Astronautův průvodce životem na Zemi

Astronautův průvodce životem na Zemi
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234153/bmid_astronautuv-pruvodce-zivotem-na-zem-234153.jpg 4 120 120

Plukovník Chris Hadfield věnoval desetiletí astronautickému výcviku a ve vesmíru strávil více než čtyři tisíce hodin. V této knize plné zábavných a poučných příběhů, okouzlujících líčení vesmírných procházek i chladně klidných popisů krizí vysvětluje, jak lze s použitím selského rozumu dosáhnout úspěchu. Pravděpodobně nikdy nebudete stavět robot, řídit kosmickou loď ani provádět základní chirurgické úkony jako plukovník Hadfield, avšak jeho živé postřehy vás naučí, jak myslet jako astronaut – a možná zcela změní váš pohled na život na Zemi, a zvláště váš vlastní.... celý text

Literatura naučná Biografie a memoáry Vesmír
Vydáno: , Universum (ČR)

An Astronaut´s Guide to Life on Earth, 2013

Soboll
04.10.2018 5 z 5

Neuvěřitelná cílevědomost , píle, připravenost a obrovské nasazení při splnění vlastního snu ,až z toho má člověk pocit ,že sám nic pořádného nedokázal :D (alespoň já) .
Zajímavé, vtipné ,motivační čtení .
Klobouk dolů před tímto Pánem

ibs
23.07.2018 5 z 5

Perfektna kniha, vtipna, mila, realna, velmi ozaj velmi dobre citanie:) 5 z 5 "hranaty kosmonaut, kulaty otvor"

Nifredil
13.02.2018 5 z 5

Až budete chtít vědět “jak to dělaj kosmonauti” přečtěte si tuhle knihu. A to doslova. Pan plukovník Hadfield má velmi originální pohled na život, vesmír a vůbec i na sebe a svůj životní příběh. Poučný a skvělý. A pasáž o tom, jak používají kosmonauti záchod je jedna z nejzábavnějších v knize.

druzickaster
11.12.2017 5 z 5

Prima oddechovka. Lidsky popsané strasti a radosti astronautů a kosmonautů. Musím uznat, je to spíš řehole než radost. Ovšem největší řehole je to pro rodinu, velký obdiv manželce i dětem, je to skutečná oběť.
Velmi zajímavé jsou i autorovy populárně naučné videa z jeho pobytu na vesmírné stanici ISS uložená na soc. sítích.
Knihu mohu jen doporučit.

jiri.janak
09.11.2017 4 z 5

Kniha je spíše o autorově pohledu na život a o tom co si myslí, že mu umožnilo splnit si své sny, než o výzkumu vesmíru. Ale i když jsem dostal něco jiného než jsem čekal, pořád to bylo parádní čtení.

Eldar80
08.08.2017 5 z 5

Od knihy jsem dostal úplně něco jiného než jsem čekal. Před čtením jsem si myslel, že se jedná o klasickou naučnou literaturu a popularizaci výzkumu vesmíru. Kniha je však mnohem víc autobiografií Chrise Hadfielda a jeho přístupu k životu.
Chris na prvních 20 stránkách shrne svůj život, který ho přivedl k dráze astronauta. Svěřuje se, že astronautem chtěl být od svých 9 let a mohlo by se tak zdát, že jeho život je splněný americký sen. Jenže je Kanaďan a jeho cesta za snem nebyla vůbec přímočará.
V další třetině knihy pak vysvětluje svůj životní postoj. Kniha je tak mnohem víc motivační literaturou než populárně naučnou knihou o vesmíru. Jenže Chris vůbec nemluví o úspěchu nebo získání bohatství. Popisuje svůj postoj k životu a vysvětluje jak mu tento postoj pomohl uskutečnit svůj sen. Na rozdíl od jiných knih o osobním růstu Chris vůbec nic nevnucuje a už vůbec nic nepodsouvá. Nikomu se nesnaží namluvit, že všichni můžeme být úspěšní a bohatí. Při čtení jsem musel znovu a znovu obdivovat jak je kniha úžasně napsaná. Chris totiž říká jen své osobní zkušenosti a dává je do souvislostí se svým kariérním úspěchem. V knize tak není vůbec nic vykonstruovaného a tomu co Chris říká tak ani nelze nic vytknout. Obávám se, že tohle žádná kniha o osobním růstu nepřekoná. Nejenom proto, že tyto knihy nepíší astronauti.
Chris dále popisuje svou kariéru astronauta. Krátce se zmíní o první a druhé návštěvě vesmíru a směřuje k vrcholu své kariéry – několikaměsíčnímu pobytu na ISS. Z knihy se tak dozvíme spoustu informací o práci astronauta. Od samotného výběrového řízení, mnoha školeních až po přípravu na cestu do vesmíru a výstup do volného prostoru. Tuto část knihy si tak užijí i ti, které zajímá samotný průzkum vesmíru. I zde Chris popisuje jak mu jeho asertivní přístup umožnil vyřešit překážky ať už v životě nebo kariéře zkušebního pilota a posléze astronauta.
Nakonec Chris popisuje svůj pobyt na ISS a svěřuje se jak prožitá doba ve vesmíru ovlivnila jeho budoucí život a ještě více změnila jeho myšlení. Z knihy je tak intenzivně cítit Efekt nadhledu*.
Před čtením jsem měl trochu pochybnosti. Samotné čtení mne velmi překvapilo a nakonec je to jedna z nejlepších knih co jsem četl. Jen těch technických informací tam možná mohlo být víc. Úžasná kniha. Koho zajímá jen vesmír, možná bude trochu zklamaný. Ale už název knihy mluví jasně: Chris vysvětluje jak přistupuje k životu a je úplně na vás co si z toho vezmete. Perfektní. 90%
* Efekt nadhledu:
wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/Overview_effect
Video: https://www.youtube.com/watch?v=O1dTNf2WLpU

józi.odkudkam
02.06.2017 5 z 5

Když o někom Huffington Post napíše, cituji ze zadku knížky:„Hadfield dokonale využívá své vlohy k takové práci“, je jisté, že půjde o hustého pána. No, pokud je Hadfieldovou vlohou být chodícím billboardem v kombinéze s nápisem NASA No.1, pak svých NASA No.1 vloh užívá opravdu NASA No.1 skvěle; budiž, astronautem se nestane ten, kdo na NASA No.1 remcá. I když je ale Hadfield poslušně nadšeným, patologickým skautem, jedno mu upřít nelze; a sice objemné množství kuloárních NASA No.1 zajímavostí, kterými vás svou knihou častuje (za zmínku také stojí jeho youtube příspěvky z pobytu na ISS)...a hlavně kvůli nim jsem si průvodce půjčoval.
Mise splněna, ergo 5 nadýchaných *****
PS: Astronaut na obláce po ní jede na skateboardu!!

mochr
08.03.2017 5 z 5

Moc pekne napsane,
po precteni chcete by take astronautem. Hezky popsane jak se stat astronautem a co to vsechno obnasi. ISS je uzasna prace celeho sveta.

danieuhlir
08.01.2017

Naprosto super Navždy budu myslet negativně budu dělat z komára velblouda a budu se snažit byt nula strhující čtení všem vřele doporučuji

Andy_cz
06.01.2017 5 z 5

Parádní superpozitivní kniha ne až tak o zážitcích Chrise ve vesmíru a při výcviku, jako spíš o tom, jak přistupovat k životu, abyste byli úspěšní.

PS: Chris je strašně správnej chlap, všem doporučuji si pustit jeho cover verzi písně od Davida Bowieho na youtube!

kusma
10.10.2016 5 z 5

Této knize snad nelze dát špatné hodnocení. Napsal jí někdo, kdo opravdu něco v životě dokázal - vlastní snahou, dřinou, přesvědčením. Tento člověk má co říct. Je to neuvěřitelně obdivuhodné, jak dokáže být jedinec houževnatý, inteligentní, cílevědomý a zároveň skromný. Je zajímavé, že jsem si při čtení často pouštěla píseň Space Oddity. A to jsem ještě nevěděla, že i autor této knihy jí nazpíval - a to přímo ve vesmíru. Vřele doporučuji si pustit.
A ač bych třeba i našla v knize nějaké ty malé nedostatky, nemohu si je prostě vůči němu dovolit. Jsem ráda, že na světě existují takoví lidé. Na mnohé jeho rady budu v životě myslet. Knihu doporučuji.

alzbeta2843
03.10.2016 5 z 5

Musím povedať, že táto kniha mi zmenila pohľad na svet a na život a myslím, že práve o to išlo autorovi knihy. Táto kniha ma zaujala práve tou témou a hlavne preto, že je to kniha ktorú napísal človek co naozaj vo vesmíre bol a všetko je skutočné. Od precitania knihy si naozaj vážim takýchto ľudí, pre ich inteligenciu, skromnosť a schopnosť zachovať si chladnú hlavu i v takých situáciách, v ktorých by už kdekto vystrašene pobehoval. Určite knihu odporúčam vôbec nie je nudná práve naopak i neznalec ako ja si knihu užil.

amaenium
27.09.2016 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, díky které jsem mohla nahlédnout do „běžného“ života kanadského astronauta. Bylo velmi zajímavé, dozvědět se, co všechno stojí za tím, dostat se do vesmíru a také jak probíhají běžné pozemské aktivity na Mezinárodní vesmírné stanici ve stavu beztíže. Svým obsahem se mi kniha velmi líbila a dostala se až na žebříček mých nejoblíbenějších. Doporučuji přečíst.

Tereszka
08.12.2015 5 z 5

Člověk tak chytrý, důsledný, oddaný pro svou práci, odhodlaný pro své sny udělat cokoliv, takový na mě zanechal Chris dojem. Navíc, když to podtrhne milující osoba, která za vámi stoji ve zlém i dobrém. Živý důkaz toho, že všechno jde, když se chce! Děkuji, že jsi mě nechal nahlédnout do svého života.

SONP
31.05.2015 5 z 5

Pár kosmonautických knih jsem už přečetl, ale tahle je prostě kosmicky boží. Hadfield psát umí, je to možná dáno i tím, že trpí uměleckými sklony, hraje hard rock na elektrickou kytaru (možná znáte jeho kosmický videoklip Space Oddity) a není proto standartní vojenský suchar - zkuste si třeba přečíst Remka - a tak je schopen řadu věcí popisovat vtipně a poutavě. Na druhou stranu je jako správný pozemšťan ze severoamerického kontinentu až extrémně cílevědomý a zapálený pro věc, což může našince někdy iritovat, ale tak to prostě v tamních končinách je a v NASA pravděpodobně dvojnásob. Jakožto aktivní pilot jsem navíc ocenil pasáže o výcviku psané ve stylu kladení otázek "jaká je další věc, která mne může zabít". Výtečné. 100%

vesmír kosmonautika

Chris Hadfield