Americká tragédie

Americká tragédie
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/119779/americka-tragedie-119779.JPG 4 337 337

Clyde Griffiths je čestný mladý muž, který vyrostl v rodině chudého misionáře, který do misijní činnosti zapojoval i své děti. Clyde se z tohoto ponižujícího života chce vymanit a tak si najde práci hotelového poslíčka. Při jedné divoké jízdě s přáteli se ale stane nehoda - jejich auto srazí a zabije malé dítě. Clyde uprchne před spravedlností, aby se ještě jednou pokusil začít žít normální a šťastný život, začne používat jiné jméno. Dostane se až do Chicaga, kde žijí jeho vzdálení a velmi bohatí příbuzní. Podaří se mu získat práci v továrně svého strýce, nejprve zcela podřadnou, ale svou pílí se začne vypracovávat výš. V továrně se seznámí s hodnou a prostou dívkou Robertou Aldenovou. Se stoupající kariérou se Clyde začne stýkat s okruhem lidí s vyšší společnosti, kde se seznámí s bohatou a krásnou Sondrou Finchleyovou. Ješitnost a touha po lepším životě ho přimějí opustit obyčejnou Robertu, která ale čeká jeho dítě, což by se mohlo stát překážkou jeho vztahu se Sondrou. Vyláká proto Robertu na romantickou projížďku na loďce a tam ji utopí. Přestože svého činu v rozhodujícím okamžiku lituje, nedokáže už neodvratnému konci zabránit a Roberta se skutečně utopí. Za svůj čin je odsouzen a popraven - šťastného života se tedy nikdy nedočkal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Práce

An American Tragedy, 1925

Skjaninka
09.06.2013 4 z 5

Jedna z najdlhších kníh, čo som kedy čítala. Zaujímavý dej, psychológia hlavnej postavy taktiež skvelá a celá kniha je naozaj detailne prepracovaná. Kniha pekne vystihuje to, čo dokáže človek spraviť pre peniaze a svoj prospech. Kniha bola napísaná už veľlmi dávno, ale skutočnosť na ktorú poukazuje platí aj dnes.

veroni83
01.02.2012 5 z 5

Americka tragedia je jedna z knih, na ktore aj po rokoch rada spominam (citala som ju pred vyse 10 rokmi). Kniha je uzasne putava, stylom, dejovou liniou, charakterom hlavneho hrdinu aj svojou atmosferou mi pripominala Dostojevskeho Zlocin a trest. Vrelo odporucam!

Kvothe
02.04.2011 5 z 5

Ano tato kniha se dokáže dostat hluboko a čtenář se sám táže, jestli si hlavní hrdina zasloužil svůj trest. Poté zjišťuje, že vlastně neví - zasloužil? Pocitově se zdá, že ano, ale skutečně si ho zasloužil? Zemřela by i kdyby se k němu na loďce nenaklonila? Zdálo se přece, že si to rozmyslel, kdyby nic neudělala, tak by se s ní možná vrátil na břeh. No to už se nedozvíme :-) Popis soudu a pak vězení je výborný jako celá kniha a její vyznění. -----Neboť co je platné, můj synu, získat celý svět a ztratit duši?----

_andy_
30.11.-0001 5 z 5

Kniha je sice docela dlouhá, ale rozhodně stojí za to si ji přečíst... Téměř osm set stránek, ale hltala jsem je s velkou zvědavostí. Americká tragédie na mě opravdu velice zapůsobila..