1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/544171/bmid_1984.jpg 5 11869 11869

1984 je bezesporu jedním z nejpozoruhodnějších románů 20. století.

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: audiokniha , Tympanum

Nineteen Eighty-Four, 1949

Interpreti: Vasil Fridrich

Tarey
02.08.2022 3 z 5

Z první části jsem byla vysloveně nadšená, nemohla jsem se odtrhnout...
Jenže pak... Druhá část byla extrémní nuda, vůbec mě jejich příběh nezaujal, nevtáhl. Řádky jsem přeskakovala a doufala, že se to zase zlepší. Třetí část už byla zase o něco lepší, ale... Na zadek už jsem si z toho nesedla. Myšlenka dobrá, téma poměrně aktuální... Ale kniha by klidně mohla být poloviční...

hetzerjoke
25.07.2022 5 z 5

Mlhavé povědomí o kultovní dystopii, Orwellovu mistrovskému dílu a vizionářském ději, které jsem si o 1984 nesl ze školy, se ukázalo být příliš chladným. Kniha svou surovostí, živelnými dialogy i brutalitou vtáhne čtenáře do krutého světa Oceánie, roztrhají jeho mysl, zbaví jej iluzí i nadějí. Málokterá kniha dokáže takto probrat romantikya idealisty, možná právě proto, protože nemluví v alegoriích ani podobenstvích a beznaděj servíruje reálnou a (nepíšu to rád) aktuální. Orwellova vize se zpočátku zdá být přehnaná a nereálná, ale velmi rychle zevšední a musím se přiznat, že když jsem s hlavním hrdinou čekal v cele na výslech v místnosti 101, třásl jsem se hrůzou v jistotě, že Velký bratr nebude mít slitování.
Jedna z nejsurovějších a nejdepresivnějších děl, jaké jsem četl. Nad jiným počtem hvězd než plnou palbou jsem nepřemýšlel.

ondra295
20.07.2022 5 z 5

Kdybych hodnotil čistě literární kvalitu, dal bych možná o jednu hvězdu méně, protože se to místy zbytečně táhlo a Orwell se zaměřoval na aspekty děje a postav, které nebyly zásadní. Ovšem za svou nadčasovost, myšlenky a jisté vizionářství si toto dílo rozhodně zaslouží plný počet. "Reálné" 1984 naštěstí v našem světě nenastalo, ačkoliv například Sovětský svaz měl k absurdnu poměrně blízko, naštěstí ho ale potkal pozvolný rozklad.

V dnešní době na mnoha diskusích čtu příspěvky lidí, kteří sotva dochodili základní školu, přečetli si děj 1984 na Wikipedii a ohání se výroky, kterými srovnávají děj této legendární knihy s pandemickým zákonem, lockdownem, EU a tak podobně.

Kdyby reálné 1984 nastalo, právě tito prostoduší lidé budou těmi prvními, kdo se stanou poslušnými součástkami soukolí, které popisuje Orwell. A tohle je budoucnost, které se musíme vyvarovat.

ZNellyZ
18.07.2022 3 z 5

Zřejmě půjdu proti proudu, ale mě to neoslovilo. Připadalo mi to zbytečně zdlouhavé a místy se informace opakovaly. Bylo tam pár momentů, které mě překvapily, ale přiznám se, že jsem se do čtení musela nutit a teprve od třetí části mě kniha opravdu upoutala. Nejsem si úplně jistá, jestli je to ten druh knihy, která je vhodná k maturitě, už jen kvůli spoustě skrytých významů a stylu, kterým je psaná a ne každý učitel se dostatečně věnuje rozboru. Za mě zůstává favoritem Farma Zvířat.

Tokugawa
15.07.2022 5 z 5

Je fascinující sledovat, jak se tato fikce, napsaná někdy v polovině 20. století, stává realitou. George Orwell byl geniální spisovatel a novinář a dokázal přesně vystihnout, kudy se bude společnost ubírat. Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla!
Pusťte si dnes zpravodajství a zaplačte.

Jirka430
14.07.2022 5 z 5

Jednoduše geniální. U knih dokáže být člověk opravdu napjatý, ovšem toto je první kniha, u které jsem se opravdu lekl. Kniha mě opravdu nenechala "odejít" a přečetl jsem ji ze všech nejrychleji.

Čand@
11.07.2022 5 z 5

Keď som toto čítala prvý raz v r. 1991, mrazilo ma z predstavy, ako veľmi blízko bola Orwellova predstavivosť našej realite. Strašilo ma presvedčenie, že Orwell jednoducho musel cestovať v čase, prísť do r. 1984, vrátiť sa späť do svojej doby a napísať, čo videl. Príbeh je taký autentický, že sa mi nechcelo veriť, že mu to všetko len tak vykvitlo v hlave. Od tej doby som 1984 čítala ešte zo 2-3 krát a vždy ma polieva hrôza z toho, že sú krajiny, kde to takto stále je a že existujú ľudia, čo by také spoločenské “poriadky” chceli vrátiť znovu i k nám. Kam dali rozum a kam svoju česť?

jes09
07.07.2022 5 z 5

Kniha 1984 je pro mě dílem, které ve mě mnohé zanechalo. Stále se vracím k textu, který jsem četla a s odstupem času budu číst znovu. Kdo má rád ,,hloubku" najde ji právě zde.

lost.in.books
02.07.2022 4 z 5

Tuto knihu jsem četla jako součást povinné četby a v porovnání s jinými klasickými díly byla tato kniha nadmíru dobrá a čtivá. Fiktivní svět ve kterém vládne totalitní režim byl opravdu skvěle a trefně popsaný, zároveň člověku místy běhá mráz po zádech, protože autor líčí totalitní režim opravdu reálně. Myslím si že děj knihy není potřeba nějak více představovat, jelikož alespoň malé povědomí o knize máme asi všichni.
K postavám si žádný speciální vztah pravděpodobně nevytvoříte a ani si žádnou nějak více neoblíbíte, ale v této knize jde hlavně o to poselství a o varování před totalitními režimy. Jazyk není zbytečně složitý a celou knihu jsem přečetla za relativně krátkou dobu.
Určitě časem sáhnu i po Farmě zvířat a pravděpodobně si ji vyberu i příští rok na seznam četby k maturitě. Prostě jen, když hledáte klasiku s velkým a důležitým poselstvím, která není zbytečně zdlouhavá a komplikovaná, tak 1984 je skvělou volbou!

Tereza_T
20.06.2022 5 z 5

Četla jsem se staženým žaludkem, pocitem na zvracení a očima vykulenýma. Tyhle moje pocity nepramenily z příběhu pana Winstona, ale spíše z geniality samotného Orwella, který více méně předpověděl budoucnost části Evropy po 2. světové. Co mě dostalo a z čeho jsem měla husí kůži jsou věci jako doublethink, newspeak (osekáni slovní zásoby za účelem nemožnosti vyjádření jakéhokoli nepřípustného názoru? clever as fuck), zločin z nesprávného myšlení a hlavně v knížce popisované změny a přetvoření minulosti k obrazu v danou chvíli nejvíce vyhovujícímu, jako cože?? Než jsem přečetla tuto knihu, žila jsem v přesvědčení, že jestli je na světě opravdu něco jen mého, nedotknutelného jsou to moje myšlenky… a ejhle… asi to není nic. Doufám, že prvky z 1984, které mě tak děsí zůstanou už navždy jen literárním výmyslem… ačkoliv právě píšu tyto slova do mé osobní všude přítomné maličké obrazovky… myslíte, že se bratr dívá? 8/10

“Kdo tě udal?” Zeptal se Winston. “Moje dcerka,” řekl Parsons s jakousi žalostnou pýchou. “Fakticky jsem na ni pyšný. Každopádně to dokazuje, že jsem ji vychovával ve správném duchu.”

“Poprvé si uvědomil, že chce-li člověk uchovat něco v tajnosti, musí to skrývat i sám před sebou.”

”Zemřít, a přitom je nenávidět, to je svoboda.”

ozzak
19.06.2022 5 z 5

Velmi zdařilý antiutopicky Roman ze kterého mrazí jak se jeho dej se pomalinku začíná uskutečňovat

Palorizek85
11.06.2022 4 z 5

Je to takový sci-fi realismus, kde se prolínají prvky scifi (zasazení do doby, dokonalá snaha menšiny o 100% kontrolu většiny) a prvky totalitarismu (vymývání mozku, mučení, kontrola života), který byl a je, byť ne v takové míře, přítomen ve všech totalitních zřízeních. A byť chápu, že je možné lidi zlomit, věřím, že ne všichni jsou ochotni se vzdát a zradit tváří v tvář mučení a bolesti - historie to dokazuje. Na druhé straně když se vezme v potaz že to psal v roce 1949, tak je až strašidelné, jak moc se to podobalo, která poté přišla.

manasx
09.06.2022 5 z 5

Děsivé jak je to i nyní na světě někde aktuální, zoufalé v konečném důsledku!

Kabuky
07.06.2022 5 z 5

Klasika. I dnes velmi poučná a aktuální.

Deena_
06.06.2022 4 z 5

Je naprosto neskutecne ze toto dilo se da i po tolika letech co vzniklo prirovnat k soucasnosti. Je to dost smutne jak lehce se daji lide ovlivnit i v teto dobe. Stale jsem doufala v probuzeni a vymaneni se z toho vlivu, ale kniha by nemela takovou silu kdyby skoncila happyendem.

helcavo
30.05.2022 5 z 5

Dala mi spoustu nových pohledů na svět a realitu kolem nás, donutila mě přemýšlet. Je to rozhodně promyšlená kniha, u které se čtenář nespočetně krát pozastaví nad hloubkou, významenm a neobvyklostí myšlenky, kterou nám autor podprahově posouvá. Moc výborná kniha, mohu jen doporučit.

Daduna
30.05.2022 5 z 5

Zajímavá kniha, která Vás donutí o tématu přemýšlet. Určitě si od autora přečtu i další tituly.

*-*Kleny*-*
11.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Je to opravdu geniální dílo, zejména pokud vezmeme v potaz i dobu, kdy bylo napsáno a všechna tato komunistická zvěrstva měla teprve přijít a ona opravdu přišla, přesně, jak autor předpověděl (!?). Zároveň je to děsivě aktuální, a vzhledem k dění, které nastalo chvíli poté, co jsem ji začala číst (Ukrajina), jsem se o aktuálnosti sama přesvědčila a začala jsem pochybovat, zda to byla v tuto dobu vhodná volba ke čtení.
Nicméně ke konci už mi čtení tak neubíhalo jako na začátku. Vysvětlování fungování státu bylo sice velmi geniálně a podobně promyšlené, nicméně na mě až dosti zdlouhavé. I když některé myšlenky v této pasáži stály za poznámku.
Dopředu jsem si nic nezjišťovala o konci a překvapilo mě, že to skončilo dosti pesimisticky, čekala jsem pořád něco ve stylu, že se jim podaří utéct nebo že se s tím režimem něco stane. Ta knížka neskončila, ona prostě přestala a režim trval dál. Tohle vyústění mě ani během čtení nenapadlo. Asi jsem už plná těch novodobých happyendů, které jsou u 90 % knih.
Jinak z hlediska kvality opravdu bezkonkurenční, avšak já už se k ní v nejbližší době nevrátím, jsem ráda, že jsem ji přečetla, ale stačilo to. Je to opravdu děsivé a žádná oddychovka :´D

MiJant
05.05.2022 4 z 5

Nadčasový román, pri čítaní som si musel furt pripomínať dobu v ktorej autor písal, obdivuhodné dielo, ako vykreslil strach v krajine kde vládne "Veľká strana" na čele s "Veľkým bratom" ktorý všetko vidí a ovláda aj myslenie ľudí...

Pítrs85
05.05.2022 5 z 5

Mrazivé, depresivní, bezvýchodné, romantické, drsné, krásné... dá se použít spousta jmen, kterak stěžejní román George Orwella pojmenovat, co jde z něj ale cítit nejvíce, jsou dvě události, které jím při psaní 1984 otřásly asi nejvíce- druhá světová válka a její dvě ideologie- na jedné straně fašismus, na druhé straně komunismus, a taky blížící se Orwellova smrt. Ta kniha vám totiž vážně nic nedaruje, nešetří vás, semele a vyplivne. Tak jako všechny revoluce a hnutí. No a závěr... co napsat k závěru... Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla. A nezapomeňte- Velký bratr se dívá.