451 stupňov Fahrenheita

451 stupňov Fahrenheita
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286454/bmid_451-stupnov-fahrenheita-OFy-286454.jpg 4 3786 3786

451 stupňov Fahrenheita. Teplota, pri ktorej sa knižný papier vznieti a horí... V Bradburyho desivej vízii budúcnosti požiarnici nehasia požiare, ale sami ich zakladajú, aby pálili knihy. Spoločnosť v románe 451 stupňov Fahrenheita pokladá spokojnosť a zdanlivý pocit šťastia za najvyššie priority. Triviálne informácie sú prijateľné, vedomosti a vlastné myšlienky už nie. Požiarny kapitán Beatty to vysvetľuje na nasledujúcom príklade: "Podsuň ľuďom súťaže, v ktorých môžu vyhrávať, keď doplnia správne slová do populárnych piesní, alebo mien hlavných miest, keď správne odpovedajú na otázky, koľko kukurice sa vypestovalo v Iowe v minulom roku. A budú šťatní, lebo fakty tohto druhu sa nemenia. Zahrň národ klubmi a večierkami, akrobatmi a kúzelníkmi, prúdovými autami, motorkami a helikoptérami, sexom a heroínom. Nepodsúvaj im žiadne vrtkavé veci ako filozofiu či sociológiu - táto cesta vedie k melanchólii."... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Citadella (SK)

Fahrenheit 451, 1953

Walking_Floppy
18.02.2017 5 z 5

Nejen Orwell se svým 1984 a Farmou zvířat, ale i Bradbury v této knize vidí daleko do budoucnosti - téměř 70 let od napsání se v podstatě dnes dostáváme do stavu, který je zde popsaný.

"Nejsou všichni zrozeni svobodní a sobě rovní, jak říká Ústava, ale dá se dosáhnout toho, že jsou všichni srovnaní."
"...náš civilizovaný svět je tak rozlehlý, že si nemůžeme dovolit, aby menšiny byly nespokojené a neklidné."

Možná nejsme daleko od toho, kdy požárníci nebudou hasit požáry. Až z toho mrazí.

ModráLaboratoř
12.02.2017 5 z 5

Literární jednohubka nasáklá petrolejem i sirka připravená přivést k životu sžíravý plamen. Skvělé!

roso.mak
06.02.2017 4 z 5

Slavná není jenom tak. Spíš než o nějaký propracovaný svět a příběh se jedná o varování. Ne o světě bez knih, ty jsou jen symbolem, ale o světě, kde se dobrovolně přestalo přemýšlet. Přečetla jsem jí během jednoho odpoledne a možná se k ní ještě jednou vrátím.

Scathia
03.02.2017 5 z 5

Geniální kniha, ze které jde mráz po zádech a kterou je těžké odložit. Aneb dnešní doba dovedená do absurdních rozměrů.

qerki
26.01.2017 5 z 5

Dobrá kniha je podle mě ta, kterou nemohu odložit dřív, než ji dočtu. Výborná kniha je ta, o které ještě několik dnů po přečtení přemýšlím a v myšlenkách se k ní vracím. Takhle kniha splnila vše. Už před mnoha desetiletími autor popsal svět, ve kterém vítězí pozlátko nad vzájemnou komunikací a namáháním vlastního mozku. A světě div se, člověk jen s tím pozlátkem není šťastný (ač tvrdí něco jiného). Nebyl od pravdy daleko..

Kopretina
18.01.2017 5 z 5

Tuto knihu by si měl přečíst každý knihomol! Obdivuji, jak se autor přiblížil současné realitě a jak (víc jak před 60 lety) dokázal odhalit rizika a tendence moderní společnosti.

Hellrampage
16.01.2017 5 z 5

"S pomoci Boží zapálíme téhodne v Anglii svíci, ktorá bohdá nikdy nebude zhašena".

451° Fahrenheita je fascinujúca útla kniha, ktorú skôr považujem za dlhšiu poviedku, keďže Bradbury je ich majstrom. Čítal som jeho Kaleidoskop a neskutočne sa teším na Marťanskú kroniku a Ilustrovanú ženu, ktoré som ešte nečítal. 451° mi len potvrdilo, že Bradbury nie je len ďalším obyčajným spisovateľom, on je Pánom spisovateľom, ktorý sa snaží knihami ľuďom otvoriť oči (ale aj ich zabaviť). Ja som si vďaka tejto knihe uvedomil mnohé a aj mne sa otvorili oči nielen na náš svet ale aj na náš štát a v akom storočí žijeme.

Počas čítania som si mnohokrát hovoril: "To je geniálne", alebo ma mrazilo, keď som si uvedomil, ako blízko sa k tejto realite nachádzame. Najlepšia časť knihy bol záver - najviac sa mi páčilo Grangerové rozprávanie o jeho dedovi. Tým nám dáva Bradbury jasné posolstvo a nielen tým. Netreba viac písať, budem hlavne citovať z knihy:

"Z hloubi noci, přes celé město, nejslabší, sotva postřehnutelné zašelestění otáčené stránky. "Kniha Jobova.""

"V příštím týdnu, měsíci, roce potkáme spoustu osamělých lidí. A když se nás zeptají, co děláme, múžeme jim říci: Pamatujeme si. Tímhle nakonec zvítězíme. A jednoho dne si toho budeme pamatovat tolik, že zkonstuujeme největší bagr v dějinách, vyhrabeme největší hrob všech časú a hodíme do něho válku."

Ľudia, čítajte viac kníh!

B.Baru
09.01.2017 5 z 5

Strhující, překrásný děj. Citovat by šla každá druhá věta. Miluju ten způsob, jakým autor na obraze zkažené společnosti kontrastuje pozitivní hodnoty. Příběh se neodehrává jen na povrchu, autor jde naopak zcela nenásilným způsobem do hloubky. Zásadní myšlenky jsou vyjádřeny v prostých obrazech a jednoduchých větách tak, že člověku až vyrazí dech. Tato kniha pro mě byla zcela zásadní. Bradbury si mě absolutně získal.

Melic
29.12.2016 4 z 5

Je až neuvěřitelné, jakou předvídavost Bradbury měl. Čtivost nebyla (pro mě) na 5 hvězd, ale myšlenka výborná.

Lessana
25.12.2016 4 z 5

Pozorujúc a bytostne vnímajúc všetko vôkol Bradbury dokonalo predvídal, kam sa ľudia a svet, ktorý si tvoria, môžu jedného dňa dostať, pokiaľ... a to je kľúčové, pokiaľ sa opäť neprinavrátia sami k sebe a ku svojej podstate.
Silné memento pre tých, čo sa spoznávajú v nasledovnom parafrázovanom opise: vlasy spálené chemikáliami, telo vychudnuté odtučňovacími kúrami, uši večne počúvajúce kakofónie zo slúchadiel, rozhovory s druhými o ničom, nevšímajúc si krásy Zeme vôkol, súc zavretí vo svojich bublinách virtuálneho sveta všakovakých "telestien", neprepúšťajúcich ni trochu svetla, ni trochu poznania... s mysľou roztočenou tak rýchlo, že do nej neprenikne nijaká potrebná myšlienka, žijúc zo dňa na deň, starajúc sa len o "výhodnú" prácu a zábavu po nej, ženúc sa vždy niekam, niekam, nikam... majúc v hlave nemožné hromady "faktov" (budiac dojem, že priam sršia vedomosťami), no nič podstatného, aby si náhodou nedali dokopy 2 a 2.

Jupijow
19.12.2016 2 z 5

Počáteční zajímavý start byl brzy přepálen. Kniha postupně ztrácela náboj a ke konci jsem ji už vyloženě jen dočetla, Nicméně respect k autorovi, některé vize napsané téměř před 60 lety zaslouží obdiv.

amaenium
16.12.2016 5 z 5

Kniha byla skvělá. Myšlenka je úžasná a nadčasová, krom toho, že požárníci stále hasí oheň jsme se opravdu dostali do doby, kdy jsme závislý na zábavě a na naší chytré elektronice. Když jsem četla řádky této knihy, a uvědomila jsem si tento fakt, daleko víc jsem si užívala to, že sedím a čtu, kniha v ruce a slova zapisující se mi do hlavy.
Čtyři hvězdy, protože se mi někdy stalo, že jsem se musela vracet, představa hlavního hrdiny se mi mnohdy pletla se skutečností.

Serja
10.12.2016 4 z 5

Pozor na knihy, je v nich moudrost světa!

Mona Vasquez
08.12.2016 2 z 5

Z knížky mám podobné pocity jako mmasterr - neměla jsem sice problém knížku přečíst, přišla mi i docela čtivá, ale bohužel mě zklamalo pojetí hlavní nosné myšlenky knihy. Jedná se o skvělé téma, se kterým by se dala udělat spousta věcí, autor ale bohužel tuto příležitost značně promrhal.

mmasterr
08.12.2016 2 z 5

Myšlenka dobrá, co dobrá - výborná. ALE! Je to tak strašně nečtivé a prokousával jsem se tím strašně dlouho.....

Janek
04.12.2016 5 z 5

Nesmrtelná klasika, knížka, kterou si buď zamilujete, nebo vás úplně mine. Pro mě platí ten první případ.

Verrrunka
04.12.2016 4 z 5

I když mi přišlo, že knížka chvílemi ztrácí dech, pořád to bylo 100% lepší, pravdivější a přínosnější než všechny ty dnešní YA dystopie, se kterými se v poslední době roztrhl pytel.
Škoda, že jsou tato klasická díla někdy ve škole podána tak monotónně, určitě by to mělo mnohem více čtenářů a konkrétně i takhle kniha by mohla zaujmout i ty méně zdatné, už jen díky počtu stran. Mrazivé.

katyka
25.11.2016 5 z 5

To, či vás kniha zaujme, asi závisí od vkusu. Pre mňa to bola záležitosť na 5 hviezdičiek. Ani trochu som sa nenudila, iba som si chvíľu musela zvykať na štýl, ale potom šlo čítanie samo. Je neuveriteľné, ako sa Bradburymu podarilo napísať dielo, ktoré je snáď ešte aktuálnejšie, ako v dobe vzniku. Kniha nie je dokonalá, ten lyrický štýl nemusí byť pre každého, sú tam dlhé vysvetľujúce monológy a dej by inému autorovi v súčastnosti vystačil tak na začiatok prvého dielu série. Ale vadilo mi to? Ani omylom. Táto kniha je totiž o inom. Je o doležitých myšlienkach a obrazoch, ktoré v človeku brnknú na citlivú strunu a prinútia ho premýšľať o živote - o tom svojom, aj tak všeobecne. Všetky tie paralely so súčasnosťou sú mrazivé a ja som sa iba stále uisťovala - hádam ešte žijeme taký život, že po nás zostane prázdne miesto, keď zomrieme. (Morbídne, ja viem:) ) A že to s nami ako s ľudstvom snáď ešte nie je také zlé. Rozhodne stojí za prečítanie.

bakjo95
18.11.2016 5 z 5

VAROVÁNÍ: Tato kniha obsahuje předpověď budoucnosti a stojí méně než volání do Ezo.tv...

Přiznám se, že pomalý rozjezd mě hrozně nudil, nic moc jsem nechápal, ale jakmile jsem překročil stranu 50, začalo to teprve nabírat otáčky. Naprosto dokonalá předpověď budoucnosti, všechno bylo vystižené na pravou míru, mušličky v uších můžeme brát jako dnešní sluchátka, telestěny dnes představuje všechna elektronika vydávající zvuky - televize, mobily, rádia a počítače. Neustálý hluk a uměle vytvořený časový pres, zajišťující nedostatek přemýšlení o živote a konverzaci s ostatními lidmi, je vlastně v dnešní době platný tak z poloviny, zatím, díkybohu.
Kniha byla oproti dnešním tuctovým bestsellerům napsána složitěji, a proto mi pomohl doslov pana Františka Novotného, který mi pomohl utřídit si myšlenky. Doporučuji - 100%

Šárka_D
13.11.2016 3 z 5

Je mi líto, že nemůžu dát vyšší hodnocení, ale přece to neudělám jen proto, že je to klasika. Po zajímavém začátku příběh přestal odsejpat, nějak se mi do čtení nechtělo a přes nevelký počet stran jsem se s knížkou celkem crcala. Možná je to tím, že sci-fi celkem rychle stárne, a možná tím, že poslední dobou jsem dystopií přesycená (i když chápu, že autor byl průkopníkem žánru). Pouze lepší průměr.