1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472517/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-YWr-472517.jpg 5 11871 11871

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Leda

Nineteen Eighty-Four, 1949

Metla
28.07.2018 4 z 5

Je těžké hodnotit tuto knihu, z každé její strany na člověka dýchá deprese, úzkost a beznaděj. Román je jakousi psychologickou, sociologickou, politickou a filozofickou sondou do zcela totalitní společnosti. Skutečně donutí člověka přemýšlet o světě kolem sebe – o lidech a o moci, nějaká znepokojivá paralela se dá najít snad pro každou dobu, pro každou zemi. Není to jednoduché čtení a snad díky té tísnivé bezútěšnosti nejsem schopná hodnotit plným počtem hvězdiček, ačkoliv by si to kniha za své výrazně protitotalitní poselství jistě zasloužila.

Ran
28.07.2018 5 z 5

Je to výborné dílo, autorovy se podařilo napsat skvělí příběh.

gladya
26.07.2018 5 z 5

Kdysi jsem četla, teď poslouchala jako audioknihu, vlastně dramatizaci. Orwell popsal totalitní stát dokonale. Jeho dílo je stále velmi aktuální. Vychází zejména z toho, jak vypadal SSSR za Stalina a nacistické Německo. Doba se změnila a dnešní Oceánie, Eurasie a Eastasie by asi vypadaly jinak. Ale jen v něčem. Asi by nebylo potřeba udržovat obyvatelstvo v bídě, otevřené války nutné nejsou, stačí když se najde nějaký nepřítel (třeba imigranti). A taková KLDR a dynastie Kimů místo Velkého bratra, to se světu popsanému v této knížce asi docela podobá.
Nejvíc na mě asi zapůsobilo, jak hluboce režim dokázal člověka zlomit. Dokázal jít mnohem dál než k "prostým vynuceným přiznáním."

SilviaKovacikov
25.07.2018 3 z 5

Veľmi zvláštna kniha. Nie je mi jasné, prečo má také vysoké hodnotenie.

SilvaK
25.07.2018 5 z 5

Desivé, strašné. Táto kniha aj po niekoľkých rokoch od jej prečítania rezonuje v mojej mysli. Jedna z kníh, ktorú by si mal prečítať každý.
Tak dávno napísaná a tak stále aktuálna.

Tirisa
25.07.2018 5 z 5

Pořád se nějak nemůžu vzpamatovat z toho, v jakém roce byla kniha napsaná...Už jen za to musím dát pět hvězdiček. Tuhle knížku si rozhodně už pokaždé představím, když se řekne nadčasové dílo...Prostě doporučuji...co víc psát...!

jindrich5708
24.07.2018 5 z 5

Mrazivé a děsivé čtení. Mysl autora v letech kdy román vznikl, nemám slov. Jen mě napadá, že sám autor se z konce 2. světové války asi neradoval jak všichni ostatní. A dnešní doba : " Každá revoluce končí tím, když se nová prasata dostanou ke korytům."
Dávám 5 hvězdiček, ale už tu knihu nechci ani vidět.

maze
23.07.2018 5 z 5

Těžké a neuvěřitelně sugestivní. Již první část knihy je hodně temná, ale ta druhá, to je čisté zlo. Orwell to tam napěchoval takovým způsobem, že nejen, že nemůžete přestat číst, ale ani přestat nad tím přemýšlet, když to vše skončí.. 100% doporučeno..

JancaMia
21.07.2018 4 z 5

Velký bratr Tě vidí ... a neschováš se před ním ... krutá socializační novela v Orwellovském autentickém stylu ..

Rihatama
21.07.2018 5 z 5

Prostředí, v němž Orwell vyrůstal, studoval a pracoval, z něj učinilo socialistu, demokrata a bojovníka proti imperialismu. Ale i proti totalitarismu. Před svou předčasnou smrtí v roce 1950 tak vydává svá dvě stěžejní díla, Farmu zvířat a 1984. Orwell bezpochyby vynikal odvahou a současně i mimořádnou představivostí a vizionářstvím, když v roce 1949 predikoval situaci usazenou do roku 1984. V jeho době se přitom temná budoucnost pro nemalou část lidstva teprve utvářela s prvními protikomunistickými útoky a prvními justičními vraždami, a která se pak po neuvěřitelných následujících 40 roků (a jinde mnohem déle) skutečně, v různých obměnách, děla (a děje). Evaporizace nepohodlných lidí, mučení, psychický teror, špehování vždy a všude, každého každým, masové a absolutní falšování dějin, šmelina s naprosto banálním, ale vysoce úzkoprofilovým zbožím denní potřeby, ohlupování lidí atd. atd. "Velký bratr s tmavým velkým knírem" a jeho velká, zrůdná idea. Orwellovo dílo je ztělesněním zvůle, hrůzy, bezmoci a beznaděje. Jeho varování se stalo nesmrtelným mementem, které není třeba propagovat či hájit. To činí dílo samo za sebe.

"2 + 2 = 5"

Papája_93
20.07.2018 4 z 5

Asi ani přesně nevím co ke knize napsat. Je to zajímavá alternativa jiného života. Byla už tolikrát rozebrána, že nemá smysl se zde o tom rozepisovat. Ale co to zanechalo ve mě? Moc veselé rozpoložení jsem po dočtení knihy neměla. Avšak mě zadní strana svým způsobem upozorňovala, že jako jeden z mála lidí nepodlehl poválečené eufórii. Což je i několikrát krásně zmiňované v knize - "Lidé se budou radovat pouze z vítěztví válek". Je to skvělé dílo, tu pátou hvězdičku jsem nedala jen proto, že jsem na konci knihy byla víc sklíčená, ale to už je jen o povaze člověka. Báječná kniha.

MarketaK.1
20.07.2018

Knihu máme v povinné četbě k maturitě a na doporučení spolužáku jsem se do ní pustila taky... Byli nadšení..."Začátek slabší, ale ten konec je fakt skvělej."
Začátek mě tak unudil, že jsem nebyla schopná ani nějak pořádně vnímat konec... Docela škoda, že mě kniha nedokázala více vtáhnout do děje. Byla hezká, super námět jen je to nuda...

DoDidDone
16.07.2018 5 z 5

Knihu 1984 mi doporučují už několik let skoro všichni moji známí, proto jsem byl rád, když se mi dostala pod ruku. Je poměrně krátká, ale obsáhlá a dost mrazivá, pokud se na ni podívám jako na celek. V těch necelých tři sta stránkách se toho stačilo vejít dost na to, abych na obsah nikdy nezapomněl, protože byl znepokojující a děsivý zároveň. Pět hvězdiček nedávám ani tak za děj ani za styl psaní, protože upřímně, obojí mě nenadchlo natolik, abych hodnotil pěti. Nechci, abyste mě pochopili špatně, děj byl skvělý a promyšlený, ale sám o sobě nezaujal a styl psaní byl někdy – alespoň na mě – trochu složitý. Co mě nadchlo už od začátku, byla ponurá až depresivní atmosféra, která dýchá mezi řádky a tím dělá z příběhu, který by mě asi jinak ani tolik nebavil, to pravé, co mě přikovalo ke čtení. Vím totiž, jak moc je těžké docílit té pravé atmosféry při psaní a autor to dokázal na jedničku. Přesně tím vhodil do děje, přiblížil nás k postavě a popisoval vše tak, že se to přímo zobrazovalo před očima, takže mi nevadilo, jak autor píše a že je děj v jistém smyslu dost předvídatelný. Knih jsem přečetl za letošek dost, ale žádná se mi nedokázala vrýt do hlavy jako právě tahle. Začátek je děsivý, konec ještě děsivější, pointa knihy šílená. Celou dobu jsem pořád myslel na Severní Koreu a říkal si, jak moc se to tam od tohohle příběhu odlišuje, proto je tolik mrazivá. Kniha si zaslouží pozornost a souhlasím s názory mnoha komentujících, že by si ji měl každý za život přečíst a něco si z ní odnést.

hnusák
16.07.2018 5 z 5

Obsah, který vyvolává mrazení v zádech, ne to příjemné, plné očekávání, ale to, které evokuje totalismus v jeho nejhorší ryzosti. Perfektně skládané věty, které naprosto přesně vystihují temnou stránku obludného systému. Kniha se rozhodně nečte snadno.

IchbinMartina
13.07.2018 3 z 5

Kniha mě velice nadchla, rozhodně doporučuji.

jahoda444
12.07.2018 5 z 5

Tak tahle kniha byla...ani nemám slov. Pět hvězdiček tomu bezesporu patří! Připadá mi, že jsem celou tu knihu viděla před očima. Doslova jsem i cítila tu depresivní atmosféru. HLavně ke konci knihy (spoiler!), kdy Winston stál nahý před zrdcadlem, zlomený, jsem měla slzy v očích, za tu FIKTIVNÍ postavu!
Po knize jsem šáhla s úmyslem, že to je maturitní četba, protože to patří mezi klasiky, pak jsem teda zjistila, že mezi maturitní četbou mé školy figuruje od Orwella jen Farma zvířat, ale přečtení rozhodně nelituji!
Znovu se k ní asi nevrátím, protože si myslím, že je to ten typ knihy, který si stačí přečíst pouze jednou, ale i po letech, když se podíváte na její přebal vás zamrazí.

Michal156
12.07.2018 3 z 5

Námět je bezesporu skvělý, ale kniha mi přišla značně nudná a měl jsem problém ji vůbec dočíst.

AmonAmarth
12.07.2018 5 z 5

Bible euroskeptiků, nebo jak já přesněji říkám - eurorealistů. Knihu za nudnou nebo vyloženě špatnou mohou považovat jen tři skupiny lidí. Ignoranti, přesvědčení komunisté/neomarxisté a třetí skupinou jsou lidé z povahy zlí. J.C. Junker, E. Barosso, F. Mogherini...a dalo by se pokračovat. Ti všichni jsou poskvrněni svinstvem komunismu a obdivem k němu. Nadchnout se pro EU může opravdu jen člověk, který tuto knihu nečetl.

sinfulka
11.07.2018 5 z 5

Neskutečná kniha, ještě teď mě z ní mrazí. O to více, když vidíte, kam ČR směřuje..

mararemes
10.07.2018 5 z 5

Dle mého povinná četba. Mám tuto knihu moc rád. Člověk uplně cítí tu depresivní atmosféru.