...třeba někoho zaujme v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Eicherik
Eicherik 08.10.2020 v 20:10

encyklopedie: Nevybírám knihy podle toho, jaká to je "liga". Spíš hledám něco, čím mě kniha zaujme. Zítra začínám s knihou Poslední tajemství Jana T.. Říkám si, jak to pan Velinský asi pojal? Bude to mít atmosféru pražských uliček? Bude tam typický humor pana Velinského? :-)

Text příspěvku byl upraven 08.10.20 v 20:12

encyklopedie
encyklopedie 08.10.2020 v 20:21

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Eicherik
Eicherik 08.10.2020 v 20:26

Hodně dám i na doporučení přátel. :-)

Eicherik
Eicherik 08.10.2020 v 20:31

Myslím si, že "pod dubem" jsme se sešli jako čtenáři s podobným čtenářským zaměřením. :-)

ijcro
ijcro 08.10.2020 v 21:19

@Eicherik:
To je přesně ono – „čím zaujme“! Tohle je ohromě ošidné, subjektivní hledisko, které používá kde kdo a chce zaujmout kde čím (třeba takoví :D youtubeři).

Čím vás zaujme dílo od autora, o kterém jste slyšeli poprvé? Máte jenom anotaci, pár přebalů z různých vydání v různých jazycích, nějakou tu ilustraci, třeba, a… a co dál?
Jdete se podívat na kritiku, recenzi. Žádná není. V angličtině je všechno best…

Podíváte se na portály. Pro nakladatele je to best…

V databázích knih? Ani slovo.

Počkáte na prvního blbce, který to přečte a bude ochoten napsat nějakou poznámku (libo-li s pozitivním nebo negativním komentářem)?

Komentář „Nezaujalo“ je jenom subjektivním postojem čtenáře, ale o kvalitách knížky nevypovídá vůbec nic. Jeho smůla, prostě si takový čtenář koupil špatnou knížku? No jo, ale tím odradil spoustu jiných…

Pláče se nad tím, že chybí kritika, konstruktivní, erudovaná, která nestranní nakladatelům (a byznysu obecně) a dokáže dílo začlenit do nějakého žánrového proudu (nebo více proudů), a poskytne potencionálním čtenářům návod „jak vybrat“…, ale spíš by se dalo říct „jak rozpoznat vlastní zájem“. Já mám svým způsoben docela rád žánry, které příliš nevybočují z určitého schématu (typicky třeba knihy Dicka Francise – ale už ne jeho syna Félixe).

Kritika by byla dobrá, kdyby hodnotila (oznámkovala, vymezila, zařadila) díla v co největší šíři sobě podobným a ne jen jejich podmnožiny.

Třeba taková kritika knížek J. M. Trosky. Dneska jsou už prostě out, je kvanta jiných, které se sem tlačí z celého světa a děcka to stejně nečtou. Ve své podstatě je to pro časně náctileté vskutku dobré čtení, odhlédnu-li od jazyka. Troskovy fantastické romány byly ukotveny v čase pozdně dvacátých až čtyřicátých let a prodělaly určitý vnitřní vývoj, vázaný na tehdejší geopolitickou situaci. Vytýkáno mu bylo (i jeho současníky) především velmi volné zacházení s fyzikálními zákony a mnohdy dost infantilní dialogy (v některých dílech jsou fakt hrozné). Mně se líbí, že to v sobě nese ducha doby, ve které jeho díla vznikala.

Docela by mě zajímal jeho vesnický román, napsaný pod pseudonymem Jan Merfort, četl jste ho někdo?

Eicherik
Eicherik 08.10.2020 v 21:38

ijcro: Trosku jsem zkusil, ale nedočetl. Teď čtu Běhounka, toho dočtu, ale do jeho dalších knih už se pouštět nebudu. Myslím si, že tihle autoři už si mnoho nových čtenářů nenajdou. Ocení je spíše čtenáři, kteří je četli v mládí. Konkrétně Běhounek je zbytečně technický, postavy jsou takové mdlé a nevýrazné. Jedním z lákadel pro mě byl duch doby, ale ten se nějak nedostavil. Mám rád třeba Ludvíka Součka. Ten je mnohem zábavnější, ale také je to už výrazně "mladší" autor. :-)


encyklopedie
encyklopedie 08.10.2020 v 21:39

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

reader.007
reader.007 08.10.2020 v 22:39

ijcro: čím zaujme? Tak já třeba teďka ujíždím na detektivkách od McBaina ve formě audioknih a to jen proto, že jsem už Harryho Pottera slyšela tolikrát, že už ho umím skoro nazpaměť, takže mě srdečně nebaví, na Kinga nemám nervy (fanoušci prominou) a skoro všechno ostatní už jsem na youtube slyšela... A na samotné čtení se času prostě nedostává. Takže jsem zkusmo pustila a 87. revír mě popadl za srdce.
Teď jsem ráda, že jsem nevyhazovala všechny ty staré detektivky které mi během života naskákaly do cesty a tak mnohé z toho, co s takovým gustem poslouchám, si budu moci jednou dodatečně pohladit i očima... až bude někdy čas.

Svým dětem knížky podsouvám, nabízím, ale na pilu netlačím, i tak už jsou obě starší velké čtenářky a třeba jednou dojde i na toho Trosku, Vernea, Foglara... Taky jim neblbnu hlavu tím, že v literatuře musí mít přečtené hlavně "novinky" (mimochodem třeba Nesbo a jeho doktor Proktor tu nejstarší srdečně nebavil)

encyklopedie
encyklopedie 08.10.2020 v 22:50

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

reader.007
reader.007 08.10.2020 v 23:16

Děkuji...
Zprávy z fronty: můj drahý teď přišel s výrokem našeho momentálního nejvyššího: "Občané kteří se nechají očkovat budou mít různé výhody, například návštěvu (třeba) knihoven bez roušek".

Tak se moji milí rozhodněte, jestli si vás má napsat do pořadníku, já osobně se raději spokojím s nabídkou knihbudek a vlastních zásob.

R.E.M.
R.E.M. 08.10.2020 v 23:31

reader.007 - v knihovně strávený čas zvládnu i s rouškou. Zásobu knih mám doma velkou a i kdybych nedokoupila ani jednu novou knihu - mimochodem, dnes jsem bez znalosti nejnovější očkovací zprávy objednala 6 titulů - mám co číst i několik let.

Text příspěvku byl upraven 08.10.20 v 23:31

reader.007
reader.007 08.10.2020 v 23:34

R.E.M. Tak je to správné, člověk má mít zásobu základních potřeb :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 09.10.2020 v 00:03

Rodiče dostali "kouzelnou obálku s rouškama, kterou balili lidi doma, aby to stihli" a stejně nevolili, koho po tomhle měli. Já musím mít celou dobu v práci roušku. Že jí musím mít i v knihovně, neberu jako mučení mojí duše. Raději tam budu další dva roky chodit jako "arabská princezna", než tam nechodit vůbec.
Nikdy jsem neměla chřipku a i kdybych jí měla, je mi to k ničemu. Prostě zobnu paralen a jdu do práce. Každý nedělá tam, kde si to může dovolit. Takže jsem asi chřipku i možná měla, ale neměla jsem nikdy čas zjistit, jestli jo nebo ne. A je jedno, co si ten "hlavní pán z odborů myslí", na to v jak dělám ve velké firmě, vážně můj hlas nikoho nezajímá. Raději svou dávku dám někomu, kdo to potřebuje. Potom je blbý, že zrovna ten, komu bych to dala, čte z knihovny pouze půjčené ebooky....

Reader.007: má to jeden háček. Nevím, kdo je "náš nejvyšší", můj tedy není. Mojím nejvyšším je maminka. Protože ví, že porodila antikrista a stejně ho zbožňuje ;)

PS: jinak, jsem zastánce myšlenky, že se všechno nezbytné mělo na chvíli zastavit, všem plošně udělat test a rozdělit na dvě skupiny. (Po informaci, že je princezna koloběžka Maláčová opět mimo hru, jsem málem spadla ze židle, to jako fakt.) Možná by to nebylo potom tak hrozný.
Bohužel jsem musela v úterý do nakupáku, takže jsem to viděla. Děcka jsou převážně ráda, že mají volno a těší se na nejbližší prázdniny. (Tajně ale doufám, že je do zpráv vybírají stylem "ať je to zajímavý", stejně jako největší exoty do té blbiny s českým Rambem, mám teď okno, jak se ta šou jmenovala.) Nikdo dospělej, jenom pár lidí, kteří asi vykonávají práci, která nejde dělat z domova, tak šli asi z práce. Deček venku ve skupinách, jako kdyby něco dostali zadarmo a teď se tím vzájemně chlubí, protože vevnitř se to podle počtu skupin asi stále ještě rozdávalo...

Text příspěvku byl upraven 09.10.20 v 00:20

Atuin
Atuin 09.10.2020 v 09:47

R.EM. To jsme na tom stejně, také mám zásoby tak na deset let..jak se ukázalo nebylo to navýšení objemu fyzické knihovny vůbec hloupý nápad. A které mi náhodou chytnou, což je nyní jsem přes léto začala řešit e knihami.

Lenka.Vilka : Evidentně jste ještě nezažila nic kde by vám strategie zobnu paralen a jdu byla úplně na houby. Dávejte na sebe pozor.

Text příspěvku byl upraven 09.10.20 v 09:52

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 09.10.2020 v 10:13

Atuin: zaklepu to, ale zatím nic. (Nemám za sebou ani žádný "příběh", který je v současné době nezbytný a otevírá všechny dveře.) Dávám na sebe pozor, právě aby se nic takového nestalo.

alekis
alekis 09.10.2020 v 11:18

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 09.10.2020 v 11:20

Alekis: já zatím nemám moc na výběr, ale až se jednou na%@ru, tak tam budou všichni čumět. Pardon, asi ze mě mluví rebelie zvaná dovolená a v pondělí zase hákovat :D

reader.007
reader.007 09.10.2020 v 13:06

Kdyby někoho zajímal věcný rozhovor s paní Soňou Pekovou
https://www.youtube.com/watch?v=h6p6W4ZLy2I&;ab_channel=Pra%C5%BEsk%C3%A1kav%C3%A1rna%E2%9C%8C%EF%B8%8F

encyklopedie
encyklopedie 09.10.2020 v 21:01

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 09.10.2020 v 22:32

https://m.youtube.com/watch?v=l--4gu4CQBM

Snad náš rok 2021 nebude vypadat takhle.

Kdy to vypukne?

17.12.2020

encyklopedie
encyklopedie 11.10.2020 v 22:45

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

encyklopedie
encyklopedie 12.10.2020 v 18:05

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

denib
denib 12.10.2020 v 18:41

encyklopedie: Tři případy bez detektiva mají dost zvláštní anotaci ...

encyklopedie
encyklopedie 12.10.2020 v 18:52

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

encyklopedie
encyklopedie 13.10.2020 v 20:49

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek