1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29421/bmid_1984-Z0I-29421.jpg 5 11869 11869

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři... Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu. Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four, 1949

Lenka_J
03.10.2014 3 z 5

Cítím se poněkud barbarsky, že u nejdůležitějšího antiutopistického díla přemýšlím, jestli mu dát hvězdičky tři nebo čtyři. Nevím si rady, jak ohodnotit knihu, která vyobrazuje totalitní svět v té nejextrémnější podobě a zobrazuje ho naprosto dokonale. To, jak George Orwell popsal tento utopistický svět obdivuji, vše mělo své místo, vše bylo dotaženo do nejmenších drobností, líbila se mi teorie třech hlavních regionů, kde se možná inspiroval taktéž velice zajímavou avšak reálnější teorií geopolitika Spykmana. A s těmito superlativy bych v otázce myšlenky knihy, jejího významu, mohla jen pokračovat. Problém u mě osobně nastává v samotném stylu knížky, obvykle moc nemusím popisné části knih, v tomto případě to bylo přesně naopak. Popis společnosti a světa mě udivoval, ale samotné vyprávění postav mě nechalo poměrně chladnou a postupem času mi připadalo, že se spousta věcí opakuje. Je to možná z části i problém toho, když člověk čte knížku, o které už předem ví až moc. Každopádně to nic nemění na tom, že obsah a myšlenka knihy jsou skvělé, až je to děsivé a že rozhodně stojí za to si knihu přečíst.

lushi
25.09.2014

Největší zločin vůči společnosti odčiněn - 1984 přečteno.

Vzhledem k popularitě a záplavě názorů si říkám, jestli má vůbec smysl 1984 nějak komentovat. Snad jen, že jsem celou dobu doufala, že dobro zvítězí nad zlem. A jinak ten čtenářský požitek přinesl v zásadě pocity beznaděje. No prostě je to náročný.

Jonny
24.09.2014 4 z 5

1984 je poměrně známá kniha, dost se o ni mluví a píše. Tak jsem si ji přečetl taky. A popravdě, na základě těch mlhvých zkazek co jsem o ní slyšel, jsem čekal něco úplně jiného.

Nerozumím tomu, proč se ta reality show inspirovala u Orwella s názvem Big Brother. Ve vile nebyla žádná ideopolicie, a soutěžící si nemuseli dávat pozor na to co si myslí...

opic 12
15.09.2014 5 z 5

2014. V současném stavu veškerých věcí,říci o této knize,že je nadčasová,nelze ani lépe slovy vyjádřit. Přeneseně - Ona stále žije. Byt třeba jen ve vzpomínkách,ale je tu. Už jen to,že tu takto píšu,spáchal bych ideozločin. Uff děsivá představa ! Na konci zbude místo jen pro slzy ... A jak jste na tom vy 2 + 2 = ?

Ekli
09.09.2014 4 z 5

Výborná kniha, která je opravdu nadčasová v tématu utopického socialismu. Komu se kniha líbí doporučuji přečíst si knihu "Není co závidět", kde se Orwelova fantazie do posledního puntíku stává skutečností.

vitek.sk
08.09.2014 5 z 5

Tato kniha mne hodně zasáhla. Z přesnosti s jakou Orwell popisuje praktiky totalitních států mne dodnes mrazí. Další z mých hodně oblíbených knih, ke kterým se stále vracím.

Lodja
06.09.2014 4 z 5

"Dělejte se mnou, co chcete!" křičel. "Moříte mě celé týdny hladem. Skončete to a nechte mě umřít. Zastřelte mě. Pověste mě. Odsuďte mě na pětadvacet let. Mám ještě někoho udat? Jen řekněte koho a já vám povím, co budete chtít. Nezáleží mi na nikom, nezáleží mi na tom, co s těmi lidmi uděláte. Mám ženu a tři děti. Nejstaršímu ještě není šest. Můžete si je všechny vzít a podřezat jim krky před mýma očima, a já budu stát a dívat se na to. Jen ne místnost 101."
Neskutečně silné, surové a depresivní. A co je na tom nejhorší, vlastně pravdivé.

Kampa
02.09.2014

Kniha je napsána neuvěřitelně nadčasově. Syrové, skutečné a až mrazivě realistické. Po přečtení knihy jsem si uvědomil, jak rád žiji v roce 2014 a mimo Oceánii. Následně jsem se podíval na filmové zpracování, které se nedá s knihou srovnat. Kniha daleko lépe popisuje veškeré detaily a přes dobře zpracovaný film je kniha jedinečná.

ponrepo
29.08.2014 5 z 5

Až děsivě pravdivé.

dennie3
27.08.2014 5 z 5

Hledám slova k vyjádření, ale nemohu je nalézt. 1984 je kniha čtivá, nudila jsem se jen u pasáží z Goldsteinovy knihy, zbytek super.
Vyobrazení totalitního režimu je realistické, kruté a smutné, mrazivé. Dokážu říct, že mi z knihy bylo v určitých částech špatně, ale v dobrém slova smyslu (nebylo to kvůli autorovým spisovatelským schopnostem, ale právě díky jejich vysoké kvalitě, jestli chápete). Autor totiž skvěle popsal veškeré zvrácenosti.
Bylo mi špatně z těch hloupých ovcí, které dokázaly v minutě zapomenout, s kým vlastně válčí, bylo mi špatně z toho režimu. Z knihy si odnáším spoustu pocitů a ještě úplně nevím, jak se s nimi poprat a roztřídit si je.

Hjuud
13.08.2014 5 z 5

Mrazivá kniha, která nemá ani jedno hluché místo. Možná jediné pasáže, které mě nudily, jsou ony úryvky z Goldsteinovy knihy, ale to je asi dost individuální pohled. Ke konci to bylo až skoro nesnesitelné (o to lepší). Lepší než film stoprocentně

Camillia
09.08.2014 5 z 5

Klasika všech klasik. Antiutopický román, který by si měl přečíst snad každý. Depresivní ukázka života v totalitním režimu jako takovém. Zcela nadčasová kniha odhalující zrůdnost samé podstaty diktatury a nesmyslného jednání "ovčanů" žijících ve světě plném lži. Nutno dodat, že ačkoliv je zmiňovaný režim nazýván jako "Angsoc", tedy anglický socialismus, sám Orwell byl z přesvědčení demokratickým socialistou...z knihy ať si každý čtenář sám odnese varování před zhoubným jednáním společnosti či jakýkoliv jiný pocit. ;)

Yaruschka
30.07.2014 4 z 5

Budu číst horrory, budu číst thrillery a kriminálky, kde stříká krev a kdejaký další nechutnosti, ale tohle je na mě trochu moc...........je to úžasná knížka, ale nic depresivnějšího jsem nikdy nečetla.......dokonce jsem jí raději věnovala do knihovny, abych jí nemusela mít doma ze strachu z negativní energie :-)):-)):-))

GliderMan
30.07.2014 3 z 5

První část knihy mně přišla poměrně nudná, ale chtěl jsem to dočíst už jen kvůli slavnému přirovnání Big Brother. Závěr byl již napínavý. Doporučuji i film.

Lenny33
26.07.2014 4 z 5

Mrzí mě, že jsem ze školy věděla celý děj. Orwell stvořil děsivý svět a ta myšlenka toho všeho je tak strašná, protože je tak moc reálná.
Ale jinak mi na hlavním hrdinovi vůbec nezáleželo. Bavila mě jen ta myšlenka...

knihomolka01
23.07.2014 5 z 5

Na ohodnocení této knihy mi stačí tři slova: děsivé, ale úžasné.

Illaa
22.07.2014 4 z 5

Dechberoucí, mrazivé, depresivní počtení. Mnoho lidí mi tuto knihu doporučovalo, ale netušila jsem, že to bude tak silné a prorocké. 1984 je kniha, která se vám opravdu vryje do paměti stejně jako některá děsivá motta Strany v tomto příběhu. Mohu jen doporučit.

Kuzzie
17.07.2014 4 z 5

A bez legrace mi tahle kniha zničila život..

IlMagnifico
16.07.2014 3 z 5

Odporná, depresivní, levicovým sympatizantem napsaná kniha (to je z textu velice dobře poznat), kterou by si ale každý měl přečíst – to abychom se jednou neprobudili pod nadvládou Strany, sledováni vševidoucím okem Velkého bratra…

honzik4422
12.07.2014 5 z 5

super depresivní nahlédnutí do světa, jehož dokonale propracované metody vám rozšíří obzory a vy najednou zjistíte, jak moc jde člověku znepříjemnit život, ale také, jak moc se máme dobře :)