofa. Lidi si představují demokracii tak, že můžou všechno a to doslova, žádné zákazy je nezastaví. Jak byste si to třeba představovala vy, jak něco zakázat, aby se to fakt nedělo? Fakt by mě to zajímalo.
Mimochodem, pokud si vzpomínám, tak ani za vydání Mein Kampf tenkrát nepadly žádné tresty. Nebo tato kniha opravdu není vnímána jako propagace fašismu, ale jako odstrašující příklad? Podle mého je to to samé, co houba.

alekis
alekis 13.02.2020 v 11:08

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Sarah01
Sarah01 13.02.2020 v 11:09

encyklopedie - v knihovně Stýblovou určitě mám, ale prostě to téma mě nechytlo. Mám i Kolárovou, ta by taky mohla být vnímána jako ženská autorka pokleslé literatury, možná. A četla jsem ji kdysi na střední škole, to se mně líbila, teď už ne. Taky jsem měla Obermannovou, ale šla dál bez toho, že bych ji četla. Z českých autorek, které by mohly být vnímány jako ty pokleslé, asi, jsem četla jen Petrusovou. To je klasická červená knihovna. :-)

encyklopedie
encyklopedie 13.02.2020 v 11:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

bamba
bamba 13.02.2020 v 11:28

mňa by zaujímalo - červenej knižnice - koľko kníh má skutočne červený obal? Aby sa našinec nenamáhal pri výbere. Detektívky boli pekne poctivo dozelena.

alekis
alekis 13.02.2020 v 11:33

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Koka
Koka 13.02.2020 v 11:35

bamba - ten červený obal pre edíciu "románov pre ženy" zaviedlo kedysi vydavateľstvo Rodina
https://www.databazeknih.cz/nakladatelstvi/rodina-1859
tak je možné si počet kníh v tej "pravej" = prvej Červenej knižnici spočítať (vraj ich bolo vyše sto).
Modrý obal mali zas kovbojky a detektívky.
Ako označenie žánru "modrá knihovna" pre dobrodružnú literatúru sa neujalo, ale "červená knihovna" pre tie srdcervúce príbehy chudobných sirot vydatých za bohatých továrnikov - to sa zaviedlo a postupne uplatňovalo na všetky podobné príbehy, nech už boli v obálke akejkoľvek farby.

siena
siena 13.02.2020 v 11:35

Sarah01, neříkáte to Vy sama, ale také nenapíšete, že to není správné. Tedy v tom samém příspěvku. Ono to není jen causa Mein Kampf, ale i hrníčků z Našeho vojska, kdy soud rozhodl, že se nejedná o propagaci, ale o zisk. Otřesné...přesto to neznamená, že si řekneme, nic nemá smysl, všechno je jedno. A kde je má hranice? Začala bych u toho, že propagace nacistické ideologie a té komunistické by neměla být "jen" tématem. Že hlásání, jak za vším stojí, jednou židovské spiknutí, jednou zase jiné, kdy se označí celá skupina obyvatel, že by toto mělo být trestné. Nakonec, na to máme u nás paragrafy. Ovšem jak se zdá, společenská nálada tomuto není nakloněna. Nejprve to bylo zpochybňování důsledků komunistického režimu, dnes jsme se dostali do stadia, kdy se tu zpochybňuje i ten nacistický. A znovu, ono se to netýká jen pár zdejších úkazů, vždyť jsou tu i ti, takříkajíc zavedení, kterým přijdou jako rozumné některé příspěvky. Hezká ukázka toho, kam vede to mlčení a mávání rukou...s dovolením se vrátím ke slovům pana doktora Hradila, "...Nenávist není přechodný kolaps morálky..."...
Samozřejmě, že se zákazem, omezením, automaticky ta daná činnost nezmizí, nebudou se dít jisté věci. Ale když bude existovat povědomí, že existuje jistá hranice, že ta nebude společností relativizována, nebudou tyto skutky tzv. institucionalizovány.

Odbočím a udělám velmi jednoduchou zkratku, v žádném případě nechci srovnávat...ještě před 10 lety by mne nenapadlo, že může společenský diskurs tak zvulgárnět, jak se stalo a jak to vidíme dnes kolem, kdy se stává normou. Dle mého je to tím, že takto začali mluvit, jednat, naši volení zástupci a tím nám ukazovat, že je to v pořádku...

Text příspěvku byl upraven 13.02.20 v 12:12



Vložit příspěvek