1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29421/bmid_1984-Z0I-29421.jpg 5 11869 11869

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři... Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu. Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four, 1949

kacaabba
29.03.2014 5 z 5

V čem tkví kvalita této knihy? Že po jejím přečtení budete znechucení, vystrašení, očekávajíce ránu z týla? Že si s tím dal práci. je jasné, že je to kvalitně napsané taktéž, ale co dál? Co vám kniha dá pro váš život? Čím vás naplní? Ne, nezlobte se, ale tohle není kniha, kterou bych byl ochoten jakkoli dál propagovat.

Mathir
27.03.2014 5 z 5

Dílo z kterého rozhodně zamrazí, ať už se jedná o počáteční strojový popis systému nebo jednotlivé metody až po lehce depresivní konec. A když člověk bere dílo do důsledku, tak zjišťuje jak může být téměř každy politický systém nebezpečný.. Knihu si časem přectu znovu a věřím, že z ní načerpám zase nové myšlenky a uvidím v ní další nadčasové hrozby.

Luciga
26.03.2014 2 z 5

Počet hvězd odpovídá tomu, že mě osobně nesedí tento žánr, sci-fi, utopie a někdy až příliš obšírně popisné scény mě nudily. Nicméně téma je jedinečné a na druhou stranu jsem určitě ráda, že jsem se ke čtení knihy přes počáteční nechuť odhodlala. I když pro jiné to může být skvělé a zajímavý způsob psaní by ohodnotili plným počtem.

Dortick
19.03.2014 5 z 5

Vyborna kniha! vsem doporucuji!

fereny
18.03.2014 5 z 5

Vždycky jsem věřila, že to, co je v nás (myšlenky, city,..) nám nikdo nemůže vzít. Jak zpívá Nohavica: „Obrat mě o všechno chcete-li můžete, to co však v sobě mám to nedostanete, to vám nedám…“ Tato kniha mě přesvědčila o opaku, což byl emotivně silný zážitek.

MesLivres
16.03.2014 4 z 5

S ohledem na dobu vzniku jde určitě o nadčasové dílo ale v rámci žánru se najdou i lepší. Každopádně jsem si knihu přečetla s chutí a při čtení některých pasáží mi mrazilo.

Honzeecheck
04.03.2014 4 z 5

Mě jen mrzí, že spousta lidí neví, že Orwell jen rozvedl a přepracoval knihu My od Zamjatina (na kterou psal recenzi 3 roky před vydáním 1984), která byla napsaná skoro 30 let předtím. Nezpochybňuju kvality knihy ale štve mě když se o Orwellovi mluví jako o vizionářskym géniovi a 1984 je často hodnocená jako nejlepší kniha všech dob.

bobi.o
24.02.2014 4 z 5

Blízká budoucnost ?????????

lucy.sankova
23.02.2014 5 z 5

Četla jsem ji v angličtině. Určitě si ji přečtu i v češtině. Zajímavá kniha :-) možná trochu smutné v tom, že je to jako v dnešní době. Raději nemyslet a nic neříkat...

jansal
19.02.2014 4 z 5

Je zvláštní, že pokaždé, když se k této knize vrátím, nastíní mi trošku jiný pohled... nikdo nemůže napsat, že by byla špatná... protože v tom případě na ni čtenář nebyl připraven.

Boldrick
15.02.2014 5 z 5

Nesmutnější na tom je, že už v tom světě žijem. Kdo nevěří, nepochopil!

Škubín
10.02.2014

Silencio pokud se rozhodnete číst distopii tak nemůžete čekat nic jiného než pochmurné, depresivní prostředí a trochu hororový příběh. To už k tomuto stylu psaní neodmyslitelně patří. :)

Silencia
03.02.2014 2 z 5

A já se na to tak těšila. První třetinu se tam vůbec nic nestalo. A do dalšího čtení jsem se musela nutit. Je to psaný zbytečně složitě a nudně. Škoda. Jediné, co mi přišlo zajímavé byly televize se zabudovanou kamerou v bytech, což ve 40.letech určitě nebylo normální. A jediný emociální zážitek byl při tom, když promluvil kovový hlas v pokoji. Nic víc, nic míň. Zbytek románu jakoby šel kolem mě. Nadčasový, ale podle mě přehnaný a VELICE depresivní.

Morkon
03.02.2014 5 z 5

Klasika vsech klasik. Dle meho povinna cetba.

onder5
03.02.2014 5 z 5

Skvělý nadčasový román. Autor až děsivě přesně odhadl kudy se svět bude ubírat. Už dnes jsme kamerami sledováni na každém kroku a už jen čekám až nějaký chytrák zavede sledování lidí i doma. Knihu doporučuji všem.

Marki87
31.01.2014 5 z 5

Dlouho jsem se dostávala ke čtení této knihy a nakonec jsem ráda, že jsem se odhodlala. Naprosto fantastický příběh. Děsivý! A děsivější o to víc, že by to klidně mohlo být reálné. Ale skvělé čtení, které nutí přemýšlet a které po přečtení ve vás něco zanechá :-)

Irika
29.01.2014 4 z 5

Hodnotím na 70%. První třetina knihy zajímavá, lákavá, rozvíjí se to sice pomaleji, ale zajímavě. Druhá třetina mi přišla o dost slabší, pasáže z "Knihy" jsem místy přeskakovala a dokonce jsem uvažovala, že román odložím. Poslední třetina začíná opět velmi poutavě, když v pokojíku promluvil kovový hlas, začala jsem to vážně hltat. Závěr přílič nepřekvapil ani nezklamal. Dílo je na svoji dobu (rok 1947) každopádně myšlenkově zajímavé a velmi pravdivé.

Rup
28.01.2014 5 z 5

Krutě děsivé, děsivě krásné, dokonale pravdivé a velmi čtivé. Citát "Moc korumpuje, absolutní moc korumpuje absolutně", dovedl ab absurdum. Avšak nikdo přece není svobodný. Všichni jsme pod kuratelou různých zákonů a norem, ať již mocenských, morálních, duchovních, fyzických, ale třeba i zdravotních. Rozdíl mezi demokracií a totalitou spočívá v tom, že mohu říci nahlas co si myslím. Mohu žít v iluzi, že jsem svobodný. Svoboda neexistuje! Ač jsem již přečetl mnohou knihu, zjistil jsem, že ji nedokážu s ničím srovnávat. Jak by řekli na Moravě: Absolutní špica. Doporučuji přečíst alespoň třikrát, fanatici, teroristé apod. nejméně 10x.

sumcicka
25.01.2014 2 z 5

Já prostě nevím - poprvé jsem "1984" četla ještě někdy na gymplu a nezaujala mě. Pořád jsem o ní ale slýchala, až jsem si ji konečně přečetla podruhé s tím, že jsem to třeba napoprvé jenom nepochopila/byla moc mladá/... Ale ne, nijak mě to nezaujalo ani napodruhé. Ano, popisovaná socialistická společnost je děsivá, ale autor mě prostě nedokázal zaujmout ani jejím popisem, ani samotným příběhem. Mnohem radši si už poněkolikáte přečtu Farmu zvířat.

Jane23
24.01.2014 5 z 5

Stále aktuální klasika, k této knize se občas vracím, když nevím co číst. Vždycky tam najdu něco nového...