1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472517/bmid_devatenact-set-osmdesat-ctyri-YWr-472517.jpg 5 11873 11873

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Leda

Nineteen Eighty-Four, 1949

stanislaw
15.12.2017

orwell byl vizionář, ten příběh je úžasný, přesný, tak pravdivý, až z toho mrazí. jen mne tak napadá - orwelova vize popsaná ve farmě zvířat se naplnila. snad se tak nestane i v případě knihy 1984.

WexxAr-ka
15.12.2017 5 z 5

Z této knihy jsem měla strach, veliký strach. Ne kvůli tomu, že by mě měla zklamat, ale že mě zasáhne.
Proto jsem se rozhodla začít poslechnutím - a jsem za to moc ráda, je to úžasná záležitost, určitě si ji ještě přečtu. Ale už teď vím, že to se mnou opět zamává

Ainslee
08.12.2017 4 z 5

Ten kdo napíše takto do poslední stránky promyšlené dílo musí být génius. Některé kapitoly se četli těžko, něco jsem musela číst dvakrát abych pochopila. Začátek byl docela zdlouhavý, až jsem se musela přemáhat číst dál. V závěru mě ale kniha překvapila, jak vše dopadlo a mám o čem přemýšlet.

Globodecristal
07.12.2017 4 z 5

Tak z tohoto mrazí. Neuvěřitelně zpracovaný děj, u kterého doufáte, že bude navěky uvězněn v knize a nestane se realitou. Dávám 4 hvězdy jen kvůli nezáživnému začátku knihy, který ale stojí za to přelouskat. ;)

malinovka
07.12.2017 4 z 5

Na dobu, ve které to bylo psané, pěkně popsané prostředí, technika a vůbec celý systém. Musel jsem vydržet cca 90 stran a pak už to mělo spád. Knížka, při které se mi v druhé půlce svíralo na prsou. Mazec.

tynkaiscrazy
03.12.2017 4 z 5

pro vymyšlení svého vlastního fiktivního totalitního režimu, vlastního jazyka, pro podorbné vylíčení dějin a strategií Oceánie, pro důmyslné promyšlení O'Brianových monologů na Ministerstvu lásky - to musí být člověk skutečně génius. Orwell jím je. Velmi poutavě, čtivě a pochopitelně na stránkách svého románu děsí čtenáře tím, co je možné se společností udělat. Pronáší mnoho politických, ale i psychologických (někdy skoro až filozofických) otázek, nad kterými se člověk může zamýšlet, aniž by zálěželo, v jaké době knihu čte. Tím, že se děj odehrává v blízké budoucnosti (pro nás dnes již minulosti) (minulost ale neexistuje, jak nás Orwell naučil), udělal z díla nadčasový román, který působí na každého zcela stejně. Velmi silně.

kackamy
27.11.2017 5 z 5

Asi jsem zatím nečetla nic, co by mě tak "praštilo" už na zhruba druhé stránce. Všechno jde prostě hrozně dobře dohromady - jazyk, atmosféra, charaktery.. Mám pocit, že o téhle knize už bylo řečeno vše podstatné. Každopádně popisovaná forma moci nad lidmi a vlastně vůbec nad vším je opravdu zneklidňující, děsivá a vlastně nepředstavitelná. Rozhodně nadčasový příběh, který se právem řadí k moderní klasice.

PaniJani
27.11.2017 3 z 5

Konečně dočteno. S knihou jsem se docela prala. Je sice dobrá, nadčasová, ale můj šálek to není. Každopádně ať je rok 1947, 1984 nebo 2017, je to děsivé a doufám, že si stále o tom budeme jen číst.

Mira7
25.11.2017 5 z 5

Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla. Nepohodlní jsou vaporizováni a nikdy neexistovali. Ministerstvo pravdy a svět rozdělený do několika mocenských bloků, které se od sebe liší asi jen názvy.
Knihu G. Orwell napsal v roce 1949 a možná v tu dobu ani sám netušil, jak umně dokázal popsat prvky totalitarismu. Román v nadsázce skoro až vyvolává otázku, zda autor neposkytl návod. :-)
Dočteme se o velmi chudém a stísněném životě pod neustálým dohledem Velkého bratra a strachem z ideopolicie. Rozsudek může způsobit jen výraz ve tváři, což vede k dalšímu odosobnění jednotlivce a ještě většímu úpadku ducha.
Na pozadí toho všeho však přece jen sledujeme i příběh lásky, která je ovšem také zločinem. Winston a Julie hledají možnosti pro svá setkání, ale nakonec neuniknou a jsou režimem zlomeni.
S prvky popsanými v knize se nemusíme setkat jen na státní úrovni. Špehování, méně nebo více nekorektní postupy můžeme sami zažít i v menších kolektivech, v práci, kdekoliv. Jsou to ty temné stránky lidských povah.
Do jaké míry autor zamýšlel knihu jako svůj odhad vývoje nebo jen varování a snahu přimět společnost k zamyšlení se můžeme dohadovat. Úplně tak zle ale snad nebude a román zůstane, doufejme navždy jen výbornou dystopickou fikcí.

cat5
24.11.2017 3 z 5

Knihu stojí za to si přečíst. Už jen kvůli tomu povyku, co se kolem ní nadělá. Nebylo to špatné počtení, ale zřejmě se k ní už nevrátím.

Antonín185
22.11.2017 4 z 5

Kniha až děsivě současná. Zarazila mně podobnost s Bradburyho 451 stupňů Farenheita.

Ajinka126
21.11.2017 3 z 5

Neupírám té knize punc revolučního a nadčasového díla. Některé myšlenky jsou neuvěřitelné a současné. Já se ale nemohu přesnést přes to, jak je ta kniha negativní. Jak chce vyděsit a strachem vás přimět k tomu se válce vyhnout. Je mi to líto, ale mě z toho bylo velmi úzko. Asi by si to měl přečíst každý a udělat si vlasntí názor :).

Tvefisto
20.11.2017 4 z 5

Začala jsem číst a říkala jsem si "tyjo, to je úplně přesně to, co mám ráda". Až na určité pasáže ke konci, které mě teda nebavily (moc okecávání? nevím). Proto čtyři hvězdy, ale jinak fakt skvělá kniha.

Nelasp
12.11.2017 5 z 5

Mistrovsky napsaná kniha s mrazivým poselstvím. Ta stísněnost světa, kde člověk nemá soukromí ani ve své vlastní hlavě pomalu je naprosto děsivá, víc tím, že se dnes jako společnost velké části soukromí vzdáváme na sociálních sítích a neustálé užívání chytrých telefonů nás činí lokalizovatelnými prakticky 24/7.

TinaBookBlog
08.11.2017 4 z 5

Ukázka toho, jak lidi ovládá strach a všudypřítomná propaganda. Jeden člověk dokázal mnohé, ale je těžké bojovat sám proti davu... Určitě stojí za to si přečíst a pokud možno v originále.

Hepos
07.11.2017 4 z 5

Jak moc toho, co vnímáme, je pouze "divadlo"?

Kačkaknihomol
03.11.2017 5 z 5

S každou další myšlenkou a větou napsanou v knize, nabývám přesvědčení, že je prostě a jednoduše Orwell génius. Velmi poutavě a lidsky napsáno, tahle kniha patří k těm, které ve vás něco zanechají. Jen mám malou výtku, tou jsou zbytečně dlouhé pasáže při akčních scénách, které už potom nebyly tak napínavé. Nedoporučuji paranoidním osobám, po přečtení mohou mít nutkání kontrolovat každou stěnu za obrazem, jestli tam náhodou nejsou odposlouchávací zařízení...

jaresovaklara
01.11.2017 2 z 5

Pocity? Zvláštní. Čekala jsem něco ‘veledobrého’, protože okolí to strašně chválilo a prosazovalo jako nejlepší knihu, co kdy četli. Mě to zklamalo... Čekala jsem ten konec tak trochu jinak. 100 lidí 100 chutí. Po nějaké době se ke knize možná vrátím, protože ji pochopím zase jinak. :)) K.

Aya81
31.10.2017 5 z 5

Úžasná a strašná zároveň. Nemůžu ji dostat z hlavy. Je důkazem toho, že povinná četba nemusí být vždy nudná - a tato kniha by povinnou být měla. Skvělá analýza lidské mysli a jejích špatných stránek, varování před silou manipulace a plíživého omezování svobody...

Sajmoonek
29.10.2017 5 z 5

I přesto, že spoustu lidí vyděsí už jen to, že je tato kniha povinnou četbou, je to jedna z nejlepších co jsem četla. Vlastně vás z ní tak nějak mrazí v zádech a máte chuť si zanadávat, ale geniálnost se tomuto dílu nedá odepřít. Obzvlášť, když si člověk uvědomí, že je to taková předpověď do budoucna, která se vlastně vyplnila. Jen ať je nadále v povinné četbě a dle mého by si jí každý měl přečíst a věřím, že většina čtenářů si ji zamiluje stejně tak jako já a přidělí jí speciální místo ve své knihovně.