1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472517/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-YWr-472517.jpg 5 11869 11869

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Leda

Nineteen Eighty-Four, 1949

Bórborka
28.04.2019 4 z 5

VELKÝ BRATR TĚ SLEDUJE
Kniha s hlubokou myšlenkou. Nedokážu (a nechci) si představit, jak by svět vypadal, kdyby to bylo až takový extrém. Kniha je opravdu děsivou alegorií a jediné výtky, které mám, že knize chvíli trvá než se rozjede a styl psaní autor mi zrovna u této knihy nesedl.

Elern
27.04.2019 4 z 5

Další můj rest splněn, kniha byla dočtena až napotřetí.
Při čtení jsem si několikrát vzpomněla na RUR a Bílou nemoc. Přesně ten typ knihy, která si pohrává s možnou vizí světa a nemusí skončit dobře. Připomnělo mě to historky mé babičky za totality, ale dotažené do absolutního extrému. Bohužel stále jsme v nebezpečí. Hrozba takového státu je i dnes aktuální. 1984 mě otevřelo oči ..... nechalo mě se zamyslet nad tím, co děláme špatně a co nesmíme dopustit. Nejhorší pro mě byla ta beznaděj, která zavání z celého příběhu - od začátku až do konce. Vše je marné. Žádné světlo na konci tunelu. Prostě nic.
Konec byl pro mne zdrcující i přes to, že jsem o něm věděla z hodin češtiny na střední škole. Věřila jsem v zoufalé vítězství nad systémem, protože pravda přece vždy vítězí. Bohužel v životě už to tak nechodí. Bylo to stejné jako v Chrámu Matky Boží v Paříži, kde jsem tajně doufala, že Esmeralda přežije, ale ono nic.
Doporučuji si 1984 aspoň jednou za život přečíst. Nebude to chyba.
Lahůdka na závěr ..... moc se mě líbilo vykreslení muže a ženy. Muž stále zahlouben do politiky, kdy se snaží věc vysvětlit ženě, ale ženu to nezajímá. Libuje si v citech a obyčejných věcech než v diskuzi o vládě. Občas to tak mám doma s jinou obměnou témat ;)

Sarah01
18.04.2019 5 z 5

Knížku jsem měla problém dočíst, jak mi to přišlo strašné, takový život radši nežít. Výborně napsáno, naprosto dokonalé detaily, kdo by řekl, že byl román napsán na konci čtyřicátých let minulého století. Občas člověka mrazí z toho, jak se některé situace popsané v románu v něčem podobají dnešku.

Ronnie68
14.04.2019 4 z 5

Nebylo to vůbec špatné čtení .. četlo se to dobře ..

Damonka12
13.04.2019 2 z 5

Všichni kolem mě říkali, jak je tato kniha skvělá ale já to bohužel říci nemohu. Nemám ráda moc popisné knihy a toto byl samý popis. Kniha je dobrá leda tak k maturitě, že to není takové zlo a je to poměrně krátká. Jinak určitě doporučit nemohu, u čtení jsem se nudila. Kniha má jediné plus a to ten nápad s tím, jak by mohl vypadat náš svět. Zajímavý pohled.

krevetinka
12.04.2019 2 z 5

No musím říct, že se nejedná o žádné zábavné čtení. Často se mi stalo, že jsem se některými pasážemi musela ztěžka prokousávat, ale pak zase přišla část, která se mi četla jedním dechem. Rozhodně se ale jedná o knihu, při které vás bude mrazit v zádech a která stojí za přečtení.

hlx.slayer
11.04.2019 5 z 5

Stále platné dílo. Autor přišel na nadčasový koncept/vzorec, který se s lidstvem dlouho vleče a stále není překonán- jen se mírně mění formy.

hippiesak
10.04.2019 5 z 5

Dobrej úlet... Ta kniha je z roku 1949? Hm, tedy byla napsána před 70 lety (dnes 04/2019). Fakt dobrý. Tři části. První zaujme. Druhá napne. Třetí znechutí. Ale v celku plných 5 hvězd, rázem se z ní stala TOP 10 kniha, protože tento příběh budu číst za pár let určitě znovu, možná v roce 2029 a budu si pak říkat: "ty jo, ta kniha je stará 80 let? Dobrej úlet..."

Darinka.Makova
09.04.2019 4 z 5

Pravda pravdoucí. Přečteno jedním dechem. Nestárnoucí klasika.

rejhyl
07.04.2019 5 z 5

Čtení této knihy vzbuzuje v člověku množství pocitů, především ty negativní. Pocit nespravedlnosti, pocit nesmyslné uzurpace, pocit nezměrného štěstí při pohledu na stále neuvěřitelně svobodnou zemi, ve které máme tu možnost žít. Kniha je geniální, ačkoliv není bez chyby a není z jazykového hlediska tak čtivá, jak by si člověk přál. Její myšlenky ovšem mluví za autora a pomáhají mu k absolutním hodnocením u mnoha nadšených čtenářů.

PinkBunny
04.04.2019 4 z 5

Přečteno jako audiokniha 10h33m. Je to teda depka jako blázen. Dost těžko se mi to poslouchalo, možná proto že to není tak úplně fikce ale jednotlivé události se odehrávají i dnes. O touze po moci a manipulaci s lidskou myslí ad absurdum. Na druhou stranu, všechny popsané metody jsem již znala takže to pro mně nebylo tak zajímavé.

Barley
02.04.2019 5 z 5

Dokonalost. Všem čtenářům této knihy doporučím seriál Black Mirror!

Adellll
02.04.2019 5 z 5

Jenda z nejlepších knih, co jsem kdy četla. To, co dokáží s lidskou myslí pár fanatickejch lidí, je dost znepokojující.

E_Lan
30.03.2019 4 z 5

Vynikající dílo, o tom není pochyb. Depresivní, děsivé, ale velmi uvěřitelné. Tři části jsou velmi rozdílné. První část je brilantně popisná v pocitech z diktatury a životu v ní. Druhá část výborně popisuje uspořádání světa. Třetí část je slabší, krutá a bezvýchodná. Celkově ale zapadající do celého díla. Klasické dílo hodné přečtení.

Messilina
27.03.2019 5 z 5

Co říci o této knize? Výborná. Naprosto přelomové dílo. O, bohužel, v některých částech světa stále aktuální situaci. Osobní poznámka: po čtení knihy jsem mívala cukání kontrolovat jestli nemám doma nějaké sledovací zařízení. Co když se Velký bratr dívá.

Radim.01
26.03.2019 5 z 5

Klasika. Kdokoliv má zájem o literaturu měl by si přečíst.
Je to nadčasové a spousta národů by mohla vyprávět o tom,jaké je být omezován a cenzurovan

tanya139
25.03.2019

Nesmrtelná kniha aktuální v různých dějinných obdobích. Díky studiu politologie ji oceňuji více než předtím.

MišuleP
25.03.2019 3 z 5

Přečteno ve škole, vím, že se mi to moc líbilo, ale musím přečíst znovu po těch letech :-)

babouk1918
24.03.2019 5 z 5

Nadčasová kniha. Nad obsahem je potřeba se zamyslet. Není to žádné odpočinkové čtení. V dnešní fakenews době vůbec neztrácí na aktuálnosti.

Hotovson
16.03.2019 5 z 5

Čet jsem to kdysi ještě na gymplu...jo dobrý...

Potom pár let nazpátek...lehký mrazení v zádech

Asi si to budu muset přečíst zase, ale hlavně by si to mělo přečíst víc lidí a zamyslet se nad sebou. Konkrétně když dnes hejbe světem kauza MJ a oni ho přestávaj hrát, epizodu Simpsonů s nim vymazali a to se jako všichni budou teď tvářit, že nikdy neexistoval??? Já si ho pamatuju, dokonce o něm píšu a mluvim. Kdy mně vymažou pamět? Nebo mě celýho???

Nikdy neexistoval...těžký mrazení...