Vlastnoruční svázání knihy
Zkusil jste se někdo pustit do vlastnoručního svázání knihy, diáře apod.?
Pokud ano, s jakými výsledky?
Ja áno, kým som bola ešte len šuflíkovou autorkou. Pred sto rokmi som k tomu napísala návod. Článok samotný veľa nepovie, ale v komentároch som to rozvinula (samotnej väzbe sa venujem v poslednom od konca): https://blog.enigma.sk/2010/03/10/suflikove-vydanie/
Děkuji za odkaz, bohužel už nejsou vidět fotky.
Každopádně doba pokročila, takže se stránky nemusí ručně obracet. Mně domácí laserová tiskárna dokonce nabízela tisk do "brožury" a rozdělení do "skupin", což je pro tisk knihy ideální. Bohužel si neporadila s celým souborem naráz, takže jsem to stejně tiskl po "skupinách" (je správně knihařsky složkách či arších? nebo dokonce signaturách?) po 16 stránkách (tj. 4 listech papíru), poskládal, přidal na hromádku a zatížil.
Snad dnes večer budu pokračovat.
[PanPredseda]: Viem, bohužiaľ sa to stalo, odkedy web prešiel na nový dizajn (a ja som z neho z toho dôvodu odišla).
Ja mám k dispozícii ešte staré softvéry a tlačiarne (a vďakabohu aspoň za ne). Robila som preto aj ručne tlač do brožúrky po skupinách, pretože som od Chemoprenu časom upustila a knižky som si dávala viazať vo viazačstve diplomoviek. A pani odtiaľ mi poradila, že lepšie sa to viaže v naskladaných brožúrkach než v preložených dvojstranách, čo je postup, ktorý je prezentovaný v odkaze. Vypočítať a ručne zadať správne čísla strán do brožúrky však boli pre takého antimatematika, ako som ja, strašná tortúra, s mnohými chybami a papierovým odpadom.
Tak jsem včera děroval, ořezával (pouze na delší straně, tj. kde se kniha otvírá) a šil.
Udělal jsem několik chyb, nejvíc mne mrzí ta, že při manipulaci jsem si ohnul dvě úvodní stránky.
Také jsem získal několik poznatků. Ty nejdůležitější jsou: pokud chcete vazbu šít, nevybírejte si hned pro začátek tlustou knihu. A když už si ji musíte vybrat, nechtějte ji svázat jedním kusem nitě (jak radí různá videa, délka nitě se počítá: délka hřbetu x počet složek + rezerva). Sešijte pár složek k sobě, ukončete a znovu navažte. Nebude se vám ta nit kroutit a šmodrchat jako mně :-)
Knihu jsem mezi dvěma laminovanými dřevotřískovými deskami "slisoval" truhlářskými svěrkami, hřbet napatlal Herkulesem a uvidím, jak to bude dál.
(U té cca čtyřsetstránkové knihy, kterou vážu, se mi nepodařilo strany svazku srovnat do úplné roviny, tj. kniha nebude vypadat tak hezky, jako moderní profesionálně svázaná kniha. Ale číst půjde.)
Text příspěvku byl upraven 17.06.21 v 09:22
Tak včera jen malý pokrok. Hřbet jsem ještě jednou přetřel Herkulesem a dopředu a dozadu přilepil předsádky. Na víc jsem neměl čas. Snad pokročím dnes.
Dnes už mám prakticky hotovo. Na hřbet svazku jsem nalepil stuhu jako záložku, poté hřbet přelepil fáčem, nahoru a dolů nalepil něco jako kapitálek (ve skutečnosti jen kousek tkalounu). Pak jsem si nařezal lepenku na desky a ty polepil kusem plátna ze staré celty, která už byla míněná na záplaty. Svazek jsem vlepil do desek a teď mi slisovaný schne.
Jediné nad čím ještě přemýšlím je, jestli a jak napíšu na desky jména autora a název knihy. Teď když už mám hotovo, tak můžu prozradit i o jakou knihu se jedná: https://www.databazeknih.cz/knihy/neuranoya-tajemstvi-vcerejska-397022
Už víc jak rok si říkám, že si ji chci přečíst, ale e-booky prakticky nečtu. Tudíž jsem to udělal takhle. ;-)
Dúfam, že sa vám nestane, že po všetkej tej práci sa vám kniha po prečítaní nebude páčiť. :-)
Prečo ste sa do toho vlastne pustili sám a nedali ste to do kníhviazačstva?
Aj ja si tlačím obsiahle texty z internetu, ktoré nechcem čítať z obrazovky. E-knihy nie, na tie mám čítačku, dokonca dve, ale náučné texty s obrázkami o ktorých som si takmer istá už pred čítaním, že budú kvalitné a dobre mi doplnia knižnicu. Zalomím si to, aby to nejako vyzeralo (tlačiť priamo z webu prudko neodporúčam), vyrobím tomu narýchlo nejakú obálku, ale väzba mi v týchto prípadoch stačí hrebeňová.
Jak jsem vázal, tak jsem občas i něco zahlédl... třeba konec knihy :-). A myslím, že se mi páčit bude.
Proč jsem se do toho pustil sám? Chtěl jsem zkusit, jak je to složité a jestli to zvládnu. A když už jsem u toho, tak to použiju letos na dětském táboře jako tvořivost pro děcka (spíš mládež), tudíž je zkusím naučit, jak si svázat sešit či tenkou knížečku, z které pak bude jejich táborový deníček. (Loni jsme vyřezávali lžíce z březového dřeva.)
Také máme doma dvě čtečky. Jen u té, co jsme pořídili cca před rokem jsme ani ne za měsíc oddělali displej a na reklamaci nám ji neuznali. Tak jsme si nedávno pořídili novou. Ale já z ní nečtu...
Snad se můžu pochlubit i fotkama výsledku mého snažení: https://photos.app.goo.gl/fHpYZkShzacKB3iG7
Já ne, tedy jako dítě jsem si sešívala sešítek obyčejnou jehlou a nití. Víc bych nezvládla.
Ale můj manžel takhle dávno dělal třeba knihu z deníku a fotek z dovolené. Tchán byl knihař a základy manžela naučil.
Po tchánovi máme docela hezkou knihovničku luxusně vázaných knih.
Text příspěvku byl upraven 20.06.21 v 09:42
Ty okraje příště doporučuji zaříznout zalamovacím nožem nebo skalpelem podle kovového pravítka. Je třeba táhnout nůž velmi zlehka a v žádném případě na něj netlačit. Jo a raději uberte milemetřík navíc, líp se to řeže. Okraj pak můžete mít úplně hladký. Pokud budou vady, stačí trochu zabrousit pilníkem. Nebo když to vezmete svázané do bloku někam do většího copycentra, mohli by Vám to zaříznout na profi řezačce.
Tuhle knihu už bych nechala, jak je, máte poměrně velkou mezeru mezi krajem desek a krajem papíru, kdybyste ještě kus uřízl, nevypadalo by to líp.
Svázala jsem slušnou hromádku knih, mrzí mě, že jsem na Váš dotaz nenarazila včas. Kdybyste chtěl do budoucna s něčím poradit, doporučuji YouTube ;)
Vložit příspěvek