1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29421/bmid_1984-Z0I-29421.jpg 5 11869 11869

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři... Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu. Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four, 1949

Kateriska
05.02.2015 3 z 5

Toto dílo je pravděpodobně jedním z nejvýznamnějších děl literatury 20. století. Předkládá nám pravdivý obraz společnosti, která jednou může být krutou realitou. Ze začátku mě 1984 velmi bavilo. Pochvalovala jsem si, jaký je to můj žánr a jak se to hezky čte. Jak ale kniha plynula, uvědomovala jsem si, že mě román občas začne nudit. Je zde i plno věcí, které do teď nechápu. Některé části jsou zbytečně moc zdlouhavé a složité, některé zase useknuté v tom nejlepším a odbyté. Tím myslím například konec, který je zvláštní a absolutně přerušený. Bylo mi hodně divné, že kniha skončila tak, jak skončila.
1984 pro mě bylo velké čtenářské zklamání. Od tak opěvovaného kousku jsem čekala rozhodně víc.

Lolda
29.01.2015 5 z 5

Tuto knihu jsem četl již před léty jako povinnou četbu na gymplu a z toho důvodu jsem k ní tehdy přicházel s jistým despektem. Nakonec to nebylo takové utrpení, jaké jsem očekával, ale byl jsem přímo nadšen a knihu jsem zhltnul na jedno sezení. Rozhodně jedna z knih, kterou by měl přečíst každý.

knihomolka01
27.01.2015 5 z 5

Kniha mne nadchla, ne proto, že by byla optimistická (to ani náhodou), ale proto, že popisuje minulost, přítomnost a popisuje i budoucnost. Tahle kniha prostě dokáže nadchnout ve třech různých časech a to jsem snad v žádné knížce ještě neviděla.:) Vy snad ano?

makovec.h
26.01.2015 5 z 5

Asi se prostě nedá dát nic jiného než pět hvězdiček. Přečtěte si ji, nebudete litovat.

PetraBery
22.01.2015 5 z 5

Drsné, depresivní, beznadějné, smutné... Rozhodně stojí za přečtení! Dlouho budu mít v hlavě představu, že je možné, že "Velký bratr nás sleduje".

Richie1
18.01.2015 2 z 5

Tahle kniha mě vlastně nikdy nelákala. Nakonec jsem ji také přečetl - z povinnosti – byl jsem udolán tím všeobecným nadšením z knihy, tou neustálou glorifikací díla i jejího autora. Výsledek jsem tak trochu čekal – příběh mě nezaujal.
Většinou oceňuji, když má autor velkou fantasii, ale zároveň vyžaduji určitou dávku realismu. V utopickém románu 1984 je té fantasie dost, ale je zde také přemíra značně nereálných faktů až nesmyslů, které v mých očích příběh shazují.
Orwell procestoval několik zemí, bojoval ve Španělsku proti nacistům, přesvědčením byl socialista. Nepochybně se seznámil se sovětským modelem socialismu a také byl svědkem nacistického fanatismu v Evropě. Získal silnou averzi vůči totalitním režimům. Román 1984 psal před svou smrtí, kdy už byl těžce nemocen - umíral na tuberkulózu. Musím vyzdvihnout sílu té vize totalitní společnosti, jak ji v románu popsal. Ale podle mě šel příliš do absurdna, a to natolik, že nemohu jeho román hodnotit vysoko. Jeho Oceánie je přehnaná, nerealistická.
Orwell ukázal na již tenkrát známé neduhy totalitních režimů (účelová propaganda, fanatismus stoupenců, pronásledování odpůrců apod.). To se samozřejmě skutečně dělo v následujících letech a desetiletích po Orwellově smrti. Dalo by se říci, že byl Orwell geniální? Nemyslím – podobné praktiky se děly už ve starověku, nebylo to nic nového. Např. starověcí vládci s oblibou přetvářeli svůj rodokmen tak, aby počínal od některého známého boha. Už tenkrát byla cenzura, pronásledování odpůrců, špiclování … A je tomu rozhodně i dnes v relativně demokratických zemích (stačí si všimnout, jak třeba Američané reagují na islámský svět).
Tedy – nepovažuji Orwellovo 1984 za nějaké výjimečné, nebo nadčasové dílo.

Bugrtt
18.01.2015 5 z 5

Těžko popsat, jak mě tato kniha ovlivnila. 100 %

marca_m
17.01.2015 5 z 5

Geniální. Jen nevím, jestli ještě někdy najdu odvahu přečíst znovu.

Radka_p
16.01.2015 3 z 5

Kniha sa nečíta ľahko ale to pravdepodobne ani nebolo cieľom jej autora. Určite ide o nadčasové dielo, ktorého myšlienky oslovia človeka žijúceho v akomkoľvek režime....a o tom, že je tých myšlienok neuveriteľne veľa sa dá presvedčiť len prečítaním tejto "vizionárskej" knihy. V závere mi bolo ľúto že Winstona nakoniec zlomili....

Space.Junkienka
13.01.2015 5 z 5

Klasika v podobě stále aktuálnějšího příběhu. Povinnost přečíst :)

Atelis
08.01.2015 5 z 5

Hodně silná kniha. Orwell věděl...

konva
06.01.2015 4 z 5

Druhá část knihy byla poměrně nezajímavá, autor mne hodně nudil sáhodlouhým přirovnáváním různých věcí a neskutečně zdlouhavým popisem. Tento nedostatek pak vyrovnaly úryvky z Knihy.

hawah
04.01.2015 5 z 5

Mrazivě a smutně pravdivá.

Clairka
03.01.2015 2 z 5

Bohužel nedočtená :( nechytla mě tolik jako Farma zvířat ... třeba někdy časem :)

Manyna
02.01.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem za život přečetla. Ačkoli se příběh může jevit jako velice utopistický, není tomu tak. Je smutné, jak moc jsou některé pasáže podobné dnešnímu životu, kdy je nám až násilně diktováno, co si oblékat, jak se chovat, jakou elektroniku si koupit.. lidé se odcizují, chodíme si s přáteli povídat na sociální sítě, kde dobrovolně vystavujeme svoje soukromí okolnímu světu, média nám přináší překroucené informace vždy podle toho, jak se jim to hodí a spousty drobností, které si ani člověk vědomě neuvědomuje. Nikdo z nás si nemůže být jist, že nás "Velký bratr" nesleduje a nemanipuluje s námi tak, jak se mu to hodí. Svoda = otroctví x otroctví = svoboda

Černorizec
01.01.2015 3 z 5

Opět jedna z knih, ke kterým nevím, jak se postavit. Těšil jsem se na toto téměř kanonické dílo tak moc, že jsem k němu přistupoval velmi subjektivně.
Je to bezesporu důležitá kniha mající své pevné místo v dějinách moderní společnosti. Věřím, že ve své době (vydání) měla úžasnou schopnost mluvit k lidem, varovat společnost.
Pokud ale mám hodnotit knihu, je pro mě prioritní, aby kniha byla platná i pro současnost. Nechci se ohánět tím, jak to bylo v té a té době úžasné čtení, protože jsem v té době nežil. Pokud tedy toto dílo nahlížím moderníma očima, musím říct, že jsem nebyl tak úplně uspokojen. Obsahově ano. Obavám se, že z tohoto pohledu bude kniha aktuální čím dál víc. Ale na literární i filmové scéně dnes existuje několik děl, která mají zhruba podobnou myšlenku, ale jsou pro dnešního čtenáře/pozorovatele tak nějak dynamičtější. Zkrátka dokáží účinněji (dnešní době) předložit své poselství.

riley
31.12.2014 5 z 5

Orwell naprosto dokonale popisuje emoce a prostředí, skvěle se to čte, jako u většiny knih zapomenete na okolní svět, na jídlo, na spánek :). Je to velice náročná kniha, jen málo autorů si troufne na tento styl psaní. Kdybych měla klobouk, tak ho smeknu.

jan.bures
28.12.2014 5 z 5

Výborná kniha. Četl jsem ji dvakrát. Kdo ví, jestli se se pár let nedostane lidstvo do podobné situace.
"Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla."

elypsa
25.12.2014 5 z 5

Nejlepší kniha, kterou jsem kdy četl. Několikrát přečteno a pokáždé si tam najdu své, pokaždé mě to dostane a pokaždé mám husinu na kůži. Drsné a mistrovsky napsané. Klobouk dolu. Kdo nečetl, tak o dost přichází.

katty27
24.12.2014 5 z 5

Kniha, která mě naprosto dostala, je excelentní. Na to, že je román dokončený až v roce 1949, v něm Orwell dokázal vykreslit hrůzostrašnou budoucnost, do které se svět a lidstvo řítí. Nikdy nezapomenu na slavný výrok: "Velký bratr tě sleduje"! Orwellova slova se naplnila!!!!!