Babička

Babička
https://www.databazeknih.cz/img/books/69_/69684/vybrane-spisy-babick.jpg 4 4109 4109

Nejznámější prózu Boženy Němcové jistě netřeba blíže představovat - patří k nejčtenějším českým knihám. Poprvé vyšla v roce 1855 a od té doby byla publikována ve více než třech stovkách českých vydání a v mnoha zahraničních překladech. Své vzpomínky na dětství, prožité v ratibořickém údolí s babičkou Magdalénou Novotnou, autorka přetavila do částečně idealizované, ale přesto realistické podoby.... celý text

bibi.r
25.03.2013

Zkoušla kvůli škole několikrát, ale nedočetla jsem. Strašně jsem se za to styděla, dokud mi jedna velmi zkušená knihovnice (dnes už v důchodu) neřekla, že ji taky nikdy nebyla schopná dočíst.
možná pro mě ještě nenastal správný čas...

J.angel
21.03.2013 2 z 5

Bohužel jsem si nikdy nedokázala k této knížce vytvořit vztah a nikdy se mi moc nelíbila. Chápu, že to patří ke skvostům české literatury, ale mě to bohužel neuchvátilo.

Jaymay
12.03.2013 2 z 5

nikdy jsem si k tomu příběhu nevytvořila vztah...vždyť to ani nejde, neboť tam žádný příběh není....z dnešního pohledu bohužel nuda, chápu, že napsala předobraz tehdejšího světa na vesnici a úctě ke starým lidem (a ne nejsem necita :) ) ale číst se to prosstě napodruhé neda...vlastně ani napoprvé...

Bedrichus
10.03.2013 odpad!

Myslím že zásluhou této 'knihy' která je vnucována nepochopitelně už na ZŠ bylo navždy od čtení odrazeno na tisíce lidí...

kolacky
05.03.2013 5 z 5

Jako dítě školou povinné jsem ji přečetla, co by ne, četla jsem kdeco... Až později jsem ocenila tu snahu Němcové o to zachytit dětství v nejlepší možné podobě, s nostalgií a láskou...

Bet
22.02.2013 3 z 5

Babičku četl snad každý je to klasika.

kattyV
18.02.2013 3 z 5

No jo, jistě, že jsem četla babičku. A chápu, že ve své době to byla nosná kniha důležitá pro českou literaturu i české ženy. Ale že bych z ní kdy byla odvázaná, to ne. To už mám raději Divou Báru.

Andrejz
14.02.2013 3 z 5

Vlastně mě Babička docela bavila (hlavně příběh Viktorky). Asi to bylo tím, že jsem nikdy neviděla pořádně filmové zpracování celé. Je to takový idylický, zasněný příběh, který prostě patří k české klasice.

Kate.S
04.02.2013 3 z 5

Že by mě to nějak bavilo, to se říct opravdu nedá. Možná si Babičku přečtu až budu zase o pár let starší a možná změním názor, ale ten říkám, že se mi knih moc nelíbila.

sarekaslukova
29.01.2013 3 z 5

Docela to ušlo. Nějaké pasáže byly dost nudné, ale tak to jsem i očekávala. A popravdě se mi líbil i film u kterého jsem si krádně pobrečela. Ale číst to znova to asi už vážně.

Erezka
27.01.2013

Babička není něco, co bych si klidně s chutí znovu přečetla. Myslím ale, že přečíst se to dá. Už jenom pro to, že to není nijak dlouhé. V knize je celkově dost zajímavých obrazů a scén, které se rozhodně nečetly tak špatně. Rozhodně proti české klasice nic nemám.

Ormos Atalia
11.01.2013

Naše česká Babička... tu zná snad každý, a to i díky jejímu filmovému zpracování, na které se vždy ráda podívám.

TopTob
20.12.2012 odpad!

dvěstě stránek o ničem

Princezna22
08.12.2012 5 z 5

Klasika.. kdo jí nečetl tak jako by nebyl :-) krásná knížka :-)))

Petratra
29.11.2012 2 z 5

Atuin: Neřekla bych, že ti, které kniha nebavila, jí vidí jako něco nehodnotného. Beru to jako dílo své doby, které určitě hodnotu má a k české literatuře patří. Když jsem jí nepřelouskala kdysi na ZŠ, neznamená to, že si ji nepřečtu třeba za deset let. Film Babička jsem viděla několikrát a líbil se mi, kniha mě bohužel nebavila. Ale to je jen vyjádření mého pocitu, kterým hodnotu té knihy nijak neznevažuji.

Atuin
24.11.2012 5 z 5

Nemůžeme říkat že čeští klasici jsou přežítek, to je jako bychom se vzpírali vlastnímu jazyku, kterým mluvíme. Pravda, že v mnohých případech, bychom se mu měli naučit znovu, alespoň zčásti mluvit, což by bylo jistě lepší než odsunovat ho kamsi do ztracena. Mrzí mě že si někteří neuvědomují, že jazyk a historie je spojen s prostými lidmi a věcmi a osobními zážitky. Touto naší chronickou absurditou utrpěla mnohá díla a to jen proto, že se k nim přistupuje jako k něčemu mrtvému,témeř nečeskému. Což je obrovská škoda.
Babička je velmi pěkný příběh, psaný zdatnou rukou a psaný s citem. Božena Němcová prostě promítla svoje pocity, na které má snad právo každý.

KellyH
18.11.2012 5 z 5

Babičku jsem poprvé četla už dávno, možná někdy ve čtvrté či páté třídě. A dokonce si i pamatuji, že se mi líbila. Ale hodně knížek se mi časem přestalo zamlouvat, a když jsem spatřila Babičku na seznamu povinné četby, tak jsem se trochu zděsila a vůbec se mi do toho nechtělo. Avšak hned od prvních stránek jsem byla okouzlená, při čtení mi na tváři pohrával veselý úsměv a byla to radost se po dlouhém dni do Babičky zase začíst. Je to opravdu nádherně napsané. Skvost české literatury! :)

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Krásná česká klasika a filmy jsou oba také velice zdařilé!!!

Petratra
27.10.2012 2 z 5

Klasika povinné školní četby a jediná kniha, kterou jsem nedočetla do konce. Snažila jsem se o to dvakrát, ale nepovedlo se, nebavilo mě to.

kacimilek
20.09.2012 4 z 5

No prostě Babička. I přes to, že vím, že je značně zidealizovaná, pořád mě vždy okouzlí. A také samozřejmě černobílá filmová adaptace. Je úžasná.