1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472517/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-YWr-472517.jpg 5 11872 11872

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Leda

Nineteen Eighty-Four, 1949

petrous90
13.03.2018 4 z 5

klasika, kteou by si měl každý přečíst :)

Nachtimin
10.03.2018 5 z 5

Zimomriavky

HankaMarek
07.03.2018 1 z 5

nedočetla jsem

kalishane
04.03.2018 5 z 5

Nikdy jsem si nemyslel, že mne nějaká kniha "vnitřně rozloží" tak, jako tahle. Nejhorší je, že pokud se nad tím vším člověk trochu zamyslí, je jen pár kroků od dnešního dne k tomu, co je v knize popsáno. Bohužel.... Každopádně, pro mne osobně je to jedna z nejlepších knih, jakou jsem měl možnost číst. Fantastické dílo....

ddkk
03.03.2018 4 z 5

Děsivé, depresivní, temné a hrůzné. Detaily, s nimiž Orwell těsně po skončení II. světové války pracuje, jsou neuvěřitelné. Tehdy opravdu aktuální hrozba nastolení totalitních režimů byla víc než varovná, bohužel, právě tam, kde totalita zavládla, tato kniha k dispozici nebyla...My, kteří jsme prožili větší část života v podobné epoše, víme své. Některé podrobnosti života popisovaného v knize jsou nám více než povědomé. Je ale zajímavé, jak Orwellovo poselství vnímá generace, která období reálného socialismu nezažila.
S úžasem čtu, jak si obsah knihy někteří mladší čtenáři dokážou spojit snad jen s pojmem Velký bratr a vnímají ho jen v souvislosti s všeobecnou elektronizací našeho života. George Orwell byl vizionář, ale v knize 1984 psal přece jen ještě o něčem trochu jiném. Bohužel, i v současném světě nejsou fiktivní Orwellovy hrozby neaktuální...člověk je sebedestruktivní a ti, kdo o našem životě mnohdy rozhodují, prahnou po nekonečné moci podobně, jako kdykoli předtím v naší nedlouhé historii...

thorir
18.02.2018 5 z 5

„Svoboda znamená svobodně prohlásit, že dvě a dvě jsou čtyři. Jestliže toto je dáno, všechno ostatní z toho vyplyne.“ G. Orwell, 1984.

Je dnešní svět svobodný? Myšleno svět západního civilizačního okruhu. Možná nesmyslná otázka. Naprostá většina odpoví, že ano. Je západní svět dnes svobodný víc, než byl před čtvrt stoletím? Ha, to už možná tak jednoznačné není. Nemluvím o svobodě cestovat, vzdělávat se, nemluvím o dostupnosti zboží a služeb. Mluvím o plíživé snaze korigovat myšlení. O snaze vychovávat. Mluvím o politické korektnosti, o tiché autocenzuře v médiích, o rozšiřující se snaze svým projevem nikoho neurazit, o generaci tzv. „snowflakes“, mikroargesi a „safe spaces“, o dnes již mnohde uzákoněných zločinech z nenávisti (hate crimes srovnej s thought crimes) a v neposlední řadě právě o hlídání veřejného projevu a odhalování právě těchto zločinů z nenávisti (srovnej s ideo policií / thought police). Že přeháním? Možná. Kéž by. Co když ta orwellovská vize právě takto začíná?

Ještě k těm zločinům z nenávisti. Jordan Peterson, profesor klinické psychologie na univerzitě Toronto, v jednom ze svých známých rozhovorů prohlásil, že máme-li mít možnost přemýšlet, znamená to nutnost riskovat, že budeme útoční/urážliví. Doporučuji shlédnout a nejen tento jeden rozhovor.

Tímto si odškrtávám jeden můj dávný čtenářský rest. Kniha se nečte snadno, za tu námahu však jednoznačně stojí. Politické úvahy, úvahy o svobodě jednotlivce, o svobodě myšlení, o diktatuře, o skupinové identitě, jsou dodnes platné a při hlubším zamyšlení opět aktuální. Již to, že nedokážu vymyslet pozitivní závěr komentáře, o mnohém vypovídá.

DracoMalfoy
17.02.2018 5 z 5

Bezkonkureční kniha, neuvěřitelné zpracování. Někde jsem jednou četla, že člověk může dát jenom to co má. A tahle kniha, ve které si lidé vlastně ani neuvědomují, co dávají... A o těch kteří si všimnou, jak daleko zajdou a zda se nechají zlomit... Myslím, že mi zůstane ještě dlouho v hlavě.

Schamila
16.02.2018 4 z 5

Snad nikdy nebudu mít doma stejnou obrazovku, nebudu vaporizovaná, budu pít stále tu bezva kávu a nebudu smrdět! Je až děsivé, jak fanatici mohou změnit svět a vrátit ho o stovky let nazpět. I tady jsem ráda, že díky ČV jsem si mohla přečíst tuto zajímavou knihu, jinak bych po ní sáhla asi těžko, je fajn se posunout někam dál - třeba i v obyčejném čtení knih. Všem doporučuji!

vmatusko
15.02.2018 4 z 5

Človek, ktorý je neustále sledovaný a prenasledovaný. Žiadna sloboda, totálna kontrola. Akoby Orwell vytušil že niečo také sa chystá v budúcnosti. Bude to zaujímave nakoľko to všetko speje k tomu že budeme aj my tak sledovaní.
Buďme radi že sme zatiaľ slobodní.

C.Skilark
13.02.2018 5 z 5

Román 1984 by si měl přečíst opravdu každý.

rjpl
12.02.2018

Opět aktuální...

SabioneGranger
12.02.2018 5 z 5

Od každého jsem vždycky jenom slyšela chvály na Orwella a 1984 jsem přečetla docela dlouho po maturitě. Prvních 50 stránek jsem četla s donucením, ale pak jsem se začetla a nemohla odtrhnout. Jde z toho opravdu mráz po zádech, jak se Orwell strefil, co bude několik let po vydání knihy následovat. Nebo přibližně. Hlavní postava je na každém kroku sledována, nemá své soukromí, smí dělat jen věci a může jíst jen jídlo, které Strana povoluje. Kéž nás to (už nikdy) nepostihne.

Nomia
11.02.2018 5 z 5

Až děsivě představitelné, naprosto geniální dílo. Tahle nesmrtelná klasika je a bude mou noční můrou, ale zároveň i láskou na první přečtení.

RudýOnkel
11.02.2018 5 z 5

Jedna z mála knih, která se stává tím více aktuálnější, čím více jdeme do budoucnosti - možná že se jednou zakáže, protože to, co je uvnitř, se bude pomalu ale jistě stávat realitou. Děj mě vtáhl do situace hned, a netrvalo mi ani 30 stran, a zcela zřetelně jsem pochopil situaci. Ani žádný řádek není navíc. A víte tolik, kolik potřebujete.

An52imal
10.02.2018 4 z 5

Ze začátku jsem s knihou bojovala, úvod nebyl moc zajímavý. Poté, co Winston potkal Julii, nabral příběh nový spád a kniha se četla jedním dechem.

Kllara
07.02.2018 5 z 5

Opravdu žasnu nad propracovaností Strany, vlastně celého systému, který dokázal Orwell tak geniálně vymyslet a všechno naprosto logicky podložit.

Stručně řečeno - zajímavá nadčasová kniha, která se až překvapujícím způsobem podobá dnešním románům o budoucnosti na podobné bázi, které se určitě v mnoha případech nechaly inspirovat právě 1984. Spoustu zkušených čtenářů, kteří už přečetli spoustu podobných knih, zřejmě ničím moc nepřekvapí, snad jen datem svého vydání, ale to neznamená, že nestojí za to přečíst.

Člověka úplně donutí zamyslet se nad současnou společností, hledat nějaké shody se systémem, který je v knize a současným systémem, zároveň pocítit vděk za to, jakou svobodu máme a ani si ji kolikrát neuvědomujeme a to, jak si neustále stěžujeme na naprosté banality, protože zapomínáme, co je důležité. To, že máme vždycky svobodu volby.

Elea
05.02.2018 2 z 5

Podle zdejších komentářů i umístění knihy jsem čekala něco mimořádného. Bohužel jsem s knihou bojovala, nebavily mne stále dokola opakované postupy Strany, marně jsem hledala něco originálního a vizionářského. Knihu jsem dočetla jen díky Čtenářské výzvě. Pro mne velké zklamání.

KnihovniceVěra
04.02.2018 5 z 5

Velice silná kniha svým obsahem. Autorova vize totalitní moci ovládající všechny myšlenky je a bude lákavá pro mnohé mocipány, zejména v dnešní době, kdy lze zneužít internet, sociální sítě, kamery, drony, klonování ...
Přeji si jen každé ráno se svobodně nadechnout a věřit, že když mám vypnutou televizi, není v ní žádná skrytá kamera ani odposlech.

marcolka
04.02.2018 2 z 5

1984 - tato kniha mě lákala již dlouho, asi i proto, že se jedná o rok mého narození. Autor napsal tuto knihu před svou smrtí v roce 1950. Musím říct, že měl úžasnou představivost a fantazii. A je také neuvěřitelné, jak byl ve své době ohledně některých věcí předvídavý. V některých pasážích až mrazí z toho jak jsou pravdivé. Na jednu stranu uznávám, že je to obdivuhodné dílo, které by si měl každý alespoň jednou v životě přečíst, na stranu druhou jsem při čtení hrozně trpěla, jak mě to místy nebavilo, jelikož sci-fi je žánr, který opravdu nemusím. Ještě musím podotknout, že bylo nesmírně zajímavé souběžně se čtením této knihy sledovat seriál "Svět pod hlavou".

Maratka
01.02.2018 5 z 5

Nadčasové dílo, jehož přečtení dle mého názoru prospěje každému.