1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29421/bmid_1984-Z0I-29421.jpg 5 11869 11869

1984, dnes již klasické dílo antiutopického žánru, je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století a brilantní analýzou všech totalitních systémů. ''Anti-utopie'' má i svého ''antihrdinu'': je jím Winston Smith, obyčejný, ne příliš statečný člověk, který si nepřeje nic světoborného: chce jen poznat skutečnou, ne zmanipulovanou podobu minulosti, věřit tomu, co vidí na vlastní oči a mít svobodu tvrdit, že dva a dva jsou čtyři... Životní úroveň je bídná a zhoršuje se. Winston pracuje na Ministerstvu pravdy, jež se zabývá manipulováním minulosti, upravování dokumentů tak, aby byly stále platné. Winstonovou prací je upravovat stará čísla novin. Oceánie vede střídavě válku se zeměmi Eurasie a Eastasie. Pokud se změní situace, ze spojence se stal nepřítel a z nepřítele spojenec, Winston a další úřednící přepisují všechny články, které v minulosti vyšly. Velký bratr totiž nikdy nemění svá rozhodnutí, má absolutní pravdu. Podobně se přepisují předpovědi průmyslové výroby, válečného vývoje apod. Ve skutečnosti se nelze spolehnout na pravdivost ani u letopočtu. Winston se nedokáže bránit myšlenkám na minulost. Postupně začíná pátrat, jaký byl život před nastolením diktatury Strany a domnívá se, že nebyl takový, jak jej líčí oficiální propaganda. Přemýšlí o své matce a sestře, které zmizely, když byl malý kluk. Začíná si psát deník. Dobře ale ví, že jej na každém kroku i v soukromí sleduje ideopolicie pomocí všudypřítomné techniky. Stejně jako všechny ostatní členy Strany. Myšlenky proti Straně jsou ideozločin, který se tvrdě trestá. A člověka může prozradit i pouhý výraz tváře či mluvení ze spaní. Děti jsou ve stranické organizaci vychovávány k udávání rodičů.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four, 1949

alef
11.09.2013 5 z 5

Tvé myšlenky určují, co jsi ...
„Naše myšlenky,“ řekl americký psycholog William James, „mají nesmírnou sílu. Je na našem rozhodnutí, jestli tuto sílu využijeme ve svůj prospěch či ke své škodě. Silou myšlenek nerozhodujeme jen o zdraví a nemoci, ale naše myšlenky jsou náš osud. To je zákonitost, které nikdo neunikne; ale zároveň i báječná šance.“

natymau
06.09.2013 3 z 5

Super,ale cekala jsem vic. Rozhodne 1984 nevidim jako ctvrtou nejlepsi knihu..

Nikusscha
27.08.2013 3 z 5

Knihu jsem četla pouze kvůli maturitě. Děj zajímavý, ale jak se říká jednou a dost ;)

miawallacova
26.08.2013

velmi nadčasové dílo, které je bravurně promyšleno do posledního detailu. Tíživá atmosféra sálá z každé stránky. Byla jsem fascinována po celou dobu a marně se snažila vžít do hlavní postavy a pochopit jak bych se asi zachovala já... Opravdu asi nejlepší kniha, kterou jsem četla.

Morsie
20.08.2013 5 z 5

2 + 2 = 5

1984 byla, je a bude tou nejlepší knihou, jaká byla kdy napsána. Už ji nikdo nepředčí... Snad jen tehdy, kdyby sám Orwell vstal z mrtvých a napsal podobnou "utopii" na dnešní dobu a společnost...
Nevím, jak vyjádřit, co k téhle knize cítím... Zamilovala jsem si ji od prvních slov - a to doslova. A pokaždé, když ji začínám znovu číst, mám mrazení.
Smekám, obdivuji, děkuji, umírám!

Možná se brzy dočkáme, že už si tohle vizionářské dílo nebudeme moci přečíst...

sBety
20.08.2013 5 z 5

Manuál pro diktátory. Doufejme, že utopický román. Tak dokonale popsané, že mi bylo při čtení úzko. Ale PROČ?

megi
19.08.2013 5 z 5

"Dokonce i názvy čtyř ministerstev, která nám vládnou, předvádějí, s jakou drzostí se úmyslně překrucují fakta. Ministerstvo míru se zabývá válkou, Ministerstvo lásky mučením a Ministerstvo hojnosti šířením hladu. "

Musela jsem se usmát nad absurdností slovních spojení jako je "sklepení Ministerstva lásky". Ale zároveň mě zamrazilo. Opravdu perfektně napsané.

arcy666
14.08.2013 3 z 5

Něco plesnivého je v této knize, čte se však jedním dechem a úsměvy přivádí sarkastické. Výjev všech totalitních režim a i současných diktatur je víc než zřejmý a zdá se jako by jistí Kimové ze severních států zvolili tento výtisk za svou bibli. Je to však zkratkovité a jednoznačně vedené ke svému jistému cíli. Po dočtení nenásledoval dobrý pocit a už ji nechci vidět.

deathmen
14.08.2013 4 z 5

kniha núti človeka premýšlať o fungovaní sveta a o tom čo je vlastne pre človeka najlepšie, v akom systéme sa vlastne cíti najštastnejšie? 1984 je o pocitoch, nie je o prepracovanom deji alebo silných dialogoch. miestami ma kniha troska nudila opismi ktoré nerozvíjali ale rozpravali to isté ibaže inými slovami. záverečná tretia časť je impozantná! 4,5b

Neby
09.08.2013 5 z 5

Nadčasová kniha. Pan Orwell by se asi divil, jak se některé proroctví vyplnují. A nemusí to být v komunismu.

anett123
08.08.2013 5 z 5

Válka je mír.
Svoboda je otroctví.
Nevědomost je síla.

Kniha, ze které vás bude opravdu mrazit.

kazatell
05.08.2013 5 z 5

Dokonalé nadčasové dílo. Nejvíc mě asi zaujalo jak jsou v knize popisováni samotní lidé a jejich nedokonalé smýšlení tíhnoucí k válce

namoki
29.07.2013 5 z 5

Klasika, skoro povinnost si precist :-) Opravdu doporucuji,je to moc ctive a poucne

MildeZ
25.07.2013 5 z 5

Doposud jsem znal Winstona Smitha od Ready Kirken - inu teď už znám i toho od Orwella - výborné čtivo!!

Patw
24.07.2013 4 z 5

Naprosto dokonalá kniha s malým ale... První ze tří částí knihy se četla fantasticky. Hltal jsem stránku po stránce, utvářel jsem si obraz o světě v němž Winston žije, vše bylo popsané do nejlepšího detailu. Druhá část mě nebavila. Opravdu mě nudily části s Julií a onou 'knihou', ale třetí část mě okamžitě opět nakopla a knihu jsem nemohl odložit dokud jsem jí nedočetl. Je to skvělá kniha - a jako fanoušek antiutopie a dystopie - jsem si knihu opravdu užil.

pkr
16.07.2013 5 z 5

K této knize jsem se dostal jako slepý k houslím; ve škole byla součástí "povinné četby". Už po první kapitole jsem věděl, že ji nečtu naposledy. Líbí se mi postupná gradace celého příběhu; zatímco v první části se "pouze" seznamujete s hlavními postavami a jejich životem a druhá je jakýsi "oddychovější" úsek, ve kterém se toho ani moc nestane, tak třetí je takové vyvrcholení, že se od stránek neodtrhnete, ani kdyby se vám v kuchyni pálila omáčka a pes by na vás štěkal a tahal za nohavici, že chce ven. Čím dále v knize jste, tím těžší je přestat ji číst. Někdy si jen tak přečtu část knihy, protože mám na to prostě chuť. 1984 je kniha, která mě doposud zasáhla nejvíc. Škoda, že nejde dát víc hvězdiček, protože pět je prostě málo; tato kniha by si jich zasloužila přinejmenším 101 :).

Posli
10.07.2013 3 z 5

Kniha mě zaujala až ve třetí části. První dvě mě moc nebavily a byla jsem trochu zklamaná. Třetí část to dohnala. Přišlo mi zajímavé, jak se nakonec Winston stal oddaným Velkému Bratrovi. Dlouho jsem ještě přemýšlela o Angsocu. Celý režim je tak dokonale vystižený, že už si připadáte jako byste v něm žili a začínáte mít obavy, jestli vás nesleduje Ideopolicie. Tuhle knihu doporučuji, možná právě proto, že je tak depresivní a varuje před tím, co by se klidně mohlo stát.

mirek93
09.07.2013 4 z 5

Tato knížka se mi asi do první půlky líbila. Hlavně popsání světa plného každodenního strachu z dokonale vykonstruovaného režimu v němž je sebemenší odpor rozdrcen. Myšlení hlavního mi bylo vcelku sympatické. Knížku jsem avšak nedočetl kvůli neustále opakujících se událostech - tajné setkávání s Julií atd. Kniha je skvěle napsána mohu ji doporučit. To, že jsem knihu nedočetl je chyba z mé strany.

jitusenka
07.07.2013 5 z 5

Od chvíle kdy jsem knihu začala číst jsem ji nemohla odložit. Dokonce se mi o Velkém bratrovi i zdálo. Z knihy mrazí v zádech, je plná emocí a je o čem přemýšlet. Předčila má očekávání, doporučuji.

AshlinkaV
06.07.2013 5 z 5

Dlouho jsem si tuto knihu chtěla přečíst, hlavně proto že se o ní dost mluvilo a chtěla jsem vědět o čem je. A upřímně nezklamala mě... naopak dokonale mě pohltila a donutila se nad některými věcmi zamyslet. Pár odstavců jsem musela přečíst 2x abych vše pochopila, ale o to víc jsem se do ní ponořila. Trochu mě děsila myšlenka, že by se lidstvo mohlo k něčemu takovému dopracovat... Už kdysi jsem někde slyšela (či četla) že minulost píší vítězové... až tady jsem si uvědomila jak daleko by to mohlo zajít... Tuto knížku rozhodně doporučuji k přečtení.