Atlas muslimských strašáků
Bronislav Ostřanský
aneb Vybrané kapitoly z "mediálního islámu" Zájem o islám soustavně narůstá, což se odráží v knihkupectvích i v médiích. Přitom řada kontroverzních jevů, jež léta plní zpravodajské rubriky, se v základních příručkách o islámu nevyskytuje vůbec nebo jen okrajově. Nezasvěcený pozorovatel tak může snadno nabýt dojmu, jako by existovaly islámy dva, mediální a ten z knihoven či univerzit. A právě tuto mezeru by rád zaplnil Atlas muslimských strašáků, jenž se záměrně soustředí na ta islámská či muslimská témata, která bývají tolik medializována i diskutována a často přijímána s nepochopením či obavami. Čtenář zde nalezne hesla lehčí, ale i temnější. Bronislav Ostřanský, soustavně polemiky o islámu sleduje a rozborem vybraných „strašáků“ by chtěl přispět k lepšímu chápání islámu a muslimů.... celý text
Přidat komentář
Tak nějak jsem původně čekal něco jiného, než jen vysvětlení jednoltivých hesel, které se v různých podobách zjevují v českém internetu a médiích. Nakonec jsem byl docela rád, protože jsou zde krásně vysvětleny věci, jež se z 90% používají naprosto mylně a naplňují tak skutkovou podstatu trestného činu šíření poplašné zprávy. Vůbec nejdůležitějším poselstvím atlasu je v tom, že vymezuje rozdílné tábory muslimů a jejich učení, ukazuje, co je opravdu halal, co haram. A že dhabíha (nikde neuváděna) je ona "nelidská" porážka zvířete, která vlastně prapůvodně pochází z židovské tradice, což je vlastně komické, když většina lidí dnes argumentuje tím, že my tu máme ten židovsko-křesťanský základ civilizace...
Rychlá reakce na dolní příspěvek vlkodlaqa - racionálně uvažující člověk hledá v literatuře, aby si utvořil vlastní názor, a poupravil si, z poučených zdrojů, poněkud zkratkovitý či zabarvený mediální obraz. Pokud se u nás přes noc vylíhne milion znalců tak složité problematiky jako jsou dějiny a současnost islámu, pak je to určitě podezřelé, a racionální člověk nečiní ukvapené závěry, nýbrž si hledá věrohodné zdroje.
Publikace přináší výběr nejčastěji citovaných pojmů o světě islámu. Autor se nesnaží stranit ani jedné straně, zkrátka poučeně říká, tak nebo onak to zkrátka je, berte nebo ne. Samozřejmě na několika místech upozorní, že je rozdíl mezi psanou verzí a realitou (např. v otázkách džihádu, jehož válečnickou stránku vyzdvihují radikálové a odpůrci islámu). Někdy bych ovšem uvítal delší popis, ale pro základní orientaci naprosto dostačuje.
Štítky knihy
islám masmédia (tisk, rozhlas, TV, internet) muslimové stereotypy výkladové slovníky
Autorovy další knížky
2008 | Islám v srdci Evropy |
2017 | Ve stínu islámu: Menšinová náboženství na Blízkém východě |
2014 | Atlas muslimských strašáků |
2016 | Islámský stát - Blízký východ na konci časů |
2018 | Islamofobie po česku |
Jeden ze skvělých úvodů do problematiky skutečného Islámu, bez senzacechtivých blábolů či populistických zkratek. Autor vybírá pojmy, které v našem mediálním prostředí často rezonují, aniž by naši pisálkové skutečně znali jejich skutečný význam. Ty pak popisuje s přiměřenou stručností, bez přílišné odbornosti, aby i laický čtenář dostal odpovídající dávku informací. Po přečtení atlasu z vás sice nebude hned odborník na Islám, ale rozhodně se budete v mediálním světě pohybovat jistěji než ti, jejichž jediným zdrojem znalostí jsou hysterické výkřiky ze sociálních sítí.