1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472517/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-YWr-472517.jpg 5 11871 11871

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Leda

Nineteen Eighty-Four, 1949

Lachpresak
16.03.2019 5 z 5

Aktuální až z toho mrazí, zavedl bych to jako povinnou četbu.

StanikCer
15.03.2019 5 z 5

Ufff. Právě jsem dočetl poslední řádky a jsem toho naprosto plný. Ta beznaděj, ten osud, no nechtěl bych nic takového zažít. Rozhodně doporučuji přečíst.

ManOfSteel
13.03.2019 5 z 5

Mistrovské dílo !

Greenfingers
08.03.2019 5 z 5

Kniha, která je naprosto skvělá a má nadčasovou platnost podobně jako Farma zvířat. Rozhodně by nás měla nutit k zamyšlení nad tím, jak společnost ochránit před návratem totalitních a autoritářských režimů. Řízení státu jako firmy může být prvním krůčkem na cestu zpátky - tam, kde bychom se již nechtěli vracet.

Dvorik
08.03.2019 3 z 5

Smyšlená totalitní společnosti jistě zajímavá a děsivá, forma podání mi ale nesedla. Prvních 160 stran je o ničem než se začne něco vůbec dít. Čtení z Goldsteinovy knihy a popis reality je nejzajímavější. Neuspokojivé finále.
Farma zvířat je mnohem lepší.

valky
07.03.2019 5 z 5

Kniha, která mi přijde nadčasová. Ačkoliv je to psané na určitý režim a dobu, stále mi přijde aktuální.

jadran
05.03.2019 5 z 5

Popravdě řečeno - z hlediska vlastní literatury to není absolutní skvost, ale z hlediska toho, co popisuje, se ukazuje je to jedna z nejdůležitějších knih XX. a bohužel i XXI. století. Napravený anglický levičák Orwell zatraceně dobře pochopil (i v tom je jeho velikost, netřískal z tohoto prostředí na rozdíl od ostatních kapitál pro vlastní sebeoslavu), ale my zase chápeme, že to není jenom o tzv. komunismu a národním socialismu, ale že se zase (jak skvěle píše RyonMathrin, ale i řada dalších ve svých komentářách) ocitáme v možná zatím méně drastickém, ale technologicky Orwellovi mnohem bližším prostředí, kdy jsou naše životy sledovány, kontrolovány a především směřovány nejen prodejnými médii (a mezi Soukupem a ČT skutečně žádný soudný člověk neuvidí rozdíl, stejně jako mezi Babišovou a Bakalovou mediální "grupou"), ale ještě horší je ona vlezlá snaha všech těch státních orgánů i vlastně soukromých organizací o vás zjišťovat, co se dá, shromažďovat údaje o vás i nejrůznější data a nejnaivněji na mně působí lidé (především Piráti), kteří mají plnou pusu svobody a na druhou stranu propagují maximální elektronizaci všeho možného, což není nic jiného, než onen Velký Bratr, která nás může sledovat všude. Přitom zdánlivě nevinně a jakoby v náš prospěch. Stačilo mi, když jsem si nastavoval naposled google a co mi dalo práce zablokovat všechny ty strašně lákavé nabídky na "individualizaci" reklam. A ať jsem se snažil, jak jsem se snažil (A opravdu to chcete? ptal se mě jeden z těch BB. Nechcete? Rozmyslete si to! Nebudou vám chodit reklamy podle vašich preferencí! Jste si jist?), bylo mnohem obtížnější tyhle vlezlosti zablokovat, než je otrocky jedním klikem odsouhlasit. A stačí, aby si člověk nakoupil něco přes internet, a už mu vyskakují reklamy na produkt, která má a dostává nabídky na další a další, pokud ovšem opět mnohem složitěji danou věc nezablokuje...ano, to je 1984 v praxi. A EU? No ta je ještě víc než ony údajně k zániku odsouzené "národní" státy oním obrazem, který vykreslil v temných barvách George Orwell. A pokud chcete mít pohled všezahrnující, doporučuji Zánik civilizace od Aldouse Huxleyho a Vonnegutovo Mechanické piano. Pak je i ten obraz naší současnosti kompletní...

Luffi
28.02.2019 5 z 5

Nadčasové. V současnosti nám tato předpověď ťuká na dveře: ,,Už jsem tu, jen otevři... "

Kyta
27.02.2019 5 z 5

Silná kniha, která nutí zamyslet se nad světem, životem a společností. Orwellův svět dystopické budoucnosti je neskutečně dobře promyšlený a z celé knihy až mrazí. Svět, ve kterém neexistuje svoboda, láska ani radost, kde je měněna minulost a nadřízeným jde jen o moc, kde jsou lidé mazáni z minulosti – to je svět budoucnosti, který ve své slavné knize představil G. Orwell. Autor kritizuje totalitní režim a ukazuje, kam až jsou lidé schopni zajít jen proto, aby si získali a udrželi moc.
Členové Vnitřní strany, tedy ti, co jsou u moci, se snaží mít pod kontrolou všechny myšlenky člověka a chtějí ho vychovat tak, aby byl oddán Straně a ničemu jinému. Vede se nesmyslná válka, která je jedním velkým podvodem.
Lidé se stávají loutkami bez názorů a citů – v podstatě už se ani nejedná o lidi. Takový život by postrádal jakýkoliv smysl. Na obyčejných lidech však vůdcům nezáleželo, ti se soustředili jen na svou moc a jak si ji udržet. Svět, který Orwell stvořil, je šílený – nedokážu si představit, že bych nesměla myslet, na co chci, byla sledována na každém kroku, neměla bych nic, co by vytvořilo úsměv na mé tváři a že bych se jednou bála vlastních dětí, protože by mě mohli udat za nějaký „zločin“. Že bych žila ve světě bez citů a založeném na strachu a vzteku.
Tuto knihu beru jako varování. Je nutné, aby moc ve státě byla rozdělena a aby nikdo své moci nezneužíval. Svět v této knize je opravdu extrémní a doufejme, že k němu nikdy nedojde.
Tato kniha má celému světu co říct.

Francesca14
27.02.2019 4 z 5

Kniha je promyšlená, dost nadčasová a hrozně zajímavá. Je pravda, že jsem při jejím čtení dost spěchala, takže například úryvky z Knihy jsem trochu přeskakovala a do dodatku ohledně newspeaku a angsocu už jsem se ani nepouštěla, ale jinak jsem se při čtení nenudila. Hlavní postava není vyloženě sympatická, ale je reálná a rozhodně se dá vydržet a čtenář s ní docela soucítí. A hlavně celá ta myšlenka knihy, autorova představivost, docela nový svět a jeho krutost, psychologie postav a celé společnosti člověka nutí číst dál a dál a zanechá v něm hlubokou stopu. Je to i dost drastické čtení, obzvlášť ke konci, ale určitě fascinující.

skok01
26.02.2019 5 z 5

Audiokniha. Kniha (příběh) v mnoha ohledech velmi silná. To co zprvu vypadalo nenápadně a nevinně ( s čím jsem se snažil jako čtenář sžít, do čeho jsem se snažil vcítit), se postupně měnilo v drsnou, krutou realitu (kterou bych jako čtenář určitě nechtěl zažít). V mnohém to je vizionářské dílo. A bohužel v mnohém byl ten skutečný svět za minulého režimu ještě horší, drsnější, nebezpečnější, nelidštější a vražednější než tato knižní předloha.

Sam33
24.02.2019 4 z 5

Je až neuvěřitelné, že kniha byla napsaná v roce 1949, a i přesto tak dokonale popisuje současnost. Knihu jsem nyní (na začátku roku 2019) četla podruhé. Poprvé jsem ji četla v roce 2015 a už tehdy mi připadala děsivá. Ale nyní jsem po přečtení snad ještě více v šoku. Big brother is watching you... Skutečně. Dnes jsme sledování - nemusí to být nutně kamery, ale každý z nás se dobrovolně nechává sledovat tou malou placičkou, kterou máme neustále v kapse nebo spíše v ruce a komunikujeme skrze ní s celým světem. Takže za mě skutečně skvělá kniha, jen tedy pozor na to, jaké máte vydání - liší se totiž překlady.

Maki21
22.02.2019 4 z 5

Kniha se mi ze začátku moc nelíbila, nedávala mi moc smysl. Ale postupem času jsem se nad tím zamýšlela a pak jsem pochopila na co Orwell narážel. A bylo to fascinující, lehká četba to není ale když si uvědomíte kontext doby tak to dává smysl.

zbynek67
21.02.2019 4 z 5

na to, že je to povinná četba pro střední školy, velmi těžký text. prvních 100 stan jsem nedaval, pak mi to dalo smysl

Chingiz
20.02.2019 5 z 5

Napriek z dnešného hladiska úplnej technickej naivite je to vynikajúca vízia sveta...v ktorom už takmer žijeme. I keď nemáme na svete práve také Mocnosti a práve ten typ pestovania nenávisti. Máme Strýka Sama v roli arogantného dozorcu sveta, máme Rusko, ktoré nám cez médiá servírujú ako nepriatela hodneho každodenných dvoch minút nenávisti, máme silné a silnejúce štáty, ktoré serú na Strýka Sama a usilujú sa čím prv ho dostať o priečku pod seba aj za cenu neprirodzených spojenectiev. Máme kamery úplne všade, máme (Strýkove) družice, špiclujúce celú planétu vrátane vašej zahrádky, máme odtlačky prstov pri vystupovaní z dopravného prostriedku na Strýkov kontinent, máme ostro sledované účty v banke a karty vo vrecku, máme odpočúvané a sledované telefóny a archivované smsky. Drony poletujú dvadsať metrov nad vašou lúkou a filmujú si ako s priatelmi na verande grilujete...
Sme tam a nedá sa to zastaviť.
Neznesitelná ťažoba bytia Winstona Smitha, pane Orwelli.

martas79
20.02.2019 5 z 5

Nemohu jinak než začít citátem, který byl li by dostatečně dlouho čten všem, mohl by zvrátit tok dějin!

Nevědomost je síla

Po celou historickou dobu, možná už od konce mladší doby kamenné, byly na světě 3 druhy lidí: Ti nahoře, Ti uprostřed a Ti dole.
Dělily se ještě dál byly nazýváni různými jmény a jejich poměrný počet, jakož i postoji jedněch druhým se měnil v průběhu věků, ale ve své podstatě se struktura společnosti nikdy nezměnila. Dokonce i po obrovských převratech a zdánlivě neodvolatelný změnách se vždy znovu prosadil týž model, jako se gyroskop vždy vrátí do rovnováhy poté co se vychýlil daleko na jednu nebo druhou stranu. Cíle těchto tří skupin jsou naprosto neslučitelné.
Cílem těch nahoře je zůstat, kde jsou. Cílem těch uprostřed je vyměnit si místo s těmi nahoře. Cílem těch dole, pokud mají nějaký cíl – je totiž trvalou charakteristikou těch dole, že jsou příliš zkrušení dřinou, než aby jsi častěji uvědomovaly cokoli mimo svůj každodenní život – je zrušit všechny rozdíly a vytvořit společnost, v níž si budou všichni lidé rovni.
A tak se v průběhu dějin znova a znova odehrává boj, který je ve svých obrysech stále stejný. Po dlouhá období se zdá, že ti nahoře jsou bezpečně u moci, ale dříve či později pokaždé přijde chvíle, kdy buď ztrácí víru v sebe nebo schopnost účinně vládnout, nebo obojí. Potom je svrhnou ti uprostřed, kteří získají ty dole na svou stranu předstíráním, že bojují za svobodu a spravedlnost. Jakmile ti uprostřed dosáhnout svého cíle, uvrhnou ti dole na zpět do dřívějšího postavení otroků a sami se stanou těmi nahoře od jedné ze zbývajících skupin se okamžitě odtrhne nová skupina těch uprostřed a boj začíná nanovo. Z těch 3 skupin se jen těm dole nikdy ani dočasně nepodaří dosáhnout svého cíle.

Ještě jsem nečetl výstižnější popis uspořádání světa a naprostý a čirý popis našeho zotročení!
Orwell zcela nekompromisním způsobem popisuje naši realitu. Bez jakékoliv masky popisuje manipulaci s námi všemi - v knize je to Velký Bratr. Kdo je oním VB...? Popis války, jejího smyslu a účelu je zcela bechderoucí a osvobozující.
Čtěme! Bděme! Osvoďme se!

Ellie23
18.02.2019 2 z 5

Tahle kniha byla pro mě velkým zklamáním. Je sice dost nadčasová a má v sobě spoustu zajímavých myšlenek, ale nebyla napsána příliš čtivě.
1. část jsem moc nechápala, nebyla v ní skoro žádná přímá řeč a odstavce byly až moc dlouhé a vůbec mě nebavila.
2. část už mě bavila o něco více dokud Winston s Julií nezačali číst knihu, trvalo to asi 30 stran a já po přečtení skoro nevěděla, co sem vlastně četla.
Kniha se rozjela až na straně 200 kdy začínala 3. část, která mě bavila a dost tuto knihu zachraňovala, bohužel celý tento příběh neskončil úplně podle mých představ, a tak hodnotím pouhými 2,5*

Omnis
17.02.2019 5 z 5

Nestárnoucí klasika, při které obzvláště dnes dost zamrazí.

yvett239
15.02.2019 5 z 5

Těžké k takové knize něco napsat. Zanechala ve mně hluboký dojem, má velmi silné myšlenky, je děsivá. Nic podobného bych nechtěla nikdy zažít.
Skvělá kniha, doporučuji přečíst si pro otevření očí a uvědomění si, že máme velké štěstí.

Kovajda
13.02.2019 5 z 5

Kniha, která mi jistým způsobem změnila život a pohled na něj. Vždy jsem byl spíše volnomyšlenkářský a otevřený... Tahle kniha mi vsugerovala, že za to můžu být potrestaný. Moc se bojím, že jednou někdo kolem nás bude stavět zdi a programovat nám myšlenky, držet nás ve strachu. Kniha mi ukázala, jak cenná a důležitá je svoboda a to jakéhokoliv typu. A jednu věc mi určitě vyvrátila! Svobodu si zasloužit nemusíme ("my jsme si jí vycinkali! Co jsi pro ní udělal ty?!!"), se svobou se musíme všichni bez rozdílu narodit. Není to privilegium, je dar, kterým musíme být obdarováni všichni. Moc bych si přál, aby se vyplnili přání z textu Johna Lennona, kde zpívá o světě bez hranic, bez válek, o světě žijícím v míru a lásce k druhým.
Tak tyhle pocity ve mě kniha vzbudila. O momentech, kdy jsem četl se zaťatýma pěstma a chtěl pouhou myšlenkou svrhnout režim velkého (rudého) bratra ani nemluvě! Měla by to být povinná četba pro všechny, abychom si uvědomili, že svoboda je krásná věc, ze které se rodí věci ještě krásnější a my musíme bdít nad její ochrnou (pacifistickou cestou), abychom nedopadli jako pan Smith!