Alchymista

Alchymista
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532991/bmid_alchymista-65ddb3927412c.jpg 4 7456 7456

Největší brazilský bestseller všech dob – byl dosud přeložen do 34 jazyků a prodalo se ho na 10 milionů výtisků. Takřka pohádkové vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc, je zároveň výzvou k naplnění vlastního osudu i poznáním posvátnosti světa, v němž žijeme. Na cestě za oním dvojím pokladem, plné zkoušek a důležitých setkání, je třeba dbát všech znamení a s neustálou trpělivostí a odvahou (jako alchymista sledující proměnu obyčejného kovu ve zlato) přetvořit samu svou osobnost.... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: audiokniha , Tympanum

O Alquimista, 1988

Likandros
18.03.2017 4 z 5

Četl jsem dost kritiky na to, že autor vlastně řekl všechno, co už dávno víme. Nevím, proč bychom si měli z každé knihy brát ponaučení. Z mého pohledu - krásný pohádkový příběh s filozofickým podtextem. Kdybych chtěl číst do hloubky, sáhnu po jiné knize. Naprosto splnila mé očekávání a přiznávám, že ''moudra'' jsou klišé, ale počítal jsem s tím. Naštvaní jsou dle mne lidé, kteří si za svými sny chtěli jít a selhali, nebo nedokázali najít cestu. Chápu, že vás kniha pak provokuje.

antonin0999
15.03.2017 3 z 5

Tenhle Coelhův guláš má velmi specifickou chuť namíchanou z Hesseho cibule, Exupéryho papriky a masa z Tisíce a jedné noci. Věřím, že jsou chvíle v životě, kdy chutná a jindy z něj pálí žáha jak písek z egyptské pouště. Coelho je alchymista. Sběratel. Biografie. 150 stránek z datlovníku.

Peťulka8
12.03.2017 4 z 5

Kniha plná úžasných citátů, která se velmi dobře čte.

Olga.S
10.03.2017 5 z 5

Excelentní! Některé citáty z této knihy mě provázejí téměř každodenním životem. :)

žárovka-bambus
04.03.2017 5 z 5

Úžasná kniha, plných zajímavých plná zajímavých poselství, ovšem je na každém, aby si je vyložil a rozhodl, jak s knihou souhlasí. :)

barynka15
27.02.2017 3 z 5

Poselství tam je, ale pro mě leckdy dost složitě...

mamba27
27.02.2017 2 z 5

Přečetla jsem s vypětím všech sil, být o něco delší, určitě bych ji nedočetla.

Denííí
19.02.2017 5 z 5

Mám ráda takové trochu pohádkové příběhy, obsahující nějaké poselství a přesně taková tahle kniha je. Ano, nepřináší nic, co by lidstvo nevědělo již několik staletí, nicméně za mě skvělá kniha. Není náročná na čtení, ale i přesto přinutí k zamyšlení.

Asdas
18.02.2017 1 z 5

Motivačná literatúra zabalená do intelektuálnej beletrie pre masy s prvkami mágie , kde nefunguje (až na ten koniec) nič a navyše sa ten text Coelhovi medzi tými odstavcami rozpadá . A tak sa čudujem čo už dnes dostane nálepku kvalitnej literatúry a zaujímalo by ma koľko veriacich fanúšikov "filozofa" držalo v ruke niečo od Borgesa , Calvina ,Marqueza alebo čítalo nejaké Príbehy Tisíc a jednej noci .

lil_monster
17.02.2017

Alchymista je přesně tím typem knihy, která vám zpočátku čtení připadá plná hlubokých životních pravd. S dalším čtením ve vás ale sílí pocit, že se ty hluboké životní pravdy začínají nějak podezřele plácat na mělčině. A jakmile knihu zavřete a zamyslíte se nad tím, co jste právě přečetli, krom skořápky laciných mouder vám nezbude nic opravdu cenného.
Coelho je vhodným kandidátem na takový ten motivační balast s plevelem na pozadí, co musí mít každá správná basic bitch na úvodní facebookové fotce. Instantní pocit výjimečnosti. Moudrosti ze Starbucks.

Padrn
17.02.2017 4 z 5

Dobře se to čte. Pro mě v tom byl cítit takový "americký" motivační přístup, ale čert to vem. Dal bych i pět hvězd, ale jako další knížku jsem četl Tisíce planoucích sluncí od Khaled Hosseini a to se mnou otřáslo tak, že jsem si zpětně musel říkat, proboha, nad čím my to tady máme čas mudrovat...

JaneBonny
15.02.2017 1 z 5

Pozor, komentář obsahuje spoilery.

Tuto knihu jsem začala číst v angličtině na doporučení jedné dobré kamarádky, která mi ji také laskavě zapůjčila. Možná je mé zklamání dáno přehnaným očekáváním, ale shrnuto jedním slovem: NE!

Po úvodu, ve kterém Coelho píše, že je křesťan, jsem čekala, že bude čtenáři pozvolna osvětlováno, v čem křesťanství spočívá, jaké jsou jeho hodnoty, že Boží laskavost je nekonečná... Ale ouha, autor nám místo toho předestírá příběh-pohádku o tom, že ten, kdo sedí doma za pecí, se v životě nikam neposune, zatímco tomu, kdo „půjde za svým osudem“ či co, na životní stezce uhnou všechny překážky jaksi samy od sebe stranou. To je s prominutím naprostá kravina. Život bez překážek? Hotová antiteze! Vždyť k posunu dál je třeba především pokory, duchovního rozvoje a vlastní snahy. A právě tomu nás překonávání překážek přeci učí. Navíc, vždy se jedná o postupný vývoj, nikoli o skok k dokonalosti. Přinejmenším na tomto světě. :)

Mimochodem, co je to vlastně podle Coelha ten takzvaný osud? Ideální životní stezka, po které se člověk má dát, pokud je jako hlavní hrdina Santiago a dokáže ji jako on následovat? A zbytek lidí má smůlu a bez zásahu „vyšší bytosti“ svého štěstí nikdy nedosáhnou, jelikož nebyli obdařeni vrozenou toulavostí? To mi připadá jako dosti chatrný konstrukt už s ohledem na to, že se mi postava Santiaga nezdá ničím výjimečná, přestože se tohoto hrdinu autor snaží vylíčit jako odhodlaného hledače štěstí, jakého není téměř obdoby.

Korunu všemu nasazuje Coelho v závěru tím, že Santiagem nalezený poklad je čistě hmotného charakteru. Santiago tedy na popud „vyšší bytosti“ opustí dívku, již hluboce miluje a už rok po ní touží... a pro co vlastně? Pro hmotný poklad? Proto, aby nakonec vyznal lásku jiné dívce, „protože se všechny síly světa spojily, aby se spolu setkali“? Člověk jako loutka? Těžko si představit závěr méně křesťanský.

Snad se ale autorovi skrze jistou prostotu vyprávění podaří pomoci alespoň některým z těch, již nevědí, co si počít s vlastním životem; dávám proto Alchymistovi jednu hvězdu. Na mne bohužel tato jednoduchost jazyka i dějové linie měla efekt spíše opačný.

Bebe_0897
07.02.2017 5 z 5

Myslím si, že ti, kteří tuhle kníhu považují za "odpad literatury" ji nepochopili. Přečetla jsem ji během jednoho dne a po přečtení jsem byla šťastná, doopravdy šťastná.
Opravdu děkuji autorovi za něco tak ojedinělého.
Děkuji, že jste mi dovolil se znovu zamilovat.

katicaj
07.02.2017 5 z 5

Až doteď jsem si myslela, že tuhle knihu musí každý milovat. Pak jsem si přečetla názory některých lidí zde a jsem v šoku. Ale asi všude platí sto lidí - sto názorů. Mně se kniha líbila, dobře se četla, líbil se mi autorův styl a příběh mne zaujal. Četla jsem ji už dávno a přemýšlím, že si ji zase oživím.

veru_nedvedova
06.02.2017 odpad!

Tato kniha mě velice zklamala. Přečetla jsem si ji jen z důvodu, že kolem ní bylo velké haló.
Běž si za svými sny a následuj své srdce, to je už celkem klišé.

Scarlett44
05.02.2017 1 z 5

Táto kniha, ktorá sa tvári ako hlboký pseudo-filozofický návod na život, je v skutočnosti masmediálny produkt autora, ktorý píše čisto pre peniaze a píše to, od čoho očakáva masový úspech pre zblúdilé ovce 21. storočia s dostatočne vymytými mozgami, aby mu naleteli na jeho pseudo-náboženské výplody. Len to prosím nie.
Som síce nemilosrdná, ale hnev, do ktorého ma uvrhla táto umelá novela, je jednoducho nezvládnuteľný. Nechápem, ako si niekto môže dovoliť vôbec napísať podobný nezmysel a ponúkať to zvyšku sveta ako zodpovedný návod na prežitie. Ak vezmem za predpoklad, že Coelho je katolík (čo, myslím, že je), je pre mňa ohromujúce, ako nehanebne ľudí zavádza týmto svojím kalvinisticko-ezoterickým nonsensom, ktorý je ešte i k tomu sem tam ochutený štipkou reinkarnačných prvkov. V tejto knihe toho neladí toľko, že by som potrebovala dve strany na rozpísanie sa, to si však zrejme nechám na iný nemenovaný zahraničný knižný portál, kde je viac priestoru ísť do detailu. Tí však, čo mali podobné nezhody s týmto slávnym "majstrovstvom", zrejme už teraz vedia, o čom rozprávam.

Len, prosím vás, nikto neskúšajte podľa tejto knižky ozaj žiť, pretože ak si náhodou zmyslíte, že zabijete svojho suseda a "naozaj to budete veľmi chcieť", potom "vám v tom bude celý vesmír usilovne pomáhať".

A na druhej strane... to by možno vysvetľovalo, čo sa v tomto svete deje.

Terca96
03.02.2017 5 z 5

"Pořád se učí něco nového, jsou to věci známé a přece jen nové, protože si jich dříve nevšiml. A nevšiml si jich proto, že na ně byl zvyklý."

moňulína
30.01.2017 4 z 5

Tuto knihu jsem četla v rámci povinné četby k maturitě a velmi se mi líbila. Nutí člověka z přemýšlení a čtenáře inspiruje a takové knihy mám ráda. Chystám se i na na další knihy tohoto autora. Tuto knihu určitě doporučuji.

monika8335
28.01.2017 4 z 5

Pro me zajimava, jednoducha, odpocinkova a presto protkana mnohymi moudry. Vsichni je nejspis zname, ale neni spatne si je pripomenout.

LimedkaMikki
18.01.2017 1 z 5

Knihu jsem četla dvakrát. Je zajímavé už jen koukat na ten asi pětiletý odstup. Předtím to bylo takové, no dobře, hezky se to čte, za svými sny si stejně jdu. Teď podruhé se mi z těch klišé chtělo blít. Co dvacet stránek jsem musela protočit oči a když někde ke konci bylo v rámci jedné té dvoustrany zmíněno asi sto padesátkrát, že "musíme žít svůj Osobní příběh", měla jsem sto chutí s ní hodit o zeď.
Nehledě na to, že jsou tam věci, které spíš působí jako berlička, aby se teda nějak jako něco stalo. Vlastně mi to působí spíš jako vymývárna mozku, než krásný příběh, který by nás měl namotivovat.
Tvrdit, že jsem (jsme) příběh nepochopila, jen proto, že se mi to nelíbilo, je podivně alibistické. Stejně tak můžu tvrdit, že každý aspoň s půlkou mozku, musí chápat, jaký je to je celé nesmysl. Já možná nepochopila příběh, ale vy jste nepochopili život.
Je to prostě jen pseudo blábol, který lidi chtějí a potřebují slyšet, aby měli lepší náladu. Ze zkušenosti ale můžu říct, že to prostě není pravda. Stejně jako ty rádoby motivační citáty. Život takhle prostě nefunguje, i když si to lidi přejou.
No, ale když už nic jiného, tak to má aspoň hezkou obálku...