Babička

Babička
https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371894/bmid_babicka-MA8-371894.jpg 4 4073 4073

Božena Němcová: Babička - obrazy z venkovského života. Redigoval a doslov ("Lístek k jubilejnímu vydání nejkrásnějších prací Boženy Němcové") napsal prof. František Sekanina. Ilustroval a vazbu navrhl Josef Vodrážka. Vytiskla Česká grafická Unie a. s. v Praze. Vydalo nakladatelství L. Mazáč v Praze na jaře 1940.

popelka7
21.01.2019 5 z 5

Babička je klasika! Je to krásně popsaná doba 19 století, radosti i strasti obyčejných lidí na venkově, jejich láska k přírodě i sami k sobě. Myslím, že i dnes nám tato kniha má co dát.

LuT
16.01.2019 2 z 5

Nějak moc přeceňované...celkově mě mánie Babičky nějak minula...nezáživné a nudné...

triatlet
08.01.2019 4 z 5

Jen za doby protektorátu Čechy a Morava vzniklo na 40 různých vydání Babičky.
Božena Němcová dávala a dává Čechům, kteří si váží tradic a domova, naději.
Kdysi jsem v antikvariátu koupil čtyři knížky ze série 5 nejlepších knih Boženy Němcové v levném ilustrovaném vydání. Vyšly v r. 1941 a ilustroval je Josef Vodrážka. Z té série mi chybí zrovna Babička, ale mám vydání z r. 1979 od Vladimíra Tesaře.

Ran
06.01.2019 1 z 5

Celkově můžu říct, že mě kniha nebavila a jediné co se mi na ní líbilo byly ilustrace, které mám ve svém vydání.

verulik196
04.01.2019 3 z 5

Uf, to bylo náročné čtení. Knížka je hodně popisná, nezáživná a děj se strašně táhne. Myšlenka je to pěkná, ale tím to pro mě končí. Starší čtenáři knížku možná ocení, ale středoškolským studentům ji nedoporučuji.

Hani77
03.01.2019 4 z 5

Poprvé jsme Babičku museli číst v 5. třídě ZŠ, ale naštěstí jen asi 5 kapitol. V dospělosti jsem tvrdila, že jsem nikdy nepřečetla Babičku celou .... až podle čtenářského deníku z 1.ročníku SŠ jsem zjistila, že jsem ji měli jako povinnou četbu na prázdniny (8 kníh na 2 měsíce!!!) a že jsem ji opravdu přečetla (čtenářské deníky jsem si vždy vedla podle pravdy :-)). Ale je vidět, že mě nezaujala natolik, abych si pamatovala detaily :-). Dávám 4* z úcty k PANÍ spisovatelce.

LieselM
29.12.2018 4 z 5

Klasické, avšak krásné čtení :-) Babičku jsem četla dvakrát a spisivatelky Boženy Němcové si celkově velice vážím.

85098211
27.12.2018 4 z 5

Knihu jsem četla před mnoha lety a pokud si vzpomínám, docela se mi líbila, i když žádné velké nadšení se nekonalo. Po mnoha letech jsem si poslechla přepracovanou audioknižní verzi pro děti, kterou načetla Taťjana Medvecká a která je zkrácená. A byla jsem mile překvapená. Tohle je opravdu moc hezké zpracování klasiky české literatury - vhodné nejen pro děti, aby jim byl příběh blízký a pochopitelný. Vyprávění je sice zjednodušené, ale i tak si uchovává všechno, co k této známé knize patří a nesmí v ní chybět. Navíc je audiokniha dokreslena milými melodiemi, které jsou notoricky známé. Nahrávka se dá ale doporučit i dospělému posluchači, myslím, že se mu bude líbit také - jako takový malý návrat do dob raného mládí...

Ailee
18.12.2018 4 z 5

Jako povinnou četbu jsem tuto knihy nedokázala ani dočíst, jak moc mě tedy nebavila. Nyní odposloucháno jako audiokniha a musím říct, že se mi líbila.

Lujza031
17.12.2018 4 z 5

Knížku zrovna čtu: Knížku jsem mohla číst už na základce, ale nikdy mě moc nepřitahovala. Není to ani tím, že by mě děj nezajímal, ale viděla jsem Babičku zfilmovanou a proto jsem čtení odložila až do budoucna. Chtěla jsem si ji vždy přečíst. Jedná se přeci o významné dílo české autorky.
Nesouhlasím s názory lidí, kterým se zdá až na příběh o Viktorce nudný. Knížka popisuje jak se v této době žilo. Je milá a krásná, právě i tou mluvou. Mě se líbí FORTUCH :-) a LAJBLIK. U nás takové podobné slova používáme a jsou hezké i některé popisy: Kočka sledujíc chutě plným okem vrabce.:-)
Člověk co neměl tak hodnou babičku to spíš nepochopí, možná to pochopí až budou starší a o babičku přijdou, nebo to je jen tím, že nemají žádný vztah ke staršímu člověku nebo si takových lidí neváží nebo prostě jsou ještě moc mladí aby knihu pochopili. Však sama B.N. Babičku psala v době, kdy její babička už dávno zemřela a ona byla zrovna v nejtragičtější částí svého života. Psaní Babičky ji pomáhalo na to vše zapomenout a vrátit se tak do doby, kdy byla jako dítě nejšťastnější.
Já měla hodně hodnou babičku a právě její maminka byla babičce z knížky strašně podobná. Také nosila kroj a také měla podobnou truhlu, žila obyčejný život na vesnici, ale byla šťastná.

PetiJelinkova
08.12.2018 2 z 5

Bohužel jsem si nikdy nedokázala k této knížce vytvořit vztah a nikdy se mi moc nelíbila.

Nuny
25.11.2018 4 z 5

K Babičce mám rozporuplné pocity. Možná mě dílo zaujalo až v tom okamžiku, kdy jsem se jím zabývala o něco víc a zjistila si, na jakém základě příběh vznikl. Odkud pochází postavy a jaký je jejich skutečný svět.
Například je hrozně zajímavé dozvědět se, že Viktorčin příběh je zcela vymyšlený a stejně tak Kristly, nebo kněžny. Babička také není zdaleka taková, jako je vylíčená v knize. Ale to byl záměr, teď to vím a idealizace na nás dýchá z každé stránky.
Naopak stejně trochu cítíme a víme, proč tohle dílo vzniklo a proč mu Božena Němcová vtiskla tolik dobra, snů a pozitivních představ. Což je velmi smutné.

Alinka2
09.11.2018 5 z 5

Babičku jsem už jednou četla, ale moc mě neuchvátila. Ted se mi ale líbila, protože ta postava babičky mi byla moc milá, oblíbila jsem si ji stejně, jako všechny postavy v knížce. Krásné vylíčení tradic a zvyků v Česku. Vyvolává pocit nostalgie a něhy, klidu a míru, je tu opak k dnešním, daleko jiným knihám.

SweetCake
04.11.2018 2 z 5

Hezké vylíčení tradic, zvyků a venkovské života.

marketa9252
27.10.2018 5 z 5

Zařazuji knihu do čtenářské výzvy,jelikož je z roku 1924. Tudíž letos 94let stará.
Hůře se čte.
Jinak dějově chytne za srdce snad každého.
Lidé by ji měli číst a dle ní se chovat lépe v této uspěchané době...

DommiP
15.10.2018 1 z 5

Na základní škole jsme ji museli číst, což byla asi ta chyba. Myslím, že v mladém věku člověk nedocení a neobjeví tu podstatu, kterou Němcová sdělovala. Za mě určitě ne, nepřišla jsem tomu na chuť ani podruhé a vlastně jsem se jí prokousala jen díky maturitní četbě.

Svilka
14.10.2018 5 z 5

Babička je vskutku knížka, která umí pohladit po duši. Neznám jinou knihu, kde by lidé měli tak blízko k přírodě, k Bohu a k sobě navzájem. Pro mě je Babička srdeční záležitostí ♥ (jak filmy, tak i kniha). K Babičce se ráda budu vracet, myslím si, že mě nikdy neomrzí.

Evina.Cetba
29.09.2018 5 z 5

Jak jinak, naše dobrá česká klasika o moudré vlídné babičce a zvědavých dětech z Bělidla. Krása.

Viteto
27.09.2018 5 z 5

Geniální kniha. Myslím, že vše podstatné už zde bylo řečeno, ale za mě - naprosto fantastické kresba postav, byť jen stěží postřehnutelných charakterových rysů, ale to všechno tam je. Hrozně bych si přál znova se do této doby vrátit, aspoň jako host a prožít takový výlet do minulosti. Děkujeme paní Němcová.

Gweny
17.09.2018 5 z 5

Klasika, kterou by měl znát každý. Kniha je nádherným ztvárněnín české společnosti v historii. Knihu jsem četla několikrát. Na prvním stupni ZŠ mi nic moc neřekla ale potom na SŠ jsem se do ní už začetla a dokázala si vše podle popisů představit.