1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472517/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-YWr-472517.jpg 5 11873 11873

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Leda

Nineteen Eighty-Four, 1949

vitas76
28.01.2018 5 z 5

Poprvé když jsem knihu četl běhal mi mráz po zádech, podruhé jsem měl již možnost konfrontovat s knihou A.Huxley "Konec civilizace" až s odstupem let jsem se dostal ke knize "MY" J.I. Zamjatin z které údajně oba zmínění autoři čerpali inspiraci. Možná že někomu mohou tyto antiutopie (dystopie či kakotopie jak zde mnozí rádi používají) připadat jako nikdy neuskutečnitelné Sci-Fi. Mě naopak jako jedna z možných alternativ velice blízké budoucnosti mezi níž a jinou alternativou v ideálním případě naplněním nějaké utopie ať již vycházející z Platón "Ústava", T. More "Utopie" nebo A.Huxley "Ostrov" Nás dělí pouze křehká hranice a led na, kterém tancujeme je čím dál tenčí. K antiutopickým románům, které mě oslovili bych rád zařadil R. Bradbury "451 stupňů Fahrenheita" a Walter Tevis "Zpěv drozda". Všechny zde uvedené tituly bych nejen doporučil ale jejich důkladné studium přímo vyžadoval od všech světových politiků.

Hibashiri
25.01.2018 5 z 5

Skvost, teď jen čekat, kdy se změní v realitu :)

fvalek
24.01.2018 5 z 5

Nebudu panikařit, kniha totalitu vygradovává na maximum. Podobná situace na světě zatím nenastala a myslím, že to nehrozí v takové míře a takovým způsobem. Aktuální tedy sice kniha vyloženě není (když částečně nepočítáme nějakou Severní Koreu, Čínu atd.), ale rozhodně poskytuje znepokojivou studii totalitních režimů v hávu románu. Nicméně známe dějiny, které se prakticky pořád opakují, a není nemožné, že by se situace někdy mohla opakovat. Prakticky ani nevím jak pocity z Devatenáct set osmdesát čtyři vyjádřit. Naprosto zoufalý svět bez úniku, který vás donutí přemýšlet, jaké by to bylo a co je vůbec pravda. Doopravdy mi po dočtení bylo úzko a konec mě zarmoutil. :/

Hrozně zajímavé věci jako třeba Newspeak nebo Doublethink vztažitelné na politiku. Román je prostě naprosto inteligentní. A já jsem postavám fakt tak hrozně fandil. :(

Melancholie
07.01.2018

Asi sama bych se k tomuto dílu nedokopala,ale je to jedna z mála knih z povinné četby co mě bavila. Je to velmi aktuální kniha a hlavně předčila svoji dobu. Tématu utopie a antiutopie se dnešní autoři znovu vracejí. Je to opravdu velmi aktuální když si uvědomíme jak lehce lze k totalitě sklouznout,že?

Veronika33
04.01.2018 2 z 5

Kniha je určite nadčasová a stále aktuálna, ale pre mňa bola veľké utrpenie. Priznávam, že boli pasáže kedy svojou pútavosťou stránky ubiehali jedna radosť. Celkovo však téma, ktorá bola v nej spracovaná bola podaná na úkor pútavosti a vyslovene ma nudila.

klaramal
04.01.2018 4 z 5

Po téhle knížce jsem musela stíhat svůj mozek ze zdí. Mindblowing.

Dávám 4 hvězdy, protože to bylo na mě chvílemi až moc popisné (Strana, Strana, Strana...), ale jinak jedna z knih, která člověku prostě v té hlavě zůstane.

MadMan
02.01.2018 4 z 5

Byla to pro mě dost náročná kniha. Nejdřív jsem váhal jestli ji dám 3 nebo 4 hvězdy. Začátek mi připadal dost bez děje, hodně filozofování a popisování Strany. Závěr byl strašně strašnej! Nešlo přestat číst. Musím dát o hvězdu míň, za tu čirou zoufalost, za samou negativní emoci, která byla všudypřítomná.
Každopádně ve mě kniha zanechala hluboký otisk a rozhodně na ni nezapomenu... No, o to vlastně asi jde, ne?

BukitTingi
31.12.2017 5 z 5

Skvěle napsaná kniha. Velmi aktuální v dnešní době!!!

LimonádaZonka
31.12.2017 5 z 5

Naprosto geniální dílo, z kterého přímo sálá úzkost a touha po svobodě.

ewkat
29.12.2017 5 z 5

Líbilo, kdo ví jestli nás to někdy nečeká....

Jeronym
27.12.2017 5 z 5

Tak tahle kniha mi vyloženě sedla. Atmosférou, čtivostí, ponurou romantikou, jistou aktuálností a kdo ví čím ještě. Tudíž (prozatím) třeba v top 5ce?
Pan Orwell asi musel být napojen na nějaké vyšší vědomí, jinak si nedokážu představit, že dokázal napsat tak nadčasovou knihu, u které se mi střídaly silné pocity "no, jsem rád, za to kde žiju, není to tak zlé" a "dyť ono už se to tu děje! Co budu dělat?!".
Jsem rád, že jí mám na seznamu přečtených, autora i po Farmě zvířat zařazuji mezi mé oblíbené.
P.S. Film je určen asi pro čtenáře, neboť i když se celkem povedl (nejvíce atmosférou), mně tam chybí pár věcí, které pro mě v knize byly podstatné.

recenzentka
27.12.2017 5 z 5

čím ďalej tým viac mi náš život a prítomnosť začínajú pripomínať 1984...bohužiaľ. pri čítaní tejto nadčasovej knihy mi behali zimomriavky po chrbáte.-..-.veľmi zaujímavé čítanie o totalitnej spoločnosti kontrolujúcej a riadiacej každého člena až na úrovni myšlienok.

pôvodne to bolo myslené ako parodovanie "červeného režimu" - lenže v skutočnosti kontrolu robia všetky spoločnosti bez rozdielu farebnosti...rozhodne odporúčam.

heyitsronnie
27.12.2017 4 z 5

1984 jsem četla spolu s Farmou zvířat k maturitě. Přesto, že hodně lidí preferuje právě Farmu zvířat pro její zdánlivou jednoduchost a méně stran, mě 1984 naprosto uchvátilo. Po pár stránkách jsem zapomněla, že se jedná o maturitní četbu a hltala jsem doslova každou stránku.

Kukino
27.12.2017 5 z 5

Kniha ma nadchla hneď v prvých riadkoch. Nadšenie chvíľami opadalo v idylických častiach, ale to bolo prebité očakávaním a napatím. Orwell geniálne popísal totalitu.. Jedna z najlepŠích kníh, aké som kedy čítal.

badWULFF
26.12.2017 5 z 5

Knizka, ktoru radim medzi najzasadnejsie, ktore som doteraz citala. Nadcasove dielo, ktore by si mal aspon raz za zivot precitat kazdy. Desiva, pravdiva, skvela.

georgearrow
26.12.2017 5 z 5

Kniha, která ovlivnila můj život a v podstatě mě zachránila. Už nikdy nenaletět těm, pro které je válka mírem, lež pravdou, nenávist láskou. Nic lepšího jsem nečetl.

Gabi13
22.12.2017 5 z 5

Neuvěřitelné, jak dokonale autor popisuje děj, který je nadčasovy.
Velmi se mě to dotýká, především díky dnešní politice. Spisovatel je génius, ze tak mistrovsky popsal něco, co se nás týká v každé době.

Ucaivca
21.12.2017 5 z 5

Skvělé čtení ač jsem knihu nejprve odmítala

Paulus.1987
21.12.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, které jsem doposud ve svém životě četl, ne-li úplně ta nejlepší. V rámci příběhu hlavního hrdiny v ní autor neuvěřitelným způsobem popsal principy a fungování totalitního režimu, a co je ještě zajímavější, některé tyto principy mohou být čtenáři povědomé i ze současného světa. Stačí si všimnout člověka tupě zírajícího do mobilu nebo se podívat na večerní zprávy a dát si pár věcí do souvislosti...
Na tuto knihu nikdy nezapomenu, spousta vět by se z ní dala citovat. I když jsem četl některé antiutopie Orwellových předchůdců Zamjatina nebo Huxleyho, žádná se tomuto nadčasovému mistrovskému dílu nevyrovnala. Rovněž si dovolím román označit za základ pro studenty politologie.

pucii
18.12.2017 5 z 5

Toto je asi nejděsivější kniha, kterou jsem kdy otevřela. Obsah je mou noční můrou, nejraději bych ho zapomněla a jen doufám, že se nikdy nezrealizuje. Nicméně, obdivuju Orwella a jeho vize.

Doposud jsem nebyla více motivována chodit k volbám a zajímat se o politickou situaci :-) .