1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29421/bmid_1984-Z0I-29421.jpg 5 11869 11869

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři... Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu. Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four, 1949

Ellile
24.01.2014 5 z 5

Děsivé.

Je děsivé, když si uvědomíte, že Orwell napsal knihu už v roce 1947…a co se v historii událo poté, jak je možné, že tak přesně odhadl vývoj událostí?

Je děsivé, když si knížku čtete s pocitem, že je to situace zahnaná do extrému, ale přesto si plně uvědomujete, že naprosto nereálné to také není.

Tuto knihu by si měl přečíst každý, kdo nadává na dobu, ve které žijeme…ta má samozřejmě spoustu nedostatků a hodně věcí nás štve, ale už jenom fakt, že si můžeme myslet a říkat takové věci nahlas, je přece úžasný.
Kniha má spoustu zajímavých myšlenek, které jsou dnes víc než aktuální. Díky tomu se řadí mezi knihy, které není škoda vzít do ruky opětovně a stále v ní odkrývat nové vrstvy. Také bych vyzdvihla jeho práci s jazykem, např. pojem Velký bratr už je v současnosti vryt do širšího povědomí veřejnosti.

Katela
24.01.2014 5 z 5

1984 je rozhodně román, který se vám dostane pod kůži a zanechá ve vás hluboký dojem. Autor používá skvělý jazyk, kniha má úžasnou zápletku.. rozhodně doporučuji.

jarmik
22.01.2014 5 z 5

Scény s mučením mě děsí, vzpomínky hrdiny na dětství dojímají. Ale ty drsné pasáže přebije krásná love story.

Hellou
20.01.2014 5 z 5

Kdysi na škole měl o knize jeden spolužák referát - 15 minut mluvil o tom, jak lidi mučili krysami ... nechápala jsem a nechtěla jsem to číst ... po letech se mi kniha dostala do ruky a po pár stranách jsem si říkala, že ji evidentně nepochopil ...

Knížka je děsivá a i když už člověk tak nějak tuší, čeho všeho jsou schopní, nakonec dostala i mě ... ještě teď je mi špatně od žaludku a vyloženě zle ... že ho zlomili a zradil :(((

Pablo Kral
14.01.2014 5 z 5

Vysoké hodnocení mne přimělo abych dílo přečetl. Musím říct, že na mne vůbec nezapůsobilo depresívně ani děsivě, spíše bych řekl, že autor se vyjadřuje výstižně, nazývá věci pravými jmény, a - řečeno terminologií střelců - trefuje do černého. Vnímám to jako syrovou studii absurdních existencí v absurdní společnosti rozvrženou do geniální práce s jazykem. Dávám 5* a jsem příjemně překvapen, že se toto dílo hojně čte.

Market10
14.01.2014 4 z 5

Winstona jsem si oblíbila, Julie mi ze začátku vadila, kvůli své zdánlivé lhostejnosti. Kdyby Winstona nepotkala, mohla by žít dál v klidném životě plném lží. Ale má takovýto život smysl?
Rozhodně ve mně 1984 zanechal hluboký dojem, ale číst znovu už to asi nebudu. Proč si taky dobrovolně navozovat depresivní nálady :)

Rocker007
12.01.2014 5 z 5

Knihu samozřejmě znám z hodin literatury. K maturitě jsem jí ale v seznamu neměl a tak jsem si řekl, že dva roky po zkoušce z dospělosti bych si jí měl přečíst. Je nádherně napsaná, když se Winston s Julií setkají a prožívají krásné chvíle, čtenář je prožívá také. A naopak. Opravdu jsem rád, že jsem si knihu přečetl a vřele jí každému doporučuji.

Martinka 135
07.01.2014 5 z 5

Nejlepší kniha, jakou jsem kdy četla. Přestože jsem předem znala děj, byla jsem knihou naprosto pohlcena, neustále mě překvapovala a po dočtení jsem dobrých pět minut jen seděla a zírala, abych to vstřebala. Nikdy ve mě žádná kniha nevyvolala tak silné emoce jako tato.

gmail@kvido.tk
07.01.2014

Kniha se mi moc libila, doporucuji.

lilie.e
25.12.2013 5 z 5

Tuhle by si povinně měl přečíst každý.

LuciusWlk
23.12.2013 4 z 5

Pozoruhodná kniha. Orwell byl geniální myslitel a předložil zde myšlenku lidské nedůležitosti, nadřazenosti a mocenské touze. Zajímavé bylo sledovat, jak se společnost dobře cíleným nátlakem nechá ovládat a navíc to považuje za přirozené. Skvělá kniha to bezesporu je, ale "odvařený" s ní zase nejsem.

Misan1993
18.12.2013 3 z 5

Asi mně ukamenuje každý kdo si tohle přečte, ale mě kniha nebavila..nenašel jsem v ní takový to pravý potěšení, jaké má kniha dát, každopádně klobouk dolů před panem autorem, tohle napsat v roce 1950, to je výkon!

Helianthus
18.12.2013 5 z 5

Po hodně dlouhé době kniha, ze které mi běhal mráz po zádech. Opravdu jen doufám, že se nikdy nedočkám společenského uskupení, kde 2+2 je pět, ale když se to bude hodit tak 3.

DreamR
11.12.2013 5 z 5

Tuhle knihu asi netřeba představovat. Velký bratr se dívá a tato kniha nesmí nikomu utéct. Přečetl jsem již 2x a asi ne naposled.

ch.p.korb
09.12.2013 5 z 5

jedna z nejlepších knih ktere jsem kdy četl

Natique
06.12.2013 4 z 5

Velmi zajímavá kniha často nutící k zamyšlení.

welna
24.11.2013

I já se této knize dlouho vyhýbala. Když jsem se začetla, četla jsem až do konce. Souhlasím s tím, že se jedná o nadčasový, čtivý, dobře napsaný román. Bohužel až příliš pravdivý. Jen jsem překvapená, že většina reaguje tak, jako by obsažené myšlenky měly být vztahovány jen na dobu minulou a jen pravděpodobně na stavy v bývalých lido-demo. Byla napsána ze zkušeností v tehdejším i kapitalistickém světě a řada lidí se bláhově domnívá, že dnes ani Velký bratr, ani třeba Velké ucho neexistují. Pod vlivem medií a spotřeby si mnozí čtenáři myslí, že ta doba je pryč. doporučila bych ale všem neznalým této knihy, aby si jí přečetly a porovnali se skutečností dneška. Pokud to udělají poctivě a stav očistí od pozlátka, třeba zjistí, že to co Orwell popisuje, je slabým odvarem toho co dnes je a co teprve bude. A vše pod záminkou ochrany bezpečnosti, práva a svobody. Takže čtěte a přemýšlejte.

čuřil
21.11.2013 5 z 5

Velmi povedené nadčasové dílo. Velmi se mi líbilo. Ideopolicie, strana, ještě k tomu soudruzi a pak aby fakticky nebyla pravda, že 2+2 je skutečně 5 ?!

Ermisuck
10.11.2013 5 z 5

Díky této knize jsem pochopil pojem "povinná četba". Protože kdyby povinná četba byla opravdu čtená, nevolili by lidi tak, jak volí.

Atuin
04.11.2013 5 z 5

Orwel zamířil na čtenáře a trefil tím přesně ta místa která chtěl a která viděl.Vytvořil knihu pro kterou je pět hvězdiček hrozně málo. Člověk z ní odchází zpocený, deprimovaný, zničený a tak přesně to má být. Žádný veselý čtenářský zážitek po přečtení 1984 neexistuje.
Neodkazoval na svou současnost, minulost či budoucnost, odkazoval snad jedině na to že člověk je ve své korunovanosti stále stejný a proto tahle kniha zůstává stále otevřená.